English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧
تشریح چگونگی تشکیل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گفت‌وگو با آیت‌الله تسخیری
تشریح چگونگی تشکیل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گفت‌وگو با آیت‌الله تسخیری تاریخ ثبت : 1395/05/31
طبقه بندي : ,,
عنوان : تشریح چگونگی تشکیل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گفت‌وگو با آیت‌الله تسخیری
مصاحبه شونده : آیت‌الله تسخیری- مشاور مقام معظم رهبري در امور جهان اسلام
مصاحبه كننده : جواد شمس بجندي
محل مصاحبه : <#f:3886/>
منبع : روزنامه اطلاعات
تاريخ مصاحبه : <#f:3888/>
متن :

 

 مشاور مقام معظم رهبري در امور جهان اسلام در گفت‌وگوي اختصاصي به  نحوه شکل‌گیری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جایگاه کنونی آن در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مي پردازد.

 اوایل دهه ۷۰ شمسی، ساماندهی فعالیت‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور، موضوعی بود که دغدغه اصلی مسئولان فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رفت. این دغدغه با راه‌اندازی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی رفع می‌شد. با برگزاری ده‌ها ساعت همفکری و تبادل نظر زعمای قوم و فعالان و مسئولان فرهنگی و با نظر و دستور مقام معظم رهبری این امر به سرانجام رسید. پس از اعلام تأسیس سازمان، آیت‌الله تسخیری که جهان اسلام وی را به عنوان فعالی سختکوش در عرصه تقریب مذاهب اسلامی می‌شناخت، از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) مأمور شد تا ضمن راه‌اندازی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و تدوین و تصویب اساسنامه آن، استراتژی و راهبرد مشخصی را برای فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی جمهوری اسلامی در خارج از مرزهای ایران اسلامی، تعیین کند. آیت‌الله تسخیری در پاسخ به پرسش‌های ما، نحوه شکل‌گیری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جایگاه کنونی آن در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را تشریح می‌کند.

متن این گفت‌وگو  كه امروز 27 مرداد در روزنامه اطلاعات به چاپ رسيده است، از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد:‏

ایده شکل‌گیری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از کجا شکل گرفت؟

آیت‌‌الله تسخیری: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی امام(ره) و باز شدن دروازه حضور تبلیغ اسلامی، ارگان‌های گوناگون احساس مسئولیت و تبلیغ در این باره کردند. از ژاندارمری گرفته تا جهاد سازندگی و همه ارگان‌ها که به نحوی با خارج ارتباط داشتند، به فعالیت‌های تبلیغاتی در خارج پرداختند. خود این حرکت، قابل تقدیر بود که همه احساس مسئولیت کنند. ولی به طور طبیعی ناهماهنگی عظیمی در امر تبلیغات به وجود می‌آورد، از جمله این‌که کارها گاهی مانند چاپ کتاب‌ها تکراری می‌شد. دلسوزان احساس کردند که باید در امر تبلیغات تجدید نظر شود؛ بنابراین شورای عالی تبلیغات تشکیل شد و تا حدی هماهنگی در این باره به وجود آمد. با شروع رهبری مقام معظم رهبری، شورای عالی تبلیغات در سطح بالایی تشکیل شد و رئیس آن خود شخص مقام معظم رهبری بود. تصمیمات خیلی جالبی هم این شورا گرفت؛ ولی در مسیر احساس شد که کافی نیست؛ برای اینکه هر ارگانی برای خودش یک استراتژی، بودجه و سیاست‌هایی داشت و بر اساس آنها عمل می‌کرد. پس کل تبلیغات زیر استراتژی واحدی نبود. شورای عالی تبلیغات احساس کرد که وجودش به تنهایی کافی نیست.

پس پیشنهادی از طرف وزیر ارشاد، معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری و دبیر آن شورا داده شده که ما کل فعالیت‌های خارج از کشور را تحت مسئولیت یک سازمان قرار دهیم. این سازمان یک استراتژی و بودجه‌ای مشخص داشته باشد و صاحب نظر در همه فعالیت‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور باشد. این موضوع مدتی روی میز کار مقام معظم رهبری قرار گرفت و بالاخره به این تصمیم رسیدند که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تشکیل شود.

دلیل انتخاب شما برای تشکیل این سازمان و انتخابتان به عنوان نخستین رئیس آن چه بود؟

آیت‌الله تسخیری: زمانی طول کشید تا مقام معظم رهبری به این نتیجه برسند که بنده را مسئول این سازمان قرار دهند. به هر حال کار سختی بود، باید چندین سازمان ادغام می‌شد، اساسنامه سازمان نوشته می‌شد. شورای عالی سازمان تعیین می‌شد. نیاز به وقت زیادی داشت. تا اینکه به این نتیجه رسیدند تا من مسئولیت این سازمان را به عهده بگیرم.

اهداف عالیه مدنظر مسئولان عالیرتبه فرهنگی کشور و به ویژه مقام معظم رهبری در تأسیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی چه بود؟

آیت‌الله تسخیری: این اهداف در اساسنامه ذکر شده است. به طور مفصل در آن مشخص شده و خلاصه می‌شود در اهداف فرهنگی جمهوری اسلامی در خارج از کشور که شامل موضوعاتی همچون معرفی اسلام، معرفی انقلاب و شخصیت‌های انقلاب، بسیج همه امکانات برای ایجاد ارتباطات با مؤسسات فرهنگی و دینی و احزاب اسلامی و مؤسسات رسمی و مردمی کشورهای مختلف، انتشار کتاب و نشریات و مجلات اسلامی در کل جهان، می‌‌شود، هدف اصلی هم این بود که همه این فعالیت‌ها بر اساس یک اساسنامه و یک استراتژی مشخص و واحد انجام بگیرد.‏

شما سال‌ها رئیس این سازمان و عضو شورای‌عالی آن بوده‌اید. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تاکنون چه میزان از این اهداف را محقق کرده است؟

آیت‌الله تسخیری: باید توضیح بدهم؛ اولاً اهداف خیلی بزرگ بود. تحقق آنها بسیار مشکل است. ثانیاً بودجه این سازمان، متناسب با این اهداف نبود. امکانات کم بود. ثالثاً مسأله ادغام با معاونت‌های بین‌الملل سازمان‌هایی همچون سازمان تبلیغات، وزارت ارشاد، مجمع اهل بیت(ع)، مجمع تقریب مذاهب و... کار مشکلی بود. هر کدام از این ارگان‌ها بعد از انقلاب و قبل از ادغام، مسیری برای خود تعیین کرده بودند. تجمیع این نیروها و شناخت وظایف جدید و ترسیم استراتژی جامع و تطبیق نیروها با تشکیلات جدید و... مشکلات عظیمی در آغاز راه به همراه داشت. قبلاً کشور تجربه ادغام ارگان‌ها را داشت که جواب داده بودند. مانند ادغام نیروهای انتظامی و ادغام نیروهای اطلاعاتی. آنها نظامی و دولتی بودند و با دستور می‌شد آنها را ادغام کرد؛ ولی در اینجا سازمان تبلیغات مردمی و وزارت ارشاد دولتی و مجامع اهل بیت‌(ع) و تقریب مذاهب اسلامی هم بودند. هر کدام آنها رئیس و شورای عالی داشتند و تجمیع و ادغام آنها کار سختی بود. ادغام نیروهای آنها کار سختی بود. مشکلات دیگر این بود که خیلی از ارگان‌هایی که در خارج کار می‌کردند، برای ادغام تمکین نمی‌کردند. مانند سازمان صدا و سیما که در خارج فعالیت داشت و برایش آسان نبود که فعالیت‌های خود را تحویل این سازمان دهد. سازمان‌های دیگری هم بودند که تمکین نکردند. برخی از ارگان‌ها می‌گفتند که دولتی نیستیم و حاضر نیستیم ادغام شویم و تحت هدایت این سازمان که رئیسش قائم‌مقام وزیر ارشاد خواهد بود، بشویم. حوزه‌های علمیه هم می‌گفتند که سازمان حتی اگر تحت اشراف دفتر مقام معظم رهبری باشد، شخصیت دولتی ‌‌دارد و حوزه نباید زیر نظر دولت فعالیت کند. یا نمایندگان دفتر آقا در خارج از کشور می‌گفتند کارشان حوزوی و مربوط به مرجعیت است و حاضر نشدند زیرنظر یک سازمان دولتی کار کنند. خیلی‌ها با منطقی که ارایه دادند این ادغام را نپذیرفتند و برخی هم بدون اینکه منطقی ارایه دهند، قبول نکردند. برخی از ارگان‌ها هم ابا از ادغام داشتند. بنابراین به نظر من طرح اولیه محقق نشد؛ ولی آنچه محقق شد، کار بابرکتی بود و توانست مسئولیت‌ها را با تعیین نقش ارگان‌های مختلف مشخص کند. جلوگیری برای تکرار کارها و موازی‌کاری و ایجاد هماهنگی بیشتر از اثرات راه‌اندازی این سازمان و یک اقدام بابرکت بود.

جایگاه کنونی سازمان تا چه اندازه همسو با اهداف اولیه و آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی است؟

آیت‌الله تسخیری: بعد از آنکه سازمان تشکیل شد، آیین‌نامه‌های زیاد سازمان تنظیم شد. آیین‌نامه‌های استخدامی و اعزامی و... در کل ۳۴ آیین‌نامه اول تنظیم و بعد تصویب شد. سازمان حرکت شبه منظمی را شروع کرد و امروز به نظرم حرکت سازمان به ثبات رسیده است و تا حد زیادی دارد وظایف اصلی خود را انجام می‌دهد. روی هم رفته معتقدم که این سازمان فعالیت‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور را سامان داده و آنها را به صورت منظم انجام می‌دهد.

کدام یک از فعالیت‌های کنونی سازمان، این قابلیت را دارد تا اهداف اولیه‌ای که ذکر آن رفت را محقق کند و دولت را در شناخت هر چه بهتر و بیشتر ایران و نظام آن در سطح جهان یاری برساند؟

آیت‌الله تسخیری: کل فعالیت‌های سازمان در بخش‌های مختلف این قابلیت را دارند. اگر در موضوعات فعالیت‌های فرهنگی در خارج دقیق شویم، می‌بینیم که تهیه آیین‌نامه‌های فرهنگی کشور در خارج، هدایت چاپ کتاب فرهنگی، گفت‌وگوهای بین‌الادیانی، مجله‌هایی که توسط جمهوری اسلامی در خارج از کشور منتشر می‌شود، تحت هدایت این سازمان و به مرکزیت آن انجام می‌شوند. همچنین اعزام مبلغ، تعیین اعضای شرکت‌کننده در سمینارهای خارج از کشور، انتشار ایده‌ها و آرای مجامع اهل بیت و تقریب، امور بین‌الاسلامی، برگزاری اجلاس‌های مختلف و اعزام شخصیت‌ها به این اجلاس‌ها و... همه از وظایف این سازمان است.

با توجه به این مسئولیت‌ها و بررسی فعالیت‌ها و آثار و نتایج آنها، می‌توان گفت که سازمان تا حد زیادی در امور خود موفق شده است و استراتژی‌های ترسیم شده آن اجرا می‌شود.

در دوره کنونی، سازمان راهبردهایی همچون حرفه‌ای شدن سازمان، بومی‌سازی و بهره جستن از نیروهای سازمانی، ایجاد دبیرخانه‌های تخصصی گفت‌وگوهای فرهنگی، آغاز گفت‌وگوهای بین‌الادیانی با برخی از کشورها و ادیان مانند میانمار و بودیسم و... طراحی و اجرا کرده است، تأثیرات این اقدامات در آینده فعالیت‌های فرهنگی کشور چیست؟

آیت‌الله تسخیری: کوتاه بگویم که طرح‌هایی که سازمان اجرا می‌کند، طبق اطلاعات من طرح‌های خوبی است و در مسیر تحقق آن اهداف عالی اولیه قرار می‌گیرد و به نظرم و طبق گزارش‌هایی که به ما می‌رسد، حرکت سازمان در آن راستاست و امیدوارم این طرح‌ها روز به روز قوی‌تر و بیشتر و هماهنگ‌تر شود.

 

تعداد نمایش : 2576 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.