English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧
ايران‌شناس روسي: ايران هسته اصلي تمدن اسلامي است
ايران‌شناس روسي: ايران هسته اصلي تمدن اسلامي است تاریخ ثبت : 1396/07/19
طبقه بندي : ,,
عنوان : ايران‌شناس روسي: ايران هسته اصلي تمدن اسلامي است
مصاحبه شونده : اسماعيل عبادولين، ايران‌شناس، استاد دانشگاه كازان فدرال روسيه و پژوهشگر ارشد انستیتو تاریخ «شهاب‌الدین مرجانی» جمهوري تاتارستان فدراسيون روسيه
مصاحبه كننده : مهسا صبوري
محل مصاحبه : سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
منبع : <#f:3887/>
تاريخ مصاحبه : <#f:3888/>
متن :

اسماعيل عبادولين، ايران‌شناس، استاد دانشگاه كازان فدرال روسيه و پژوهشگر ارشد انستیتو تاریخ «شهاب‌الدین مرجانی» جمهوري تاتارستان فدراسيون روسيه که رساله دکتری او در مورد پژوهش در حوزه تفکرات شهيد مطهری (ره) است، تاكنون هشت بار به ايران سفر كرده و معتقد است ایران وطن دوم او و آثار شهيد مطهری (ره) آغازگر آشنايي‌اش با فرهنگ و تمدن ايران اسلامي مي‌باشد.

در ادامه گفت‌وگوی خبرنگار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با این ايران‌شناس مسلمان روسي را می‌خوانید؛

 لطفا خودتان را معرفی کنید. چه شد که در زمينه اسلام، كار پژوهشي را آغاز كرديد؟


من از ابتدا مسلمان و مسلمان‌زاده بودم. اجداد و نیاکان قوم ما در تاتارستان، بيش از 1200 سال است كه مسلمان و پیرو اهل سنت شدند. این‌ها با جنگ یا زور یا شمشیر در این منطقه مسلمان نشدند، بلکه با محبت و دوستی به دین مبین اسلام گرویدند و همواره بدين مطلب اعتقاد دارند كه شیعه و سنی هر دو مسلمان و در اعتقادات، احکام و اخلاق دارای مشترکات زیادی هستند و البته اختلاف‌هایی هم دارند که قابل انکار نیست، اما این اختلاف‌ها نباید منجر به خصومت و دشمنی شود؛ چراكه همان‌گونه كه در مذهب شیعه، عيد غدير خم را جشن مي‌گيرند يا براي تاسوعا و عاشوراي حسيني، عزاداري مي‌كنند، اين مراسم‌ها براي ما نيز، مهم و قابل توجه است.

من شخصاً به اهل بيت عصمت و طهارت (ع) اعتقاد و باور دارم و همواره حدیث ثقلین را كه حدیثی مشهور و متواتر از پیامبر اسلام (ص) درباره جایگاه قرآن کریم و اهل بیت ايشان در دین اسلام است را مطالعه مي‌كنم.

حضرت محمد (ص) و خاندان پاك ايشان و اهل بيت (ع) براي ما يك ارزش عظيمي هستند كه بايد قدردان آنان و ادامه دهنده راهشان باشيم.

درباره علاقه‌مندي و اولین جرقه ورود تفکر اسلامی خود به تاريخ ايران بگوييد؟

زمانيكه دانش‌آموز مقطع تحصيلي دبيرستان بودم، برنامه‌اي درباره انقلاب اسلامي ايران در تلويزيون روسيه پخش شد كه از بيانات امام خميني (ره) و رهنمودهاي آيت‌الله خامنه‌اي (مدظله‌العالي) در خصوص انقلاب اسلامي، تحت تاثير قرار گرفتم.

از همان دوران نوجواني بر آن شدم تا در مورد تاريخ قبل و بعد از انقلاب اسلامي ايران تحقيق كنم؛ از اين رو رشته تحصيلي دانشگاهم را تاريخ انتخاب كردم تا فرهنگ و تمدن ايران اسلامي را به صورت تخصصي مطالعه كنم كه در ابتدا با آثار برجسته شهيد مطهری (ره) آشنا شدم.

اكنون بر اين باورم كه ایران وطن دوم من است و شهيد مطهری (ره) آغازگر آشنايي‌ام با فرهنگ و تمدن ايران اسلامي است و همواره ایشان را انديمشندي اصيل و بزرگ می‌دانم.

چگونه زبان و ادبيات فارسي را فراگرفتيد؟

چون به دو زبان ترکی که شبیه زبان مادری ما بود و عربی که در مدرسه اسلامی آموختم، تسلط داشتم، به زبان فارسی هم، علاقمند شدم و با جمع‌آوري کتاب آموزش زبان فارسی، خودم شروع به خواندن کردم. در مدت 6 ماه زبان فارسی را فراگرفتم و چندی بعد کتابی در کتابخانه‌ دانشگاه پیدا کردم که متعلق به شهید مطهری بود.

روی‌آورردن من به زبان و ادبیات فارسی از طریق آشنايي با تاريخ كهن ايران اسلامي و خواندن همه کتاب‌های شهید مطهری (ره) درباره نقش ايشان در شكل‌گيري ایدوئولوژی سياسي انقلاب اسلامي ايران، بود که در ادامه سبب شد کتاب‌های فارسی را به زبان روسی ترجمه کنم.

آيا با رايزني فرهنگي ايران در روسيه همكاري‌هاي فرهنگي داريد؟

حدود پنج سال پيش كه از رساله دكتري‌ با عنوان «نقش شهید مطهری (ره) در شكل‌گيري ایدوئولوژی سياسي انقلاب اسلامي ايران» دفاع كردم، بر آن شدم تا اين اثر با همكاري رايزني فرهنگي ايران در روسيه و انتشارات صدرا مسكو، چاپ كنم.

با توجه به اينكه به نظام مقدس جمهوري اسلامي علاقه‌مند هستم، كتاب‌هاي بسياري از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامي و پيام‌هاي ايشان به ويژه در خصوص اسلام‌هراسي به زبان روسي ترجمه كرده‌ام كه همه اين اقدامات با همكاري رايزني فرهنگي ايران و انتشارات صدرا، از انتشارات بزرگ اسلامي روسيه ميسر شده است.

بايد گفت؛ هيچ مركز ديگري در روسيه يافت نمي‌شود كه همانند رايزني فرهنگي ايران در زمينه فرهنگي و اسلامي فعال باشد.

ايران در گشودن راه برای احیای تمدن اسلامی چه نقشی داشته است؟

تمدن اسلامی با بعثت پیامبر اكرم (ص) شروع شد و با دستاوردهای مختلفی که در زمینه‌های گوناگون به دست آورد، توانست جایگاه والایی به خود اختصاص دهد و امروز، شاهد پیشرفت همه‌جانبه ايران به عنوان يك سرزمين مقدس اسلامي در احیای تمدن اسلامی، هستيم.

ايران هسته اصلي تمدن اسلامي است. اين سرزمين مقدس اسلامي و حتي مسلمانان فارسي‌زبان ديگر ملت‌ها، دستاوردهاي برجسته‌اي در طول سده‌هاي مختلف تاريخ در جهت احیای تمدن اسلامی داشته‌اند.

شیعیان و اهل سنت بايد در اقصي نقاط دنيا، همه باید در راه وحدت اسلامی و راه اتحاد مسلمانان سعی و کوشش کنند؛ همانگونه كه ايران براي گسترش هر چه بيشتر وحدت اسلامی تلاش مي‌كند.

بررسی آثار موجود نشان می‌دهد كه امروزه رسانه‌های غربی، وقایع و حوادث جهان را با نگاه خود رصد و به مخاطبان منعکس می‌کنند و در نهايت، فهم ناقصی از یک رویداد واقعی کسب می‌کنند. درباره تأثیر رسانه‌های غربی در شکل‌‌دهی، جهت‌دادن و مدیریت افکار عمومی نسبت به رُخدادهاي جمهوري اسلامي ايران بگوييد؟

رسانه‌های غربی نقش اساسی در ایجاد و تغییر نگرش جهانيان به جمهوري اسلامي ايران دارند، زیرا رُخ‌دادهاي ایران و انقلاب اسلامی را آن‌گونه که می‌خواهند، بازنمایی می‌کنند كه به طور قطع با واقعیت آنچه كه مشهود است، تفاوتی آشکار وجود دارد.

به علاوه، جنبش‌هایی که در چند دهه گذشته در خاورمیانه به وجود آمده‌اند، به خصوص گروه‌هاي تكفيري که به نام دين مبين اسلام هستند، بدون آنکه مسلمانان در ظهورشان نقشی داشته باشند، به نوعی این تصویر را در غرب رواج داده‌اند که اسلام همراه با خشونت است.

گروه‌هاي تكفيري (داعش) پيرو اسلام واقعي نيستند؛ بنابراين بايد با نگاه عرفاني و معنوي، دين مبين اسلام را تبیین كنيم تا مردم اسلام واقعی را از اسلام افراطی و تکفیری تشخیص دهند.

وقتی به دنیای كنوني نگاه می‌کنیم، نسل جدیدی از جوانان را می‌بینیم که به نوعی احساس قرابتی با كشور محل زندگی خود ندارند، دلیل این فاصله و تفاوت نسلی چیست؟

گروه‌هاي تكفيري با استفاده از ابزارهاي قدرتي که در اختيار دارند، فرهنگ و تمدن اسلامي را ناديده گرفته و سعي در ارائه تصوير غير واقعي از اسلام محمدي (ص) دارند. رفتارهای اين گروه‌هاي افراط‌گرا هیچ ارتباطی به دين مبين اسلام ندارد.

از اين رو، جوانان نسل جدید از طریق دنیای مجازی، مفاهیم جدید دینی را برای خود پیدا می‌کنند و از طرفي با وجود تبليغات رسانه‌هاي غربي براي مخدوش كردن چهره واقعي اسلام، احساس نداشتن آزادی نسبت به خود می‌کنند كه همين عوامل وضعیت فعلی را نتیجه می‌دهند.

به نظر من، يك جوان چه بسا در نسل جديد، هم مي‌تواند مدرن و به روز زندگي كند و هم مسلمان باشد؛ بنابر اين بايد زمينه‌اي ايجاد شود تا جوانان به دور از تعصبات و ذهنیت‌های ساخته شده، با عقلانيت ديني به دنبال حقایق دين اسلام بروند.

براي آينده چه برنامه‌هايي داريد؟

اكنون مديريت پايگاه اينترنتي فرهنگ اسلامي در روسيه به عهده من است. مي‌خواهم علاوه بر معرفي دين مبين اسلام، به پژوهش و تحقيق در زمينه انقلاب اسلامي ايران، ایران‌شناسی و نسخ خطي زبان فارسي، بپردازم.

بنابر اعلام اين خبر، اسماعيل عبادولين به همراه جمعی از اساتيد و دانشجويان دانشگاه‌هاي تركيه و روسيه كه به مطالعات در خصوص ايران‌شناسي همت گماشته‌اند، به دعوت مركز توسعه همكاري‌هاي علمي ـ دانشگاهي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری رايزني‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در مسكو و آنكارا، به منظور شركت در ششمين دوره دانش‌‌افزایی ایران‌شناسي، به كشورمان سفر کردند. آخرین روز حضور این هیأت دانشگاهی در ایران فرصتی فراهم شد تا با وي به گفت‌وگو بشنیم.

تعداد نمایش : 3079 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.