English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧
وزير مشاور رييس جمهور افغانستان: سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است
وزير مشاور رييس جمهور افغانستان: سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است تاریخ ثبت : 1396/08/15
طبقه بندي : ,,
عنوان : وزير مشاور رييس جمهور افغانستان: سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است
مصاحبه شونده : حميدالله فاروقي، رييس دانشگاه كابل و وزير مشاور رييس جمهور افغانستان
مصاحبه كننده : جواد شمس
محل مصاحبه : <#f:3886/>
منبع : سايت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
تاريخ مصاحبه : <#f:3888/>
متن :

حميدالله فاروقي، رييس دانشگاه كابل و وزير مشاور رييس جمهور افغانستان در امور تحصيلات عالي، با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در افغانستان و به همت و ميزباني مركز توسعه همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به كشورمان سفر كرده است. وي در اين سفر با جمعي از مسئولان فرهنگي و رؤساي دانشگا‌ه‌هاي كشورمان ديدار كرده تا در ذيل آن راه‌هاي توسعه و تعميق روابط فرهنگي و علمي دو كشور به ويژه روابط دانشگاه‌هاي مهم كشورمان با دانشگاه كابل بررسي شود. پيش از عزيمت حميدالله فاروقي از تهران به شهرهاي اصفهان و مشهد، با وي گفت‌وگويي انجام داديم تا با آرا و نظرات وي درباره موضوعاتي همچون فرهنگ و علم در ايران و افغانستان، آشنا شويم.

سفر شما با هدف توسعه همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي بين دو كشور ايران و افغانستان انجام شده است. اين همكاري براي افغانستان چه اهميتي دارد؟

در آغاز از دعوت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي ديدار از جمهوري اسلامي ايران تشكر مي‌كنم. ما در اين سفر اميدوار هستيم تا به عنوان يكي از اقدامات بسيار مؤثر كه مي‌تواند در تاريخ مناسبات همكاري‌هاي دو كشور و به ويژه دانشگاه كابل با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ايران محسوب شود، يك گام استوار به سمت تحكيم مناسبات و گسترش مناسبات فرهنگي، علمي و دانشگاهي به پيش برويم.

همچنين در جريان اين سفر اميدوار هستيم كه با دانشگاه‌ها و دانشمندان ايران كه علاقمند به تعميق روابط آكادميك، تبادل اساتيد، انجام پژوهش‌هاي مشترك، تبادل دانشجويان و ساير موارد مورد نياز جوامع دانشگاهي با دانشگاه كابل هستند، ارتباط بگيريم. بر اين اساس است كه اين سفر را به عنوان سفري تأثيرگذار براي دانشگاه كابل كه 85 سال از تأسيس آن مي‌گذرد، مي‌دانيم. ما به سمتي مي‌رويم كه دانشگاه كابل جايگاه تاريخي خود را باز يابد و در عين حال در اين مسير از فرصت‌ها و توانايي‌هاي دانشگاه‌هاي جمهوري اسلامي ايران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در تحقيق و تدريس و توسعه علوم دانشگاهي و علمي، استفاده كند. در گذشته هم دانشگاه‌هاي ايران و نيز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، كمك‌حال دانشگاه كابل در حوزه‌هاي مختلف از جمله تجهيز كتابخانه و همچنين حفظ و ترميم و نگهداري اسناد تاريخي دانشگاه‌، بوده‌اند. مي‌خواهيم در اين مرحله جديد شاهد امضاي تفاهمنامه‌هايي باشيم تا بر مبناي آن روابط خود را بار ديگر و بر اساس نيازمندي‌هاي جديد دانشگاه كابل تعريف كنيم. در اين سفر اميد داريم كه نتايج درخشاني را در تأمين ارزش‌هاي كيفي در حوزه‌هاي تحصيل و تدريس و تحقيق، كسب كنيم كه با استفاده از لطف، فرصت‌ها و حمايت‌هاي دانشگاه‌هاي ايران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي محقق خواهد شد.

در نهايت، روابط و آمد و شدهاي علمي با ايران از اين باب حايز اهميت است كه اين روابط سبب توسعه روابط فرهنگي و علمي و در نهايت روابط مردم با مردم جمهوري اسلامي ايران و جمهوري اسلامي افغانستان خواهد شد.

شما يكي از چهره‌هاي عاليرتبه علمي و دانشگاهي در افغانستان هستيد. از صحبت‌هاي شما اينطور برداشت كردم كه احترام خاصي به جايگاه دانشگاهي ايران داريد.

ما معترف هستيم كه كشور ايران، مهد مدنيت‌ها و تمدن است. ايران و افغانستان در حوزه مشترك تمدني قرن‌ها با همديگر زندگي كرده‌اند. ايران در حوزه فرهنگي پارسي، نقش مهم و برجسته‌‌اي داشته ‌است. به هر حال ايران و افغانستان كنوني در بازه‌هاي تاريخي مختلف و در كنار هم، ارزش‌هاي بسياري را توليد كرده و در اختيار جامعه بشريت قرار داده‌اند. امروز هم خوشبختانه ايران و مؤسسات دانشگاهي و آكادميك اين كشور از توانايي‌هاي بلندي برخوردار هستند. مؤسسات تحقيقي و تحصيلي و تدريسي در ايران از لحاظ داشتن رتبه و جايگاه علمي، در رديف مؤسسات و نهادهاي خوب و صاحب درجات بلند منطقه هستند. اميدوار هستيم كه با اين دستاوردهايي كه دانشگاه‌ها و نهادهاي تحصيلات عالي ايران دارند، دانشگاه‌هاي افغانستان هم با استفاده از امكانات و تجارب آنها و فرصتي كه در اختيارشان قرار مي‌‌گيرد، ضرورت‌ها و چالش‌هاي خود را رفع كنند تا بتوانند مسير رشد و تعالي علمي خود را به خوبي طي كنند. در حقيقت به دليل جايگاه علمي بالاي ايران است كه امروز به دنبال فراهم كردن زمينه‌هاي همكاري‌هاي متقابل هستيم.

دورنما و چشم‌انداز و دورنماي روابط جامع فرهنگي دو كشور شامل فرهنگ، علم، دين و هنر و ... را چطور مي‌بينيد؟

امروز هنر، فرهنگ، علم و ... سرحد نمي‌بينند و متعلق به جغرافياي خاصي نيستند. ممكن است در جغرافياي خاصي توليد و تحقيق شوند؛ اما اثرگذاري آنها فراتر از مرزها خواهد رفت؛ همانطور كه ما به عنوان ملت‌هاي ايران و افغانستان در يك تمدن واحد، در گذشته‌هاي تاريخي مشترك، مدنيت‌هايي را خلق كرديم و در تحقق مدنيت‌ها به افتخارات مشترك رسيديم و آنها را به جهانيان ارايه داديم.

براي آينده هم تصور من اين است كه جمهوري اسلامي ايران به عنوان كشور پيشتاز در فرهنگ و علم و ادب منطقه، بتواند در همكاري و همياري با كشورهاي همسايه و به خصوص جمهوري اسلامي افغانستان و ملت بزرگ افغان و دانشجويان و استادان اين كشور فعاليت كند تا اين چهره‌ها در خصوص تجارب تاريخي و داشته‌هاي تاريخي بتوانند با هم‌صنفان ايراني خود همكاري كنند و اهداف را به صورت مشترك به پيش ببرند. يقين دارم كه به عنوان كشورهاي همسايه و در نتيجه فراهم شدن فرصت‌هاي كنوني، نه تنها بحث‌هاي فرهنگي و علمي و ادبي؛ بلكه در ديگر ساحات شئون زندگي هم مي‌توانيم براي همديگر مفيد باشيم و با كمك هم براي رسيدن به رفاه و ثبات و زدودن فقر و بيچارگي حاكم بر اين منطقه جغرافيايي، مثمر ثمر باشيم تا حتي ساير كشورهايي كه از اين ناراحتي‌ها رنج مي‌برند، از اين نتايج درخشان بهره‌مند شوند. اين آرزو دست‌يافتني است كه با ابتكارات فرهنگي و علمي و پژوهشي، نقش تاريخي خود به عنوان ملت‌ها و كشورهاي بزرگ كه در مراحل مختلف تاريخ مسئوليت‌پذير بودند و در كنار ساير ملل توانستند عرض وجود كنند، ايفا و بتوانيم به صورت مشترك اين ارزش‌ها را دوباره ايجاد كنيم و آن نتايج را باز هم رقم بزنيم.

براي رسيدن به اين نقطه مطلوب، چه جايگاهي براي سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامي قائل هستيد؟

خوشبختانه سازمان و فرهنگ و ارتباطات اسلامي يكي از نهادهاي فعال و مؤثر در تعميق روابط فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با كشورهاي مختلف است. وقتي علايق، همكاري‌ها و كارنامه اين سازمان و رايزني‌هاي فرهنگي آن را در 15 سال اخير در جمهوري اسلامي افغانستان كه مرحله جديد زندگي سياسي، اجتماعي و اقتصادي مردم اين كشور است را مي‌بينيم، شاهد هستيم كه اين سازمان شرايط رشد فرهنگ مشترك ما را تسهيل كرده و در غنابخشي ارزش‌هاي مشترك فرهنگي ما، توانسته ‌است شرايطي را براي ما فراهم كند كه در آن فرزندان و دانشجويان و اساتيد و محققين ما بتوانند از فرصت‌هاي ميسرشده و ارزش‌هاي مشترك، استفاده كنند. اين تسهيلات هميشه از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به نسل فرهنگي و علمي و عموم ملت افغانستان هديه شده است و ما هميشه از آنها ذينع بوده‌ايم. همچنين بسيار خوشبخت هستيم كه امروز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كه در بيش از 60 كشور جهان بيش 80 كشور نمايندگي فرهنگي دارد، ارزش‌ها و مفاهيم فرهنگ مشترك‌مان را به جهانيان مي‌‌رساند و در اين باره مسئوليت پذيرفته است. پس اين سازمان نه تنها به نمانيدگي از ملت عزيز ايران؛ بلكه به نمايندگي از ملت معظم افغان هم، در پخش اين فرهنگ مشترك شامل دين و زبان و متون و ساير ارزش‌هاي مشترك فرهنگي، در سطح جهان فعاليت مي‌كند و در امر خدمت به مدنيت امروز و نسل‌هاي آينده، احساس مسئوليت مي‌كند.

ممنون از حُسن نظر شما نسبت به كشورم ايران، هموطنان ايراني‌ام و همچنين ابراز لطفي كه به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كرديد. آماده شنيدن سخنان پاياني شما هستيم.

از نهاد علمي دانشگاه كابل و به نمايندگي از مردم افغانستان، از اين فرصت فراهم‌شده براي سفر به ايران و برگزاري نشست‌هاي متعدد با شخصيت‌هاي فرهنگي و دانشگاهي، سپاسگذاري مي‌كنم. يقين دارم كه ما به عنوان دو كشور نيك و برادر كه مشتركات فوق‌العاده زيادي دارند، مي‌توانيم حتي براي منطقه هم مفيد واقع شويم. مشتركات بين دو ملت ايران و افغانستان در هيچ دو كشور ديگري ديده نمي‌شود و اين مهم، يك مناسبت استثنايي است كه باعث مي‌شود؛ ما هميشه بر همكاري‌ها و همگرايي‌ و كمك و مساعدت متقابل يكديگر تأكيد داشته باشيم.

تعداد نمایش : 2827 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.