English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٨
استفاده از ظرفيت‌های بومی در جهت معرفی انديشه‌های اسلامی
استفاده از ظرفيت‌های بومی در جهت معرفی انديشه‌های اسلامی تاریخ ثبت : 1398/02/16
طبقه بندي : ,,
عنوان : استفاده از ظرفيت‌های بومی در جهت معرفی انديشه‌های اسلامی
مصاحبه شونده : عباس خامه‌یار، معاون توسعه روابط فرهنگي و بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
مصاحبه كننده : <#f:3885/>
محل مصاحبه : مصلی امام خمینی (ره) - سی‌ودومين نمايشگاه بين‌المللی كتاب تهران
منبع : <#f:3887/>
تاريخ مصاحبه : <#f:3888/>
متن :

عباس خامه‌یار، معاون توسعه روابط فرهنگي و بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در جریان بازديد از غرفه اين سازمان در سي و دومين نمايشگاه كتاب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار این سازمان گفت: در حال حاضر ما از نظر بين‌المللي در شرایط ویژه‌اي هستیم كه این شرایط ویژه هم تبعات بسیاری دربردارد. آنچه که مهم است جنگ روانی است که علیه ما اتفاق مي‌افتد. فکر می‌کنم با این محاصره اقتصادی و تحریم‌ها دشمن متوجه پيوست جنگ روانی است. در جنگ رواني همه چيز از جلمه فرهنگ و فعاليت ها و توليدات فرهنگي تحت الشعاع قرار می‌گیرد.  

وي افزود: این نمایشگاه در این شرایط و با این حضور که کاملا مشهود است، علیرغم شرایط سخت اقتصادی غافلگیر کننده بوده است. این نشان دهنده عمق فرهنگي و تمدنی ملت ماست و من فکر می‌کنم بسیاری از آحاد ملت ما کتاب را به عنوان یار همیشگی و دیرینه خود می‌دانند حتی به كتاب اندازه به اندازه نان خود هم قرار مي‌دهند.

خامه‌يار ادامه داد: تا امروز آنچه که دیده شد و فعالیت‌هایی که در این حیطه به انجام رسيد در مجموع بسیار امیدوارکننده بوده است و امیدواریم با گذشت از شرایط فعلی جایگاه فرهنگی خود را بیش از گذشته ارتقا دهیم. رابطه رایزنی‌ها و مدیرهای فرهنگی ما به خصوص در حوزه نشر و مشارکت در فعالیت‌های نمایشگاه‌های بین‌المللی در کشورهای مختلف قابل توجه بوده است.

معاون توسعه روابط فرهنگي و بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با اشاره به مذاكرات با مسئولان نمایشگاه كتاب تهران، عنوان كرد: برای ارتقا بخشی به تعامل در حوزه تبادل کتاب در نمایشگاه‌ها در کشورهای مختلف داشتیم که تصمیمات خوبی گرفته شد و قرار شد که پيگيري هاي لازم در اين زمينه انجام شود. علی‌رغم فشارهای تبلیغاتی و فضای سنگین و ایران هراسی و شیعه هراسی و آنچه که امروز به عنوان فرهنگ‌هراسی مطرح است، ما ظرفیت های بزرگی در خارج داریم.

 وي اضافه كرد: به عنوان يك کارشناس میدانی بايد بگويم که این ظرفیت ها شاید در چهار دهه بعد از انقلاب اسلامي كم سابقه باشد. از این رو ما بايد بتوانیم ظرفیت‌ها را مدیریت کنیم و از ظرفیت‌های بومی و داخلی استفاده کنیم و در معرفی اندیشه‌های تابناک انقلاب اسلامی و ابعاد تمدنی ایران بزرگ بتوانیم موفق شویم این نکته اساسی است. چنین فضاهایی در داخل این امکان را برای ما به وجود می آورد.خارجي هايي که با آنها در غرفه های بین الملل صحبت داشتم از آنچه که در ایران دیده اند و نمایشگاه بوده است شگفت زده شده‌اند و این نشان دهنده بعد تبلیغاتی خارجی ها بر علیه ماست.

خامه‌يار خاطرنشان كرد: البته زمینه های این کار در مناطق مختلف و کشورهای مختلف در مناسبت‌های گوناگون متفاوت است ما بايد برنامه را به گونه ای تنظیم کنیم که با شرایط جغرافیایی و تاریخی و نوع همبستگی کشورها با کشور ما همخوانی داشته باشد. فکر می‌کنم اگر این موضوع را در نظر بگیریم برآیند این همکاری ها را در حوزه نشر فیلم و موسیقی داشته باشیم و آن را بتوان در جاهای مختلف گسترش دهیم.

انتهای پیام/ص

 

تعداد نمایش : 551 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

 • استقبال بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  در سومین روز از برگزاری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شد.