منو اصلی
اخبار > بزرگداشت «حسن رضوی» استاد زبان فارسي در راولپندی


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت «حسن رضوی» استاد زبان فارسي در راولپندی

مراسم بزرگداشت مرحوم سید سبط حسن رضوی، استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی و رييس اسبق بخش زبان و ادبیات فارسی دانشکده اصغر مال شهر راولپندی، در محل خانه فرهنگ ايران برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مراسم بزرگداشت استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی و ريیس اسبق بخش زبان و ادبیات فارسی دانشکده اصغر مال شهر راولپندی مرحوم سید سبط حسن رضوی، با حضور شهاب‌الدین دارایی، رایزن فرهنگی ايران در پاكستان، فردوس عالم، اندیشمند و استاد دانشگاه، نگهت رضوی، فرزند مرحوم رضوی و جمعی از علاقمندان آن استاد زبان فارسي، در محل خانه فرهنگ كشورمان در راولپندي برگزار شد.

در آغاز اين مراسم حمید الحسن رضوی، از شخصیت‌های فرهنگی راولپندی در خصوص شخصیت مرحوم رضوی سخنرانی و طي آن اظهار كرد: مرحوم سبط حسن رضوی در مسايل وحدتی میان مسلمانان بسیار تلاش‌گر بود و خدمات بسیاری در این زمینه داشت. وي در مورد مسايل فرهنگی به ویژه برای جوانان بسیار تلاش می‌کرد و در طول مدت فعالیت علمی و دانشگاهی خود برای ارتقای زبان فارسی زحمات بسیاری کشید.

سخنران بعدی اين مراسم، انجم خلیق، شاعر و ريیس انجمن ادبی امکان در مورد شخصیت ادبی مرحوم رضوي گفت: مرحوم رضوی در مورد ادبیات اردو و فارسی بسیار حساس بود و کمتر از واژه‌های غیرفارسی و اردو استفاده می‌کردند و در واقع برای ترویج زبان فارسی، تلاش بسیار زیادي داشت.

سپس خانم نگهت رضوی، فرزند مرحوم رضوي بيان كرد: مرحوم رضوی با توجه به تلاش‌های بسیاری که داشت به ویژه در حوزه زبان فارسی، پل ادبی و ارتباطی ایران و پاکستان بود و خانه فرهنگ ايران در روالپندي را همچون خانه خود دوست می‌داشت و سال‌ها در آنجا به امر آموزش و تدریس زبان فارسی مشغول  بود.

در ادامه علی آقانوری، مسئول خانه فرهنگ ايران در راولپندی در سخنراني خود در اين مراسم اظهار كرد: مرحوم سید سبط حسن رضوی، شخصیتی بود که سال‌های زیادی از عمر خود را صرف آموزش زبان و ادبیات فارسی در پاکستان كرد. ایشان حدود 20 سال مشغول تدریس زبان فارسی بود و شاگردان بسیاری را تحویل جامعه داد. همچنين یکی از کارهای ارزشمند ایشان، تهیه کتاب آموزش زبان فارسی «گلشن فارسی» بود که با همکاری مرحوم دکتر علی رضا نقوی نگاشته شد.

سخنران بعدی فردوس عالم، اندیشمند و استاد دانشگاه بود که درباره شخصیت مرحوم سید سبط حسن رضوی مطالبی را بیان كرد. وي در بخشی  از سخنان خود گفت: مرحوم رضوی تلاش‌های بسیار زیادی در حوزه وحدت میان مسلمانان داشت و سخنراني‌های ایشان به ویژه برای جوانان بسیار برجسته بود.

وي افزود: مرحوم رضوی همچنین سهم زیادی در معرفی شخصیت‌های ادبی معاصر ایران به مردم پاکستان داشت. آن مرحوم عشق واقعی به امام حسین (ع) و اهل بیت (ع) داشتند.

فردوس عالم در ادامه افزود: مرحوم دکتر رضوی داعی وحدت مسلمین بود و برای اتحاد و وحدت در جامعه مسلمانان پاکستان تلاش می‌کرد. وي همچنین پیرو خط حضرت امام خمینی (ره) بود و برای ترویج زبان فارسی و همچنین ترویج وحدت و اتحاد مسلمانان مقالات بسیاری نگاشت.

سخنران پایانی این مراسم شهاب‌الدین دارایی، رایزنی فرهنگی ايران در پاكستان بود که با ذکر حدیثی در خصوص مسئولیت انسان‌ها در این دنیا گفت: مرحوم دکتر رضوی فردی تلاشگر بود که مسئولیت‌های  خود را در این دنیا انجام داد و منشأ خدمات بسیار گسترده‌ای شد.

وي ادامه داد: مرحوم دکتر رضوی نسبت به شرایط جامعه از جمله تلاش دشمنان برای ایجاد تفرقه بسیار آگاه بود؛ بر اين اساس مسئولانه در جهت وحدت مسلمانان تلاش می‌كرد. حیات ایشان همانند نوری بود که منشأ اثر بسیاری برای جامعه به ویژه جوانان محسوب مي‌شد.

انتهاي پيام/


١٢:٠٣ - 1396/10/26    /    شماره : ٦٩٦٢٨١    /    تعداد نمایش : ٨٤٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج