منو اصلی
اخبار > «جستاری در فرهنگ ایتالیا»


  چاپ        ارسال به دوست

برشي از يك کتاب؛

«جستاری در فرهنگ ایتالیا»

گروه انتشارات بين‌المللي الهدي وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كتاب «جستاري در فرهنگ ايتاليا» را در سال 1395 منتشر كرده است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نوید رسولی، كتاب «جستاري در فرهنگ ايتاليا» را به سفارش مرکز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به رشته تحرير درآورده است.

گروه انتشارات بين‌المللي الهدي (وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي) كتاب «جستاري در فرهنگ ايتاليا» را در سال 1395 در قطع رقعی، 207 صفحه و شمارگان 2000 نسخه وارد بازار نشر كرده است.

كتاب «جستاري در فرهنگ ايتاليا» با 7 مقاله «بدگمانی نسبت به اسلام در غرب»، «نحله‌ها و جریان‌های فرهنگی در ایتالیای معاصر»، «ایرانیان در ایتالیا»، «فرهنگ عمومی و ذائقه فرهنگی مردم ایتالیا»، «هویت زبان و ادبیات ایتالیایی و آشنایی ایرانی‌ها با آن»، «جایگاه و وضعیت زنان مهاجر در ایتالیا» و «یهودیت در ایتالیا» به مسايلي در اين كشور مي‌پردازد كه هر كدام موضوعات مهم و قابل تأملي در جامعه بين‌الملل هستند.

اين جستار نشان می‌دهد؛ در فضای تبلیغاتی که پس از واقعه 11 سپتامبر علیه اسلام و مسلمانان در همه کشورهای غربی از جمله ایتالیا به وجود آمد و گسترش یافت، تنها مسلمانان رادیکال هدف قرار نمی‌گیرند؛ بلکه تمامیت اسلام و همه مسلمانان، هدفِ حملات اسلام‌هراسی قرار دارند. این در حالی است که مسئولان جوامع اسلامی در ایتالیا، بارها اعلام کرده‌اند كه مسلمانان، همواره در رشد و شکوفایی کشورهای اروپایی نقش مهمی را ایفا کرده‌اند.

این مقالات، پرتوی بر وضعیت مسلمانان و ساير موضوعات فرهنگي در ایتالیا تابانده و راهنمایی برای متولیان امر فرهنگ است تا با اقدامات فرهنگی مناسب، موانع را به سهم خود مرتفع نموده و برای اعتلای نام اسلام و مسلمانان در سراسر جهان بکوشند.

در صفحات 94 و 95 اين كتاب در بخشي از مقاله «فرهنگ عمومی و ذائقه فرهنگی مردم ایتالیا» مي‌خوانيم: «سابقه تشکیل یک کشور با وحدت ملی، در نسبت با بسیاری از دیگر کشورهای جهان، در این کشور از قدمت چندانی برخوردار نبوده و سابقه قرن‌ها حکومت ملوک‌الطوایفی در نواحی مختلف آن و تجربه اندک حکومت بر مبنای وحدت ملی، باعث شده است که مفهوم قلمرو مشترک در ایتالیا، ماهیتی پیچیده بیابد، که این امر، در قالب تضاد فرهنگی و اجتماعی شمال و جنوب این کشور و موارد افراطی‌تری نظیر، جدایی‌طلبان شمال ایتالیا نمود یافته است. همچنین، لایه‌های فرهنگی متعدد و معمولاً ناهمگون نظیر فرهنگ اتروسکی، فرهنگ روم باستان، مسیحیت و عصر نوزایی و. .. در طول تاریخ این کشور، جایگزین یکدیگر شده که به سهم خود، مفهوم «فرهنگ مشترک» را در جامعه ایتالیا با پیچیدگی همراه ساخته‌اند.

لازم به ذکر است، تا آنجا که به تعریف فوق از جامعه مربوط می‌شود، شمار بالای بناهای باستانی و میراث فرهنگی و دیگر جاذبه‌های گردشگری در این کشور، که سالانه میلیون‌ها گردشگر را به خود جذب می‌نماید، در کنار فعالیت شمار زیادی از مؤسسات و سازمان‌های فرهنگی و تجاری چندملیتی و سیاست‌های مهاجرپذیری، چهره بسیاری از شهرهای ایتالیا را به شهرهای چندملیتی متحول کرده است که این عامل نیز به سهم خود، مفهوم «فرهنگ مشترک » را در این کشور نیازمند تأمل بیشتری می‌سازد.

از سوی دیگر، مراد از فرهنگ، در تعریف فوق از جامعه، «مجموعه رفتارهای آموخته شده اجتماعی انتقال یافته‌ای» است که امکان انتقال نظم تجربه شده و آموخته شده روابط متقابل بین انسان‌ها را با بهره‌گیری از ابزار زبان، از نسلی به نسلی دیگر فراهم می‌سازد.

بر همین مبنا، از شبکه هنجارهای حاکم بر روابط متقابل افراد یک جامعه که دربرگیرنده قوانین، ارزش‌ها، عرف و آداب رسوم آن جامعه می‌باشد، به فرهنگ آن جامعه، تعبیر می‌شود.»


٠٨:٣٥ - 1396/09/04    /    شماره : ٦٩١٨٤١    /    تعداد نمایش : ١٠٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج