منو اصلی
اخبار > توسعه همکاری‌های فرهنگی ايران و تركيه


  چاپ        ارسال به دوست

توسعه همکاری‌های فرهنگی ايران و تركيه

ريیس انستیتوی یونس امره تركيه در ديدار رايزن فرهنگي كشورمان خواستار توسعه همکاری‌های فرهنگی در همه زمينه‌ها بين دو كشور شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حسن صفرخانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آنکارا با شرف آتش، ريیس انستیتوی یونس امره دیدار و درباره همکاری‌های دو جانبه گفت‌وگو کرد.

صفرخانی در سخناني، ضمن اشاره به مشترکات تاریخی و فرهنگی، نزدیکی و اتحاد میان ایران و ترکیه را به نفع دو کشور، منطقه و بلکه جهان دانست و افزود: همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور به نفع همه جهان و به ویژه منطقه است.

رایزن فرهنگی ایران در آنکارا افزود: ایران و ترکیه در جهان اسلام صاحب تمدن هستند. تمدن آناتولی در اینجا و تمدن پارس در ایران دارای آثار زیادی در جهان بوده است.

وي با اشاره به اثرگذاری تمدن‌های ایران و آناتولی بعد از اسلام گفت: تمدن‌های ایران و آناتولی بعد از اسلام نیز، بیشترين خدمت را به تمدن اسلام کرده‌اند. سرزمین ایران اگر چه بعد از اسلام شاهد حکومت‌های اقوام غیر ایرانی بوده اما به دلیل ریشه‌های مستحکم تمدن ایرانی، این دیگران بودند که از این تمدن تأثیر پذیرفتند. در این دوره‌ها بود که فرهنگ اسلامی شکوفا شد و مراکز علمی متعددی در نقاط مختلف جهان اسلام ایجاد شد.

صفرخاني به دوران حضور ترکان در جهان اسلام اشاره كرد و آن را موجب شکوفایی علمی و فرهنگی در سرزمین‌های اسلامی دانست و افزود: علم، دانش، هنر و فرهنگ در این دوران در گستره عالم اسلامی ترویج شد. به گونه ای که اسلام در حوزه اروپا متأثر از حضور ترکان در این مناطق بوده است و از بالکان تا قلب اروپا فرهنگ اسلامی توسط ترکان گسترش پیدا کرد.

وی وجود واژه‌های فارسی در زبان ترکیه و کلمات ترکی در زبان فارسی را یکی دیگر از مشترکات فرهنگی دو کشور و دو ملت دانست و گفت: در حوزه سیاسی و قدرت پیشرفت‌ها می‌توانیم برند خود را داشته باشیم. به عنوان مثال «جایزه المصطفی» که متأثر از نام مبارک پیامبر گرامی اسلامی است در حوزه علم و فناوری به برترین دانشمندان دنیای اسلامی اهدا می‌شود.

رايزن فرهنگي كشورمان افزود: اگر از این فرصت‌ها به درستی استفاده کنیم می‌توانیم علاوه بر دنیای اسلام و منطقه در جهان نیز تأثیرگذار باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به برگزاری مناسبت‌های فرهنگی و معرفی کشور ترکیه در ایران که از سوی نمایندگی یونس امره در تهران اجرا می‌شود، گفت: ما از دوستان خود در ایران درخواست کردیم که با شما در تهران همکاری داشته باشند كه در این راستا، هفته فرهنگی ترکیه در تهران، نمایشگاه نقاشی، گردشگری، هفته فیلم و رونمایی از کتاب در تهران برگزار شد. انتظار داریم که شما نیز در معرفی ظرفیت‌های ایران در ترکیه با ما همکاری داشته باشید.

شرف آتش، ريیس انستیتوی یونس امره در سخناني، گفت: ایران و ترکیه به لحاظ سیاسی با یکدیگر نزدیک هستند و این موضوع باید در دیپلماسی فرهنگی نیز، تحقق یابد.

وي عصر کنونی را عصر ارتباطات نامید و افزود: وظیفه ما توسعه همکاری‌های فرهنگی در همه زمینه‌هاست؛ چراكه باید نشان دهیم که به هم نزدیک هستیم.

انتهاي پيام/


١٦:٠٥ - 1396/10/27    /    شماره : ٦٩٦٤٢٣    /    تعداد نمایش : ٦٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج