منو اصلی
اخبار > معرفی خدمات ایران به جهان اسلام در اوگاندا


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی خدمات ایران به جهان اسلام در اوگاندا

خدمات ایران به جهان اسلام توسط رایزن فرهنگی كشورمان در شبکه تلویزیونی دولتی اوگاندا، به مردم اين كشور معرفي شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، علی بختیاری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا با حضور در استودیو شبکه تلویزیونی یو بی سی (UBC) به تشریح خدمات ایران به جهان اسلام پرداخت.

بختیاری ضمن معرفی تاریخ ایران به عنوان تمدنی چند هزار ساله، ورود اسلام به ایران را تحولی بزرگ برای این تمدن باستانی و مردم فرهیخته آن دانست.

رایزن فرهنگی كشورمان در اوگاندا افزود: پذیرش اسلام از سوی ایرانیان خیلی به سرعت اتفاق افتاد و می‌توان گفت بیشترین سرعت را نسبت به سایر کشورها داشت و این امر حکایت از علاقه ایرانیان به آموزه‌های اسلامی و پذیرش این دین به عنوان راه نجات دارد.

وي در سخنان خود، يادآور شد: شرایط ایران در آن زمان از نظر علمی و تمدنی با جهان عرب قابل مقایسه نبود و ایرانیان در شرایط بسیار بهتری قرار داشتند، لذا دلیل پذیرش دین اسلام با آغوش باز از سوی ایرانیان، توسعه مادی نبود بلکه معنویتی و حقانیتی بود که در این دین جدید وجود داشت و آموزه‌های آن بر دل و جان می‌نشست. این بود که ایرانیان با آغوش باز آن را پذیرفته و به توسعه آن پرداختند.

رایزن فرهنگی كشورمان در اوگاندا، سلمان فارسی را نمونه بارز اسلام ایرانیان معرفی کرد و دانشمندانی همچون سیبویه، پدر علم نحو و بسیاری دیگر از علماء و ادبای عرب همچون ابن قتیبه، نویسندگان صحاح سته و نویسندگان بزرگ اسلامی را ایرانی یا با اصالت ایرانی دانست.

وي درباره نقش فعلی ایران در جهان اسلام گفت: انقلاب اسلامی ایران که در سال 1357 به رهبری یک عالم دینی اتفاق افتاد، یک انقلاب فرهنگی و دینی به معنای بازگشت به معنویت بود. در این دوران نیز، جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با بسیاری از کشورهای اسلامی از نظر قدرت، جایگاه علمی و توسعه علمی در جایگاه بالاتری قرار داشت، با این وصف، ملت ایران چون شرایط فرهنگی و اجتماعی حاکم را مطابق آموزه‌های اسلام نمی‌دیدند به رهبری یک مرجع تقلید انقلاب کردند و یک حکومت اسلامی با رهبری یک عالم دینی تشکیل دادند.

بختیاری همچنين، افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضوی از بدنه جهان اسلام، برای وحدت جهان اسلام و برادری و همدلی میان مسلمانان از ابتدای انقلاب اسلامی، از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و همواره پیشگام بوده است.

وي در پایان سخنان خود، تأسیس مجمع تقریب مذاهب اسلامی و دادن جایگاه و اهمیت ویژه به بحث گفت‌وگوی ادیان را از مصادیق جدیت در اعتقاد جمهوری اسلامی ایران به وحدت، همزیستی و همگرایی میان ادیان معرفی کرد.

انتهاي پيام/


٠٨:٢٤ - 1396/07/30    /    شماره : ٦٨٨١٩١    /    تعداد نمایش : ٩٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج