منو اصلی
اخبار > برگزاري چهل‌وسومین دوره مسابقات قرائت قرآن مجید فیلیپین


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري چهل‌وسومین دوره مسابقات قرائت قرآن مجید فیلیپین

چهل‌وسومین دوره مسابقات ناحیه‌ای قرائت قرآن مجید فیلیپین، در شهر مانيل به همت رایزنی فرهنگی كشورمان و با همکاری وزارت امور مسلمین اين كشور و مسجد آبی مانیل برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين دوره از مسابقات با شعار «قرآن کریم در مقابل افراط‌گرایی و خشونت» با حضور ۳۰ متسابق از قاریان برتر منطقه پایتخت (مرکب از ۱۵ مرد و ۱۵ بانو) برگزار شد. از جمله این قاریان ۸ تن از قرآن‌آموزان دارالقرآن حضرت محمد رسول‌الله (ص) بودند که با امضای یادداشت تفاهم همکاری بین رایزنی فرهنگی ایران و کمیسیون امور مسلمین فيليپين به عنوان تنها دارالقرآن رسمی در این کشور، انتخاب شدند.

اساتید برجسته قرآن کریم فیلیپین از جمله سلیمان، قاری بین‌المللی فیلیپین، کماروالدین، علی ابوبکر مطیع، خالد مطلبن و نقیب طاهر، اين دوره از مسابقات را داوری کردند. همچنين شخصیت‌های برجسته مسلمانان از جمله عبدالرحیم اینجا، کمیسیونر یکی از مناطق کشور فیلیپین در امور مسلمین، جاجوری آراسا، ريیس امور اداری مسجد آبی، عالم سید، امام بزرگ مسلمانان منطقه مسلمان‌نشین مهارلیکا، عالم سعید احمد باسهر، ريیس شورای امامان فیلیپین، ابوبکر سالسالونا، قائم‌مقام مدیرکل اجرایی وزارت امور مسلمین، لامان پیان، مدیرکل امور فرهنگی کمیسیون امور مسلمین و ... تماشاگران اين مسابقات بودند.

پيش از آغاز مسابقات، ابوبکر سالسالونا، قائم‌مقام مدیرکل اجرایی وزارت امور مسلمین مدیرکل فرهنگی منطقه پایتخت، با بيان سخناني با قدرداني از رایزنی فرهنگی ایران و برگزاركنندگان و داوران اين مسابقات، گفت: در اینجا گردهم آمده‌ایم تا به صوت شرکت‌کنندگان در مسابقات قرائت قرآن گوش فرا دهيم و قرآن را به عنوان راهنمای زندگی خود قرار دهیم.

سخنران بعدی مراسم افتتاحیه کیم ادریس، از کمیسیونرهای امور مسلمین بود که با اشاره به شعار اين دوره از مسابقات، گفت: متأسفانه امروز جامعه ما به ویژه مسلمانان از افراط‌گرایی که ریشه همه آنها در وهابیت است رنج می‌برد. عوامل ویژه‌ای مدارس اسلامی ما را که مرکز تربیت و تعلیم قرآن‌آموزان هستند را مورد حمله قرار داده‌اند و آنها را به عنوان مراکز پرورش افراط‌گرایی معرفی كرده‌اند.

وي افزود: مشکلات عمده‌ای که امروز جامعه ما به ویژه مسلمانان با آن درگیر هستند را نمی‌توان تنها به مدارس ما نسبت داد؛ بلكه کلیسا و حتی بخشی از نیروهای مسلح و دیگران در کشور ما، مسئول پرورش این افراط‌گرایی‌ها هستند. مطبوعات، جامعه و همه ما به طریقی باید به دنبال راه‌حل بگردیم و صرفاً محکوم کردن مسلمانان غیرعادلانه است.

سخنران بعدی لامان پیان، مدیرکل فعالیت‌های فرهنگی کمیسیون امور مسلمین فيليپين بود كه درباره برگزاری مسابقات قرآن کریم، گفت: جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است در جهان که مسابقات قرآن را به بهترین صورت و بدون هیچگونه تبعیضی برگزار می‌کند و ما در اینجا به عنوان وزارت امور مسلمین فیلیپین از این امر تشکر مي‌كنيم.

وي افزود: البته مالزی در این زمینه اهتمام دارد و اگرچه ما معمولاً نفرات اول خود را به مالزی و نفرات بعدی را به ایران اعزام می‌کنیم؛ اما احترامی که جمهوری اسلامی ایران برای قرآن و قاریان قرآن فيليپيني قایل است، جای سپاسگزاری ویژه دارد.

محمد اوقان، از مدرسین ترک قرآن در فیلیپین، ديگر سخنران اين مراسم بود كه وي نیز با بیان آیات قرآن کریم و ذکر احادیثی بر اهمیت آموزش قرآن کریم و عمل به آن تأکید کرد.

محمد جعفری‌ملک، رایزن فرهنگی ایران در فيليپين نيز در سخنراني خود گفت: امیدوارم همه ما دست به دست هم بدهیم تا به فرهنگ قرآنی که فرهنگ صلح و  آرامش و زندگی زیباست، عمل کنیم و به جهانیان ثابت کنیم که اسلام دین صلح و زیبایی‌هاست.

وي افزود: باید ثابت کنیم که معني زندگی خوب و سعادتمند در این دنیا و آخرت، با قرآن بودن است. سعادت در مکتب ما به ثروت و مقام دنیوی و شهرت نیست؛ بلکه سعادت در گروي با قرآن بودن است. از پیامبر اکرم (ص) نقل است که حاملان قرآن در رحمت الهی قرار دارند و عرفای اهل جنت هستند. بر اساس این حديث، پیداست که در سنت اسلامی ما، سعادت یک راه روشن دارد و خداوند تمسک به قرآن را پیمودن راه از تاریکی به روشنایی می‌داند.

جعفري‌ملك در بخش دیگری از سخنان خود گفت: زیبایی الفاظ قرآن یک معجزه و دریچه‌ای برای جذب شدن به سوی مفاهیم عالی و پرمغز آن است و اگر معانی بلند قرآن با زبان روز، برای انسان‌ها بیان شود، قطعاً تأثیرگذاری بالایی خواهد داشت و زمینه‌ساز پیشرفت واقعی بشریت خواهد شد.

رايزن فرهنگي كشورمان سپس به سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در جمع محفل انس با قرآن اشاره كرد و بخش ار سخنان رهبر انقلاب را به اين شرح برای قرائت كرد: «زیبایی الفاظ قرآن یک معجزه و دریچه‌ای برای جذب شدن به سوی مفاهیم عالی و پرمغز آن است و اگر معانی بلند قرآن با زبان روز، برای انسان‌ها بیان شود قطعاً تأثیرگذاری بالایی خواهد داشت و زمینه‌ساز پیشرفت واقعی بشریت خواهد شد، زیرا عزت، قدرت، رفاه مادی، تعالی معنوی، گسترش فکر و عقیده، و شادی و آرامش روحی درگروي عمل به قرآن است؛ اگرچه زیبایی و جذابیت الفاظ قرآنی یک معجزه است اما هدف از این الفاظ زیبا، گشودن دریچه‌ای برای رسیدن به فضای پربرکت و پرشکوه مفاهیم قرآنی است.»

وی در ادامه با اشاره به حوادث اتفاق افتاده در مراوی فيليپين گفت: در مراوی شاهد ويرانی مسجد و کلیسا بوده‌اید؛ همچنین شیعیان، برادران اهل تسنن و مسیحیان، همه درگیر مشکلات پیش‌آمده با گروه‌های افراطی بودند؛ بنابراين نتیجه می‌گیریم که گروه‌های افراطی به یک مذهب یا دین خاص تعلق ندارند؛ بلکه با نام دین درصدد ضربه زده به ادیان جهان هستند. اسلام‌هراسی کشورهای استعمارگر سبب شده است که متأسفانه این جماعت بی‌دین به نام مسلمان به جهان معرفی شوند؛ اما تمسک به قرآن و عمل به فرمامین قرآنی و اتحاد بین مسلمانان به جهانیان ثابت خواهد کرد که دشمن اصلی شخص دیگری است که درصدد ضربه زدن به اعتقادات مردم است.

در پايان و پس از داوري اجراي متسابقين، پانديتا يوسپ، اسماعيل آنتو و عبدالعزيز سليمان، به ترتيب عناوين اول تا سوم اين مسابقات را كسب كردند.

انتهاي پيام/


١٥:٥٤ - 1396/12/05    /    شماره : ٦٩٩٦٦٧    /    تعداد نمایش : ٧٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج