منو اصلی
اخبار > روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت


  چاپ        ارسال به دوست

ابراهيمي‌تركمان در ديدار با نخبگان فرهنگي جمهوري آذربايجان:

روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ديدار با نخبگان فرهنگي جمهوري آذربايجان گفت: روابط دولت‌ها و ملت‌هاي ايران و آذربايجان، به دليل وجود مشتركات فرهنگي بسيار، تداوم هميشگي خواهد داشت.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس اين سازمان در ادامه سفر خود به جمهوري آذربايجان، بعد از ظهر امروز (پنجشنبه 3 اسفندماه)  در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو  با جمعي از نخبگان فرهنگي و ديني اين كشور ديدار و گفت‌وگو كرد.

ابراهيمي‌تركمان در آغاز سخنان خود در اين ديدار با قدرداني از دعوت وزارت فرهنگ و گردشگري آذربايجان از وي براي سفر به اين كشور، گفت: در ابتدا مايل هستم تا سلام گرم رهبر معظم انقلاب و نيز رييس جمهوري اسلامي ايران را خدمت شما نخبگان محترم ابلاغ كنم.

وي در ادامه با بيان اينكه رؤساي جمهور دو كشور در سال‌هاي اخير بيش از 10 بار با يكديگر ملاقات كرده‌اند كه نشان‌دهنده دوستي عميق دو كشور است، گفت: اشتراكات فرهنگي دو كشور در سال‌هاي گذشته توسط پدران ما بنا شده است. در حاليكه از حداقل امكانات برخوردار بودند، آنها روابط عميقي را پايه‌گذاري كردند. امروز هم با داشتن امكانات فراوان ارتباطي، دليلي براي نداشتن روابط خوب نداريم.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه با اظهار اينكه روابط بين دو كشور خوب است؛ زيرا اشتراكات فراواني بين ايران و آذربايجان وجود دارد، گفت: ملت ايران با مرثيه‌هاي شاعران بزرگ آذربايجان براي امام حسين (ع) گريسته‌اند و با خواندن اشعار حماسي نظامي‌گنجوي، لذت برده‌اند و از سويي ديگر؛ عالمان آذربايجان آثار ادباي ايراني را به زبان آذري ترجمه كردند. در اين ميان ترجمه «گلستان» سعدي از زبان روسي به زبان آذري، بي‌نظير است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با تأكيد بر اينكه در هيچ مقطعي از زمان، روابط ايران و جمهوري آذربايجان قطع نخواهد شد، گفت: روابط جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان و ملت‌هاي دو كشور، به دليل وجود مشتركات فرهنگي بسيار، تداوم هميشگي خواهد داشت.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در ادامه با اشاره به اينكه روابط دو كشور بر اساس تعاملات ديرين و شناخته شده است، تأكيد كرد: اين روابط هميشه قلبي و تاريخي بوده است.

اين خبر مي‌افزايد: در آغاز اين ديدار جمعي از نخبگان فرهنگي و ديني جمهوري آذربايجان با خرسندي از توسعه همه‌جانبه اين كشور با جمهوري اسلامي ايران، نظرات خود را براي گسترش بيش از پيش اين روابط در ابعاد فرهنگي بين دو كشور، بيان كردند.

بنا بر اعلام اين خبر، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، ریيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بنابر دعوت رسمی ابوالفضل قارایف، وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان، به منظور توسعه همکاری‌های فرهنگی و علمی دوجانبه به باكو (پايتخت آذربايجان) سفر كرده‌ است.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين سفر علاوه بر دیدار با وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان و سخنراني در كنفرانس «از خورشيد تا پروين»، روزهای فیلم جمهوری اسلامی ایران را روز جمعه (4 اسفندماه) افتتاح می‌كند.

انتهاي پيام/


١٨:١٧ - 1396/12/03    /    شماره : ٦٩٩٥٧٥    /    تعداد نمایش : ١٢٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج