منو اصلی
اخبار > نمایشگاه عکس «ایران و هند: از خلیج فارس تا اقیانوس هند» در هند


  چاپ        ارسال به دوست

نمایشگاه عکس «ایران و هند: از خلیج فارس تا اقیانوس هند» در هند

با همکاری رایزنی فرهنگی كشورمان در دهلي‌نو و مرکز مطالعات هند و ایران در دانشگاه روهیلکند در شهر بریلی هند، نمایشگاه 4 روزه عکس با عنوان «ایران و هند: از خلیج فارس تا اقیانوس هند» در اين دانشگاه برپا شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، این نمایشگاه با حضور حجت‌اله عابدی، معاون رایزن و وابسته فرهنگی ایران در هند و شخصیته‌ای دانشگاهی هند و اعضای هیأت علمی و دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاه روهيلكند آغاز به کار کرد.

در آيين افتتاحیه این نمایشگاه عکس که در آن آثار داریوش اکبرزاده از مجموعه بناهای هندیان در ایران و معماری ایرانی در هند به معرض دید گذاشته شده است، ناگندرا، مشاور یوگا نخست‌وزیر هند و رییس و بنیانگذار مؤسسه عالی بین‌المللی اس وی یاسا از بنگلور هند، آنیل شوکلا، رییس دانشگاه روهیلکند و آبهای کومار سینگ، رییس مرکز مطالعات هند و ایران نيز حضور داشتند.

آبهای کومار سینگ، رییس مرکز مطالعات هند و ایران در آغاز اين مراسم گزارشی کوتاه در خصوص برگزاری نمایشگاه «ایران ـ هند: از خلیج فارس تا اقیانوس هند» ارايه داد و طي آن گفت: نمایشگاه زیادی در مراکز فرهنگی ‌ـ آموزشی ما در سراسر کشور برگزار می‌شود؛ اما معمولاً موضوعات آن طبیعت و بناهای تاریخی و ... است.

وي ادامه داد: نمایگشاهی که شاهد آن هستیم، متعلق به رویداد تاریخی تبادل فرهنگی و تمدنی دوجانبه چندین هزارساله هند و ایران است و از این نظر، این نمایشگاه برای همه بازدیدکنندگان به ویژه دانشجویان ادبیات فارسی، تاریخ، جغرافیا و ... حایز اهمیت خاصی است.

در ادامه حجت‌اله عابدی، معاون رایزن و وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هند با بیان مختصری از پیشینه روابط ایران و هند، به تاریخچه شکل‌گیری میراث مشترک ایران و هند اشاره كرد و در ارتباط با عکس‌های نمایشگاه، توضیحاتی را ارايه داد.

عابدی گفت: ریشه آشنایی و شکل‌گیری علایق بین مردم ایران و هند بسیار قدیمی است و تا شاید تا هزاره قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد؛ طوری که امروز می‌توان گفت؛ این پیوند عمیق و دیرینه قابل مقایسه با هیچ دو کشور دیگری نیست.

وی تأسیس مرکز مطالعات هند و ایران در دانشگاه روهیلکند را نیز نشان بارزی از تداوم همان ارتباطات و علاقه به حقظ و تقویت آن دانست که به دنبال امضای تفاهمنامه‌ای در سال 2012 ميلادي (1391 شمسي) شروع به کار کرده است و امروز در زمینه آموزش زبان فارسی، بزرگداشت مناسبت‌ها و جشنواره‌های ایرانی، برگزاری برنامه‌های مشترک فرهنگی ایران و هند و همچنین نشست‌های علمی در موضوعات مورد علاقه طرفين فعال است.

معاون رایزن فرهنگی ایران در هند ادامه داد: دو کشور دوست دیرینه، همواره برای فروغ چراغ دانش و توسعه فرهنگ و روابط فرهنگی همدیگر تلاش كرده‌اند. زبان، هنر، آداب و رسوم و حتی طبع زندگی مردمان هند و ایران از تشابهات زیادی برخوردار است و نخبگان فرهنگی بر این اذعان دارند که هند و ایران از بزرگ‌ترین تمدن‌ها با میراث مشترک غنی هستند که در طول تاریخ ارتباطی ناگسستنی با هم داشته‌اند.

عابدی در بخش دیگری از سخنانش، سفرهای تجاری، مهاجرت و اقامت مردم دو سرزمین را دست‌مایه ساخت آثاری ذکر کرد که امروز با نمایش ویژگی‌های معماری، در هم تنیدگی علایق و روابط دو ملت را به نمایش می‌گذارد.

وی ادامه داد: همانگونه که «تاج محل» سمبل معماری ایرانی در هند است، آثاری نیز به نام هندیان در ایران وجود دارد که در این نمایشگاه عکس به آنها پرداخته شده است.

وابسته فرهنگي كشورمان در پايان با بيان اينكه هرمز و خلیج فارس نقش به سزایی در این مهاجرت‌ها و شکل‌گیری آثار باستانی هندیان در ایران داشته است، در پایان هدف از نمایشگاه را معرفی میراث مشترک و نشانی از نزدیکی دو ملت خواند و «معبد هندو در بندر عباس»، «کاروانسرای هندی در کرمان»، «مقبره غلام رسول در چابهار« و «گوردووارا (معبد سیک‌ها) در زاهدان» را به عنوان نمونه‌هایی از آثار هندیان در ایران برشمرد.

سید حسن عباس، رییس کتابخانه مرجع «رضا» شهر رامپور هند، سخنران بعدی اين مراسم بود، گفت: با وجود اینکه تعداد قابل توجهی از دانشگاه‌های هند گروه مستقل زبان و ادبیات فارسی دارند؛ اما در این بین نقش مرکز مطالعات هند و ایران از اهمیت ویژه و نمود بیشتری برخوردار است. بر این اساس تأکید مي‌شود كه از این مرکز حمایت جدی صورت گیرد.

آنیل شوکلا، رییس دانشگاه روهیلکند نیز صحبت‌هایش را با ذکر این که تعاملات و درهم آمیختگی فرهنگی بین مردم دو کشور هند و ایران متعلق به تاریخ پیش از ورود اسلام به هند است، شروع کرد و ادامه داد: ما در دوره‌ای به سر می‌بریم که زمان تبادل نظرات فرا فرهنگی و تمدنی است و هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند مدعی این باشد که او از بقیه جوامع بشری بی‌نیاز است.

پس از اتمام سخنرانی‌ها نمایشگاه به طور رسمي توسط مسئولین و شخصیت‌های حاضر در جلسه افتتاح شد.

انتهاي پيام/


١٧:٥٦ - 1396/12/02    /    شماره : ٦٩٩٥١٣    /    تعداد نمایش : ١٢٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج