منو اصلی
اخبار > همكاري شهرهاي خوي ايران و قونيه تركيه در حوزه شمس و مولانا


  چاپ        ارسال به دوست

همكاري شهرهاي خوي ايران و قونيه تركيه در حوزه شمس و مولانا

هيأت فرهنگي از شهرستان خوي كه در تركيه به سر مي‌برند، به همراه رايزني فرهنگي كشورمان در آنكارا با حضور در شهر تاريخي قونيه با مسئولان شهرداري اين شهر ديدار كردند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حسن صفرخاني، رایزن فرهنگی کشورمان در ابتدای این دیدار در خصوص اهمیت شهرهاي قونیه و خوی در تركيه و ايران و همچنين رابطه مولانا و شمس‌تبریزی، سخناني را بيان كرد و طي آن با اشاره به ارتباط شمس و مولانا به عنوان مراد و مرید و ضرورت توجه به این گنجینه‌های فرهنگی مشترک، روابط ایران و ترکیه را در طول تاریخ مورد اشاره قرار داد.

وي در ادامه بسط و توسعه مناسبات فرهنگی میان دو کشور را ضروری برشمرد و ظرفیت فرهنگی و هنری قونیه و اقدامات ارزشمند شهرداری اين شهر در توسعه فرهنگی آرامگاه مولانا و مرکز فرهنگی مولانا و برنامه‌های سالانه فرهنگی و هنری  که از سوی شهرداری قونیه حمایت می‌شود را مهم ارزیابی کرد.

صفرخاني همچنين به فعالیت‌های چند سال اخیر ایران در خصوص تأسیس بنیاد بین‌المللی شمس‌تبریزی و تولیت آرامگاه شمس‌تبریزی در خوی و ایجاد مرکز فرهنگی شمس‌تبریزی اشاره کرد و برخی از برنامه‌های تولیت شمس‌تبریزی از جمله همایش بین‌المللی شمس و مولانا و برگزاری نمایشگاه فرهنگی و هنری و برنامه‌های متنوع موسیقی و ... را مورد توجه قرار داد و بر ضرورت همکاری بیشتر شهرهاي خوی و قونیه در خصوص معرفی اندیشه این بزرگان تأكيد کرد.

سپس سید فتاح کبیری، مدیرعامل تولیت آرامگاه شمس‌تبریزی به برنامه‌های تولیت شمس‌تبریزی در خوی و معرفی شمس در سطح داخلی و بین‌المللی اشاره کرد و ارتباط با شخصیت‌ها و نهادهای فرهنگی سایر کشورها به ویژه ترکیه را در اين باره مهم ارزیابی کرد و با توجه به تجربه ارزشمند شهرداری قونیه در توسعه فرهنگی این شهر و برنامه‌های مولانا در حوزه‌های علمی، فرهنگی و هنری، خواستار بهره‌مندی از تجربیات شهرداری قونیه در توسعه فرهنگی و برنامه‌های معرفی شمس‌تبریزی شد.

سپس فتحی، عضور شورای شهر خوی و معاون شهردار خوی نيز ضمن دعوت از شهردار و معاونین شهرداری قونيه برای حضور در خوی و برنامه‌های شمس و مولانا، بر توسعه همکاری بین شهرداری‌هاي قونیه و خوی در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و گردشگری تأكيد كرد و تبادل تجربیات و توسعه همکاری‌های دوجانبه را در رشد و توسعه خوی و قونیه مؤثر دانست.

بنا بر اعلام اين خبر، لیلا مکاری، عضو و نایب‌ ريیس شورای شهر خوی، مقدم، عضو و سخنگوی شورای شهر خوی، محمود سامی شاهین، معاون شهردار قونیه و سلیم یویسل گلیچ، مدیرکل بین‌الملل شهرداری قونیه و تنی چند از مسئولین شهرداری قونیه، ديگر حاضران در اين ديدار بودند.

 

ديدار با رييس دانشگاه سلجوق شهر قونیه در ترکیه

حسن صفرخانی به همراه سید فتاح کبیری مدیر عامل تولیت آرامگاه شمس تبریزی، فتحی عضو شورای شهر خوی و معاون شهردار خوی، لیلا مکاری عضو و نایب الرئیس شورای شهر خوی؛ مقدم عضو و سخنگوی شورای شهر خوی با حضور در دانشگاه سلجوق با دکتر پرفسور مصطفی شاهین ، رییس این دانشگاه دیدار و ملاقات کردند.

در ابتدای این دیدار حسن صفرخانی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه ضمن معرفی همراهان و ابراز خرسندی از این دیدار، با اشاره به پیوندهای تاریخی میان دو کشور، مدفن شمس تبریزی در خوی را یکی از مصادیق اشتراکات فرهنگی و تاریخی میان دو کشور برشمرد و افزود: پیوند تاریخی شمس و مولانا به عنوان مرید و مراد می تواند زمینه ساز پیوند تاریخی قونیه و خوی را فراهم سازد.

رایزن فرهنگی کشورمان با تاکید بر ضرورت شناخت علمی میان دو کشور؛ خواستار همکاری های علمی و دانشگاهی میان دانشگاه سلجوق و دانشگاههای آذربایجان غربی شد و افزود: برگزاری نشست‌های علمی و پژوهشی خصوصا در حوزه شمس و مولانا گامی موثر در توسعه همکاری های فرهنگی و دانشگاهی است که می تواند با برگزاری تورهای فرهنگی و اعطای فرصت های مطالعاتی و ... تحقق یابد.

صفرخانی در ادامه ضمن تشکر و قدردانی از فعالیت های گروه زبان فارسی دانشگاه سلجوق، از این گروه به عنوان یکی از گروه های فعال زبان و ادبیات فارسی نام برد و بر آمادگی رایزنی فرهنگی کشورمان در توسعه همکاری های علمی و دانشگاهی تاکید کرد.

در ادامه این دیدار سید فتاح کبیری مدیر عامل تولیت آرامگاه شمس تبریزی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این دیدار؛ به تشریح فعالیت های انجام گرفته در سال های اخیر در خصوص آرامگاه شمس تبریزی و تاسیس تولیت آرامگاه شمس تبریزی اشاره کرد و افزود: برنامه های علمی و پژوهشی و برگزاری همایش بین المللی شمس و مولانا بخشی از فعالیت های تولیت آرامگاه شمس تبریزی است.

کبیری در ادامه ضمن دعوت از رییس دانشگاه خوی برای بازدید از دانشگاههای آذربایجان غربی و آرامگاه شمس تبریزی خواستار حضور اساتید و محققان دانشگاه سلجوق برای حضور در سومین همایش بین المللی شمس و مولانا شد و بر آمادگی دانشگاه های آذربایجان غربی در همکاری های علمی و فرهنگی میان دو کشور خصوصا در حوزه مولانا و شمس پژوهی تاکید کرد .

در ادامه این دیدار مصطفی شاهین رییس دانشگاه سلجوق ضمن تشکر از حضور هیات ایرانی در دانشگاه، با توجه به اشتراکات فرهنگی میان دو کشور بر ضرورت توسعه همکاری ها میان دو کشور تاکید کرد و افزود: نقش محوری مولانا و شمس در اشتراکات فرهنگی می تواند زمینه ای مناسب برای توسعه همکاری های علمی و فرهنگی میان دانشگاههای دو کشور را فراهم سازد.

 رییس دانشگاه سلجوق در این دیدار به برنامه ریزی های دشمنان جهان اسلام در فضای مجازی اشاره کرد و از آن به عنوان جنگ الکترونیکی بر علیه جهان اسلام نام برد و افزود: دشمنان اسلام سرمایه گذاری جدی برای نابودی درونی جهان اسلام از طریق شبکه های ماهواره ای و اجتماعی و نرم افزاری انجام دادند و ضرورت دارد در برابر این اقدام متحد باشیم .

وی اتحاد و همدلی در دنیای اسلام را امری ضروری دانست و افزود: اتحاد و همدلی و هفکری دولت ها و ملت های اسلامی برای شناخت ترفند های دشمنان اسلام ضروری است و در این میان ایران و ترکیه نقش تاثیر گذاری در این زمینه خواهند داشت.

مصطفی شاهین همکاری میان خوی و قونیه و مراکز علمی و دانشگاهی دو کشور در حوزه شمس و مولانا پژوهی و سایر حوزه ها را امری مهم توصیف کرد و بر آمادگی دانشگاه سلجوق برای همکاری در زمینه های مختلف علمی و فرهنگی تاکید کرد .

 

انتهاي پيام/

 


١١:٤٥ - 1396/07/04    /    شماره : ٦٨٦٦٦٩    /    تعداد نمایش : ١١٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج