English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٧
رييس ستاد اقامه نماز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي:شیوه‌شناسی از عوامل مؤثر احياي امر به معروف و نهي از منكر است
رييس ستاد اقامه نماز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي:شیوه‌شناسی از عوامل مؤثر احياي امر به معروف و نهي از منكر است تاریخ ثبت : 1395/07/17
طبقه بندي : ,,
عنوان : رييس ستاد اقامه نماز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي:شیوه‌شناسی از عوامل مؤثر احياي امر به معروف و نهي از منكر است
مصاحبه شونده : <#f:3884/>
مصاحبه كننده : مهسا صبوري
محل مصاحبه : <#f:3886/>
منبع : <#f:3887/>
تاريخ مصاحبه : <#f:3888/>
متن :

«من براى امر به معروف و نهى از منكر قيام كردم»، این جمله را شاید تا به حال هزاران بار شنيده باشيد و حتی بیشتر آن را در كوي و برزن تكاياي سياه‌پوش محرم؛ فریضه امر به معروف و نهی از منکر تنها در تذکرات افراد عادی نسبت، بلکه قیام بر ضد حکومت ستمگر و تلاش برای اصلاح ساختار سیاسی جامعه و تشکیل حکومتی براساس حق و قرآن كريم از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است كه در اين باب، متفاوت‌تر از هر بار دیگر و همزمان با هفته احياي امر به معروف و نهي از منكر با حجت‌الاسلام والمسلمين محمدجواد تسخيري، رييس ستاد اقامه نماز و شوراي امر به معروف و نهي از منكر و مشاور رياست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به گفت‌وگو نشستيم.

در قرآن کریم و روایات اسلامی در اهمیت این دو فریضه و نقش اصلاحی آنها، بسیار سخن گفته شده و امام حسین (ع) در ضمن بیان انگیزه‌های قیام خویش، به این عنصر مهم اشاره می‌فرماید و آن را از اهداف قیام خود می‌شمارد. با الهام از اين قضايا، در خصوص جايگاه امر به معروف و نهي از منكر در جمهوري اسلامي ايران بگوييد؟

فريضه امر به معروف و نهی از منکر داراي پیشینه‌ای به قدمت تاریخ حیات انسان است، بدين صورت كه حرکت‌های اصلاحی و دگرگونی‌های سازنده در جوامع بشری در پرتو اين فريضه الهي محقق شده است؛ از این رو، هرگاه در جامعه‌ای این فریضه مهم اجرا نشود و افراد در قبال پیاده شدن این امر خطیر احساس مسئولیت نکنند، مرگ آن جامعه حتمی است.

قیام امام حسین (ع) نیز برای اجرای این دو فریضه الهی بود كه مي‌فرمايند: «إِنّی  لَمْ أَخْرُجْ أَشِرًا وَ لا بَطَرًا وَ لا مُفْسِدًا وَ لا ظالِمًا وَ إِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاْصْلاحِ فی أُمَّةِ جَدّی (صلی الله عليه وآله وسلم) أُريدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْروفِ وَ أَنْهی عَنِ المُنْكَرِ وَ أَسيرَ بِسيرَةِ جَدّی وَ أَبی عَلِی بْنِ أَبيطالب»؛ من از روی خودخواهی و خوشگذرانی و يا بری  فساد و ستمگری  قيام نكردم، بلكه قيام من بری اصلاح در امّت جدّم می‌باشد، می‌خواهم امر به معروف و نهی از منكر كنم و به سيره و روش جدّم و پدرم علی بن ابيطالب (ع) عمل كنم. سیدالشهدا (ع) در سخن معروف خویش به این هدف اصلاحی اشاره کرده و خروج خویش را با انگیزه «طلب اصلاح در امت پیامبر» معرفی کرده است. بدين منظور، مسئولان جمهوري اسلامي ايران جهت احياي اين فريضه الهي و نقش ارزنده‌ای كه در اجرای احکام و حدود الهی دارد، هر ساله هفته اول محرم الحرام را به نام هفته «احياي امر به معروف و نهي از منكر» به منظور يادآوري اصلي‌‌ترين هدف جهاد والا و الهي امام حسين (ع) يعني احياي اين امر فريضه، نامگذاري كردند.

در اين راستا، از دو اصل گرانقدر امر به معروف و نهي از منكر به عنوان مهم‌ترين راهبرد آسيب‌شناسي و فرآيند اصلاح‌طلبي اسلام در جهت صيانت از نظام اسلامي ياد مي‌شود. در قانون اساسي نظام جمهوري ايران ( اصل 8 ) آمده است: در جمهوري اسلامي ايران دعوت به خير، امر به معروف و نهي از منکر وظيفه‌اي است همگاني و متقابل بر عهده مردم نسبت به يکديگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت.

امروز، قانوني تحت حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در جمهوري اسلامي ايران به تصويب رسيده است. اين طرح تیرماه سال 1393 از سوی هیأت ريیسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد كه پس از بررسی جزییات آن در صحن مجلس کلید خورد و شورای نگهبان نیز در تاریخ 2 اردیبهشت‌ماه سال 1394 این طرح مهم را تأیید کرد.

با توجه به جنگ نرم و تهاجم و شبیخون فرهنگی دشمنان، مسئله فریضه امر به معروف و نهی از منکر چه تأثيري مي‌تواند داشته باشد؟

از آنجايي كه در تهدید نرم از قدرت نرم استفاده می‌شود و كاربرد قدرت نرم، تأثیرگذاری بر ذهن‌ها با هدف تغییر و شکل دهی به ذهنیت‌های جدید است و مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي) بر تذكر لساني وظيفه همگاني، تأكيد دارند لذا اين فریضه الهي معجزه‌اي است كه اگر فرهنگ‌سازي شود، مي‌توان با تهديدات نرم دشمنان مقابله كرد. چراكه امروز تهاجم فرهنگی دشمنان ارزش‌های انقلابی و اسلامی به ويژه بين نسل جوان را مورد تهدید و خطر جدی قرار داده و باید برابر آن بصیرت خود را افزایش دهيم، زيرا با اتفاق رشد فکری‌ و آگاهی عمومی ملت ايران، نفوذ و سلطه و به دست آوردن مستعمرات از راه لشکرکشی‌های نظامی، امکان‌پذیر نخواهد شد.

به عقيده شما، دعوت به امر به معروف و نهی از منکر نیازمند فرهنگ‌سازی است و بايد با تبیین هرچه بهتر اين فریضه، این ترفندهای معاندان را خنثی کرد. آيا ابزار يا شیوه‌اي براي ایجاد بسترهای اجتماعی مناسب جهت الگوپذیری نسل جوان از مزایای اجرا و تبیین کامل اين فریضه الهي وجود دارد؟

اقامه نماز اول وقت، ابزار تربيت و هدايت جوانان جهت توجه و الگوي سازنده آنان از فریضه امر به معروف و نهی از منکر به شمار مي‌رود. نماز يکی از ارکان دین است و در کاهش مشکلات و اضطرابات انسان‌ها به ويژه نسل جوان نقش مهم و تعیین کننده‌ای دارد و به طور قطع لازم است تا در خصوص اقامه نماز، جوانان را تشویق كنيم.

نماز اول وقت و امر به معروف و نهی از منکر باید از سنین پایین و به خصوص دوران کودکی آغاز شود، چراکه تأثیرگذاری در این سنین بیشتر است. در روزگاری که دشمنان اسلام روی به جنگ نرم و تخریب اذهان جوانان آورده‌اند، اين ابزار به همراه امر به معروف و نهی از منکر بهترین وسیله برای مقابله خواهد بود.

بحث نماز اول وقت به ميان آمد، ستاد اقامه نماز چه راهكارهايي را براي فرهنگ‌سازی اين فريضه الهي دارد؟

مهمترین پیام نماز ظهر عاشورا، زنده نگه داشتن دین اسلام و احیای امر به معروف و نهی از منکر است و بدون شك اقامه نماز ظهر عاشورا توسط امام حسين(ع) در حساس‌ترين و بحرانی‌ترين لحظات زندگی‌شان، حكايت از اهميت و توجه به فريضه نماز دارد. تحقق اين مهم بدين معناست كه هيچ عاملی نمی‌تواند مانع اقامه نماز شود، حتی بزرگ‌ترين واقعه و حادثه زندگى نبايد موجب فاصله افتادن نماز از وقتش شود. از اين رو، ستاد اقامه نماز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برای اجرای این فریضه مهم اسلامی احساس وظیفه مي‌كند و از همان سال‌هاي اوليه تأسيس اين سازمان، برنامه‌هايي را تصويب و ثبت كرد.

اهداي لوح تقدير فعالان نماز توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

پيرو این فریضه مهم، همه روزه نماز اول وقت با حضور مسئولان، مديران، كاركنان و روحانيون اقامه مي‌شود. همچنين، در اغلب همايش‌هاي تخصصي اين سازمان، نماز به امامت حضرت آيت‌الله محمدعلي تسخيري، مشاور عالی مقام معظم رهبري در امور جهان اسلام و حجت‌الاسلام والمسلمين محسن قرائتي، مفسر قرآن كريم و ديگر علماء و روحانيون برجسته كشورمان، اقامه مي‌شود كه همين اهتمام جدي سازمان بوده كه توانسته طي سه دوره اهداي لوح تقدير فعالان نماز توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را در كارنامه فعاليت خود قرار دهد.

پيامبر اكرم (ص) مي‌فرمايند: خداي عز وجل نسبت به مؤمن ضعيف و سستي كه دين ندار، خشمناك است. پرسيدند: مؤمني كه دين ندارد كدام است؟ فرمود: آن كه نهي از منكر نمي‌كند. از اين رو، علاوه بر اقامه اذان و نماز اول وقت، قرائت آياتي چند از كلام‌الله مجيد، اردوهاي فرهنگي، مسابقات فرهنگي ـ قرآني، توزيع بسته‌هاي فرهنگي، معرفي فعالان قرآني، بيان احاديث انبياء و ائمه معصومين (ع)، سخنراني كارشناسان ديني را در دستور كار اين ستاد قرار داديم كه خود به نوعي در نهادينه شدن فرهنگ قرآني ميان اعضاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، تأثيرگذار خواهد بود.

در ستاد اقامه نماز سازمان فرهنگ، معتقديم كه آگاهی‌بخشی و بالا بردن سطح معرفت عمومی جامعه در زمینه اهمیت و مزایای اجرای امر به معروف و نهي از منكر به ‌عنوان یکی از عوامل مؤثر در تحقق این دستور الهی از جایگاه والایی برخوردار است و روحانیون سازمان به هنگام اقامه نماز با شیوه‌شناسی و روش‌های تبلیغی مؤثر مبتنی بر آیات و روایات اسلامی اين فریضه الهي را تشریح مي‌كنند.

در خصوص برنامه‌هاي ستاد اقامه نماز در هفته احياي امر به معروف و نهي از منكر بگوييد؟

برنامه‌هاي ستاد اقامه نماز سازمان فرهنگ در اين هفته با عناويني چون «حفظ فرهنگ عاشورايي و ارتقاي معنوي دانش‌آموزان»، «حفظ فرهنگ عاشورايي و ارتقاي معنوي دانشجويان»، «سلامت محيط اداري»، «سلامت نهاد خانواده و زنان»، «تقويت باورهاي ديني»، «حمايت از آمر به معروف و ناهي از منكر» و «سلامت محيط كسب و كار و تقويت فرهنگ اقتصاد مقاومتي» اجرا مي‌شود.

همچنين، بحث فضاسازي محوطه سازمان و ارسال احاديث ائمه معصومين (ع) در پرتال سازمان درباره ماه محرم و قيام عاشورا جهت بهره‌گيري از آن در زندگي اجتماعي و كارمندي خود را در دستور كار قرار داديم.

ستاد اقامه نماز در طول سال علاوه بر اجراي طرح‌هاي ديني و قرآني ويژه كاركنان به توزيع بسته‌هاي فرهنگي و ابلاغ برنامه‌هاي قرآني بين رايزني‌هاي فرهنگي كشورمان در خارج از كشور مي‌پردازد؛ اولويت بخشي به بسط و توسعه فرهنگ قرآني در مهندسي فرهنگي و مديريت فرهنگي كشور و خارج از كشور از سياست‌هاي اجرايي اين ستاد نام برده مي‌شود. فرهنگي که بايد متأثر از قرآن و حاكم بر بينش‌ها، نگرش‌ها و رفتارهاي فردي و اجتماعي بوده و در کليه سطوح سياستگذاري و برنامه‌ريزي نظام جمهوري اسلامي جاري باشد.

با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامي در استفاده حداکثری از فرصت‌های فضای مجازی، ستاد اقامه نماز چه رويكردي را دنبال مي‌كند؟

از آنجايي كه بهره‌گیری حداکثری از فرصت‌های ناشی از فضای مجازی در جهت پیشرفت همه جانبه کشور از مهم‌ترین توصیه‌های رهبری معظم در زمینه فضای مجازی است، ستاد اقامه نماز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با راه‌اندازي کانال «پیام معروف» اقدام به تبلیغ، ترویج و گسترش فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر ويژه كارکنان سازمان و خانواده‌های آنان، كرد.

سعي ما بر آن است تا اين كانال مجازي تأثیر بسزایی در تحقق و گسترش فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر داشته باشد. در اين كانال مجازي به مواردي در خصوص ارسال مسایل شرعی و اخلاقی واجباتی مانند نماز و زکات اشاره دارد.

تأكيد بر نگاهی مفهوم‌ساز، تبليغي و تبييني در حوزه فضای مجازی

نگاه ما بايد در حوزه فضای مجازی نگاهی مفهوم‌ساز، تبليغي و تبييني باشد تا تغذيه فكری مناسبی از مزایای کامل فریضه امر به معروف و نهی از منکر را برای موفقيت در اين عرصه جهت الگوپذیری كارکنان سازمان و خانواده‌های آنان به ويژه نسل جوان، به دست آوريم.

همانگونه كه حضرت امام خمینی(ره) فرمودند: بدانید که تبلیغات در رأس امور است. امروز جهان روی تبلیغات می‌چرخد، لازم است تا نسبت به اهمیت تبلیغات، استفاده از تمام امکانات، هماهنگی در تبلیغات، خنثی کردن روش‌های مخالفان، توجه به تبلیغات سوء دشمنان، دقت در اسلامی بودن تبلیغات به خصوص در حوزه رسانه‌اي و مجازي، توجه لازم را داشته باشيم.

امام حسین (ع) براى بیدارى و آگاهى مردم قیام کرد بنابراين امامان جماعت و روحانيون چه نقشي در بيداري جامعه دارند؟

هدف امام حسین(ع) در روز عاشورا همان هدفی است که امام خمینی (ره) در جریان انقلاب اسلامی ایران دنبال کرد؛ همان احياي اسلام اصيل، اسلام حسيني، اسلام فداكاري و مبارزه با طاغوت.

آثار و تبعات نهضت عاشورا بر انقلاب اسلامی ایران و نهضت امام راحل بسیار زیاد بود و مصداق آن را می‌توان عظیم‌ترین راهپیمایی در سال 57 در روز تاسوعا و عاشورا عنوان کرد. اكنون اين وظيفه امامان جماعت و روحانيون و مبلغان اين امر است كه با استفاده از ابزارهاي منبع و تبليغات مؤثر در رسانه‌ها و فضاي مجازي مي‌توانند تأثيرگذار باشند.

در اين برهه زماني براي كمك به بيداري اسلامي و تحولات رخ داده در منطقه علاوه بر نقش پُررنگ امامان جماعت و روحانيون، نمايندگان فرهنگي كشورمان كه شاهد اين تحولات اسلامي هستند، مفسر اين تحولات و انتقال دهنده ديدگاه‌هاي نظام مقدس جمهوري اسلامي مي‌باشند.

لطفا در خصوص برگزاري كرسي‌هاي اذان‌گاهي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، بگوييد؟

کرسی‌های تلاوت شورای عالی قرآن با همکاری حوزه ارتباطات شورای عالی قرآن، ستاد اقامه نماز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رادیو قرآن، مجتمع امام خمینی(ره) برگزار و به صورت زنده از شبکه رادیویی قرآن پخش می‌شود. البته این جلسه انس با قرآن کریم در نقاط و مساجد بسیاری در سراسر کشور برگزار می شود از جمله در تهران در مسجد جامع لویزان.

توجه به تأكيدات مقام معظم رهبری در خصوص قرائت قرآن

كرسي‌هاي اذان‌گاهي با حضور قاريان و اساتید ممتاز بين‌المللي به منظور توجه به نگاه و تأكيدات ویژه و خاص مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» به مقوله قرائت قرآن كريم روزهاي دوشنبه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي داير مي‌شود.

همزمان با هفته احياي امر به معروف و نهي از منكر، دویست و نوزدهمین کرسی تلاوت شورای عالی قرآن برگزار شد كه با توجه به سپري شدن پنج سال متوالي از برگزاري اين كرسي‌هاي اذان‌گاهي، همواره شاهد استقبال گسترده و چشم‌گير كاركنان سازمان و شنوندگان راديويي، هستيم.

تولید و اجرای طرح‌هاي ترویجی با استفاده از ظرفیت و جذابیت‌های تلاوت و حفظ قرآن کریم و دیگر نغمه‌های الهی از جمله برنامه‌هاي اين كرسي است كه كاركنان اين سازمان بنابر تأكيدات رهبري معظم نسبت به امر تلاوت قرآن كريم هر هفته در حسينه الزهرا (س) حضور و آيات قرآن را استماع مي‌كنند.

با توجه به راه‌اندازي راهيان نور بين‌المللي از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، از ديگر اقدامات اين سازمان درباره احیاگری واقعه عاشورا بگوييد؟

در سال‌های گذشته موفق به راه‌اندازي راهيان نور بين‌المللي شديم و از کشورهای همجوار و اروپايي و آفریقای مرکزی برای بازدید از مناطق جنگی كشورمان كرديم كه در این سفر از نزدیک شاهد اثرات جنگ ایران بودند و به اهمیت دفاع این کشور پی بردند.

در طول اردوی راهیان نور بين‌المللی، این افراد از مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس در شلمچه، هویزه، آبادان و خرمشهر بازدید کردند.

هم‌اكنون درصدد آن هستيم تا ترویج جهاد و شهادت را به طور مستمر ادامه دهيم. برنامه ریزی شده تا امسال شاهد حضور 1 ميليون نفر راهيان نور خارجي به خصوص پاکستانی، افغانی و عراقی و سایر کشورهای جهان در اين حرکت ارزشی برای شهداء باشيم.

در پايان، در خصوص جشنواره جايزه جهاني اربعين كه از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دو بخش عكس و فيلم برگزار مي‌شود، بگوييد؟

در آستانه اربعين حسيني و همزمان با راهپيمايي عظيم دلدادگان آستان حضرتش از سراسر جهان به سوي كربلاي معلي، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی جشنواره جايزه جهاني اربعين در دو بخش عكس و فيلم برگزار مي‌كند كه تاكنون دو دوره از آن برگزار و از آثار برتر كشورهاي هنرمندان و عکاسان شرکت‌کنند با اهدای تندیس، لوح تقدیر و جایزه ویژه، تجليل به عمل آمده است.

سازمان فرهنگ با اطلاعی که از تمایلات فرهنگی مردم در کشورهای مختلف جهان دارد، نهایت تلاش خود را برای معرفی چهره محبت‌آمیز شیعه به جهان مبذول داشته‌ و جایزه جهانی اربعین را پایه‌گذاری کرده و تلاش دارد این جایزه را در سال‌های آتی در رشته‌های مختلف هنری گسترش دهد.

امسال سومين دور از اين اقدام فرهنگي با هدف یادآوری و زنده نگه‌داشتن اصل حادثه عاشورا و ارزش‌های آن و مقابله با سیاست دشمن در کتمان واقعه و مسخ جریان و به فراموشی سپردن خون‌های مطهر عاشورایی، برگزار مي‌شود.

همينطور، پیاده‌روی اربعین، می‌توان گفت بزرگترین راهپیمایی و تظاهرات در سرتاسر جهان در طول تاریخ است و صحنه‌ای زیبا و بدیع از مناسبات و روابط و جوشش انسان‌هایی است از ملیت‌ها و قومیت‌های مختلف. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي طي اجراي اين اجتماع جهاني، برنامه‌هاي فرهنگي را اجرا مي‌كند.

با گذشت چند سال پياپي از اين رُخ‌داد عظيم، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با در اختيار داشتن نمايندگي‌هاي فرهنگي در خارج از كشور به عنوان پیام‌رسان فرهنگ و میراث عظیم این سرزمین تلاش می‌كند از این فرصت به نحو شایسته‌ای بهره‌برداری کند.

انتهاي پيام/

 

تعداد نمایش : 2965 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.

 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.