منو اصلی
اخبار > آغاز كميسيون «ايران و آسیای مرکزی و قفقاز» در مازندران


  چاپ        ارسال به دوست

تخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي/10

آغاز كميسيون «ايران و آسیای مرکزی و قفقاز» در مازندران

نشست كميسيون «ایران، آسیای مرکزی و قفقاز» نخستين اجلاس گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي آسيايي در دانشگاه مازندران در بابلسر آغاز شد.

به گزارش اداره‌كل  روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در آئین مراسم افتتاحيه اين كميسيون علی‌اکبر جعفری، دبیر علمی نشست گفت‌وگوهای فرهنگی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز در سخناني گفت: حدود 70 عنوان مقاله برای طرح در این نشست ارسال شد که 38 مورد برای کتاب مجموعه مقالات همایش گردآوری شده است.


علی‌اکبر جعفری، میراث مشترک فرهنگی، ظرفیتی برای توسعه همکاری‌های فرهنگی آسیایی، نقش نمادها و شخصیت‌های تاریخی و فرهنگی منطقه در تقویت همکاری‌های منطقه‌ای، سیاست‌ها و رویکردهای حفاظت از میراث فرهنگی و نقش آن در گسترش مبادلات فرهنگی و سهم هنر و معماری در پیوندهای تاریخی ایران و آسیای مرکزی را از جمله محورهای این همایش اعلام کرد.


وی گفت: زبان و ادب فارسی و نقش آن در پیوندهای فرهنگی - تاریخی ایران، آسیای مرکزی و قفقاز، تجارب و سیاست‌های حفاظت از میراث فرهنگی و راهکارهای همکاری جمعی برای مبارزه با قاچاق و تخریب میراث فرهنگی، نقش میراث فرهنگی - تاریخی مشترک در توسعه گردشگری فرهنگی و گسترش مبادلات اجتماعی و نقش مراکز علمی و فرهنگی در تقویت و توسعه روابط ایران و کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز هم از دیگر محورهای مقالات ارسالی به این نشست است.


جعفری، با بیان این که جمهوری اسلامی ایران بیش از کشورهای دیگر دارای پیوندهای عمیق تمدنی، تاریخی، فرهنگی و زبانی با کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز است، افزود: بسیاری از ادیبان و اندیشمندان ایرانی، همچون رودکی (پدر شعر فارسی)، ابن سینا، ابوریحان و فارابی از این منطقه برخاسته اند، بنابراین ایران، آسیای مرکزی و قفقاز از دیرباز در یک سامانه صلح‌آمیز فرهنگی، تمدنی و تاریخی قرار داشته‌اند.
عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه مازندران اظهارکرد: با وجود تحولات در حوزه روابط بین الملل در عصر کنونی ولی اشتراکات و قرابت‌های فرهنگی، تاریخی و ارزشی هنوز اعتبار خود را حفظ کرده است و می‌تواند در انسجام و همگرایی بخش‌های زیاد این منطقه نقش محوری ایفا کند از این رو، پیشینه تجانس فرهنگی میان این دولت‌ها به مانند قدرت نرم متقابلی است که می تواند به سایر بخش‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی نیز گسترش یابد.

در ادامه اين نشست علیرضا یونسی، معاون استاندار مازندران در سخناني  گفت: ایران بیش از هر کشور دیگری اشتراک‌های فرهنگی و تمدنی زیادی را در منطقه گسترش داده است و وجود دانشمندانی چون رودکی به عنوان پدر شعر فارسی، ابوریحان بیرونی، فارابی منطقه را به لحاظ فرهنگی بسیار غنی کرده است.
معاون سیاسی استاندار مازندران گفت: در طول تاریخ به خاطر وجود نخبگان و دانشمندان زیادی که در این منطقه وجود داشتند، همیشه منطقه از صلح و امنیت برخوردار بوده است و این تعاملات فرهنگی سبب شده است تا این منطقه محل خوبی برای نخبگان و پژوهشگران فرهنگ باشد.

در نشست دانشگاه بابلسر مهمانان خارجی از کشورهای قزاقستان، ترکمنستان، آذربایجان، نخجوان، ارمنستان، قرقیزستان، ترکیه، گرجستان، ازبکستان و ارمنستان حضور دارند.

نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی، شنبه 23 دي‌ماه با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ابوذر ابراهیمی‌تركمان، ريیس سازمان  فرهنگ و ارتباطات اسلامي و بيش از 70 انديشمند و شخصيت علمي و فرهنگي از ايران و  20 كشور آسيايي در محل اين سازمان آغار به كار كرد.

كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» اين اجلاس، به مدت سه روز (23 تا 25 دي‌ماه) به ترتيب در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسي مشهد و مازندران (بابلسر)، برگزار مي‌شود.

اين همايش به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با همكاري دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه مازندران (بابلسر)، مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفت‌و‌گوی همکاری آسیایی، برگزار مي‌شود.

انتهاي پيام/


١٢:٢١ - 1396/10/24    /    شماره : ٦٩٦٠٤٨    /    تعداد نمایش : ١١٦٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج