منو اصلی
اخبار > افتتاح نمایشگاه عکس «ایران امروز» در آنکارا


  چاپ        ارسال به دوست

افتتاح نمایشگاه عکس «ایران امروز» در آنکارا

نمایشگاه عکس «ایران امروز»، با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در مرکز هنرهای معاصر آنکارا، افتتاح شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به همت خانه عکاسان ایران و با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، نمایشگاه عکس «ایران امروز»، 26 آبان‌ماه با حضور سید احسان باقری، مدیر خانه عکاسان ایران و جمعي از عكاسان آمريكا، آلمان، ايتاليا، روسيه و تركيه در محل مرکز هنرهای معاصر آنکارا، افتتاح شد.

باقری در سخناني در اين مراسم، با اذعان اينكه عکاسی بدون شک یکی از فراگیرترین هنر‌های دنیاست، گفت: بی‌شک یکی از گرایش‌های اصیل انسانی که در سرشت و فطرت خدادادی هر شخص وجود دارد، حس نیاز انسان به ساحت هنر و خلق آثار هنری است؛ حسی که جهان و هستی را از زاویه و نگاهی دیگر به تماشا می‌نشیند.

مدیر خانه عکاسان ایران افزود: هنر و اثر هنری هنگامی ارزشمند است که از فضای ذهنی و فکری هنرمند عبور کرده و مردم و جامعه و جهان بشری را مخاطب خود قرار دهد و بسان آینه، جهان را با تمام زیبایی‌ها و زشتی‌های خود به تصویر بکشد تا میل به توسعه خوبی‌ها، زیبایی‌ها و پاک کردن هستی از زشتی‌ها را در وجود بشر زنده کند.

وي ادامه داد: توسعه تکنیکی عکاسی و توسعه اثرگذاری اجتماعی عکاسی معاصر، موجب توسعه مفهمومی هنر عکاسی نیز شده است و نوع نگاه عکاس را به وقایع اجتماعی دگرگون کرده است؛ عکاسی جنگ، نمونه‌ای از این توسعه مفهومی است که چهره کریه و زشت جنگ را بیش از پیش به تصویر می‌کشد.

باقری با اشاره به زیبایی‌های نهفته در جنگ برای به تصویر کشده شدن، بيان كرد: گاهی جنگ به معنایی که در باور دین اسلام وجود دارد به مثابه جهاد در راه خدا، دفاع از ارزش‌ها، مرز زمینی و اعتقادی است و در آن می‌توان زیبایی‌های فراوانی را به تصویر کشید.

وی همچنين، گفت: گرچه امروز دیگر عکس، آینه تمام‌نمای واقعیت نیست اما ذهن انسان تمایل دارد بر اساس الگوی کهن خویش، تصویر نهایی نقش بسته در یک فریم را واقعیت بیان کند. این همان مسئولیت سنگین و متمایز عکاسی است. عکاسی از نوع مستند  (Documentary) آن تا انواع دیگر همچون صحنه‌پردازی شده (Staged) و دستکاری شده (Manipulation)، همه و همه بستری برای تغییر در انگاره‌های ذهن انسان‌های مخاطبش است.

باقری با تأکید بر اهمیت انتقال تجربه در عکاسی امروز دنیا گفت: در عکاسی معاصر دیگر تجربه‌گری ارزشمند نیست. آنچه مهم است چگونگی انتقال تجربه و انتخاب آن است. یعنی آنچه در ذهن و فکر عکاس گذشته و شیوه انتقال آن از طریق عکس به مخاطب. عکاسی به عنوان یک هنر و رسانه مستقل و فراگیر، امروز به‌مراتب بیشتر از گذشته مؤثر است. اما انتظار از عکاسی هر روز بیشتر و همچنین، متفاوت می‌شود.

وی با تأکید بر تثبیت نقش سازنده هنر عکاسی در دنیا گفت: کسانی که نمی‌گذارند در قتل عام و نسل‌کشی مردم مسلمان میانمار عکاسی حاضر شود، به خوبی کارکرد این هنر و رسانه را شناخته‌اند. همچنین در فجایع و قتل‌عام‌هایی که داعش و گروه‌های تکفیری و صهیونیست‌ها در جای جای دنیا انجام می‌دهند؛ نقش عکاسان می‌تواند برجسته باشد.

باقري ادامه داد: جریان حاکم رسانه‌ای جهان از قدرت عکس در بیداری قلب مردم جهان می‌ترسند و نه با انکار آن بلکه با حضور نمایشی و حداقلی آن جلوی تاثیرگذاری حداکثری‌اش را می‌گیرند.

وي با مخاطب قراردادن عکاسان گفت: عکاسان باید بیشتر از همه از رسالت عکاسی صیانت کنند و مهم‌ترین رسالت عکاسیِ امروز، صیانت از هدف اصلی عکاسی یعنی افزایش آگاهی و شعور و شناخت درست جهان است. نقشی که عده‌ای نمی‌خواهند محقق شود.

بنابر اعلام اين خبر، در اين نمايشگاه كه به مدت 10 روز در سالن نمایشگاه مرکز هنرهای معاصر آنکارا داير خواهد بود، آثار هنرمندانی چون ملیکا فرش‌فروش، مهدیه کرمانی، مریم کامیاب، سیمین نوری، محمد محسنی‌فر و سید جواد میرحسینی نمایش داده مي‌شود.

انتهاي پيام/


١٥:٠٨ - 1396/08/30    /    شماره : ٦٩١٥١٣    /    تعداد نمایش : ٩٩٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج