English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٢ فروردين ١٣٩٨
نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي برگزار مي‌شود
نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي برگزار مي‌شود تاریخ ثبت : 1396/06/29
طبقه بندي : ,,
عنوان : نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي برگزار مي‌شود
مصاحبه شونده : محمدعلي رباني ريیس مركز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
مصاحبه كننده : مهسا صبوري
محل مصاحبه : <#f:3886/>
منبع : <#f:3887/>
تاريخ مصاحبه : <#f:3888/>
متن :

محمدعلي رباني ريیس مركز مطالعات فرهنگی بین‌المللی اين سازمان و دبیر اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی با اشاره به برگزاري نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي نخبگان آسيا در دي‌ماه سال‌جاري گفت: دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی سازمان در ادامه فعالیت‌ها و برنامه‌های خود، گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان آسیایی را با هدف بهره‌گیری هرچه بیشتر از  ظرفيت‌هاي  علمي و دانشگاهی كشور در مسير گسترش مناسبات فرهنگی بين گروه‌هاي مرجع ايراني و دیگر کشورهای آسیایی برگزار می‌نماید.

تاکنون چند جلسه شوراي سياستگذاري اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگي  آسیایی،  با حضور نمايندگان نهادهاي برگزاركننده كميسيون‌هاي تخصصی اين دوره از گفت‌وگوها در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار و طی آن موضوعات كميسيون‌ها و نحوه و ميزان همكاري‌ دستگاه‌هاي مشاركت‌كننده بررسي شد. به اين بهانه با محمدعلي رباني، ريیس مركز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دبير اين اجلاس هم‌صحبت شديم و از وي پرسش‌هايي درباره اهميت برگزاري گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي پرسيديم.

طرح تأسيس دبيرخانه دائمي گفت‌وگوهاي فرهنگي  از كجا شكل گرفت؟

اهمیت فرهنگ  و گفتمان‌های برخاسته از آن که منجر به ایجاد هویت‌ها و منافع متفاوت و گاه متقابل می‌گردد در نظام‌بین‌الملل و به صورت خاص در منطقه بحرانی آسیا که پایه‌های آن بر تنوع و تکثر فرهنگی شکل گرفته است بر کسی پوشیده نیست. از اینرو مرکز مطالعات فرهنگی بین‌المللی  با توجه به ماهیت فرهنگی انقلاب اسلامی و وظایف ذاتی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان متولی دیپلماسی فرهنگی کشور، طرح گفت‌وگوهای فرهنگی که با تاکید بر گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان ارائه شده بود را ارئه نمود. خوشبختانه این طرح در شورایعالی سازمان و برخی نهادهای فرهنگی بالادستی تصویب و مورد تائید واقع شده و به عنوان یک رویکرد و سیاست در دستور کار  سازمان قرار گرفت  طی سال گذشته تاکنون نیز در اجرای این مصوبه شورایعالی سازمان اقدامات و فعالیت‌های متنوع و گسترده‌ای در این خصوص اجرا شد. طرح تأسيس دبيرخانه دائمي گفت‌وگوهاي فرهنگي با ملاحظه مجموعه شرايط حاكم بر منطقه و روابط بين‌الملل  می‌تواند راهکار مناسبی در مسیر وظایفی باشد که  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان متولي اصلي بسط و گسترش روابط فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با دیگر جوامع  بر عهده دارد. تجربه «گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب»  که سال گذشته با حضور اندیشمندان برجسته ایرانی و عربی برگزار گردید نیز نشان داد که  در  فضاي پُر التهاب حاكم بر جهان اسلام و منطقه، گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان گام مؤثر و مفيدي در جهت گسترش تفاهم و تعامل و همچنین، تقویت نقش و سهم نخبگان و اندیشمندان  در مسیر حل و فصل چالش‌های موجود بویژه در مسیر روابط  فرهنگی جمهوري اسلامي ايران با سایر کشورها بشمار می‌رود. چرا که  گفت‌وگوهای فرهنگي، فرصتي براي تفاهم و همفكري بين اندیشمندان ایرانی و غیر ایرانی فراهم می‌آورد تا با درک  منافع مشترک به سوی  ایجاد پیوندهای عمیق تری در محیط‌های شکننده و مضطرب بین‌المللی گام بردارند و مجموعه ای از ظرفیت‌های علمی و فرهنگی را در مسیر تعاملات و همکاری‌های فرهنگی فعال سازند.

اين گفت‌وگوها با چه رويكرد و اهدافي دنبال مي‌شود؟

هدف اساسی و عمده طرح گفت‌وگوهای فرهنگی، گسترش فهم مشترک گروه‌های مرجع بویژه نخبگان برای افزايش مشاركت و همکاری مشترک فرهنگی می‌باشد. گفت‌وگوهاي فرهنگي دربرگیرنده توانايي مبتکرانه‌ای است كه در يك فرآیند خلاقانه در صدد یافتن راه‌حل‌هایی مشترک فرهنگی است.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر اساس رسالت خود و درک شرایط حاکم بر این باور است که امروزه به دلیل تحولات سریع وهمه جانبه در جهان و ورود متغیرهای متعدد در صحنه های بین المللی که بر نوع مناسبات و روابط انسان‌ها تاثیرگذار می‌باشد. بیش از هر زمان دیگر می‌بایستی از پتانسیل مثبت و بالای عنصر فرهنگ به مثابه تکیه‌گاه و عاملی مستحکم برای امنیت و توسعه پایدار در جهان بهره گرفت. چرا که در پس تمام کنش‌های فردی و اجتماعی عامل فرهنگی پنهان بوده  و بعد ارزشی دارد  و تمام پدیده‌ها حتی  رفتارهای سیاسی را به نحوی جهت می‌دهد. فرهنگ به عنوان نوعی شعور و خرد مشترک و شیوه زندگی، سهم تاثیرگذاری بر ایجاد ساختارهای اقتصادی و اجتماعی دارد و یکی از ابزارهای مهم دیپلماسی بشمار آمده و می‌تواند سهم مهمی در کاهش منازعات بین‌المللی بر عهده گیرد. این مهم می‌بایستی  از طریق مشارکت جمعی در گسترش همکاری‌ها و گفت‌وگوهای فرهنگی در چارچوب  ارزش‌ها و آرمان‌های مشترک و اصیل اخلاقی و فرهنگی شکل گرفته وبا   اعتمادسازی  و توجه به وزن تاثیرگذارفرهنگ در حل و فصل چالش‌ها و بحران‌های بین‌المللی عملی و اجرایی گردد. از اينرو تاسیس دبیرخانه دائمی گفتگوهای فرهنگی که با هدف ایجاد زمینه‌ها و بسترهای مناسب ارتباط و هم‌اندیشی میان نخبگان و گروه‌های مرجع فکری و فرهنگی ایران و سایر کشورها تاسیس شده است کوششی است جهت پررنگ کردن نقش سازنده و موثر فرهنگ و نخبگان فرهنگی در مناسبات و ارتباطات میان جمهوری اسلامی ایران با سایر جوامع.

تفاوت اصلي گفت‌وگوهاي فرهنگي با گفت‌وگوي فرهنگ‌ها در چه چيزي است؟

گفت وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها به هرنوع تعامل و ارتباط میان حوزه‌های فرهنگی و تمدنی هرچند که در قالب گقت‌وگو به مفهوم خاص آن نباشد صدق می‌کند از این‌رو جشنواره‌های فرهنگی هنری و بسیاری دیگر از فعالیت‌های رایج فرهنگی نوعی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها بشمار می‌آید حال آنکه  گفت‌وگوهای فرهنگی بر آن صادق نیست چرا که  گفت‌وگوی فرهنگی یک شیوه از دیپلماسی و مذاکره  و روشی جهت ايجاد يك فرآيند عملياتي از همفکری و تبادل نظر مستمر میان عناصر و گروههای انسانی منتخب از دو یا چند جریان فرهنگی بشمار می‌آید که طی آن با طرح دیدگاه‌های خود در خصوص  مسائل و دغدغه‌های فرهنگی درصددند به فهم مشترک و یا راهکار مشترکی برای مسائل و پدیده‌هایی که موضوع گفت‌وگوی آنهاست دسنیابند.

 از این رو با توجه به اهمیت و کارکردهای دیپلماسی فرهنگی در شرایط پیچیده و پرچالش دنیای معاصر و همچنین  تحولات چشمگیری که در  عرصه ارتباطات و دیپلماسی رخ داده است سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان تنها  دستگاه متولی دیپلماسی فرهنگی ضرورتا می‌بایستی در مسیر انجام رسالت خطیر خود  به همه سازوکارها و روش‌های موثری که می‌تواند امکان و فرصت تعامل و ارتباط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را با سایر جوامع بویژه نخبگان و گروه‌های تاثیرگذار فراهم می آورد توجه نماید. مضاف بر اینکه در طرح گفت‌وگوهای فرهنگی که سال گذشته از سوی مرکز مطالعات مطرح و تصویب شد بر بهره‌گیری از ظرفیت نهادهای علمی و دانشگاهی در مسیر گسترش دیپلماسی فرهنگی با سایر جوامع تاکید شده است. در این طرح بناست گروه‌های مرجع و مراکز دانشگاهی داخل و خارج از طریق دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی و همچنین مجامع وابسته به این دبیرخانه به صورت مستمر به تبادل نظر و همفکری پرداخته و مسیر توسعه مناسبات و همکاری‌های فرهنگی جمهوري اسلامي ايران با سایر کشورها را هموار سازند .

گفت‌وگو بين نخبگان فرهنگي چه نقشي در معرفي چهره رحماني اسلام و ايران اسلامي دارد؟

اصولا مجرای اساسی ارتباط انسان و خدا و همچنین انتقال و فهم پیام دین برپایه  گفت‌وگوست و این ویژگی در اسلام که خاتم ادیان آسمانی است و بر خردگرایی و عقلانیت توجه و تاکید بیشتری دارد برجسته تر می باشد. بنظر می‌رسد در شرایط کنونی که افراط‌گرایی و خشونت بنام دین چهره اسلام را مخدوش نموده است بحث گفت‌وگوهاي فرهنگي مي‌تواند يك ساز و كار جديد جهت معرفي چهره رحماني اسلام بشمار آید و در وانمایی چهره حقیقی اسلام که بر پایه رحمت و محبت پی‌ریزی شده است سهم و نقش اساسی و عمده‌ای بر عهده گیرد، چراكه در بستر گفت‌وگوهای فرهنگی امکان رفع سوء برداشت‌ها و پاسخ به پرسش‌ها و همچنین دستیابی به  فهم و همکاری و همدلی مشترك بیش از مسیرهای دیگر فراهم می‌باشد. نکته حائز اهمیت دیگر اینکه؛ جهان در قرن بیست‌ویکم شاهد روند رو به گسترش تعصب و نفرت های غیر منطقی است و یک بار دیگر روند رو بتزاید تعصب ونفرت را تجربه می کند. نگرش‌های مذهبی که به درستی بخش جدایی ناپذیر  از سنت های  فرهنگی جوامع بشمار می‌آید و آموزه‌های آن نیز بر پایه عدالت، صلح و مدارا پی‌ریزی شده است تبدیل به عاملی جهت نفرت‌انگیزی و منازعه انسان‌ها بر علیه یکدیگر شده است. از اینرو ایجاد یک فضای مناسب برای گفتگو و ارائه راهکارهای مربوط به تبدیل کردن فرهنگ به بخشی از دستورالعمل اخلاقی برای مشارکت، درک و احترام متقابل به یکدیگر و تلاش جمعی برای ایجاد یک جامعه جهانی عدالت محور، حرکتی سازنده و ضروری بشمار می‌آید. گفت‌وگوی فرهنگی که بر پایه  احترام متقابل  شکل می‌گیرد  می‌تواند از طریق کارآمدسازی نظام آموزشی،  رسانه‌ها، تسهیل و ترویج نهضت ترجمه، برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌ها و سایر مبادلات و همکاری‌های مشترک در زمینه  میراث فرهنگی و تاریخی  پی‌ریزی و گسترش یابد. این مهم سازوکار مناسبی است  در تشویق وفراهم سازی هر چه بیشتر امکان و بهبود زمینه ارتباط  و تبادل نظر مستمر میان نخبگان و گروه‌های مرجع برای همفکری و فهم مشترک در مسیر یافتن راهکارهای مشترک برای خروج از بحران‌های حاکم  و همچنین کاهش آسیب و مخاطرات مربوط به رشد افراط‌گرایی و منازعات مذهبی و سیاسی.

بنظر می‌رسد امروزه نخبگان جهان اسلام و سایر اندیشمندانی که نگران شرایط موجود و گسترش خشونت و افراط‌گرایی هستند بیش از هر زمان دیگر نیازمندند تا از مسیر گفت‌وگوی فرهنگی  به راهکارهای عملی موثری در فائق آمدن بر این پدیدها  دستیابند. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی كه نقش عمده آن واسطه‌گري و متصل كردن طرفيت‌هاي فرهنگی و علمی داخل و حارج در مسیر توسعه و گسترش مناسبات فرهنگی و همچنین معرفی اسلام، ایران و انقلاب اسلامی می‌باشد، با بهره‌گیری از این ظرفیت می‌تواند  مسیر ارتباط و همفکری نخبگان و تقویت سهم ونقش سازنده و مشترک آنان در حل و فصل چالش‌ها را هموار نماید. شکل‌گیری دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی در مرکز مطالعات فرهنگی بین المللی نیز بر اساس همین ضرورت بوده و طی سال گذشته تاکنون نیز مجموعه‌ای از فعالیت‌ها همچون گقت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب، گفت‌گوهای فرهنگی ایران و اروپا اجرایی شده است و امسال نیز به دلیل مجموعه‌ای از ضرورت‌ها  بحث گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي را در دستور کار داریم که طی آن  نخبگان و گروه‌هاي مرجع علمي و فرهنگي این منطقه پیرامون موضوع این اجلاس یعنی تنوع فرهنگی در آسیا و فرصت‌های تعامل و گفت‌وگو، به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت .

گفت‌وگوهاي فرهنگي به ويژه در حوزه آسيا چه ضرورتی داشته و مي‌تواند چه راهكاري براي مقابله با تروريسم و گروه‌هاي افراطي محسوب گردد؟

يكي از راه‌های برقراري ارتباطات مفيد و تأثیرگذار بین‌المللی، گفت‌گوهاي  فرهنگي هست كه با ايجاد سازوكارهاي گفت‌وگوهاي متقابل جهت رسيدن به تفاهم در زمینه‌هاي مورد اختلاف و همچنين ايجاد زمینه‌های شناخت عمیق‌تر، به ما كمك می‌کند تا تصويري واقعي از منازعات و جريانات متعارض و همسوي خود داشته باشيم. بنابراين ضرورت اين نوع گفت‌وگوها با توجه به تحولات پيش‌روي، بیش‌ازپیش نمايان است. قاره آسيا به سبب تنوع قوميت‌ها، فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي گوناگون بستري بسيار مناسب براي ظهور و بروز تحولات مثبت یا منفی در عرصه‌های مختلف بشمار می‌آید. لذا در این فضای متلاطم و آشوب‌زده كنوني در این منطقه كه روزبه‌روز بر پیچیدگی و مشكلات آن افزوده می‌گردد. يافتن زمینه‌ها و بسترهايی جهت نزديك کردن دیدگاه‌ها و  فهم مشترک ملت‌های آسیا  از یکدیگر؛  اهميت بسزايی یافته است چرا که  منشأ بسياري از منازعات و چالش‌ها در روزگار ما ریشه فرهنگی داشته و عمدتا  به  سوء برداشت‌ها و همچنین بهره گیری هدفمند رسانه‌ها، قدرت‌ها و جریان‌های از کاستی‌ها و نواقص موجود در فهم و درك مشترك فرهنگي بين جوامع بازمی‌گردد. از اینرو؛ در برابر مسائل و معضلاتی که امروزه همه فرهنگ‌ها و اديان را در معرض نگرانی‌ها و تهدیدات مشترک قرار داده، نه‌تنها گفت‌وگوهاي فرهنگي را ضروری و اجتناب‌ناپذیر می‌نماید، بلکه می‌بایست در چارچوبی فراتر از نهادهای رسمی و دولتی و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و فرهنگی موجود بویژه در حوزه نخبگان و اندیشمندان، عملاً برای مقابله با تهدیدات و نگرانی‌های موجود، با اشتراک مساعی، خط‌مشی واحد و سیاست‌گذاری مشخص و مشترکی را اتخاذ کرد. نخبگان فرهنگی آسیا باید با یکدیگر گفت‌وگو کنند و یافته‌هایی را که  از گفت‌وگوها منتج می‌شود را با مشارکت و همفکری و تعمیم و گسترش همکاری‌ها، از قوه به فعل درآوردند. امروزه فرهنگ‌های مختلف آسیایی نیازمند تشریک‌مساعی عملی‌اند. گفت‌وگوی فرهنگی نخبگان آسیایی که بر پایه  احترام متقابل  شکل می‌گیرد، می‌تواند از طریق کارآمدسازی نظام آموزشی، رسانه‌ها، تسهیل و ترویج نهضت ترجمه، برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌ها وسایر مبادلات و همکاری های مشترک در زمینه  میراث فرهنگی وتاریخی  پی ریزی و گسترش یابد. این مهم سازوکار مناسبی است در تشویق وفراهم سازی هر چه بیشتر امکان و بهبود زمینه ارتباط  و تبادل نظر مستمر میان نخبگان و گروه‌های مرجع برای همفکری و فهم مشترک در مسیر یافتن راهکارهای مشترک برای خروج از بحران‌های حاکم و همچنین کاهش آسیب و مخاطرات مربوط به رشد افراط‌گرایی و منازعات مذهبی و سیاسی. باتوجه به شرايط و چالش‌هايي كه امروزه در حوزه مناسبات سياسي و اقتصادي و حتي فرهنگي بين مجموعه كشورهای آسیایی  وجود دارد، اين رويكرد در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي می‌تواند  در فعال‌سازی و افزایش سهم و نقش  ظرفيت‌هاي فرهنگي، علمي و دانشگاهي بویژه  نخبگان آسیایی در مسیر حاکم کردن عقلانیت واعتدال در  روابط بين‌المللي و منطقه ای موثر افتد. بویژه آنکه میراث مشترک فرهنگی و معنوی آسیایی از امکان و ظرفیت مناسبی جهت ایجاد و تقویت تفاهم، تعامل و همفكري بين نخبگان جوامع مختلف برخوردار می‌باشد.

در همين راستا جمهوري اسلامي ايران به‌عنوان كشوري باسابقه تمدني و فرهنگي چند هزارساله  و مكتب الهام‌بخش اسلام همواره در جهت توسعه و ارتقا صلح و چهان عاری از خشونت  كوشيده است، بیش از هر کشور دیگری علاقمند به گفت‌وگو برای هم‌اندیشی و همکاری است. متأسفانه باید اذعان کنیم در دهه‌های اخير قدرت‌های مسلط به ابزار رسانه و تبليغات، همواره درصدد بوده‌اند، كه با القاء فهم نادرست خود به ديگران و ساير ملت‌های جهان، مانع از ارائه تصويري درست از سنت‌ها، ارزش‌ها، اعتقادات و فرهنگ جامعه ايراني به ساير ملت‌ها و گروه‌ها شوند، اين امر الزاماتی را براي فراهم كردن شرايط و امكانات جهت گفت‌وگوهاي مستقيم فرهنگي براي ايران ضروري می‌سازد، تا به‌دوراز فضاسازی‌های رسانه‌ای و تبليغات گسترده، با ايجاد گفت‌وگوهاي فرهنگي ضمن شناخت عمیق‌تر از فرهنگ‌های گوناگون، عناصر و مؤلفه‌های فرهنگي خود را نیز به طرز صحيح، همراه با  سعه‌صدر به ديگران معرفی نماید. با توجه به مجموعه ملاحظات و شرايطي كه در منطقه آسيا حاكم است، ايجاد گفت‌وگوهاي فرهنگي مي‌تواند سودمندي‌هاي خوبي داشته باشد، زيرا در اين فرصت ارزشمند، موضوعات، مشكلات و دغدغه‌هاي مشترك بين جوامع آسيايي مطرح مي‌شود و بالطبع، مي‌تواند بستري براي تحقق آرزوی دیرینه اتحاد آسیا نیز بشمار آید. بنظر می‌رسد اين مسيري كه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در پيش رو دارد، به عنوان يك روش و شيوه نو در ديپلماسي فرهنگي با توجه به مجموعه مقتضيات و شرايط منطقه حائز  اهميت می‌باشد و يكي از رسالت‌هاي اصلي اين سازمان محسوب مي‌شود تا ظرفيت‌هاي فرهنگي و علمي كشور را در قالب سازوکارهای مختلف در مسیر مناسبات فرهنگی فعال نماید.

در خصوص نحوه برگزاري و همكاري نهادهاي مشاركت‌كننده در گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي توضيح دهيد.

مقدمات برگزاري گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي را از سال گذشته آغاز كرده‌ايم و این مهم با برگزاري سه نشست منطقه‌اي در مالزي، هند و آسياي ميانه (قزاقستان)، که با همكاري و همفكري مراکز دانشگاهی این کشورها برگزار گردیده بود فراهم گردید. در ادامه اين نشست‌ها، اجلاس سراسري گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان آسیایی را در اواخر دی ماه سال‌جاری  پيش‌بيني كرديم تا با رويكرد منطقه‌اي (در سه حوزه جنوب و شرق آسيا، شبه قاره و آسياي ميانه و قفقاز ) و همچنين رویکرد نهادها و سازمان‌های منطقه‌ای چون مؤسسه فرهنگي اكو، مجمع گفت‌وگوهاي آسيايي، دی هشت و دبيرخانه گفت‌وگوهاي تمدني و فرهنگي بين المجالس آسيايي  برگزار گردد. اين دور از گفت‌وگوها، طی  روزهاي 22 تا 26 دی ماه در قالب افتتاحيه، كميسيون‌هاي تخصصي، برنامه‌هاي جانبي و اختتاميه با میزبانی مراکز دانشگاهی و فرهنگی کشور در شهرهاي تهران، مشهد، مازندران، همدان و یزد برگزار مي‌شود. علاوه بر سازمان؛ دانشگاه فردوسي مشهد، دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبايي (ره)، دانشگاه همدان، دانشگاه یزد، مرکز دايرةالمعارف بزرگ اسلامي، مجمع گفت‌وگوهاي آسيايي ACD و مؤسسه فرهنگي اكو  در اجرای این برنامه که با حضور هشتاد تن از نخبگان آسیایی برگزار خواهد شد مشارکت و همکاری خواهند داشت .

محورهاي پيشنهادي اين گفت‌وگوها چيست؟

ميراث مشترك آسيايي، ظرفيت‌هاي تعامل و همكاري علمي و فرهنگي مراكز علمي و فرهنگي عضو اكو، بازشناسي موانع و چالش‌هاي همگرايي فرهنگي آسيا و نقش معنويت‌گرايي و عرفان در مواجهه با افراط‌گرايي و چالش‌هاي فرهنگي در آسيا از محورهاي پيشنهادي اين گفت‌وگوها خواهد بود.

فراخوان مقاله، فصلنامه، برگزاري نشست‌هاي علمي پيرامون چيستي و چرايي گفت‌وگوهاي فرهنگي، تشكيل كميته‌هاي علمي و اجرايي و هماهنگي براي برگزاري اين دور از گفت‌وگوها از جمله اقدامات مقدماتی است كه از سوي دبيرخانه گفت‌وگوهاي فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي پيگيري و در دست اقدام می‌باشد .

گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي شامل چند كميسيون‌ فرهنگي مي‌شود؟

كميسيون‌  گفتگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره، کمیسیون گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آسیای میانه و قفقاز ،کمیسیون گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و شرق آسیا، کمیسون رؤساي مراکز دانشنامه‌نویسی اکو، كميسيون‌ دانشگاه‌های عضو دی هشت، کمیسیون مجمع گفت‌وگوهای آسیایی، شش كميسيون پیش‌بینی شده در این اجلاس می‌باشند.

تعداد نمایش : 3454 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.