منو اصلی
اخبار > ريیس دانشگاه بلوچستان پاكستان از دانشگاه زاهدان بازديد مي‌كند


  چاپ        ارسال به دوست

ريیس دانشگاه بلوچستان پاكستان از دانشگاه زاهدان بازديد مي‌كند

به دعوت دانشگاه زاهدان و با هماهنگي خانه فرهنگ ايران در كويته، رييس دانشگاه بلوچستان پاكستان در رأس هيأتي از اين دانشگاه بازديد مي‌كنند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، رفیعی، سرکنسول و كوروش عقدايي، وابسته فرهنگي ايران در كويته پاكستان با جاويد اقبال، ريیس دانشگاه بلوچستان پاكستان ديدار و با وي در خصوص ضرورت احیاي تعاملات علمی دانشگاهی بین دو کشور به گفت‌وگو پرداختند.

رفیعی، سركنسول كشورمان در اين ديدار گفت: در دو سال اخیر با سفر مقامات عالیرتبه ایران و پاکستان به کشورهای یکدیگر و تراکم این سفرها در 6 ماهه گذشته، سبب شده است كه سطح مناسبات دو كشور به طور چشمگیری ارتقا یابد. از جمله این سفرها می‌توان به سفر مقامات عالیرتبه جمهوري اسلامي ایران به پاکستان و همچنین سفر فرمانده ارتش پاکستان، وزیر بهداشت و ريیس مجلس اين كشور به همراه 15 نفر از نمایندگان مجلس ایالتی بلوچستان به ایران را نام برد.

وي افزود: اکنون که شما به اتفاق هیأتی از دانشگاه بلوچستان به زودی عازم ایران هستید، خود نقطه عطفی در ارتقاي سطح روابط دانشگاهی است. امیدوارم در این سفر که به منظور تمدید قرارداد همکاری بین دانشگاه زاهدان و دانشگاه بلوچستان صورت می‌پذیرد، زمینه‌های تعامل بیشتری بین دو دانشگاه ایجاد شود.

رفيعي ادامه داد: اميدواريم در این سفر با همکاری و هماهنگی‌های لازم دانشگاه بلوچستان پاكستان با دانشگاه زاهدان، بتوانیم شاهد گسترش زبان فارسی در منطقه بلوچستان و نیز ایجاد کرسی زبان بلوچی در دانشگاه زاهدان، باشيم.

در ادامه اين ديدار جاوید اقبال، رييس دانشگاه بلوچستان اظهار كرد: به دعوت ريیس دانشگاه زاهدان، به همراه هیأتی عازم شهر زاهدان هستیم. زمانی که برنامه این سفر را به آگاهی حکمران ابالت رساندم، بسیار از این سفر استقبال و درخواست كرد كه پس از انجام این سفر، در اولین فرصت گزارش سفر و توافقات فی‌مابین را به وي اعلام كنيم كه نسبت به عملیاتی كردن آنها اقدام شود.

وي همچنين با اشاره به سابقه دیرینه زبان فارسی در شبه قاره و پاکستان و نیز روابط خوب میان دو کشور، عنوان کرد: هم اکنون حدود 100 دانشجو زبان فارسی حضوری و غیرحضوری داریم که بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سال 2019 آموزش غیرحضوری پایان می‌پذیرد و آموزش از راه دور (فضای مجازی) را شروع خواهیم كرد.

رييس دانشگاه بلوچستان پاكستان در ادامه سخنانش سال 2018 را سال تحول در تعاملات و روابط بین دو دانشگاه دانست و اظهار كرد: امیدوارم در این سال شاهد تحولات چشمگیری در فعالیت‌های مربوطه بوده و با همکاری دانشگاه زاهدان، کنسولگری و خانه فرهنگ ایران در کویته، برنامه‌های زیادی را عملی كنیم.

اعزام هیأت‌های دانشگاهی بین دو دانشگاه زاهدان و بلوچستان برای شرکت در سمینارهای علمی و کارگاه‌های آموزشی، فراهم آوردن زمینه‌های لازم برای استفاده از فرصت‌های مطالعاتی برای اساتید در دانشگاه‌های دو کشور، اعزام یک گروه دانشجویی از دانشگاه بلوچستان به دانشگاه زاهدان، اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان در هر دو دانشگاه، فراهم آوردن زمینه اعزام استاد زبان فارسی برای برگزاری کارگاه آموزشی برای اساتید و مدرسان زبان فارسی ایالت بلوچستان، ایجاد گوشه ایران در دانشگاه بلوچستان، تهیه و تأمین کتاب‌های مورد نیاز برای بخش زبان فارسی دانشگاه بلوچستان و ترغیب دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های بلوچستان، از جمله تصمیمات اتخاذ شده در اين ديدار بود.

انتهاي پيام/


١٥:١٢ - 1396/12/05    /    شماره : ٦٩٩٦٦٥    /    تعداد نمایش : ٥٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج