منو اصلی
اخبار > تشريح فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دفتر نمايندگي قم


  چاپ        ارسال به دوست

تشريح فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دفتر نمايندگي قم

نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در شهر قم، به عنوان بازويي توانمند در ايجاد ارتباط اين سازمان با نهادهاي علمي و ديني عمل مي‌كند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در شهر قم، به عنوان بازويي توانمند در ايجاد ارتباط اين سازمان با نهادهاي علمي و ديني در پايتخت علم جهان تشيع، عمل مي‌كند. براي آشنايي از چند و چون فعاليت‌هاي اين نمايندگي كه طيف‌هاي مختلف مسئوليت‌ها و مأموريت‌ها را شامل مي‌شود، با عباس عزيزي، رييس نمايندگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در شهر قم گفت‌وگويي انجام داده‌ايم و با وي درباره اين نمايندگي صحبت كرديم.

براي آغاز، تاریخچه تأسیس دفتر نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قم را شرح مي‌دهيد؟

تقريباً همزمان با تأسیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سال 1374 دفتر نمایندگی در قالب مرکز اعزام مبلغ در سه ساختمان مجزای اعزام، آموزش و اداری، فعالیت خود را در شهر قم آغاز کرد. در آن زمان کار اصلی دفتر به مسايل آموزش و اعزام مبلغان دینی معطوف بود و پس از آن تاریخ، دامنه عملکرد تبلیغی دفتر نمایندگی بیشتر و تخصصی‌تر شد.

دلایل اصلی تأسیس دفتر نمایندگی سازمان در قم این بود که اولاً طبق اساسنامه سازمان، وظیفه مدیریت و اجرای اعزام مبلغان به عهده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی قرار گرفته بود و ثانیاً به دليل اقامت اکثر مبلغان در شهر مقدس قم، رفت‌وآمد آنان به تهران برای انجام امور اعزام به منظور تبليغ در خارج از كشور بسیار دشوار بود.

این دلایل موجب شد تا در سال 1379 سازمان به طور رسمی افتتاح دفتر نمایندگی خود در قم را اعلام كند و از این پس کلیه واحدهاي مركز بين‌المللي تبليغ در ساختمان نمايندگي قم مستقر شود.

در ابتدای امر به دلیل نوپا بودن طلاب مرکز جهانی علوم انسانی و عدم امکانات براي آموزش‌های حرفه‌ای ـ تبلیغی با راه‌اندازی مرکز آموزش‌های تخصصی تبلیغ، کلاس‌هایی در قالب منبر، مدیریت جلسات مذهبی، کلاس‌داری، آموزش قرآن، آسیب‌شناسی تبلیغی برپا شد که ثمرات زیادی را در پی داشت. بعد از تأسیس جامعه المصطفی(ص) العالمیه و تخصصی‌تر شدن آموزش‌های کاربردی تبلیغ، رسالت آموزشي دفتر نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جامعه المصطفی (ص) العالميه واگذار شد. البته وظایف مندرج در اساسنامه سازمان هم‌اکنون بستر مناسبی برای برگزاری کلاس‌های فوق تخصصی و پیشرفته تبلیغ وجود دارد و امیدواریم بتوانیم در آینده‌ای نه چندان دور شاهد ساماندهی و آموزش گروه‌های تبلیغی متعدد بر اساس ظرفیت‌ها و نیازهای جغرافیایی و منطقه‌ای باشیم.

اصلی‌ترین وظایف دفتر نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قم چیست؟

می‌توان گفت كه تمامی وظایفی که طبق اساسنامه بر عهده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي قرار داده شده است در صورتی که تحقق و اجرای آن وظیفه در حیطه جغرافیایی استان قم باشد، بایستی با هماهنگی و مدیریت دفتر قم یعنی دفتر نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در شهر مقدس قم انجام شود.

البته مدت مدیدی بود که دفتر قم تنها بخشی از مرکز بین‌المللی تبلیغ به شمار می‌آمد که در نیمه دوم سال 1395 با نظر ابراهیمی‌ترکمان، ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و تصمیم‌گیری در شورای معاونین سازمان، چنین تفکری در قالب واگذاری اجرای کلیه برنامه‌های سازمان به دفتر نمایندگی قم، این مرکز را وارد مرحله جدیدی از فعالیت کرد.

در حال حاضر با رویکرد جدید سازمان و طی حکم صادره از طرف ریاست آن، اصلی‌ترین وظایف دفتر نمایندگی قم شامل شناسایی، جذب، ثبت‌نام، ساماندهی، ارزشیابی، انتخاب، آماده‌سازی و اعزام مبلغان ایرانی و غیرایرانی، ارتباط با بیوت و دفاتر مراجع و آیات عظام با هدف اجرای دیپلماسی مرجعیت، تعامل با مراکز فرهنگی، علمی و پژوهشی و برگزاری جلسات، نشست‌ها، همایش‌ها و سمینارهای مرتبط سازمانی و میزبانی هیأت‌ها و شخصیت‌های فرهنگی ـ بین‌المللی میهمان از کشورهای خارجی، تعریف شده است.

تعامل دفتر نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قم با مراکز فرهنگی، علمی و پژوهشی چگونه صورت مي‌گيرد و بیش‌ترین تعامل با کدام مؤسسه انجام شده است؟

مشخص‌ترین مراکز فرهنگی، علمی و پژوهشی همکار در شهر مقدس قم عبارتند از: آستان مقدس حضرت معصومه (س)، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، دانشگاه معارف اسلامی، جامعه المصطفی (ص) العالمیه، معاونت بین‌الملل حوزه‌های علمیه و مراكز وابسته به آن، مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، مجمع جهاني اهل البيت (ع)، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء، دانشگاه باقرالعلوم (ع)، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران، صدا‌وسیما مرکز قم و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم.

خوشبختانه به دلیل رویکرد جدید سازمان و گستردگی برنامه‌های معاونت پژوهشی و آموزشی به ویژه مرکز مطالعات فرهنگی ـ بین‌المللی که با هدف گسترش گفت‌وگوهای فرهنگی بین ایران و دیگر کشورها صورت می‌گیرد، تعداد مراکز همکار رو به افزایش است.

مدت‌هاي مديدي است كه به دليل ايجاد فرآيندي متمركز و مؤثر در اعزام‌هاي تبليغي بيشترين همكاري و ارتباط بين دفتر نمايندگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در قم با جامعه المصطفی (ص) العالمیه ايجاد شده است. مجموعه اين همكاري‌ها از بدو اعزام تا پايان فرآيند اعزام و بازگشت مبلغان در قالب استعلام وضعيت آموزشي و تبليغي مبلغان، به‌روزرساني و ارتقاي كمي و كيفي اعزام، امور كارشناسي ـ تبليغي كشورها، برگزاري همايش‌هاي مشترك، همكاري در ساماندهي آموزش‌هاي پيش از اعزام و برپايي جلسات تخصصي صورت مي‌گيرد.

از فعالیت‌هایی که در قالب دیپلماسی مرجعیت صورت می‌گیرد، برنامه‌ریزی و هماهنگی سفرهای دینی ـ تبلیغی مراجع معظم به کشورهای مختلف آفریقایی، آسیایی و اروپایی است.

براي ارتقاي سطح اين همكاري‌ها و ارتباط بيشتر با مراكز علمي چه برنامه‌ريزي‌هايي صورت گرفته است؟

با تدبير و توجه ويژه ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از نیمه دوم سال 1395 امكاناتي فراهم شد كه بنا بر تصمیم شورای معاونین، دفتر نمايندگي سازمان در قم با شخصيت حقوقي مستقل وارد عرصه تعامل و همكاري با ديگر نهادها شود. صحت چنين تصميمي در مراحل برگزاري پيش‌نشست‌هاي مقدماتي و جلسات پشتيباني اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب و به تبع آن برگزاري موفق برنامه‌هاي علمي و فرهنگي اين اجلاس در قم خود را نشان داد و موجب شد واحدهاي مستقر در ستاد و صف و همچنين نهادها و ارگان‌هاي مرتبط در سطح شهر قم، تدبير رييس سازمان و نظر شوراي معاونين را به جا و بسيار مؤثر قلمداد كنند.

اكنون پس از گذشت چنين تجربه مؤثري، دفتر نمايندگي قم ميزبان ده‌ها هيأت بلندپايه فرهنگي و بين ادياني در راستاي شكل‌گيري گفت‌وگوهاي فرهنگي بين ايران و ديگر كشورها از جمله آسيا و اروپا بوده است و طبيعتاً چنين فعاليت‌هايي ادامه خواهد يافت.

بي‌شك ضمن هماهنگي با ستاد، ميزباني هيأت‌هاي علمي، پژوهشي و دانشگاهي آزاد از برنامه‌هاي مستمر اين نمايندگي است و همواره حضور و هدايت دو يا سه هيأت به طور ماهانه با پشتيباني دفتر نمايندگي سازمان در قم صورت مي‌گيرد.

رويكرد نوين ديگري كه وجود دارد همكاري با نويسندگان، كارگردانان و هنرمندان اشراق وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی و بهره‌گيري از ظرفيت اين عزيزان خواهد بود كه در حال پيگيري و اجراست.

انتهاي پيام/


١٦:٤١ - 1396/08/23    /    شماره : ٦٨٩٩٧٢    /    تعداد نمایش : ١٣٠٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج