منو اصلی
اخبار > نويسنده ايتاليايي دفاع مقدس را براي اروپاييان معرفي مي‌كند


  چاپ        ارسال به دوست

نويسنده ايتاليايي دفاع مقدس را براي اروپاييان معرفي مي‌كند

ماتئو برسان، نويسنده و پژوهشگر ايتاليايي كه به منظور شركت در برنامه راهيان نور بين‌الملل به ايران سفر كرده بود، از برنامه خود براي نگارش و انتشار مقاله و كتاب در معرفي اصولي و مبتني بر واقعيات سال‌هاي دفاع مقدس خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ماتئو برسّان، نويسنده و پژوهشگر ايتاليايي و كارشناس منطقه خاورمیانه، به همت مركز مقاومت بسيج و امور ايثارگران اين سازمان و با همكاري رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا و معاونت بین‌الملل سازمان بسیج و ستاد مرکزی راهیان نور، با سفر به كشورمان در برنامه راهيان نور بين‌الملل شركت كرد.

ماتئو برسان طي روزهاي 19 تا 23 اسفند با حضور در تهران و استان خوزستان، ضمن ديدار و گفت‌وگو با برخي از شخصيت‌هاي فرهنگي كشورمان از مناطق عملياتي جنوب كشور ديدن كرد. در ادامه گزارش برخي از اين ديدارها شرح داده مي‌شود:

 

ديدار با مشاور رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در امور ايثارگران

 ماتئو برسّان، محقق و پژوهشگر ایتالیایی به محض ورود به ميهن اسلامي ايران، با محمدرضا پاکروان، مشاور رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در امور ایثارگران و فرمانده مرکز مقاومت بسیج اين سازمان دیدار و گفت‌وگو كرد.

پاكروان در این دیدار با بيان اينكه مرکز مقاومت بسیج سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با همکاری رایزنی فرهنگی ايران در ایتالیا و با هماهنگی معاونت بین‌الملل سازمان بسیج و ستاد مرکزی راهیان نور، اقدام به دعوت از ميهمان ايتاليايي براي بازديد از مناطق عملياتي 8 سال دفاع مقدس كرده است، گفت: در سال‌های گذشته نیز از کشورهایی همچون آمریکا، دانمارک، ایتالیا، سوئد، روسیه، آفریقای‌جنوبی، تونس، نیجریه، آلمان، مالزی، اسپانیا، سوریه، لبنان و ... ميهماناني در برنامه فرهنگي راهیان نور در مناطق جنوب و غرب حضور داشتيم و امسال نیز توفیقی شد تا میزبان شما از کشور اروپایی ایتالیا باشیم.

مشاور رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در امور ایثارگران، در ادامه سخنانش گفت: رهبر معظم و فرمانده کل قوا (مدظله العالی) در دیدار با دست‌اندرکاران راهیان نور کشور در سال گذشته فرمودند؛ «راهیان نور فناوریِ استفاده از ثروت عظیم و معدن طلای دوران دفاع مقدس است.» بر اين اساس و در راستای همین تأکیدات معظم‌له است که مبادرت به دعوت از محققین و پژوهشگران این عرصه از کشورهای مختلف كرده‌ايم.

پاکروان افزود: بدون تردید برگزاری اردوی راهیان نور به ویژه راهیان نور بین‌الملل، حرکت ارزشمند فرهنگی، معنوی و تأثیرگذار در عرصه بین‌المللی است. بدون تردید امروزه دشمنان قسم‌خورده نظام و انقلاب اسلامی از شکوفاترشدن این حوزه در جامعه و افکار جوانان واهمه دارند و همین است که تاکنون جرأت تعرض به این مملکت و نظام را پیدا نکرده‌اند.

وی همچنين یکی از مهم‌ترین اصول در راهیان نور بین‌الملل را انتقال مناسب و عمیق مفاهیم ارزشمند فداکاری، ایثار، دفاع و مقاومت به محققین و پژوهشگران و علاقمندان سایر ملل دانست و ادامه داد: که آنان باید بدانند دوران دفاع مقدس و هشت سال جنگ تحمیلی به ایران چگونه بوده و چه مردان و زنان و جوانانی و با چه عقاید و افکاری جان ذی‌قیمت خود را برای دین، اعتقادات، مملکت و نظام خود آگاهانه فدا کردند.

پاكروان در تأكيدي دوباره اظهار كرد: هدف ما از اجرا كردن این برنامه‌ها، دو نکته است؛ اول نشان دادن این موضوع که حاصل ايثار رزمندگان اسلام، متفاوت از دیگر سربازان و ارتشي‌هاي جهان بود؛ چرا که قصدشان گرفتن خاک و تلفات از دشمن نبود و دفاع و مقاومت از مملکت، عقیده و ایمانشان بوده است. دومين نكته هم زنده نگه داشتن یاد و خاطره این شهدای از جان گذشته و نیز ترویج فرهنگ ایثار، مقاومت و جهاد است.

ماتئو برسّان، پژوهشگر و نويسنده ايتاليايي در ادامه اين ديدار با ابراز خوشحالی از اینکه از نزدیک با واقعیات مربوط به هشت سال دفاع مقدس و مقاومت جانانه رزمندكان اسلام آشنا خواهد شد، گفت: با مشاهدات میدانی و مطالعه در این سفر چندروزه و پس از بازگشت به كشورم مبادرت به نوشتن یک مقاله مفصل به زبان ایتالیایی خواهم كرد تا در آن گوشه‌هایی از واقعیات جنگ تحميلي عليه ايران را برای اروپاییان بازگو كنم.

ديدار با معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

ماتئو برسّان، که به منظور شرکت در اردوی راهیان نور بین‌الملل به ايران سفر كرده بود، در ادامه برنامه‌هاي خود در اين سفر با عباس خامه‌یار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي دیدار و گفت‌وگو کرد.

عباس خامه‌یار در این دیدار گفت: موضوع راهیان نور به ویژه راهیان نور بین‌الملل در این سال‌ها رشد خوبی داشته و هر سال نسبت به قبل از آن علاقمندان بیشتری در این مناطق حضور پیدا می‌کنند. از سوي ديگر حضور مناسب در راهیان نور بین‌الملل نشان‌دهنده اهمیت این حرکت عظیم معنوی و تأثیرگذارعرصه بین‌المللی است و راهیان نور بین‌الملل یکی از راهکارهای جلوگیری از نفوذ فرهنگی استکبار و دشمن است.

وي افزود: بدون تردید امروزه دشمنان قسم‌خورده نظام و انقلاب اسلامی از شکوفاتر شدن این حوزه در جامعه و افکار جوانان واهمه دارند و به همین دليل است که تاکنون جرأت تعرض به این مملکت و نظام را پیدا نکرده‌اند.

معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: استکبار و رسانه‌های غربی همیشه نقش مهم و اساسی در برخورد با انقلاب اسلامی و جلوگیری از تأثیرش در سایر ملل داشته‌اند؛ اما به لطف خداوند و ایثارگری‌های رزمندگان و حضور مردم و رهبر داهیانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) همیشه توطئه‌هایشان عقیم مانده است.

وی اشاره کرد: یکی از مهم‌ترین اصول در راهیان نور بین‌الملل را انتقال مناسب و عمیق مفاهیم ارزشمند فداکاری، ایثار، دفاع و مقاومت به محققین و پژوهشگران و علاقمندان سایر ملل است.

این کارشناس ارشد حوزه بین‌الملل و جهان اسلام در بخش ديگري از سخنانش گفت: حضور مستشاری مؤثر و به‌موقع ایران در کشور سوریه و تقدیم شهدای مدافع حرم بود که موجب شده جبهه استکبار در آنجا موفق نشود و غده سرطانی داعش را از بین برد و از آن کشور بیرون راند و به نظرم اروپا باید قدردان جمهوری اسلامی ایران باشد.

در ادامه اين ديدار ماتئو برسّان، اظهار كرد: برای شناخت هر چه بیشتر دفاع مقدس و سیر مطالعاتی پیرامون جنگ هشت ساله به ایران آمده‌ام و به این نتیجه رسیدم که دفاع مقدس شما در معرفی به اروپايیان به ویژه کشورم ایتالیا، مظلوم واقع شده است.

وي ادامه داد: در اين باره؛ پس از مشاهدات میدانی و آشنا شدن با واقعیات و مفاهیم این پدیده مهم، وظیفه خود می‌دانم به عنوان یک پژوهشگر و محقق استاد دانشگاه ملاحظات و مطالعات خود را به صورت یک مقاله مبسوطی به رشته تحریر درآورده و در اروپا چاپ كنم. همچنين چنانچه فرصت شود در آینده نزدیک کتابی را در حوزه دفاع مقدس ایران و واقعیات مشاهده شده را به رشته تحریر در خواهم آورد.

بازديد از موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس

ماتئو برسان در ادامه سفر خود به ايران براي شركت در برنامه فرهنگي راهيان نور بين‌الملل، ضمن حضور در باغ‌موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس، با علی‌اصغر جعفری، مدیرعامل اين موزه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در اين ديدار كه با حضور محمدرضا پاکروان، فرمانده مرکز مقاومت بسیج سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علي عباسی‌اصل، جانشين معاونت بین‌الملل سازمان بسیج، غیاثی‌راد، از رزمندگان و جانبازان دفاع مقدس برگزار شد، علی‌اصغر جعفری گفت: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، تجلی ایمان، عظمت، حماسه و عزت ملت ایران است و ما سعی کرده‌ایم بخشی از دفاع مردم ایران را در مقابل صدام و قدرت‌های بزرگی که از وی حمایت کردند به نمایش بگذاریم.

وی گفت: جنگی هشت ساله بر کشور ما تحمیل شد؛ زیرا قدرت‌های بزرگ با تفکر انقلاب اسلامی مخالف بودند ولی امروز به کمک رشد و توسعه رسانه‌ها این ظرفیت فراهم شده که نخبگان جهان با گفتمان انقلاب اسلامی آشنا شوند.

ماتئو برسان هم در سخنان خود در اين ديدار اظهار كرد: بازدید از این موزه فرصت مناسبی برای بازدیدکنندگان و میهمانان خارجی فراهم می‌کند که در مورد این جنگ و واقعیت‌های نهفته در آن و مقاومت جانانه مردم ایران بیشتر بدانند؛ زیرا اطلاعات مردم اروپا در خصوص این جنگ کم است و قصد دارم پس از بازگشت به ایتالیا مقاله‌ای مفصل در این خصوص بنویسم و آن را در سطح گسترده‌اي منتشر كنم.

وی سپس خطاب به علي‌اصغر جعفري با بيان اينكه جنگ‌های فراموش شده زیادی در دنیا وجود دارد، اظهار كرد: نقش شما به عنوان مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در انعکاس نقش پدران و مادران و فرزندان این مرز و بوم برای دفاع از کشورشان بسیار مهم است و برای شما آرزوی توفیق دارم.

ماتئو برسان پس از اتمام اين ديدار از تالارهای مختلف موزه بازدید و از نزدیک با گوشه‌هایی از اسناد و واقعیت‌های سال‌هاي دفاع مقدس این رویداد مهم و رشادت‌ها و جانبازی‌های مردم قهرمان و رزمندگان آشنا شد.

سخنراني در آيين افتتاح راهيان نور

ماتئو برسان، محقق و نويسنده ایتالیايي که به دعوت مركز مقاومت بسيج سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و به منظور بازديد از مناطق جنگی جنوب کشور در قالب راهیان نور بین‌الملل به ایران سفر کرده بود، در مراسم افتتاح برنامه فرهنگي راهیان نور شركت كرد.

در اين مراسم كه با حضور جمعی از مقامات لشگری و کشوری و فرماندهان عالیرتبه و پیشکسوتان دفاع مقدس و زائرین راهیان نور در مقر شهید باکری خرمشهر برگزار شد، ماتئو برسان به ايراد سخنرانی پرداخت. این تحلیلگر ارشد مسايل روابط بين‌الملل و استاد دانشگاه در ايتاليا در اين سخنراني گفت: هدف من از سفر به استان خوزستان، آشنایی با واقعیت‌های نهفته در هشت سال دفاع مقدس است و قصد دارم پس از آشنایی با این حقایق، مقاله‌ای را به زبان ایتالیایی در خصوص جنگ تحمیلی هشت ساله عراق بر ایران برای مردم اروپا بنویسم و آن را منتشر كنم.

وي پس از ايراد سخنرانی در جمع زائرین مناطق عملياتي جنوب به تشریح اهداف سفر خود پرداخت و طي آن ضمن قدردانی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مرکز مقاومت بسیج اين سازمان، میهمان‌نوازی ایرانیان را تمجيد كرد.

بازديد از مسجد جامع خرمشهر

ماتئو برسان در ادامه حضور در استان خوزستان و شهر شهيدپرور خرمشهر از موزه خرمشهر ديدن كرد و ضمن دريافت اطلاعاتي از سوي ريیس و جانشین اين موزه، با بخشي از اسناد و مدارک دفاع مقدس، اشغال خرمشهر و نحوه آزاد‌سازی خونین‌شهر آشنا شد.

در حاشیه این بازدید گروه هنری «دفاع مقدس» (هنر تلفیقی تئاتر و موسیقی) از استان لرستان، به اجراي برنامه‌ هنري خود پرداخت كه با استقبال مخاطبان موزه از جمله نويسنده ايتاليايي مواجه شد.

ماتئو برسان در ادامه برنامه‌هاي خود در خرمشهر به بازدید از مسجد جامع اين شهر پرداخت و با مطالعه اطلاعات دريافتي از سوي مسئولان امر، در جريان نقش اين مسجد در دفاع جوانان ايران از خرمشهر قرار گرفت و پس از آن ضمن حضور در جزیره مینو در شهر آبادان، از نحوه شکسته شدن حصر آبادان  و فرمان حضرت امام خمینی (ره) مبني بر شكسته شدن حصر آبادان آشنا شد.

 

ديدار از منطقه عملياتي شلمچه

ماتئو برسان همچنين از منطقه عملياتي شلمچه ديدن كرد و در جريان آن با علی فضلی، از فرماندهان سال‌هاي دفاع مقدس دیدار و گفت‌وگو كرد. سردار فضلي در اين ديدار و در جوار یادمان عملیات کربلای پنج، نحوه آزادسازی خرمشهر از دست دشمن بعثي را تشريح كرد.

ماتئو برسان، تحلیل‌گر ارشد مسايل فرهنگي همچنين در جمع نمازگزاران و زائرین زیارتگاه شلمچه و در حضور علی فضلی، سخنرانی کرد و در آن گفت: فداکاری‌های مردم و جوانان شما در اروپا به ویژه کشور من (ایتالیا) شناخته نشده است و باید تلاش شود این حقایق هشت سال دفاع مقدس به آنان به نحو صحیح و منطقی معرفی شود.

وی در ادامه حضور خود در منطقه عملياتي شلمچه در مقر شهید باکری و با حضور سردار غیب‌پرور، ريیس سازمان بسیج مستضعفان كشور، در مصاحبه تلوزیونی با شبکه استاني خوزستان شركت كرد.

انتهاي پيام/


١٤:٥٥ - 1396/12/27    /    شماره : ٧٠١٣٣٥    /    تعداد نمایش : ١٦٢٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج