English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٨ دی ١٣٩٦
مصاحبه با خانم سیلیندیوه ژینگووانیسه، پژوهشگر و استاد رشته اسلام‌شناسي دانشگاه زيمبابوه
مصاحبه با خانم سیلیندیوه ژینگووانیسه، پژوهشگر و استاد رشته اسلام‌شناسي دانشگاه زيمبابوه تاریخ ثبت : 1396/06/05
طبقه بندي : ,,
عنوان : مصاحبه با خانم سیلیندیوه ژینگووانیسه، پژوهشگر و استاد رشته اسلام‌شناسي دانشگاه زيمبابوه
مصاحبه شونده : مصاحبه با خانم سیلیندیوه ژینگووانیسه، ژوهشگر و استاد رشته اسلام‌شناسي دانشگاه زيمبابوه
مصاحبه كننده : مهسا صبوري
محل مصاحبه : سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
منبع : خبرگزاري فارس
تاريخ مصاحبه : <#f:3888/>
متن :

 خانم سیلیندیوه ژینگووانیسه، پژوهشگر و استاد رشته اسلام‌شناسي دانشگاه زيمبابوه اسلام ناب محمدي را كامل‌ترين دين دانست و گفت: اسلام، دين دوست داشتني، امنيت، صلح و دوستي است.

وي بر ضرورت پيروي از اخلاق و سيرت پيامبر اكرم (ص) تأكيد كرد و گفت: بدون شك، پيامبر اكرم (ص) الگوي بشريت است و اگر ايشان را الگوي زندگي خود قرار دهيم به سوی عزت و اقتدار همیشگی رهنمون خواهيم شد.

اين استاد دانشگاه با اشاره به سفر خود به ايران، گفت: از آنجايي كه به دين مبين اسلام علاقه‌مندم، با هماهنگي رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در زيمبابوه ‌و حمايت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از فرصت مطالعاتي بهره‌مند شدم و به ايران سفر كردم تا از طريق منابع ايراني مربوط به تاريخ ايران قبل و پس از اسلام به شکل دقیق و موشکافانه به صورت پژوهش‌محور، آشنا شوم.

وي به تحصيل خود در رشته اسلام‌شناسي اشاره كرد و گفت: زمانيكه در كلاس ديني مقطع كارشناسي با اديان مختلف آشنا ‌شدم، به دليل علاقه‌اي كه به دروس ديني داشتم، دانشجوي برگزيده شدم و همين امر باعث ايجاد انگيزه‌اي مضاعف در من شد تا براي مقطع كارشناسي ارشد و دكتري در رشته اسلام‌شناسي تحصيل كنم.

خانم  ژینگووانیسه به آموزش دين مبين اسلام در زيمبابوه اشاره و تصريح كرد: در كلاس درس اسلام‌شناسي اين دانشگاه، مباحثي چون قوانين اسلام، اسلام ناب محمدي، گفت‌وگوي ديني بين انديشمندان مسلمان و مسيحي، رشد اسلام در زیمبابوه و اسلام در آفريقاي غربي، شرقي و جنوبي آموزش داده مي‌شود.

وي با اشاره به نقش مؤثر رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در زيمبابوه جهت توسعه دين اسلام گفت: چندين مقاله و كتب اسلامي با همكاري رايزني فرهنگي ايران در زيمبابوه تأليف كرده‌ام كه مي‌تواند زمینه‌ساز پرورش بیشتر بُعد شناختی و ذهنی مردم اين كشور در خصوص اسلام ناب محمدي باشد.

خانم  ژینگووانیسه در خصوص جایگاه مسلمانان در زيمبابوه گفت: درصد كمي از جمعيت مردم زيمبابوه، مسلمان هستند و به جهت حضور اولين مسلمانان از هند و پاكستان، اغلب سني هستند. این رقم گرچه خیلی قابل توجه به نظر نمی‌رسد، اما در کشوری که مسیحیت دین غالب است، رقم بسيار چشمگیري خواهد بود.

رسانه‌؛ شیوه اسلام‌هراسی در غرب

وي ضمن ابراز رضايتمندي از سفر خود به ايران اسلامي گفت: تبلیغ رسانه‌هاي غربي و نمایش صحنه‌های قتل و ترور و اعمال جنایتکارانه گروه‌های تروریستی و مرتبط کردن آن‌ها با اسلام سبب شده مردم زیمبابوه در برابر گرويدن به اسلام و سفر به ايران، موضع بگيرند.

اين اسلام‌شناس زيمبابوه‌اي اظهار كرد: بهره‌گيري از رسانه‌، اصلی‌ترین شیوه اسلام‌هراسی در غرب است و نقش مخربي در اين زمينه دارند و همواره شاهد تلاش بي وقفه غربي‌ها براي مخدوش كردن چهره واقعي اسلام در زيمبابوه هستيم.

وي افزود: در سال‌های اخیر با وجود جوانان تحصیل‌کرده مسلمان در دانشگاه‌هاي زيمبابوه، این دین به سرعت در حال گسترش است و تلاش داريم از طريق كتب اسلامي، تعداد اسلام‌آورندگان را افزايش دهيم.

اين پژوهشگر از نظام جمهوری اسلامی ايران بر پای‍ه ایمان به خداي يكتا و اسلام ناب محمدي و اقتدار مردم اين كشور به اسلام واقعي، ياد كرد و گفت: مي‌خواهم قوانين اسلام واقعي آن گونه كه در جمهوري اسلامي ايران اجرا مي‌شود را در كلاس‌هاي درس اسلام‌شناسي در دانشگاه زيمبابوه تدريس كنم.

وي به علاقه‌مندي خود به اجراي قوانين اسلام در خصوص ازدواج در زيمبابوه اشاره كرد و گفت: ازدواج، پیوندی آیینی ‌است كه از منظر اسلام و ديگر اديان، ديدگاه‌هاي مختلفي وجود دارد. از اين رو، مي‌خواهم پژوهش و مطالعه‌اي در خصوص قوانين ازدواج در ايران اسلامي داشته باشم تا مردم زيمبابوه از اين سنت بهره گيرند.

تأكيد امام خميني (ره) بر همزیستی مسالمت‌آمیز میان پیروان ادیان الهی

خانم  ژینگووانیسه با تأكيد بر معرفي حقایق دین اسلام و اصول و ارزش‌های آن در مدارس زيمباوه گفت: اعتقاد من بر اين است كه اولين قدم براي توسعه اسلام در زيمبابوه، معرفي و آموزش تعليمات ديني اسلام در مدارس است.

اين اسلام‌شناس زيمبابوه‌اي افزود: با توجه به اهمیت مدرسه به عنوان یک نظام اجتماعی و نقش آن در معرفي ارزش‌های اخلاقی و احكام ديني به دانش‌آموزان، درس اسلام‌شناسي از ابتداي سال 2017 ميلادي براي مقاطع دبيرستان و پيش دانشگاهي آموزش داده مي‌شود.

وي به ضرورت ايجاد و استمرار گفت‌وگوي ديني بين اسلام و مسيحيت تأكيد كرد و گفت: با گفت‌وگوي ديني، حقيقت‌هاي هر دين همراه با فهم و درک متقابل بدون هیچگونه جنجال با بيان صمیمانه مطرح مي‌شود و مي‌تواند در مسير همزیستی پیروان ادیان مثمرثمر باشد.

خانم  ژینگووانیسه با اشاره به ابعاد اخلاقی و شخصيت بي‌بديل امام خمینی (ره) گفت: امام خمینی (ره) میراث جاودانی از آموزه‌های اسلامي خود برای بشریت باقی گذاشتند كه يكي از آنها، تأکید بر همزیستی مسالمت‌آمیز و احترام متقابل میان پیروان ادیان الهی است.

وي در خصوص برنامه‌های آینده خود براي گسترش اسلام در زيمبابوه گفت: علاوه بر تحقيق و پژوهش در خصوص اسلام واقعي، به تدريس اسلام‌شناسي در دانشگاه زيمبابوه علاقه‌مندم؛ چراكه با وجود جوانان تحصیل کرده، شرایط بهتري برای رشد اسلام فراهم مي‌شود.

بنابر اعلام اين خبر، خانم سیلیندیوه ژینگووانیسه، استاد رشته اسلام‌شناسي دانشگاه زيمبابوه، 16 مرداد به همت و ميزباني مركز توسعه همكاري‌هاي علمي دانشگاهي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با همكاري رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و وزارت آموزش و پرورش زيمبابوه، جهت بهره‌مندي از فرصت مطالعاتي در راستاي تهيه مواد درسي اسلام‌شناسي دوره دبيرستان به تهران آمد.

سفر به شهر مقدس قم جهت شركت در سمپوزيوم آموزشي «دين و معنويت در جهان معاصر» و ملاقات و گفت‌وگو با استادان و متخصصان اين حوزه، از ديگر برنامه‌هاي پيش‌بيني شده اين سفر خواهد بود.

انتهاي پيام/

تعداد نمایش : 1249 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر
  كميسيون ايران،آسياي مركزي، تركيه و قفقاز نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي با موضوع ميراث مشترك فرهنگي و تاريخ، 24-25 دي‌ماه در دانشگاه بابلسر مازندران برگزار شد.

 • سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم
  تني چند از مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي ضمن زيارت حرم مطهر حضرت معصومه (س) از كتابخانه‌هاي مرعشي نجفي و دانشگاه اديان و مذاهب اسلامي و دانشگاه قم بازديد به عمل آوردند.

 • اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران
  مراسم اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» نخستين اجلاس گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي آسيايي بعد از ظهر امروز(25 دي‌ماه) در دانشكده مطالعات جهان دانشكده تهران برگزار شد.

 • كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر
  دومين روز كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «ايران و شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي، صبح امروز (25 دي ماه ) در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه‌هاي فردوسي مشهد و مازندران (بابلسر)، آغاز شد.

 • قدس نگین جهان اسلام در باكو
  به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و همکاری تعدادی از مراکز آموزشی شهر باکو نمایشگاه نقاشی با موضوع «قدس نگین جهان اسلام» در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو برگزار شد.