منو اصلی
اخبار > نشست انجمن دوستداران پاکستان و ایران در حیدرآباد


  چاپ        ارسال به دوست

نشست انجمن دوستداران پاکستان و ایران در حیدرآباد

احمد عبداله‌پور، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در حیدرآباد پاكستان با برخی از اعضاي افتخاری انجمن دوستداران ایران و پاکستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، احمد عبداله‌پور، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در حیدرآباد پاكستان با شفیع محمد جاموت، نماینده کراچی در مجلس ایالتی سند، انعام شیخ، ريیس پردیس دانشگاه علامه اقبال حیدرآباد و علی محمد چنا، مدیرکل سابق مطبوعات پاکستان و وابسته مطبوعاتی سابق پاکستان در ابوظبی، اعضاي افتخاری انجمن دوستداران ایران و پاکستان، در محل باشگاه «جم خانه» حیدرآباد دیدار كرد.

در این نشست که چندمین نشست وابسته فرهنگي كشورمان با اعضاي انجمن دوستی پاكستان و ایران بود، درباره مسایل تاریخی و میراث فرهنگی دو کشور بحث و گفت‌وگو شد.

احمد عبداله‌پور در اين نشست در پاسخ به سؤال انعام شیخ در خصوص شهر یزد، اظهار كرد: شهر یزد به دلیل استفاده از مصالح بومی و مصرف کمترین انرژی در تولید بناهای خشتی و همچنین استفاده از خاک محل برای ساخت ساختمان ها و ویژگی‌هایی مانند حمام، بادگیر و خانه‌های ساخته شده از گِل، باعث شد تا در فهرست ثبت میراث فرهنگی جهانی قرار بگيرد و در نهایت در سال 2017 توسط سازمان علمی فرهنگی یونسکو، به عنوان نخستین شهر خشتی جهان ثبت شد.

در ادامه انعام شیخ گفت: شهر حیدرآباد به لحاظ بادگیرها، شبیه شهر یزد بود با این تفاوت که این حیدرآباد پس از توسعه، نتوانست معماری قدیمی خود را حفظ كند؛ ولی شهر یزد ساختار سنتی و بناهای خشتی و بادگیرهای خود را حفظ کرده است.

در پايان این دیدار احمد عبداله‌پور، یک جلد دیوان حافظ که بسیار مورد احترام مردم شبه قاره است، به اعضاي انجمن دوستداران ایران و پاکستان حاضر در این نشست، اهدا كرد.

انتهاي پيام/


١٤:٣١ - 1396/09/04    /    شماره : ٦٩١٨٨٧    /    تعداد نمایش : ٩٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج