منو اصلی
اخبار > هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است


  چاپ        ارسال به دوست

نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي / 13

هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است

معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در كميسيون ايران، آسياي، تركيه و قفقاز نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در بابلسر گفت: زبان فارسی و بار عرفانی و معنوی موجود در آن، عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، كميسيون ايران، آسياي ، تركيه و قفقاز نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي با عنوان موضوع «ميراث مشترك فرهنگي ـ تاريخي» پيش از ظهر امروز (يكشنبه 24 دي‌ماه) با حضور اندیشمندانی از ترکیه، آذربایجان، گرجستان، ارمنستان، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان و ایران در دانشگاه مازندران (بابلسر) آغاز به كار كرد.

سيد محمدحسين هاشمي، معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخنراني خود در آيين افتتاحيه اين كميسيون، گفت: در جمهوری اسلامی ایران  اراده جدی بر فراهم‌سازی و تسهیل ارتباط علمی و فرهنگی نخبگان و اندیشمندان ایران و آسیای مرکزی و قفقاز و ترکیه وجود دارد و توسعه ارتباطات علمی و فرهنگی با کشورهای منطقه از اولویت‌های روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود.

وي افزود: این نشست در پی آن است که تا پیوندهای تاریخی و فرهنگی را به فرصتی برای گفت‌وگو بین اندیشمندان و نخبگان ایران و شرق آسیا تبدیل كند تا اندیشمندان شرکت‌کننده در این کمیسیون ضمن بررسی و شناسایی مشترکات و میراث تاریخی و فرهنگی و عرفانی که سرمایه‌های ارزشمند و تجربه شده‌ای برای پی‌ریزی و گسترش همکاری‌ها و همگرایی بین ایران وآسیای مرکزی قفقاز و ترکیه به شمار می‌رود، چشم‌اندازی روشن از تعاملات روبه رشد علمی و فرهنگی میان این حوزه‌های فرهنگی و تمدنی ترسیم كند.

هاشمي همچنين اظهار كرد: پیوندهای جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی و سیاسی مردمان این منطقه با ایرانیان علیرغم حوادث و فراز و فرودهای آن، هنوز از استواری و پایداری برخوردار بوده و اصالت خود را از دست نداده است. شناخت تاریخ و هویت مشترک و همچنین آشنایی هر چه بیشتر با زمینه‌ها و حوزه‌های همکاری و تبادل فرهنگی راه به ويژه بر مبنای دین اسلام، به ضرورتی انکارناپذیر بدل كرده است.

وي تأكيد كرد: منافع مشترک ایران، آسیای مرکزی، قفقاز و ترکیه و ارتباط مستقیم ثبات و توسعه و امنیت این منطقه بر ثبات و امنیت آسیا، برکسی پوشیده نیست.

معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در بخش ديگري از سخنانش گفت: شاید بتوان یکی از دیرینه‌ترین مناسبات فرهنگی ایرانیان با دیگر جوامع را به روابط فرهنگی و تجاری ایران آسیای مرکزی و قفقاز مربوط دانست. در این تعاملات علاوه بر تأثیر متقابلی که در رشد و بالندگی و تکامل فرهنگی و تمدنی  برای ایرانیان و جوامع منطقه در پی داشت، فرهنگ، هنر و ادب ایرانی و اسلامی به ویژه عرفان و تصوف را  به دلیل غنای معنوی موجود در آن توانست در کانون توجه مردم این منطقه قرار داده و منشأ تحولات فکری و فرهنگی بسیاری شود.

وي سپس با گفتن اينكه شاید زبان فارسی و بار عرفانی و معنوی موجود در آن را بتوان عمده‌ترین سوغاتی برشمرد که ایرانیان توانستند به مردم این منطقه هدیه كنند، ادامه داد: بخش عمده‌ای از دایره وسیع واژگانی شعر فارسی را مضامین عرفانی و مفاهیم تصوف گسترش داده است. عرفان و تصوف برای راهیابی به احساسات و عواطف جوامع بشری از شعر و ادب بهره جسته و ادبیات برای باروری نیکوتر شاخسار پیوندپذیر خود از عرفان و تصوف یاری طلبیده است.

هاشمي افزود: به جهت همین ویژگی موجود در زبان فارسی بود که  ادبیات عرفانی زبان فارسی در معرفی و گسترش اسلام در آسیای مرکزی و قفقاز تأثیر فراوانی به دنبال داشته است. خدمات سازنده برخی از عرفا و شاعران و شخصیت‌های ایرانی همانند میر سید علی همدانی و ده‌ها تن از عرفا، شعرا و کارگزاران ایرانی در تمدن‌سازی و گسترش فرهنگ اسلامی در این منطقه شواهدی متقن از سهم و نقش عارفان و صوفیان فارسی‌زبان در این منطقه است.

معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: امروزه نیز همچون گذشته  فرهنگ و مراودات فرهنگی، بستر اصلی مناسبات ایران، آسیای مرکزی، قفقاز و ترکیه به شمار می‌رود؛ هر چند باید اعتراف کنیم که تنها بخش اندکی از این ظرفیت امروزه فعال بوده و زمینه‌ها و ظرفیت‌های بسیاری در حوزه همکاری‌های علمی و فرهنگی بین ایران و آسیای مرکزی و قفقاز غیرفعال مانده است.

وي افزود: یقیناً چالش‌هایی همانند افراط‌گرایی که طی سال‌های اخیر عمده‌ترین تهدید در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی محسوب می‌شود؛ دغدغه و نگرانی‌های بسیاری را برای جوامع منطقه به ویژه نخبگان و اندیشمندان به دنبال داشته است. در چنین فضای مخاطره‌آمیزی گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان و اندیشمندان به عنوان یک ضرورت چهره می‌نماید. در چنین فضایی، تشریک مساعی، گفت‌وگو و همفکری نخبگان و اندیشمندان می‌تواند به عنوان یک سازوکار مؤثر دریافتن راهکارهای مؤثر در برون‌رفت از این چالش‌ها به شمار آید.

هاشمي تأكيد كرد: منشأ بسياري از منازعات و چالش‌های جاری در جوامع بشری به عدم درك صحيح انسان‌ها از يكديگر و کاستی‌ها و نواقص موجود در مسیر فهم و درك مشترك فرهنگي بين جوامع بازمی‌گردد. وضعیت جاری در جهان اسلام که امروزه آن را به کانون منازعات و بحران‌های بین‌المللی و منطقه‌ای تبدیل كرده است نیز از این قاعده مستثنی نبوده و این شرایط بیش از  هر زمان دیگر بر ضرورت تقویت نقش و کارکرد فرهنگ و مشارکت جمعی نخبگان در یافتن راه‌حل‌های فرهنگی برون‌رفت از این شرایط با بهره‌گیری از ارزش‌ها و آرمان‌های مشترک، تأکید دارد.

وي در ادامه با اظهار اينكه فرهنگ که نوعی شعور و خرد مشترک است با  مشارکت جمعی و برپایه تعامل، گفت‌وگو و تبادل ایده، اندیشه و تجربه و احترام به ارزش‌ها و سنت‌های یکدیگر  شکل می‌گیرد، اذعان كرد: تبدیل کردن فرهنگ به مبنایی براي مشارکت، درک و احترام متقابل و تلاش جمعی نخبگان و اندیشمندان ایران و آسیای مرکزی قفقاز و ترکیه برای  ایجاد یک جامعه اخلاقی، عقلانی و اعتدالی، ضروری‌ترین نیاز امروز در این منطقه به شمار می‌رود.

معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: این مهم می‌تواند از طریق گفت‌وگوی فرهنگی به عنوان سازوکاری مناسب در فراهم‌سازی هر چه بیشتر امکان ارتباط و تبادل نظر مستمر میان نخبگان و گروه‌های مرجع برای همفکری و همدلی و  یافتن راهکارهای مشترک برون‌رفت از بحران‌های حاکم و بازگشت به عظمت تاریخی و تمدنی گذشته  محقق شود.

سيد محمدحسين هاشمي سخنراني خود را اينگونه به پايان رساند: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی  علاوه بر فعالیت‌های خود در رایزنی‌های فرهنگی که مسئولیت توسعه و گسترش ارتباطات فرهنگی را دنبال می‌كنند، با تأسیس دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی، عزم جدی خود را براي کمک به تسهیل ارتباط نخبگان و دانشگاهیان ایران، آسیای مرکزی و قفقاز فراهم كرده است.

بنا بر اعلام اين خبر، نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی، صبح ديروز (شنبه 23 دي‌ماه) با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ابوذر ابراهیمی‌تركمان، ريیس سازمان  فرهنگ و ارتباطات اسلامي و بيش از 70 انديشمند و شخصيت علمي و فرهنگي از 20 كشور آسيايي در محل اين سازمان آغار به كار كرد.

كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» اين اجلاس به ترتيب در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فرودسي مشهد و مازندران (بابلسر)، برگزار مي‌شود.

اين همايش به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با همكاري دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه مازندران (بابلسر)، مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفت‌و‌گوی همکاری آسیایی، برگزار مي‌شود.

انتهاي پيام/


١٤:٤٩ - 1396/10/24    /    شماره : ٦٩٦٠٩٣    /    تعداد نمایش : ١١٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج