منو اصلی
اخبار > اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه اسلاميه كالج پيشاور راه‌اندازي مي‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه اسلاميه كالج پيشاور راه‌اندازي مي‌شود

خانه فرهنگ كشورمان در پيشاور پاكستان و دانشگاه اسلاميه كالج پيشاور با امضاي تفاهمنامه همكاري، ضمن راه‌اندازي کلاس فارسی، اتاق ایران‌شناسی را در اين دانشگاه تأسيس خواهند كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، عباس فاموری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ايران در پیشاور پاكستان با حبیب احمد، ريیس دانشگاه اسلامیه کالج پیشاور ديدار كرد.

در این ديدار كه با حضور نوشاد خان، معاون ريیس دانشگاه و ريیس دانشکده هنر و زبان‌ها انجام شد، طرفين درباره گسترش روابط دوجانبه به ویژه توسعه روابط علمی و دانشگاهی دو کشور و همچنین برگزاری کلاس‌های فارسی و ایجاد اتاق ایران‌شناسی در دانشگاه اسلاميه كالج، مذاكره كردند.

حبیب احمد، ريیس دانشکاه اسلامیه کالج در اين ديدار به پیشینه فرهنگی ایران و نقش بارز زبان فارسی در پاکستان و لزوم گسترش و تقویت این زبان در دانشگاه تأکید کرد.

وی در ادامه روابط دیرینه و دوستانه این دو کشور را یادآور شد و گفت: در زمانی این منطقه که در آن بسر می‌بریم، جزو خراسان بزرگ بود؛ بر اين اساس زبان فارسی جزو میراث مشترک دو کشور است.

در ادامه عباس فاموری، وابسته فرهنگی كشورمان در پيشاور نيز به لزوم گسترش روابط فرهنگی و آگاهی نسل جدید از اشتراکات فرهنگی و تمدنی دو کشور و نيز معرفی مفاخر و شخصیت‌های مشترک و تأثیرگذار ایران و پاکستان تأکید کرد.

وي در ادامه از ريیس دانشکاه اسلاميه كالج درخواست کرد كه با توجه به فعال بودن اين دانشگاه در گذشته نه چندان دور در حوزه گسترش زبان فارسی، طبق تفاهمنامه دوجانبه بین این دانشگاه و نمایندگی فرهنگی ايران براي معرفی مفاخر و شعرا و اندیشمندان، اتاق ایرا‌‌ن‌شناسی با اولویت گوشه فردوسی و همچنین برقرای کلاس‌های زبان فارسی، در دانشگاه اسلاميه كالج پيشاور ایجاد شود.

اين پشينهاد با موافقت و استقبال رييس دانشگاه اسلاميه كالج مواجه شد. حبیب احمد در اين باره اظهار كرد: ما نيز براي همکاری‌های آینده در مجامع علمی دو کشور در بخش علمی و فرهنگی و تبادل هیأت‌های علمی ـ دانشگاهی، خواستار امضاي تفاهمنامه با دانشگاه‌هاي ايران به خصوص دانشگاه فردوسی مشهد هستيم.

وي گفت: همکاری‌های آینده در عرصه‌های علمی ـ فرهنگی، نیاز به شناخت با پیشینه تاریخی فرهنگی گذشته دو کشور دارد که می‌تواند در تعمیق روابط دو کشور بسیار مؤثر باشد و برای تحقق این هدف باید شرایط همکاری متقابل دو کشور در سطوح مختلف مهیا شود.

در پایان اين ديدار مقرر شد تا یادداشت تفاهمنامه‌ای مبنی بر برقراری کلاس فارسی، اتاق ایران‌شناسی و همکاری‌های علمی، فرهنگی و دانشگاهي تهیه شده و به امضاي طرفین برسد.

انتهاي پيام/


٠٨:٣٨ - 1396/09/04    /    شماره : ٦٩١٨٤٢    /    تعداد نمایش : ٩١٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج