منو اصلی
اخبار > امضاي تفاهم نامه میراث فرهنگی و گردشگری ایران و موزه دولتی ارمیتاژ روسیه


  چاپ        ارسال به دوست

امضاي تفاهم نامه میراث فرهنگی و گردشگری ایران و موزه دولتی ارمیتاژ روسیه

در حاشیه برگزاری ششمین همایش فرهنگی سن‌پترزبورگ، تفاهمنامه همکاری بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ایران و موزه آرمیتاژ روسيه به امضا رسید.

به گزارش اداره‌‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سید محمد بهشتی، ريیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشورمان که برای شرکت در ششمین همایش فرهنگی بین‌المللی سن‌پترزبورگ به این شهر در غرب روسيه سفر كرده است، با هماهنگی رایزنی فرهنگی ایران در روسیه با میخائیل پتروفسکی، ريیس موزه دولتی آرمیتاژ روسیه ديدار در خصوص زمینه‌های همکاری‌ها در حوزه میراث فرهنگی مذاکره كرد.

در آغاز اين ديدار كه با حضور رايزن فرهنگي ايران در روسيه برگزار شد، پتروفسکی از ابتکار طرف ایرانی برای تنظیم و امضای سند همکاری بین موزه دولتی آرمیتاژ روسیه و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ایران قدرداني كرد و امضای اين تفاهمنامه را گامی نخست و البته مهم براي انجام تعاملات، تبادل تجریات و برپایی نمایشگاه‌ها و انجام فعالیت‌های پژوهشی ـ مطالعاتی ذکر دانست.

بهشتی، ريیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشورمان نیز برگزاری کنفرانس 5 قرن همکاری بین ایران و روسیه که هفته پیش در مسکو برگزار شد را مورد اشاره قرار داد و با اعلام اینکه این تاریخ ذکر شده برای روابط ایران و روسیه بیشتر از بعد و دیدگاه روابط سیاسی است و روابط مردمان دو کشور بسیار فراتر از این است، امضای تفاهمنامه همکاری با موزه دولتی آرمیتاژ را اتفاق و رویدادی مهم برشمرد.

وي سپس ابرازامیدواری كرد كه امضای این سند، نقطه آغازی برای همکاری‌های گسترده علمی فیمابین باشد.

رضا ملکی، رایزن فرهنگی کشورمان در روسیه نیز به سابقه همکاری‌های رایزنی فرهنگی ايران با موزه آرمیتاژ اشاره كرد و در ادامه ضمن تشکر از حمایت‌های رييس موزه آرميتاژ برای تهیه مستندی با موضوع فرش پازیریک، آمادگی رایزنی فرهنگی ايران را برای تهیه مستندهای دیگری بر اساس توافق با موزه آرميتاژ اعلام و برگزاری اولین کنگره ایران‌شناسان اوراسیا در سال 2018 با حمایت اين موزه را پیشنهاد كرد.

بنا بر اعلام اين خبر، بر اساس این تفاهمنامه، طرفین در زمینه انجام حفاری‌های باستان‌شناسی و مطالعه و تحقیق در خصوص مرمت و بازسازی آثار و بناهای تاریخی به طور مشترک همکاری خواهند كرد. هدف اصلی از امضای این تفاهمنامه، ایجاد شرایط لازم برای همکاری‌های موثر در زمینه باستان‌شناسی، تاریخ، مرمت و بازسازی بناها و آثار تاریخی باستانی، مطالعه بناهای تاریخی، تربیت کارشناسان علمی درحوزه میراث فرهنگی و تبادل تجربیات اعلام شده است.

طبق مفاد این تفاهمنامه، ایران و روسیه به طور مشترک در انجام حفاری‌های باستان‌شناسی بر روی طرح‌ها و پروژه‌های مورد توافق در روسیه و ایران و دیگر کشورها و نیز پژوهش در زمینه مرمت و حفاظت از بناهای تاریخی همکاری خواهند كرد.

انتهاي پيام/


٠٩:٣٤ - 1396/08/30    /    شماره : ٦٩٠٤٤١    /    تعداد نمایش : ١٠١٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج