منو اصلی
اخبار > بازديد رایزن فرهنگی ایران دانشگاه هیروشیما و انجمن موست ژاپن


  چاپ        ارسال به دوست

بازديد رایزن فرهنگی ایران دانشگاه هیروشیما و انجمن موست ژاپن

حسين ديوسالار، رایزن فرهنگی ایران در ژاپن به دعوت انجمن غیردولتی موست، به شهر هیروشیما سفر کرد. وي در اين سفر از دانشگاه هيروشيما هم بازديد كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، رايزن فرهنگي كشورمان در این سفر موضوعات توسعه همکاری با انجمن موست از جمله برگزاری جشنواره فیلم صلح در توکیو و هیروشیما و نيز بحث و تبادل نظر در خصوص همکاری با دانشگاه هیروشیما به ویژه تأسیس اتاق ایران‌شناسی، تبادل استاد و دانشجو، اعطاي فرصت‌های متقابل مطالعاتی، برگزاری سمینارهای ایران‌شناسی در دانشگاه هیروشیما، برقراری ارتباط با برخی دانشگاه‌ها در ایران و ... را پیگیری کرد.

رایزن فرهنگی کشورمان در ژاپن همچنین با حضور در محل پارک یادمان جان‌باختگان حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی، به آنان ادای احترام کرد.

حسين دیوسالار در ديدار با ريیس، دبیر، معاون و کارشناسان انجمن موست ژاپن، ضمن قدرداني از برگزاری موفق برنامه جشنواره فیلم صلح که با همکاری سفارت و رایزنی ایران در ژاپن، موزه صلح و دیگر نهادهای همراه در ایران برگزار می‌شود، به ضرورت توجه و برنامه‌ریزی دقیق‌تر در جشنواره امسال تأکید کرد.

وی با تأکید بر ضرورت هماهنگی در زمینه تعیین فیلم‌های مرتبط، هنرمندان و آسیب‌دیدگان حملات شیمیایی در ایران و ... آمادگی رایزنی فرهنگی ايران را برای همکاری در این زمینه اعلام كرد و در اين باره مطالبی در خصوص برخی اقدامات انجام شده تاکنون برشمرد.

شیزوکو تسویا، ريیس انجمن موست ژاپن هم گفت: آمادگی لازم برای اجرای برنامه‌های مرتبط وجود دارد و همواره تلاش کرده‌ایم با توجه به این که برخلاف هیروشیما و ناکازاکی که در جهان شناخته شده است، فجایع سردشت و حملات شیمیایی به این شهر و آسیب‌دیدگان حملات شیمیایی در ایران را در قالب جشنواره صلح معرفی کنیم.

وي ادامه داد: با سفري كه به ایران داشتم از نزدیک با مسایل مرتبط با این فاجعه آشنا شدم و کتاب‌هایی نیز در این زمینه تألیف كردم.

تسويا افزود: به نظر می‌رسد پیشنهاد ارزشمند سفیر ایران در ژاپن مبنی بر برگزاری این جشنواره در توکیو علاوه بر هیروشیما که سال گذشته نیز به انجام رسید، توانست در معرفی هر چه بیشتر آسیب‌دیدگان حملات شیمیایی در ایران مؤثر باشد و امیدوارم در سال جاری نیز با هماهنگی و برنامه‌ریزی شاهد دستاوردهای مفیدی در این زمینه باشیم.

رایزن فرهنگی کشورمان در ژاپن همچنین با سفر به منطقه هیگاشی هیروشیما که بخش غیرپزشکی دانشگاه هیروشیما در آن قرار دارد، با شینتارو یوشیمورا، استاد این دانشگاه، ایران‌شناس و شخصیتی که در زمینه خاورمیانه و ایران در این دانشگاه فعالیت می‌کند، ديدار كرد و با وي در خصوص همکاری با دانشگاه به تبادل نظر پرداخت.

در این دیدار در خصوص همکاری دوجانبه دانشگاه‌ هيروشما و دانشگاه آزاد اسلامی شیراز که روند آن از حدود یک سال قبل آغاز شده، تبادل نظر صورت گرفت.

پیشنهاد توسعه همکاری با دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، امکان اعطاي فرصت مطالعاتی و تلاش برای فعال كردن حوزه ایران در دانشگاه هيروشيما، آمادگی رایزنی فرهنگی ايرانن برای ایجاد اتاق ایران در اين دانشگاه و ... نيز در اين ديدار مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت.

انتهاي پيام/


١٣:٢٦ - 1396/12/06    /    شماره : ٦٩٩٧٢٢    /    تعداد نمایش : ٩٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج