English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٢ مرداد ١٣٩٦
گفت‌وگو با رايزن فرهنگي ايران در عمان: سازمان فرهنگ متولي ساخت ادبيات فرهنگي در عرصه جهاني است/ نزديكي دیانت به عقلانیت/ عبور ايران از مرحله نظام سازي به ساخت تمدني/ تبعيت از الگوی گفت‌وگوی ميان تمدني و بينافرهنگي/ خوانش رحمانی و عقلانی از وظايف علماي ديني/ سينما معجزه پيامبر عصر كنوني/ نمايش فيلم محمد (ص) در عمان
گفت‌وگو با رايزن فرهنگي ايران در عمان: سازمان فرهنگ متولي ساخت ادبيات فرهنگي در عرصه جهاني است/ نزديكي دیانت به عقلانیت/ عبور ايران از مرحله نظام سازي به ساخت تمدني/ تبعيت از الگوی گفت‌وگوی ميان تمدني و بينافرهنگي/ خوانش رحمانی و عقلانی از وظايف علماي ديني/ سينما معجزه پيامبر عصر كنوني/ نمايش فيلم محمد (ص) در عمان تاریخ ثبت : 1395/06/13
طبقه بندي : ,,
عنوان : گفت‌وگو با رايزن فرهنگي ايران در عمان: سازمان فرهنگ متولي ساخت ادبيات فرهنگي در عرصه جهاني است/ نزديكي دیانت به عقلانیت/ عبور ايران از مرحله نظام سازي به ساخت تمدني/ تبعيت از الگوی گفت‌وگوی ميان تمدني و بينافرهنگي/ خوانش رحمانی و عقلانی از وظايف علماي ديني/ سينما معجزه پيامبر عصر كنوني/ نمايش فيلم محمد (ص) در عمان
مصاحبه شونده : <#f:3884/>
مصاحبه كننده : <#f:3885/>
محل مصاحبه : <#f:3886/>
منبع : <#f:3887/>
تاريخ مصاحبه : <#f:3888/>
متن :

رايزن فرهنگي ايران در عمان، در گفت‌وگو با خبرنگار اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، زمینه‌هاي گرانيگاه نظريه اسلامی در تحولات اجتماعی معاصر و همچنين فعاليت‌هاي علمي، آموزشي، فرهنگي و هنري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را تشريح كرد.

حجت‌الاسلام بهمن اكبري در بخش نخست اين گفت‌وگو اظهار كرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حامل اقتدار فرهنگي ما در عرصه جهان فرهنگي است و مسئوليت ساخت ادبيات فرهنگي را در جهان به عهده گرفته است. با اين پيش‌شرط كه ساخت ادبيات فرهنگي جهاني در فضاي گفت‌وگو شكل مي‌گيرد نه انعزال و عزلت و شرط گفت‌وگو، تسلط به زبان جاري جهاني است، زباني كه با الفاظ و واژگان فرهنگي شكل گرفته است.

وي افزود: زبان هنر، بهترين و لطيف‌ترين زبان عصر كنوني است. هنرهاي گوناگون و به ويژه سينما به بيان آيت‌الله جوادي‌آملي، معجزه پيامبر عصر كنوني است. ايشان در ديداري كه با آقاي مجيد مجيدي، كارگردان سينماي كشورمان داشتند، همچنين فرمودند كه در شرایط کنونی، مهم‌ترین رسانه‌ای که بتواند بازی را به هنر منتقل کند و جلوی این خونریزی را گرفته و حیوان را انسان کند، هنر سینما است که حیوان را انسان کند و جلوی این خونریزی را بگیرد.

بهمن اكبري در خصوص اقدامات و فعاليت‌هاي علمي، آموزشي، فرهنگي و هنري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، گفت: حضور هيأت‌هاي مختلف فرهنگي و هنري در كشور و انعقاد تفاهم‌نامه و برنامه‌هاي مبادلات مختلف از جمله با كشورهاي اتريش، هند، عمان، كره و ... با توجه به فضاي ايجاد شده در پسابرجام، حضور هيأت‌هاي فرهنگي و هنري كشور در مجامع فرهنگي جهاني و ... از جمله اين فعاليت‌هاست.

وي همچنين درباره فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در عمان، اظهار كرد: ما در اين رایزنی فرهنگی براي گسترش و تحکیم همکاری‌ها و مبادلات فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با عمان از طریق زمینه‌سازی، تسهیل‌گری و حمایت، طی دیدارهای مختلف نسبت به شناسایی و معرفی ظرفیت‌های هنری سینمایی اقدام کردیم و حضور ما در جشنواره سینمای «صلاله» عمان نيز در همین جهت بود.

اكبري ادامه داد: حضور مجید مجیدی با فیلم پیامبر در آینده نه چندان دور در عمان هم با همین سوگیری آغاز شده است. شایسته است كه در اين خصوص از همکاری‌های سازمان سینمایی و ریيس فرهیخته آن آقاي دکتر ایوبی، تشكر كنم.

اكبري در بخش ديگري از اين گفت‌وگو درباره گرانيگاه نظريه اسلامی در تحولات اجتماعی معاصر، گفت: انقلا‌ب اسلا‌مي (تشکیل نهاد جمهوری اسلامی) از جنس فرهنگي بود و مي‌توان گفت كه ديپلماسي فرهنگي ايران با شروع انقلا‌ب، آغاز شده است؛ زيرا اين انقلا‌ب صرفاً در پي تغيير ساختار‌هاي اقتصادي، سياسي، امنيتي و نظامي نبود بلكه سمت و سوي اصلي آن تغيير بنيادين ساختارهاي فرهنگي و اجتماعي و تغییر پارادایم جهانی و تغییر ذهن و زبان انسان معاصر، بود.

وي در ادامه درباره تشکیل حكومت و برقراری ساختار حاکمیتی، افزود: کسب قدرت سياسي و اجتماعي، چكيده داده‌ها و دانش‌ها و شناخت‌هاي سه‌گانه «فقاهت نقلي»، «حكمت عقلاني» و «عرفان اشراقي» اسلام است. بنابراين نظريه اسلامي تحولات فرهنگی و اجتماعی، مبتني است بر مفهوم و واقعیت «انسان».

اكبري ادامه داد: انساني كه در ساحت اندیشه‌ورزی، بايد ميان مباني عقلاني و متون وحياني، رابطه معنادار معرفت‌بخش بنا نهد. انساني كه بايد اصيل بينديشد و معاصر زيست كند. انساني كه بايد عدالت شخصي را با عدالت اجتماعي درهم‌ آميزد. انساني كه بايد زمين را براي آسمان آباد كند. انساني كه بايد ملك و ملكوت را هم‌سو نظاره كند و هرگز براي حفظ يكي، ديگري را فدا نكند.

رايزن فرهنگي كشورمان ادامه داد: تماميت اينگونه از زيست انساني در بستر زمان، زمين و زمينه اجتماعي و فردي انسان معاصر را شكل مي‌دهد. از اين رو؛ زمان و مكان (فضامندي) در ساخت نظريه‌های اجتماعی اسلام، بسيار نقش‌آفرين است و گرانيگاه فهم تمدني نظريه اسلامی همين جاست؛ جايي كه ما (مسلمانان) را از تحجر تعصبي (جاهليت كهن و مدرن) به تعقل اصولي (اصالت معاصري) هدایت و رهنمون مي‌سازد.

وي همچنين گفت: نظريه اسلامی، مبتني است بر مناظره ميان واقعيت و آرمان (آرمان‌خواهي واقع‌گرايانه) و اينك براي تقويت انديشه اسلامی بايد به مناظره‌هاي موجود جهاني توجه كنيم. از جمله به مناظره تمدن لیبرال‌دموکراسی و تمدن الاهياتي.

اكبري در توضيح اين بخش از سخنان خود اظهار كرد: در يكصد سال اخير مناظره رئاليسم با ايده‌آليسم، رئاليسم نو با ليبراليسم نو، مدرنيسم با پست مدرنيسم و ساختارگرايي با فراساختارگرايي، چهار مناظره بزرگ در روابط بين‌الملل محسوب مي‌شود. اما امروز مناظره جديدي با عنوان «مناظره الاهيات سياسي» در مقابل «سكولاريسم» در سطح روابط فرهنگي بين‌المللي شكل گرفته است؛ چرا كه هویت انسان معاصر غرب بر لیبرال‌دموکراسی نهاده شده است. لیبرال‌دموکراسی آخرین تجربه انسان غربی است و نسخه درمان دردهاي انسان معاصر نيز سكولاريسم و اينك نظريه انقلاب اسلامي در همآوردي با اين انديشه قرار گرفته است.

وي تأكيد كرد: البته در درون گفتمان الاهيات اجتماعي اسلام، زيرگفتمان‌هايي وجود دارد كه عرصه امروز همچنين عرصه مناظره ميان اين زيرگفتمان‌هاست؛ مناظره اسلام افراطي و اسلام اعتدالي، اسلام منطقه‌اي و اسلام جهاني، امروز يكي از بارزترين اين مناظره‌ها هستند.

وي در خصوص مناظره پساسکولاریسم و الاهيات نوين هم گفت: سکولارها باید یک قدم به جلو آمده و به معنویت نزدیک شوند. دیانت هم باید یک قدم به جلو آمده و به عقلانیت نزدیک شود. اگر ما از جزمیت به عقلانیت برسیم و سکولاریسم هم از ضدیت و مخالفت با معنویت بکاهد، انقلاب اسلامي در اين ميان به یک تفاهم فرهنگي خواهد رسید و اینگونه از كنش جهاني از الزامات دوره پساسکولاریسم است. پديده الاهيات سياسي گاهي در حد گفتار مانده است و گاهي به رفتار سياسي تبديل شده است و در برهه‌اي نيز به شكل انقلابي ظاهر شده است. امروز در ايران مفهوم الاهيات سياسي از مرحله نظام سازي عبور و به ساخت تمدن رسيده است.

رايزن فرهنگي كشورمان ادامه داد: ما در دوره ساخت تمدني در عرصه روابط فرهنگي بين‌المللي باید از الگوی گفت‌وگوی ميان تمدني و بينافرهنگي تبعیت کنیم و آن را گسترش دهیم. زيرا ما در سطح جامعه بین‌المللی شاهد نظم نوین جهانی به شکل یک نظم متحد نیستیم. بهم ریختگی آرایش انضباطی در سطح جهان وجود دارد. ساختارها و فرآیندها در نظم بین‌المللی به هم خورده است. امروزه نقش نهادهای بین‌المللی نقش‌های جدی‌ای نیست. قبل از جنگ جهانی ما شاهد یک نظم دوقطبی بودیم که جهان را کنترل می‌کردند. اما الان نظام چندقطبی سیال شده است و این سیال بودن، نظم و آرایش قبلی را بهم زده است. به همین دلیل است كه در این بستر رفتارهای گوناگون افراط‌گرايانه نيز دیده می‌شود.

وي در تأكيدي دوباره اظهار كرد: الگوي ما براي شكل‌دهي به روابط فرهنگي تابعي از تاريخ، فرهنگ و واقعيت‌هاست. بنابراين نمي‌توانيم هيچگونه مشابهت‌سازي در الگوي روابط فرهنگي خود انجام دهيم. در اين فضا باید هم کنشگران امر سیاست و هم کنشگران امر فرهنگی در سطح جهان و عالمان و فلاسفه و اندیشمندان، تولید ادبیات صلح‌آمیز کنند و خوانش مناسب از دین به عنوان یک دین خادم در سطح جهان داشته باشند. خوانش رحمانی و عقلانی و خوانش به عدالت نزدیک شده مفاهیم دینی چه مفاهیم اسلامی چه مفاهیم سایر ادیان از وظایف بسیار مهم و غیرقابل انکار علمای دینی است.

انتهاي پيام/

تعداد نمایش : 1936 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • چهارمين نشست «قند پارسي»
  چهارمين نشست «قند پارسي»، اول مردادماه با شركت 145 تن از اساتيد و دانشجويان زبان فارسي از 44 كشور جهان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد

 • برگزاري سه نشست قند پارسي در سازمان فرهنگ
  سه نشست قند پارسي در سال‌هاي (1393-1395) با حضور اساتيد و دانشجويان شركت‌كننده از كشورهاي مختلف جهان در دوره‌هاي دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • افتتاح نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در تهران
  نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» 13 تيرماه، با حضور ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ و گردشگري آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در فرهنگستان هنر، افتتاح شد.

 • بازديد وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از كتابخانه ملي
  ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ و گردشگري جمهوري آذربايجان 13 تيرماه با حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران ضمن ديدار با اشرف بروجردي از اين سازمان نيز بازديد كرد.

 • ديدار وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان با ابوذر ابراهيمي‌تركمان
  ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان، ظهر امروز (دوشنبه 12 تير) با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس اين سازمان ديدار و گفت‌وگو كرد.