منو اصلی
اخبار > «اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل»


  چاپ        ارسال به دوست

برشي از يك كتاب؛

«اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل»

«اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل» به همت مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و در قالب مجموعه دانستني‌هاي يك رايزن فرهنگي، منتشر شده است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، گروه انتشارات بين‌المللي الهدي وابسته به اين سازمان در سال 1393 كتاب «اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل» را در 128 صفحه و شمارگان 1000 نسخه، وارد بازار نشر كرده است.

اين كتاب در 7 فصل «از پدیده شرق‌شناسی تا جریان اسلام‌شناسی»، « اسلام‌شناسان»، «مراکز و مؤسسات اسلام‌شناسی در جهان»، «نشریات اسلام‌شناسی در جهان»، «در دنیای دایرۀالمعارف‌های اسلامی»، «قلمرو و موضوعات اسلام‌شناسی در جهان» و «رایزن فرهنگی و اسلام‌شناسان و اسلام‌شناسی»، به قلم فاطمه اميرخاني‌فراهاني به رشته تحرير درآمده است.

با توجه به ضرورت و اهميت ارتقاي دانش، تجربه و توانمندي رايزنان فرهنگي در بهبود، گسترش و تعميق روابط فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با ساير كشورها، ملت‌ها و فرهنگ‌ها؛ در گام نخست آموزش رايزنان فرهنگي، مجموعه‌اي نوشتاری از دانش‌ها، آگاهي‌ها و مهارت‌هاي مورد نياز براي فعاليت در محيط ميان فرهنگي، با عنوان «دانستني‌هاي يك رايزن فرهنگي» تهيه و انتشار یافته است.

كتاب «اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل» كه با عنوان مجموعه دانستني‌هاي يك رايزن فرهنگي» نشر يافته، كوششي جمعی در جهت دانش‌افزايي و تقويت توانمندي‌هاي رايزنان فرهنگي برای ايفاي رسالت و مأموريت ديپلماسي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در جهان است. اين ابتكار كه با هدف تقويت توان فني و بهره‌گيري از تجربيات درون و برون‌سازماني مديران و رايزنان باسابقه فرهنگي صورت پذیرفته، با رويكرد جامع‌نگر و بر اساس نيازسنجي علمي ـ كاربردي سفيران فرهنگي جمهوري اسلامي ايران تهيه شده تا امكان دانش‌افزايي، مهارت‌آموزي و توان‌بخشي به قابليت‌ها و مهارت‌های اجرايي مديران و مأموران فرهنگي را بيش از پيش فراهم آورد.

در صفحات 102 و 103 اين كتاب ذيل عنوان «مطالعات تاريخي درباره مسلمانان و سرزمين‌هاي اسلامي» مي‌خوانيم: «از ديگر زمينه‌هاي مورد اعتناي اسلام‌شناسان و شرق‌شناسان، مطالعه و شناخت تاريخ اسلام، مسلمانان و سرزمين‌هاي اسلامي است. با توجه به ناآگاهي بنيادين شرق‌شناسان و اسلام‌شناسان از اسلام و

مسلمانان و فرهنگ و انديشه آنان، بسياري از آثار و انديشه‌هاي منتشرشده در اين آثار از نظر مسلمانان قابل قبول نيست و بر داده‌ها و نتايج تحقيقات آنان اعتراضات بسیاری دیده مي‌شود. البته نبايد به برخي وجوه مثبت آثار مطالعات تاريخي اسلام‌شناسان بي‌توجهي نمود و از نقاط قوت آن مانند پرهیز از روش‌هاي متداول تاريخ‌نويسي مسلمانان، دقت نظر بر موضوعات تازه و مغفول‌مانده، اجتناب از وقايع‌نگاري ساده‌انديشانه، استفاده از روش نقد تاريخي و بهره‌گيري از اسناد و منابع گوناگون نام برد. عليرغم اين نكات مثبت، باید از نواقص و كاستي‌هاي كارنامه اسلام‌پژوهي نیز در زمينه مطالعات تاريخي نيز مطلع بود.

به طور كلي، مسايل غيرقابل قبول پژوهش‌هاي اسلام‌شناسان درباره تاريخ اسلام و مسلمانان، نماياندن ضعف و كاستي‌هاي شرقيان و مسلمانان و ناديده‌گرفتن ارزش‌ها و ظرافت‌هاي آنان و محور انگاشتن غرب و غربيان است. نمونه بارز تحقير و ناديده انگاشتن شرق و تأكيد بر غرب به‌ عنوان مركز جهان، تقسيمات تاريخي است که غرب به دوران قديم، قرون وسطي و عصر جديد و برای شرق، اصطلاحاتي مانند خاور دور، خاورميانه و خاور نزديك رواج داده است. ويژگي دوم مطالعات شرق‌شناسان و اسلام‌پژوهان، بزرگ‌نمايي و وارونه‌گويي در مورد برخي از شخصيت‌هاي تاريخي است و تغافل از برخي از مسايل مهم و ارزيابي شخصيت‌ها و مسايل تاريخي جهان اسلام با عينك تاريخ و فرهنگ غرب است. ويژگي سوم پاره‌اي از تحقيقات تاريخي اسلام‌شناسان و شرق‌شناسان، تحقير انديشه، تاريخ و فرهنگ مسلمانان و مواضع متعصبانه بر ضد آنان است. اسلام، مكتب شمشير و خشونت، جلوه‌اي از چگونگي معرفي اسلام تا نیمه اول قرن بیستم توسط شرق‌شناسان است.»


١٨:١٦ - 1396/09/20    /    شماره : ٦٩٣٤١١    /    تعداد نمایش : ١٢٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج