منو اصلی
اخبار > «جامعه و فرهنگ مصر»


  چاپ        ارسال به دوست

برشي از يك كتاب؛

«جامعه و فرهنگ مصر»

«جامعه و فرهنگ مصر» از مجموعه کتاب‌های مرکز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي است که برای معرفی جامعه و فرهنگ کشورهای مختلف چاپ و منتشر می‌شوند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، كتاب 442 صفحه‌اي «جامعه و فرهنگ مصر» را سيد محمد صدرهاشمي نگارش کرده و توسط گروه انتشارات بین‌المللی الهدی وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سال 1395 و در 3000 نسخه منتشر شده است.

کلیات، تاریخ، جامعه، سیاست و حكومت، نظام فرهنگي، فرهنگ عمومي، ادبيات معاصر، هنر، نظام آموزشي، رسانه و روابط دو كشور، عناوين فصول 12 گانه اين كتاب را شكل مي‌دهند.

در مقدمه این کتاب آمده است: «مطالعات فرهنگي دانشي است كه ضمن تأثير بر نگرش‌ها و پيش داوري‌ها؛ ما را با نسبيت پديده‌هاي فرهنگي آشتي مي‌دهد و به ما مي‌آموزد جوامع ديگر چگونه سازماندهي شده‌اند، چه عقايد و عاداتي به رفتارهاي مردمان اين جوامع جهت مي‌دهد و سرانجام ما را براي هشياري نسبت به اطرافمان مجهز مي‌كند. در اهميت مطالعات فرهنگي همين بس كه در عصر حاضر، موضوعي را نمي‌توان يافت كه همانند مطالعات مربوط به فرهنگ كشورها، جهان‌بيني ما را نسبت به محيط فرهنگي جهان عمق ببخشد. از اين رو به باور بسياري از صاحب‌نظران حوزه روابط بين‌الملل، موفقيت در سياست خارجي، به طور عام، و تغيير و اصلاح تصوير يك كشور در اذهان مردم جوامع ديگر به طور خاص، منوط به درك درست و واقع‌بينانه از آن كشور و توجه به ديپلماسي فرهنگي است.

در واقع، ديپلماسي فرهنگي، امروزه ابزاري كارآمد و قابل انعطاف در سياست خارجي كشورها به شمار آمده و زمينه‌ساز بهبود و ارتقاي سطح مناسبات ميان دولت‌ها در حوزه‌هاي گوناگون، ايجاد تفاهم ميان ملت‌ها و از عوامل مهم تقويت صلح جهاني و همكاري‌هاي بين‌المللي است. اين رشته از علم آنگاه معنا و مفهوم واقعي خود را پيدا مي‌كند كه كشوري براي معرفي و انتقال عناصر نهفته در فرهنگ و تمدن خود به ديگر كشورها، پيش از هر چيز به شناخت واقعي از وضعيت فرهنگي و اجتماعي اين كشورها دست يابد و سپس با استفاده از سازوكارهاي مناسب اقدام کند.

تنظيم و تقويت مناسبات فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با ساير كشورها؛ گسترش ارتباط با ملت‌ها و سازمان‌هاي فرهنگي منطقه‌اي و بين‌المللي و مطالعات و پژوهش‌هاي فرهنگي بين‌المللي از جمله اهداف و وظايف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي است. از اين رو، طرح تأليف كتاب‌هاي«جامعه و فرهنگ» كشورهاي مختلف جهان، كه در واقع يكي از راه‌هاي اصلي شناخت فرهنگ‌ها و جوامع است، به مركز مطالعات فرهنگي بين‌المللي واگذار شده است.»

در بخشي از اين كتاب درباره تاريخ مصر ذيل عنوان « دوران باستان» در صفحه 25 مي‌خوانيم: «تاریخ مصر از سال 3200 قبل از میلاد با حاکمیت سلسله‌ها بر این سرزمین آغاز می‌شود. پیش از آن، امارت‌های کوچک محلی بر مناطق مختلف سلطه داشتند. رقابت و درگیری میان قدرت‌ها طی قرون متمادی ادامه داشت و سرانجام به شکل‌گیری دو حکومت، یکی در شمال و دیگری در جنوب منجر شد. دو حکومت مستقر در شمال و جنوب نیز همواره رقابت و درگیری داشتند. سرانجام حاکم سرزمین جنوبی (مصر علیا) توانست با غلبه بر حکومت شمال، سرزمین مصر را یکپارچه کرده و دولتی مقتدر تشکیل دهد و نام خود را به عنوان مؤسس اولین سلسله حاکم در تاریخ مصر باستان ثبت کند.

 


١٨:٣٧ - 1396/08/29    /    شماره : ٦٩٠٤٠٦    /    تعداد نمایش : ١١١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج