منو اصلی
اخبار > برگزاری نخستین گردهمایی شعر مقاومت در دمشق


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نخستین گردهمایی شعر مقاومت در دمشق

رايزني فرهنگي ايران در سوريه در راستای ترویج فرهنگ مقاومت و توسعه فعالیت‌های متنوع فرهنگی و هنری با موضوع مقاومت، نخستین گردهمایی شعر مقاومت را در دمشق برگزار كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين گردهمايي با مشارکت مجمع جهانی بیداری اسلامی و اتحادیه نویسندگان عرب سوریه، با حضور نضال الصالح، ريیس اتحادیه نویسندگان عرب سوریه، مهدی دخل‌الله، وزیر اسبق اطلاع‌رسانی و عضو رهبری کشوری حزب بعث سوریه، ابوالفضل صالحي‌نيا، رایزن فرهنگی و محمدهادی تسخیری، وابسته فرهنگی ايران در سوريه، مرتضی حیدری آل‌کثیر، نماینده مجمع بین‌المللی مقاومت، نمایندگان گروه‌های مختلف فلسطینی مقیم در سوریه و شعرای سوری، فلسطینی، عراقی، لبنانی، یمنی و ایرانی، برگزار شد.

در آغاز این گردهمايي نماینده گروه‌های فلسطینی درباره مفهوم مقاومت و پایداری سخن گفت و پس از آن رایزن فرهنگی ايران در سوريه در رابطه با شمولیت و فراگیری مفهوم مقاومت سخنرانی خود را ايراد کرد.

صالحي‌نيا اظهار كرد: مقاومت، منحصر به مفهوم جهادی و مبارزه مسلحانه نیست؛ بلکه منظومه فکری کامل و متکاملی است و کلیه شئون را دربر می‌گیرد؛ بنابراين مقاومت سیاسی، مقاومت اقتصادی، مقاومت جهادی و ... مقاومت فرهنگی داریم و مقاومت فرهنگی باید در مقدمه جریان مقاومت فعال باشد و شعرا و ادبا با توجه به تأثیرگذاری که بر روح و روان مردم دارند، می‌توانند نقش مهمی را در این میدان ایفا کنند.

رایزن فرهنگی كشورمان در ادامه ابراز امیدواری کرد كه در نشست‌های بعدی این گرد‌همايي، شاهد گسترش حضور و افزایش تعداد کشورهای شرکت‌کننده در این فعالیت باشیم.

نضال الصالح، ريیس اتحادیه نویسندگان عرب سوریه هم طی سخنان مبسوطی بر نقش مقاومت در آزادسازی سوریه از دست تکفیری‌ها و تبیین نقش قلم و شعر در کنار تفنگ و گلوله مطالبی را بیان کرد.

در ادامه 13 شاعر سوری، فلسطینی، یمنی، عراقی و لبنانی، اشعار خود با موضوع مقاومت را به خوانش گرفتند.

در رزو دوم اين گردهمايي هم 9 شاعر عرب حوزه مقاومت، به شعرخوانی اشعار پرداختند. از جمله اين اشعار مي‌توان به اين موارد اشاره كرد:

- امل طنانه، شاعر مقاومت از لبنان دو قصیده خواند که یکی از آن ها باعنوان «اجازه نمی‌دهیم زینب دو بار اسیر شود» بود.

- قاسم الشمری، شاعر عراقی سه قصیده خواند که در یکی از آنها به نام «حشد الله» به توصیف حالات عرفانی اعضای حشد الشعبی عراق پرداخته است.

- شیخ ابراهیم بریدی، شاعر لبنانی هم در یکی از قصاید خود، توصیفات زیبایی از انقلاب اسلامی و نقش امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب (حفظه الله) در بحث مقاومت بيان كرد.

انتهاي پيام/


١٦:٢٤ - 1396/12/23    /    شماره : ٧٠١٠٧٦    /    تعداد نمایش : ٩٧٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج