منو اصلی
اخبار > برگزاري کنفرانس «سیاست در اشعار علامه اقبال» در دهلی‌نو


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري کنفرانس «سیاست در اشعار علامه اقبال» در دهلی‌نو

کنفرانس بین‌المللی «سیاست در اشعار علامه اقبال» با حضور پژوهشگرانی از ايران، آمریکا، آلمان و دانشگاه‌های مختلف هند در دهلی‌نو برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آيين اختتامیه کنفرانس بین‌المللی «سیاست در اشعار علامه اقبال»، سوم اسفندماه با حضور و سخنراني پژوهشگرانی از ایران، آمریکا، آلمان و دانشگاه‌های مختلف هند به همت مؤسسه مطالعات هند و ایران و مرکز توسعه اجتماعی آفرینش (ایران) در دهلی‌نو برگزار شد.

علي دهگاهي، رايزن فرهنگي كشورمان در دهلي‌نو در آيين اختتامیه کنفرانس بین‌المللی «سیاست در اشعار علامه اقبال» با اشاره به عصر علامه اقبال و فعالیت‌های استعماری در کشورهای هند، ایران و آفریقا گفت: علامه اقبال در رشته‌های مختلف ادبیات، حقوق، اقتصاد و سیاست تبحر داشت و در اشعار وی این تبحر ظهور کرده است.

وي افزود: تفکر آزادی‌خواهی و باور استعدادهای ذاتی انسان یکی از محورهای اصلی اشعار علامه اقبال است و وی همیشه بر خویشتن تأکید می‌کند و از بیگانگان او را برحذر می‌دارد.

رايزن فرهنگي كشورمان در بخش دیگری از سخنان خود، علامه اقبال را یک مصلح اجتماعی خواند که تأکید ویژه‌ای بر وحدت اسلامی داشت و می‌توانست شان و شوکت از دست‌رفته ملت‌های اسلامی را به آنها بازگرداند.

عبدالحق، رییس پیشین گروه زبان اردو دانشگاه دهلی‌نو در اين مراسم، علامه اقبال را شاعر آینده خواند و افزود: تاکنون بیش از 4500 عنوان کتاب درباره این شاعر دو زبانه شبه قاره منتشر شده، اما هنوز هم آثار وی نیازمند مطالعه و بررسی بیشتر است.

وي همچنين، اظهار كرد: علامه اقبال مردم را به سوی فکر و تلاش فرا می‌خواند و تأکید می‌کند که ما باید خود مسیر و سرنوشت خود را انتخاب کنیم.

در ادامه، سید ظفر محمود، رییس آکادمی اقبال هند در سخنان خود با تأکید بر این نکته که علامه اقبال همواره اقوام مسلمان را به تلاش و کوشش و بازگشت به سوی خودی دعوت می‌کرد، افزود: علامه اقبال از مردم  می‌خواهد که محدودیتها را کنار بگذارند و باتوجه به آیات قرآنی به سوی راستی، حرکت کنند.

پرتاپ بانو مهتا، رییس دانشگاه اشوکا در سخناني با اشاره به اوضاع سیاسی دوران علامه اقبال و تأثیر این شاعر از نیچه فیلسوف آلمانی سخن گفت و در ادامه به ارتباط وی با صوفیه پرداخت.

انتهاي پيام/


١٢:٠٣ - 1396/12/06    /    شماره : ٦٩٩٧١٩    /    تعداد نمایش : ٥٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج