منو اصلی
اخبار > «دیپلماسی فرهنگی و رایزن فرهنگی»


  چاپ        ارسال به دوست

برشي از يك كتاب؛

«دیپلماسی فرهنگی و رایزن فرهنگی»

كتاب «دیپلماسی فرهنگی و رایزن فرهنگی»، نوشته سيد رضا صالحي‌اميري، به همت مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و در قالب مجموعه «دانستني‌هاي يك رايزن فرهنگي» منتشر شده است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلا‌ع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، گروه انتشارات بين‌المللي الهدي وابسته به اين سازمان در سال 1393 كتاب «دیپلماسی فرهنگی و رایزن فرهنگی» را در 160 صفحه و شمارگان 1000 نسخه، وارد بازار نشر كرده است.

اين كتاب در 6 فصل «در معني و مفهوم ديپلماسي»، «فرهنگ و بايسته‌هاي آن»، «قدرت نرم و جنگ رواني»، «ديپلماسي فرهنگي»، «تجارب ديپلماسي فرهنگي کشورهاي ديگر» و «ديپلماسي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و ...»، تدوين و نگارش شده است.

در معرفي اين كتاب آمده است: «با توجه به ضرورت و اهميت ارتقاي دانش، تجربه و توانمندي رايزنان فرهنگي در بهبود، گسترش و تعميق روابط فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با ساير كشورها، ملت‌ها و فرهنگ‌ها؛ در گام نخست آموزش رايزنان فرهنگي، مجموعه‌اي نوشتاري از دانش‌ها، آگاهي‌ها و مهارت‌هاي مورد نياز براي فعاليت در محيط ميان‌فرهنگي، با عنوان «دانستني‌هاي يك رايزن فرهنگي» تهيه و انتشار يافته است ... كتاب حاضر كه با عنوان مجموعه «دانستني‌هاي يك رايزن فرهنگي» نشر يافته، كوششي جمعي در جهت دانش‌افزايي و تقويت توانمندي‌هاي رايزنان فرهنگي براي ايفاي رسالت و مأموريت ديپلماسي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در جهان است. اين ابتكار كه با هدف تقويت توان فني و بهره‌گيري از تجربيات درون و برون‌سازماني مديران و رايزنان باسابقه فرهنگي صورت پذيرفته، با رويكرد جامع‌نگر و براساس نيازسنجي علمي ـ كاربردي سفيران فرهنگي جمهوري اسلامي ايران تهيه شده تا امكان دانش‌افزايي، مهارت‌آموزي و توان‌بخشي به قابليت‌ها و مهارت‌هاي اجرايي مديران و مأموران فرهنگي را بيش از پيش فراهم آورد. نكته مهم در باب چگونگي توليد و نشر اين مجموعه آن است كه از زمان تکوين انديشه توليد اين مجموعه تا اراده و اهتمام به تهيه و تأليف اين آثار، ايجاد دبيرخانه علمي تعيين عناوين و موضوعات، تشكيل گروه علمي ناظر بر سياست‌گذاري و محتواي علمي كتاب‌ها، انتخاب مؤلفان، نگارش، آماده‌سازي و چاپ و نشر كتاب‌ها، زماني كمتر از يك سال به طول انجاميد.»

در صفحات 143 و 144 اين كتاب ذيل عنوان «آسيب‌شناسي و ارايه راهکارها» مي‌خوانيم: سياست خارجي بيش از هر چيز به حفظ و افزايش منافع ملي توجه دارد؛ يعني منافعي فراتر از مقاطع زماني کوتاه‌مدت، ولي متأسفانه سياست خارجي کشورمان اغلب به ميزان زيادي از گفتمان و منازعات سياسي داخلي تأثير پذيرفته است. هر چند سياست خارجي ادامه سياست داخلي در حوزهاي ديگر است، با اين حال نبايد منافع ملي را منوط و وابسته به موضع‌گيري‌هاي جناحي و جريان‌هايي كرد که در داخل کشور قدرت مي‌يابند، بلکه بايد سياست خارجي تابعي از خواست كلي مردم و منافع درازمدت آنها باشد و از ثبات برخوردار باشد. نظام‌هاي مبتني بر گفتمان‌هاي فرهنگي مانند جمهوري اسلامي ايران که از انقلابي مردمي و فرهنگي برآمده‌اند، براي برپاماندن از حيث هويت مستقل و ساختارمند خويش، نيازمند دوره‌هايي از بازسازي‌هاي اقتصادي و زيربنايي بوده‌اند تا با تقويت داشته‌ها و توانايي‌هاي خويش بتوانند در عرصه نظام بين‌الملل حرفي براي گفتن داشته باشند. در اين راستا به لحاظ مرزبندي‌هاي هويتي و تفکيک بين خود و ديگري، بر نقاط افتراق تأکيد بسياري شده؛ اين امر زماني دشوارتر مي‌شود که نظام برآمده از انقلاب اسلامي نيازمند حضور و مشارکت در اقتصاد و سياست بين‌الملل نيز باشد و حتي بنا به ماهيت خويش نمي‌خواهد بدين مرحله قانع شده که خواهان تأثيرگذاري فرهنگي بر جريانات جهاني نيز هست. اين خواست صرفاً با ابزار فرهنگي محقق نخواهد شد؛ بلکه اقتصاد فرهنگ است که مي‌تواند اين روند را پشتيباني کند. لذا ضرورت دارد که اين قبيل کشورها بتوانند روند واگرايانه خويش را از مناسبات جهاني به سرعت به سمت حضور فعالانه در عرصه رقابت‌هاي فرهنگي و حتي اقتصادي و سياسي تغيير دهند. اين سير و حرکت که لازمه‌اش سياست‌گذاري و برنامه‌ريزي‌هاي کلان است، از چالش‌هاي نظام‌هايي است که هم داراي پيامي مختص به خويش هستند و هم آنکه خواهان حضور در صحنه‌هاي جهاني و بين‌المللي‌اند.

 


١٨:١٨ - 1396/09/25    /    شماره : ٦٩٣٩٢٩    /    تعداد نمایش : ١١٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج