منو اصلی
اخبار > نشست «تبیین چهار دهه دستاورد انقلاب اسلامی ایران» در ترکیه


  چاپ        ارسال به دوست

نشست «تبیین چهار دهه دستاورد انقلاب اسلامی ایران» در ترکیه

رایزنی فرهنگی ایران نشست «تبیین چهار دهه دستاورد انقلاب اسلامی ایران» را با حضور جمعی از اندیشمندان، فرهیختگان و صاحب‌نظران و ایران‌شناسان در آنکارا برگزار كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در این نشست که به همت رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان در ترکیه و با حضور کارشناسان و نخبگان دانشگاهی، مؤسسات تحقیقاتی و مطالعاتی، صاحب‌نظران دانشگاهی و فرهیختگان اجتماعی و فرهنگی ترکیه برگزار شد، اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در بخش‌های مختلف از جمله در زمینه اقتصادی، فرهنگی، فناوری‌های نوین، علوم هسته‌ای و صنایع دفاعی و فضایی تشریح شد.

کاآن دیلک، محقق و پژوهشگر ترک و ريیس انجمن ایران‌شناسی ترکیه، ضرورت برگزاری نشست‌های علمی برای تبیين دستاوردهای انقلاب اسلامی به عنوان مهم‌ترین حرکت اجتماعی و انقلابی در دوران معاصر در منطقه و ایران را یادآور شد و برگزاری این نشست را در این راستا مورد توجه قرار داد.

سپس علیرضا دلخوش، کاردار سفارت ایران در ترکیه با اشاره به سپری شدن چهار دهه از عمر پربرکت انقلاب اسلامی ایران، 40 سالگی را در فرهنگ ایرانی نماد پختگی و بلوغ خواند و گفت: انقلاب ایران در دوران بلوغ خود قرار دارد.

وی استقلال و حق‌طلبی را از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب ایران برشمرد و گفت: ما این استقلال و حق‌طلبی را بیشتر از همه در بعد روابط بین‌المللی ایران مشاهده می‌کنیم.

دلخوش با تأکید بر معرفی ابعاد مختلف داخلی و بین‌المللی انقلاب اسلامی ایران افزود: امروزه ایران به رغم همه فشارها جایگاه ویژه‌ای در منطقه و در سطح جهان دارد و همه دستاوردهای آن باید در سطح بین‌المللی تبیین و تشریح شود.

سپس سیفی، کارشناس اقتصادی سفارت کشورمان طی سخنانی به تشریح دستاوردهای اقتصاد ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و با ارايه آمار دقیق تحولات اقتصادی ایران و استقلال اقتصادی جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

تشریح دستاوردهای ایران در تراز بین‌اللملی در حوزه‌های مختلف اقتصادی اعم از کشاورزی، صنعت و نفت و انرژی و ارایه گزارشی جامع از پیشرفت‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران نسبت به چهل سال گذشته علیرغم وجود تنگناهایی همچون جنگ تحمیلی و محاصره اقتصادی و سیاسی و توفیقات به دست آمده در این حوزه، بخشی از گزارشات کارشناس اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا بود.

در ادامه این همایش ابراهیمی، کارشناس حقوقی و علمی سفارت کشورمان با ارايه مستندات مورد تأیید مراجع بین‌المللی، به تشریح دستاوردهای علمی و فناوری و جایگاه ایران در عرصه‌های علمی و فناوری و هسته‌ای و پزشکی پرداخت که مورد توجه حاضرین قرار گرفت.

نامیک کمال زیبک، وزیر اسبق فرهنگ ترکیه نیز در این نشست با بیان اینکه ایران واقعی بعد از انقلاب اسلامی ظهور کرد، گفت: ایران نشان داد که می‌توان در برابر استکبار ایستاد و حاکمیت و دولت تشکیل داد.

وی دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در سال‌های بعد از انقلاب را خوب و مطلوب ارزیابی کرد و افزود: ایران بعد از انقلاب به یک سبک و الگو در مدیریت و حکومت‌داری تبدیل شد.

كمال زيبك تبدیل شدن ایران به محور مقاومت در جهان اسلام را از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی ایران عنوان کرد و ادامه داد: ایران بعد از انقلاب تسلیم نشد و نشان داد که استقلال دارد و تحول‌آفرین است.

وی فشارهای بین‌المللی و تحریم را نتیجه مقاومت و استقلال‌خواهی ایران عنوان کرد و گفت: من از انقلاب ایران و بنیانگذار آن به بزرگی یاد می‌کنم؛ زیرا که مسیر انقلاب ایران به رغم این که قدرت‌های کاپیتالیستی و صهیونیستی به دنبال غارت ملل دیگر جهان هستند، راه درست و مستقل را انتخاب کرده است.

وزیر اسبق فرهنگ ترکیه اضافه کرد: به دوست‌داران و دولت‌مردان ایران پیشنهاد و تأکید می‌کنم که راه خود را ادامه دهید؛ چرا که راه شما و مجادله شما، مسیر درستی بوده و راه و مجادله تمام خلق‌های جهان است.

وی همچنین گفت: علیرغم اینکه من موضوعات مربوط به ایران را دنبال می‌کنم، متأسفانه از این آمار و اطلاعات پیشرفت‌های ایران در زمینه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی به خصوص علم و فناوری بی‌اطلاع بودم و می‌توان گفت؛ یکی از ضعف‌های ایران عدم اطلاع‌رسانی و تبلیغات در خصوص پیشرفت‌های ایران استغ به خصوص در ترکیه می‌بایست نسبت به این مشکل تأمل کرده و چاره جدی اندیشید.

در ادامه محمت سیف‌الدین اورل، استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه غازی تركيه، انقلاب اسلامی ایران را پدیده دوران معاصر دانست که در سطح منطقه و جهان تأثیرگذار بوده است. وي همچنين بر دو نکته تأکید کرد: 1- حرکت ضدصهیونیستی ایران از ابتداي انقلاب اسلامی 2- مقابله با رادیکالیسم اسلامی و اسلام آمریکایی.

به گفته محمت سیف‌الدین اورل، به دليل اين دو نكته و رويكرد است كه استکبار و صهیونیست‌ها در برابر ایران ایستادند و در طی قریب به این چهل سال سعی کردند در حرکت جمهوری اسلامی ایران مشکلات جدی ایجاد کنند. مهم‌ترین مسأله در اینجا برای جلوگیری از فتنه‌های استکبار و آمریکا و صهیونیست‌ها، همگرایی اسلامی به ویژه ایران و ترکیه و مصر است.

در ادامه خیری کرباش‌اوغلو، استاد الهیات دانشگاه آنکارا و تحلیل‌گر مسایل سیاسی منطقه با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران و ضرورت بازبینی و بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی بعد یک دوره چهل ساله، تجدید نظر و دقت نظر جدی در برنامه‌ها و نتایج عملکرد چهارساله را برای تداوم انقلاب ضروری دانست و همبستگی کشورهای اسلامی به ویژه ایران و ترکیه و مصر و سوریه و عراق و عربستان را مهم ارزیابی کرد.

وی همچنين حرکت و توسعه دیپلماسی برای نیل به این مهم را ضروری دانست تا در برابر فتنه‌های غرب توان دفاع کشورهای اسلامی تقویت شود.

خیری کرباش‌اوغلودر ادامه به برخی فعالیت‌های ضدشیعی در ترکیه اشاره کرد و ضرورت شناخت و تعامل برای دفع نفرت‌پراکنی این عده را ضروری دانست.

در این نشست همچنین آتاکان یلدیز، روزنامه‌نگار علوی، علی فاروق ایلدیریم، ريیس وقف همبستگی ایمانی علویون، اوزیر ایگیت، ريیس سابق انجمن حقوق بشر ترکیه و فعال اجتماعی، حسین دده کارگین، از محققان و پژوهشگران برجسته علوی به سخنرانی پرداختند و نقطه نظرات خود را ارايه دادند.

حسن صفرخانی، رایزن فرهنگی ایران در ترکیه نیز در پایان این نشست در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، نقد، بررسی و تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران را از جمله اهداف برگزاری این جلسه مهم عنوان کرد.

نامیک کمال زیبک، وزیر اسبق فرهنگ و گردشگری ترکیه و یکی از ایران‌شناسان برجسته ترکیه، خیری کرباش‌اوغلو، استاد الهیات دانشگاه آنکارا و تحلیل‌گر مسایل سیاسی منطقه، کاآن دیلک، محقق و پژوهشگر ترک و ایران‌شناس و دانش‌آموخته ایران و ريیس انجمن ایران‌شناسی ترکیه، شبنم اودوم، استاد علوم سیاسی دانشگاه حاجت‌تپه و ريیس مرکز تحقیقات روابط بین‌الملل دانشگاه حاجت‌تپه، محمت سیف‌الدین اورل، استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه غازی، آیهان یوزوبنلی، عضو مرکز فیزیک هسته‌ای ترکیه، علی فاروق ییلدیریم، ريیس وقف همبستگی ایمانی علویون، اوزیر ایگیت، ريیس سابق انجمن حقوق بشر ترکیه و فعال اجتماعی، حسین دده کارگین، از محققان و پژوهشگران برجسته علوی، موسی بوداک، ريیس بنیاد جوانان آناتولی، اسماعیل جوشار، امام جمعه مسجد کوجاتپه آنکارا، آتاکان یلدیز، روزنامه‌نگار، بنیامین کارا، خبرنگار و تحلیل‌گر روزنامه ملی گازاته و تی وی 5 و دوغان بگین، از بنیاد اربکان، از جمله شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی کشور ترکیه بودند که در این نشست به ارایه نقطه نظرات خود پرداختند.

انتهاي پيام/


٠٨:٥١ - 1396/12/06    /    شماره : ٦٩٩٦٩٥    /    تعداد نمایش : ٩١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج