English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧
مصاحبه خبرگزاري تسنيم با رايزن فرهنگي ايران در سوريه
مصاحبه خبرگزاري تسنيم با رايزن فرهنگي ايران در سوريه تاریخ ثبت : 1395/09/17
طبقه بندي : ,,
عنوان : مصاحبه خبرگزاري تسنيم با رايزن فرهنگي ايران در سوريه
مصاحبه شونده : <#f:3884/>
مصاحبه كننده : حجت‌الاسلام مصطفی رنجبر شیرازی، رایزن فرهنگی ایران در سوریه
محل مصاحبه : خبرگزاري تسنيم
منبع : <#f:3887/>
تاريخ مصاحبه : <#f:3888/>
متن :

گفت‌وگوی مشروح با رایزن فرهنگی ایران در سوریه/۱
۸۳ کشور در جنگ سوریه حضور دارند/ حضور فرهنگی‌‌ ما در سوریه کم است/ بشار اسد به ملک عبدالله گفت خریدنی نیستم!

 خبرگزاری فارس ـ گروه آیین و اندیشه: سوریه از پنج سال پیش وارد جنگ ناخواسته داخلی شد. جنگی که توسط مخالفان حکومت بشار اسد بر مردم سوریه تحمیل شد و نتیجه آن قربانی‌شدن حدود 300 هزار سوری و آواره‌شدن بیش از 7 میلیون شهروند بی‌گناه است. در این میان، اکثر سازمان‌های حقوق بشری و کشورهای ابرقدرت دنیا طرف مخالفان را گرفته و همصدا با گروه‌های تکفیری در پی براندازی حکومت مشروع بشار اسد هستند. در مقابل‌، معدود کشورهایی از جمله ایران ضمن اعلام حمایت از هرگونه اصلاحات به نفع مردم سوریه، مخالفت خود با دخالت آمریکا و کشورهای دنباله‌روی آن را در مسائل داخلی سوریه اعلام کرده‌اند.

اما دلیل این موضع‌گیری‌ها چیست؟ در این باره با حجت‌الاسلام مصطفی رنجبر شیرازی، رایزن فرهنگی ایران در سوریه گفت‌وگو کردیم که بخش نخست آن را با هم می‌خوانیم. 

*با توجه به وضعیتی که امروز سوریه دارد و تلاشی که شما در عرصه فرهنگی در این کشور دارید، لطفا درباره شرایط آنجا توضیح دهید و اینکه مهمترین وظیفه رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها در داخل و خارج کشور را در چه می‌دانید؟

- عن الامام علی علیه السلام: فإنما البصیرمن سمع وتفکر، ونظر فأبصر، وانتفع بالعبر، ثم سلک جدداً واضحة یتجنب فیه الصرعة فی المهاوی.

جریان‌شناسی و واکاوی امور سوریه نیازمند یک بصیرت ویژه و نگاه همه جانبه است و این مهم با یکدستی و همگرایی جمعی میسور است.

هنگامی که در ماه مارس 2011 میلادی و در امتداد آنچه که برخی نام «بهار عربی» و برخی دیگر عنوان «بیداری اسلامی» بر آن گذاشتند، برخی از مناطق کشور سوریه نیز وارد این معرکه شد کمتر کسی فکر می‌کرد که آنچه این کشور شاهد آنست چیزی نیست جز امتداد یک توطئه برنامه ریزی شده که می‌توان ریشه‌های آن را از شکست رژیم صهیونیستی در جنگ سی و سه روزه با مقاومت اسلامی در لبنان یافت.

از سال 2006 میلادی اگر با دقت به تحرکات نرم کشورهای عربی بالاخص عربستان سعودی و قطر در کشور سوریه می‌نگریستیم در می‌یافتیم که کمک‌های مالی و ساخت و سازها و مشارکت در طرح‌های اقتصادی توسط این دو کشور در ورای خود چیزی بیش از سرمایه گذاری اقتصادی را در بر دارد، این دو کشور با برنامه از پیش تعیین شده توسط استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی توانستند با دلارهای نفتی خود در کالبد جامعه سوریه بخصوص در بین جوانان و نظامیان رخنه کنند و به سمتی حرکت نمایند تا در ساعت صفر مورد نظر بتوانند از آن‌ها بهره برداری کنند.

 امکان سنجی توسعه اقتدار معنوی و مقابله با جنگ نرم در خارج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران براساس وظیفه بر عهده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بوده و هست.

بخش اساسی دیگری که نقش تکمیلی در حضور همه جانبه فرهنگی در عرصه بین‌الملل دارد وجود خبرگزاری‌ها هستند چرا که  فعالیت پیچیده رسانه‌ای در عرصه فرهنگ و ارتباطات از یک نظر بایستی در قالب رسمی و دیپلماتیک صورت بگیرد که این کار هم محدودیت‌های خاص خود را دارد و از یک طرف با عبور از محدودیت‌های جهان ساخته به بیان آزادانه حقایق بپردازند به طور مثال ما نمی‌توانیم به عنوان یک خبرگزاری در کشور دیگری حضور داشته باشیم بنابراین خبرگزاری‌هایی مثل فارس نقش مکمل برای فعالیت ما در رایزنی‌ها را دارند ما هم باید در عرصه مبارزه با جنگ نرم در دنیا که بر علیه تفکر اسلام ناب و انقلاب اسلامی طراحی‌شده پاسخگو باشیم.

یکی از افتخارات ما این است که در  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تلاش می‌کنیم انقلاب اسلامی ایران را با بیان اختصاصی آن و امکان سنجی منطقه‌ای به دیگر کشورها منتقل کنیم اینجاست که بررسی چالش‌ها، حرکت‌ها و مسائل سوریه در همه ابعادی که با انقلاب اسلامی و تفکر ما رابطه وجود دارد، مورد توجه قرار می‌گیرد.

مقدمتاً عرض کنم که به نظر من هر چه در دنیا جنگ و ناهمسازگاری بین ملت‌ها، دولت‌ها، نظام‌ها، اقوام، افکار، مذاهب و اقوال پیدا می‌شود به علت فقدان بصیرت است چرا که اگر بشر به یک بصیرت کافی برسد جنگ به کمترین حد می‌رسد.

عن رسول الله صلى الله علیه وآله وسلم: «لیس الأعمى من یعمى بصره، إنّما الأعمى من تعمى بصیرته». میزان الحکمه- ج 1 ص 266.

عده‌ای اسلام عزیز را بد معنا کرده‌اند . یک پزشک ارتوپد مسئول قطع استخوان مریض نیست این دکتر صدها اقدام دیگر نیز دارد ولی یکی از آخرین اقداماتش قطع استخوان است.

در نتیجه صحیح‌ترین معنای اسلام همان سلام، سلم و امنیت می‌آید (قال رسول الله: المسلم من سلم المسلمون من لسانه و یده) حال اگر کسی کلمه اسلام (Izslam) را سرچ‌ اینترنتی کند شاهد سرهای بریده و چاقو بداند (که این هم توسط غربی‌ها در ادامه پروژه اسلام هراسی تنظیم شده و به همین دلیل دو بنگاه خبر پراکنی استعماری فرانسه و انگلیس نام داعش را به زبان نمی‌آورند و مداوم جنگجویان دولت اسلامی از آنها نام می‌برند!)

در حالی‌که اسلام یک منبع و سرچشمه اساسی -و بقول امروزی‌ها مانیفستی- دارد که شروعش با «بسم‌الله الرحمن الرحیم» است، یعنی از نام خدایی که خالق مهربانی و بخشندگی است آغاز می‌شود این خدا خود را رب ایرانیان، رب عجم‌ها و عرب‌ها، پروردگار فقط زن و مرد و یا .... نمی‌داند بلکه «الحمدلله رب العالمین» است و یکبار دیگر پس از این عبارت جمله: (الرحمن الرحیم) تکرار شده تا یادمان نرود اسلام دین رحمانیت و رحیمیت خداوند است و نیز همین قرآن کریم پایان زیبایش با عبارت «من الجنة والناس» به انتها می‌رسد که اشاره به جهان شمولی دین حنیف برای جن و انس است.

نکته دوم این است که نسخه علاج امروز بشر نه موشک و نه جنگ است ما به اندازه ضرورت از اینها استفاده می‌کنیم، دشمن بی بصیرت، انسان‌های بی بصیرت بشریت را به خاطر سلطه گری بر روی زمین گرفتار کرده‌اند برای دفع این بی بصیرتی گاهی نیاز به قطع عضو داریم.

ما امروز باید این را برای بشریت بیان کنیم که نسخه علاج امروز بشر بازگشت به فرهنگ ، ارزش‌ها و جایگاه اساسی انسانیت است. اگر قدرت سرشاخه باشد و زیرشاخه آن فرهنگ، اقتصاد، سیاست و ... باشد بلایی است که امروز بر سر دنیا آمده ولی اگر فرهنگ و ارزش‌های خدایی در رأس قرار بگیرد همه دنیا به آرامش می‌رسد.

این جمله که می‌گویند حضرت محمد ص «آخرین پیامبر آسمانی مسلمانان است»، این مشهورترین غلطی است که درباره اسلام بیان شده است چرا که اسلام مفهومی جامع و شامل برای همه شریعت‌های آسمانی است.

لطفا این آیات را بنگرید:

«ان الدین عندالله الاسلام»

«اسلمت مع سلیمان لله رب العالمین»

«مله ابیکم ابراهیم هو سماکم مسلمین من قبل .... »

 همه این آیات الهی یک بیان داشته اینکه همه انبیای الهی مسلمان‌اند و از حضرت آدم (ع) تا آخرین پیامبر برمبنای اسلام عزیز زیسته‌اند (لا تموتن الا و انتم مسلمون) پس همه مجموعه وحی در یک کلمه خلاصه شده آن هم کلمه شریف اسلام است. در سوره ابراهیم (ع) آمده که تمام انبیا بعد از حضرت ابراهیم همگی مسلمان هستند پس مقصود از اسلام همان قانون و نظامنامه هستی است که از آسمان برای بشر ارزانی یافته و شامل همه ابعاد زندگی بشر اعم از اجتماعی،فرهنگی، اقتصادی، صلح و ... است.

در مقابل اسلام اصیل و صحیح،  وهابیت تکفیری است که  در تمام کشورها بلای روز جهان اسلام شده است درحالی که دین مقدس اسلام همان منبع اساسی وحی از دستگاه آسمان است: «کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام». مرگ برای انسان مسلمان نابودی نیست بلکه انتقال از دنیایی به دنیای دیگر است ان‌شاءالله که بتوانیم با خدمتی که داریم و شما دارید در خدمت این اسلام باقی باشیم تا  بمانیم وگرنه خیلی قدرت‌ها آمدند، ظلم کردند و از آنها جز نام سوء باقی نماند.

*بفرمایید که چرا حافظ اسد که 35 سال پیش در جهان عرب بسیار طرفدار داشت و به شدت مورد احترام ملک فهد بود اما یک‌باره در جنگ ایران و عراق به آنها پشت کرد و طرف ایران را گرفت؟

- بنده در سخنرانی‌های مکرر خودم نزد مسئولان سوری، خانواده شهدا و اخیرا در بین دانشگاهیان دمشق به این موضوع اشاره کرده‌ام که مرحوم حافظ اسد بصیرت امروز را داشت و می‌دید که تمام حکام جهان عرب متأسفانه عاملان نظام سلطه و امپریالیسم جهانی هستند اینها فقط کارگران غرب بوده و فاقد هرگونه بصیرت هستند!

 و به همین دلیل رهبر فقید کشور سوریه در جنگ ظالمانه گذشته ایران و عراق، از صدام حسین حمایت نکرده و از جمهوری اسلامی ایران و مظلومیتش دفاع کرد!

وقتی امروز آخرین حاکم عربستان از گرفتن یک مدرک ابتدایی اولیه مردود مانده و ملک عربستان شده است که حتی از روی نوشته هم یک متن ساده را نمی‌تواند بخواند!! یا ولی عهد او در مصر که عالی‌ترین دکترای الازهر را دریافت کرده است درحالی‌که فاقد هرگونه معرفت علمی و حکمی است ولی در سفرش به مصر در ماه‌های گذشته با دسیسه های غربی و فشارهای سعودی به الازهر مصر (که روزی جایگاه بلندی به لحاظ دینی و مدیریت دینی در جامعه جهانی دارا بود) به جای پستی سقوط کرده، و با به بازی گرفتن این ام القرای علمی جهان اسلام وادار می‌شود تا به ولی عهد سعودی عالی ترین دکترای علمی را اختصاص دهند!

جمهوری اسلامی ایران امروز پاسخ رفتار انسان دوستانه مرحوم حافظ اسد را در دفاع از مظلومیت سوریه می‌دهد و حضور ما در سوریه نباید محدود به حوزه سیاسی و امنیتی و نظامی باشد بلکه با توسعه تبادل فرهنگی و تمدنی بین دو کشور دوست و برادر می بایست حضور فرهنگی بیشتری در سوریه داشته باشیم و متأسفانه امروز حضورمان در عرصه فرهنگی به وضع مطلوب نرسیده چرا که شبکه‌های امپراتوری نظام سلطه که حاکم بر رسانه‌های عربی هستند با خبر پراکنی کذب، اکثریت جهان اسلام و حتی مردم سوریه را تحت پوشش گرفته‌اند و ما تنها توانسته‌ایم درصد کمی از این خلاء را با وجود شبکه‌های عربی خودمان پاسخگو باشیم.

در عرصه زبان عربی هنوز در خبرگزاری‌هایمان ضعف داریم. دنیای عرب امروز گرفتار آمریکا اتکایی و وحشت از نظام سلطه غرب و صهیونیزم است و آنها سال‌هاست که اسلام جدای از سیاست را در جهان عرب القا کرده‌اند و حتی در عربستان سعودی زمانی که به حج مشرف می‌شوید به مجردی که کوچکترین کلامی با فرد دیگری صحبت کنی، دوربین‌ها ثبت کرده و پلیس شما را بازداشت می‌کند و می‌گویند که اینجا محل عبادت است و عبادت نیز از سیاست جدا است.

یک بار در ایام حج از پلیس خواستم که مرا نزد عالمشان ببرد و او هم مرا نزد امام جمعه مسجدالنبی(ص) برد من از او سوال کردم که مگر اینجا مسجد النبی و منزل پیامبر خدا نیست؟ مگر پیامبر سفیرانش را از اینجا اعزام نمی‌کردند؟ مگر فرماندهان خود را از این مکان به سراسر دنیا نمی‌فرستادند؟ او هم تأیید کرد و همانجا از وی سوال کردم: پس بعد از پیامبر اسلام عبادت از سیاست جدا شده است؟

حضور ما در سوریه برای احیای امپراتوری ایران نیست! دشمنان اسلام با ظرافت این نکته را طراحی کرده ‌تا پروژه ایران‌هراسی به اوج خود رسیده و همسایگان ما نتوانند روابط خوبی با ما داشته و حتی به کشور های عربی القا میکنند تا کلمات، فرهنگ و سیاست غیر عربی مورد توجه آنان نباشد چون در میان مفاهیم انقلاب اسلامی مفهوم مقابله با صهیونیزم و امریکا اصل اول است  و انها تلاش کرده تا جهان عرب را سوار کشتی صلح با اسراییل کنند.

الان رسانه‌های سخن‌پراکن غرب مثل بی‌بی‌سی 90 درصد اخبار صحیح را منتشر می‌کنند تا در جای خودش 10 درصد تحلیل‌های دروغین خویش را القای کنند و حتی در سایر رسانه‌ها مثل الجزیره، العربیه و ... نیز بر همین مبنا عمل می‌کنند.

در سنین کودکی در یادم هست که در سال اول دوره راهنمایی ـ بیش از چهل و اندی سال پیش ـ بعد از یک هفته خانم مهندسی از تهران به قم آمدند این خانوم بی حجاب بودند ما هم به حجاب حساس بودیم و او را به کلاس راه نمی‌دادیم او هم عرب ستیزی شدید داشت و خود را دوست آلمانی‌ها و اسرائیلی‌ها می‌دانست و بچه‌ها را تشویق می‌کرد که نسل عرب‌ها باید از بین برود! عین این تفکر در دوران جنگ، توسط دشمنان اسلام و ایران طراحی شد و جمعیت خلق عرب در اهواز و در مرز تبریز خلق ترک ایجاد کردند تا با سیاست «تفرقه بیانداز حکومت کن» مردم ایران را از هم جدا سازند.

امروز دشمنان اسلام حساسیت جدا سازی جهان عرب از عجم را برای جدایی بین نسل بزرگ بشری عرب زبان از تفکر انقلاب اسلامی ایران دامن زده و متأسفانه موفق هم بوده است.

لذا خواهشم از دوستانی که در بخش عربی خبرگزاری‌ها کار می‌کنند این است که کارگزاران رسانه عربی تنها شامل درس عربی یاد گرفته‌ها نباشد و بایستی فرهنگ عربی را فرا گرفت تا در خدمت این جیل بزرگ و ارزشمند در جهان اسلام باشیم و بدیهی است که فرهنگ عربی غیر از لغت عربی است ما باید این تفکر را با زبان نرم و شیرین قرآنی، الهی و اسلامی به مردمان عرب زبان‌مان منتقل کنیم اصلا نباید بگوییم ما بالاتر یا شما بالاترید این تعبیرات را گاهی در شبکه‌های مجازی می‌شنویم و بسیاری از این مباحث تخریب کننده هستند ما باید در بخش خبری و رسانه و در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و در نهایت انقلاب اسلامی ایران با استفاده از دوستان خود در این عرصه فعال شویم.

امروز یک میلیارد و ششصد میلیون انسان در دنیا مسلمان هستند از این تعداد فقط 350 تا 400 میلیون شیعه و بقیه اهل سنت هستند ما باید با ادبیاتی همگرا با این عزیزان صحبت کنیم متأسفانه فتنه سوریه نشانه این غیرهمگرایی‌ها است.

* پس با این حساب چرایی حضور ایران در سوریه چیست؟

1- سوریه تنها کشوری است که در 8 سال دفاع مقدس زمانی که همه دنیا بر ضد ایران متحد شده بودند پشت سر ایران ایستاد و حتی گاهی اوقات خاکش را در اختیار رزمندگان ایرانی جهت انجام عملیات و آموزش قرار می‌داد.

2 - سوریه خط مقدم مقابله ایران با اسراییل(به عنوان دشمن درجه یک ایران) است چه از نظر فیزیکی و چه از نظر معنوی.

3- سوریه تنها حامی گروه‌های مقاومت حامی انقلاب ایران مانند حماس و حزب الله است. و تقویت این گروه‌ها یعنی تقویت پایه های انقلاب ایران در منطقه خاورمیانه.

4- سوریه سپر دفاعی ایران است پیروزی در برابر آمریکا و اسراییل در خاک سوریه کم هزینه‌ترین جنگ احتمالی است.

5- بشار اسد و اکثر هیئت حاکمه سوریه از علویان هستند و ارادت زیادی به اهل بیت(ع)دارند و حقد و کینه حکام عرب از این موضوع به خوبی پیداست.

6- اسراییل و آمریکا دریافته‌اند که اگر نوک نیزه تهاجمی ایران یعنی سوریه بشکند حمله به ایران بسیار راحت تر خواهد بود.

7- پل ارتباطی ایران و گروه‌های مقاومت که نقش سپر دفاعی ایران را دارند تنها کشور سوریه است که آمریکائی‌ها و اسرائیلی‌ها بعد از شکست در جنگ 33روزه لبنان و22 روزه غزه این را به خوبی دریافته‌اند و از این رو قطعا عقده‌های شکست در جنگ‌های قبلی را در سوریه تخلیه خواهند کرد.

8-امروز آمریکایی‌ها در دنیا به بی‌وفایی در مقابل دوستانشان مشهورند و چشم تمام حاکمان دنیا به وفاداری ایران در مقابل دوستانش (سوریه) دوخته شده است و اگر ایران بتواند در حمایت از نظام سوریه سربلند بیرون بیاید قدرت جذب ایران صدها برابر خواهد شد و تمرکز کشورهای منطقه به دنبال حمایت های معنوی ایران به جای آمریکائی‌ها خواهد بود.

پس مسئله سوره مسئله امنیت ملی ماست و لاغیر  و این را آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها به خوبی دریافته‌اند و اینکه یادمان نرود همیشه برد با کسانی است که در خاک دیگری غیر از خاک خود نبرد می‌کنند. 

*به همین دلیل است که امروز جمهوری اسلامی ایران از بشار اسد دفاع می‌کند؟

ابتدا تأکید کنم که ما از بشار اسد دفاع نمی‌کنیم حدود هفت و نیم سال پیش ملک عبدالله در کنفرانس جهان عرب بیروت صحبت‌هایی با بشار اسد داشت آنها در یک اتاق تنها صحبت کردند و محتوای این جلسه را از خواص شنیدم که ملک عبدالله در این اتاق به بشار اسد سه راهکار برای ادامه همکاری پیشنهاد می‌کند:

اینکه سوریه را ترک کرده و با مبلغ زیادی دلار در جزیره‌ای در فرانسه به همراه خانواده خودش با حمایت سعودی ها زندگی کند! یا حضور ایرانی و مقاومت اسلامی حزب الله را به صفر رسانده و با حمایت آنها سوریه را بیش از گذشته آباد کند! و اگر نمی تواند ایران و مقاومت را رها کند بایستی تاوان آنرا پاسخگو باشد!

بشار اسد در این جلسه سوال کرده که: این مبالغ جهت فروش کشورم سوریه است یا خرید من؟! ملک عبدالله اظهار کرده من فلسفه بلد نیستم یا زیر بار ما می‌روی و یا ...؟! که در نهایت دکتر بشار اسد به وی می‌گوید: من و خانواده‌ام که خریدنی نیستیم و حتی مردم سوریه نیز قیمتشان بیش از قیمت پیشنهادی تو و ملک عبدالله است بنابراین ما خاک و مردم سوریه را با هیچ چیزی تعویض نکرده و با افتخار در کنار مردمم و مقاومت اسلامی فلسطین جان خود را نیز فدا خواهم کرد لذا نتیجه نیز همین می‌شود که الان شاهد آنیم!

فتنه‌ای که امروز در سوریه شاهد هستیم با نهضت‌ها، انقلاب‌ها، ربیع العربی‌ها و بیداری اسلامی تفاوت اساسی دارد:

اول: اینکه همه انقلاب‌ها اصولا از پایتخت‌ها شروع شد درحالیکه در سوریه از مرزها آغاز شد. دوم تمام انقلاب‌ها برای این است که عده‌ای با اسرائیل و آمریکا رابطه دارند درحالیکه بشار اسد کاملا ضد اسرائیل و آمریکا عمل می‌کند.

سوم اینکه اگر دست خارجی از انقلاب سوریه قطع شود کمتر از یک ماه این بساط برچیده می‌شود در حالیکه انقلاب‌های اصیل فاقد دست خارجی است.

امروز طبق آمار گذرنامه‌های بدست آمده از تروریست های بدست آمده در خاک سوریه، گزارش سایت‌های خارجی، افراد دستگیر شده، جنازه‌ها و ... نشان می دهد که بیش از 83 کشور در جنگ سوریه حضور مستقیم دارند. درحالی‌که در هیچ انقلابی از کشورهای دیگر عنصر خارجی برای جنگ برده نمی‌شود!

نکته دیگر اینکه رهبران انقلاب‌ها از درون ملت‌ها و داخل کشورها هستند ، اما اینها در سوریه اصلا رهبری ندارند و فردی که اتفاق نظر بر او داشته باشند وجود ندارد در نهایت ملک عبدالله دو خواسته از بشار اسد داشت نخست کم کردن رابطه با ایران و دوم جمع کردن بساط حزب الله از سوریه بود که او هم موافقت نکرد.

 

 گفت‌وگو با رایزن فرهنگی ایران در سوریه/۲وپایانی
تکفیری‌ها به دروغ علویون سوریه را شیعه ایرانی معرفی می‌کنند/ آیا اتفاقات امروز سوریه نشانه آخرالزمان است؟

 

* حزب‌الله در محدوده لبنان شناخته می‌شود، چه ارتباطی به سوریه دارد؟

من درباره لبنان با یک جمله مرحوم امام موسی صدر آغاز کنم چون مطمئنم جناب ایشان به شهادت رسیده و افتخارمان در این است که یار امام خمینی(ره) بودند و امام پشت پرده ایشان را به لبنان فرستادند او جمله‌ای دارد که می‌گوید: «لبنان آنقدر کوچک است که دیگر قابلیت تجزیه ندارد اما در عین حال آنقدر بزرگ است که در گلوی هر دشمنی برود او را خفه خواهد کرد.»

حزب الله لبنانی نیست کمااینکه «اسرائیل و صهیونیسم» متعلق به منطقه فلسطین اشغالی نیست بلکه یک پدیده‌ای است که از طرف جریان نظام سلطه برای مقابله با اسلام و توسعه حضور در جهان ایجاد شده و مثالش مانند داعش است و  اگر امروز شاهد وجود دیوار امنیتی برای حفاظت از اسرائیل بوده و به دور خود دیوار کشیده ولی از زمین و هوا و دریا توسط عاملان نظام سلطه برای خود تلاش کرده تا نسخه (مقابله با مقاومت اسلامی یعنی آنتی مقاومت) برای تقویت و ایجاد امنیت خویش طراحی و عملیاتی کرده بایستی توسط مهد اصلی مقاومت در لبنان پاسخ داده شود.

لذا بعد از جنگ 33 روزه مقاومت با اسراییل در سال 2006 میلادی، و با پیروزی مقاومت در این جنگ نابرابر، اسراییلی‌ها به این نتیجه رسیدند که دیگر امکان مقابله مستقیم با حزب الله و مسلمانان را ندارند و از انگلیس و دیگر دشمنان مقاومت درخواست کردند تا طراحی جریان فتنه در جهان اسلام را بدست گرفته با شرایط و خواسته‌های ذیل:

در جریان گسترش فتنه یک تیر به اسراییل شلیک نشود.
یک یهودی کشته نشده و حتی مسیحی‌ها لیکن بجای آن مسلمانان کشته شوند!
لوله تفنگ مسلمان که اسراییل را هدف گرفته با پوشش‌های مذهبی و طایفی به طرف مسلمانان برگردد.!
آثار باستانی و منابع اقتصادی مسلمانان نابود شود!
طرح تجزیه کشورهای اسلامی دنبال شده تا در وقت لازم توسط سازمان ملل و دوستان امریکا و اسراییل عملی شود.!
بودجه این فتنه توسط کشورهای اسلامی تامین شود.
یک دیواره جغرافیایی بزرگ در مقابل انقلاب اسلامی ایران و حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه ایجاد شده تا با حضور نیروهای تروریستی تکفیری از دیواره حضور غاصبانه اسراییلی حمایت و از لجستیک حمایتی مقاومت اسلامی ممانعت ورزند. که این بخش شامل اجزایی از محیط جغرافیایی چند کشور عربی خواهد بود
و ....... که همه اینها برای تامین امنیت اسراییل است.
 

حال سوال من از شما این است که حزب الله و مقاومت در خانه‌اش بنشیند تا آتش فتنه تمام منطقه را فرا گرفته تا به جغرافیای لبنان برسد؟

خیر، مقاومت اسلامی بایستی فوراً دست به اقدام زده و تمام لانه فتنه را از هر جایی که مقاومت را هدف قرار داده مورد هدف قرار دهد!

و به همین دلیل است که وزیر خارجه آمریکا رییس ستاد جهانی و وزیر خارجه اسبق قطر رییس ستاد منطقه‌ای فتنه شده، لجستیک و آموزش در ترکیه است و .... چون اسراییلی‌ها بعد از جنگ‌های لبنان، غزه و ... مأیوس شدند و از اینجا بحث سوریه آغاز شد و حضور ما امروز در سوریه برای دفاع از شخص یا حکومتی نیست بلکه برای دفاع از جریان حیاتی مقاومت است چرا که اینها یک آنتی مقاومت طراحی کردند به نام داعش به همراه قریب 400 گروه دیگر در سوریه که در حال جنگ با نظام سوریه است که البته طبق آمار شبکه‌های مرتبط با نظام سلطه اینها را تا هزار گروه هم جلوه می‌دهند اما دوستان ما 400 تا را بیشتر شناسایی نکرده‌اند و در واقع همه اینها حدود 10 گروه اساسی دارند و سه دسته این تروریست‌ها عنوان دار بوده که داعش و جیش الحر از همه مهمتر است.

پس روشن است که حضور ما در سوریه در واقع حفاظت از دیواره اول دفاعی ما برای امنیت مقاومت اسلامی و حتی انقلاب اسلامی و دوم برای جلوگیری از امنیت دفاعی اسرائیل است.

پس نگویید حزب الله لبنانی است چون وقتی از سیدحسن نصر الله سوال شد که شما لبنانی بودید چرا در جریان سوریه وارد شدید؟ ایشان گفتند که هر چیزی که مقاومت اسلامی را مورد هدف قرار دهد دشمن ما می‌شود و در هر نقطه‌ای که ما برای تقویت دیواره‌های مقاومت ضرورت حضور داشته باشیم ما در آنجا حضور داریم.

بنابراین حزب الله در ظاهر در محیط جغرافیایی لبنان فعال بود اما امروزه این مجموعه نمادی حمایتی از کل مقاومت اسلامی در لبنان و سایر کشورهای جهان است.

*لطفا درباره ضرورت‌ها و نیازهای فرهنگی در سوریه توضیح دهید و اینکه رایزنی فرهنگی چه کارهایی تا به حال انجام داده است؟

من جزوه‌ای با عنوان «ناتوی فرهنگی» زمانی که در تانزانیا رایزن فرهنگی بودم، با الهام از فرمایشات مقام معظم  رهبری نوشته‌ام که در اینترنت هم قابل دسترس است بنده معتقدم که هرگاه فردی حامل سه نظام فکری، انگیزشی و رفتاری صحیح باشد او حامل فرهنگ است. فرهنگ به تعبیر قرآن همان کلمه طیبه و عامل صعود انسان است(الیه یصعد الکلم الطیب و العمل الصالح یرفعه) امروز گرفتاری بشر این است که به بی فرهنگی گرفتار شده است.

ولی جمهوری اسلامی ایران در طول 36 سال پس از انقلاب مقدس اسلامی لحظه‌ای از حضور خودش در سوریه کوتاهی نکرده و امروزه نیز خوشبختانه جناب آقای ابراهیمی رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وجود فشارهایی که دولت جمهوری اسلامی ایران  در پاسخگویی نیازهای جهانی دارد ولی نسبت به سوریه کمال حمایت و همکاری را داشته و ما نیز از ایشان و دیگر همکاران گرامی خویش متشکریم.

در هر صورت  اولین حرکت ما تقویت زبان فارسی و آموزش آن است که در مراکز ذیل برقرار است:

ساختمان نمایندگی فرهنگی در دمشق(8 مرحله)
ساختمان مرکز فرهنگی لاذقیه
مرکز فرهنگی زینبیه
مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه دمشق
مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه تشرین
مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه بعث حمص
مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه حلب
و ....

توضیحا عرض کنم که در بسیاری از این کلاس‌ها بدلیل فقدان مکان و یا استاد امکان توسعه بیشتر آنرا نداشته‌ایم و الا ظرفیت و درخواست توسعه آن وجود دارد  چرا که عرفان، ادب، اخلاق و فرهنگ ایرانی چیزی است که بسیار مورد توجه سوری‌ها قرار گرفته است و بنیاد سعدی هم حمایت زیادی از کارهای ما می‌کند.

بخش دوم ارتباطات سینمایی و هنری است که بین جمهوری اسلامی و سوریه برقرار می‌شود همین فیلم بادیگارد را برای نخستین بار ماه گذشته به عربی ترجمه شده که خوشبختانه پس از اکران آن بسیار اثرگذار بوده است اینکه می‌گویم نیاز حرکت فرهنگی بایستی بیشتر باشد به این علت که ما باید هزار فیلم مثل بادیگارد با ادبیاتی که بدرد جامعه عرب زبان بخورد تولید یا دوبله کرده باشیم.

رییس سازمان سینمایی سوریه قرار است به زودی به ایران بیایند تا یک تفاهم نامه مهمی با سازمان سینمایی جمهوری اسلامی ایران امضا کنند.

حرکت بعدی ما ساماندهی مناسبات در طول ایام الله و بزرگداشت جشن‌های انقلاب اسلامی و احیای روزهای خاص در سوریه است و ما شاهد بهترین حرکت ‌فرهنگی بوده و نیز در ماه‌های محرم و صفر در کنار دیگر همکاران و ارگانها برنامه ریزی و اجرای برنامه داریم.

در حوزه نمایشگاه کتاب و ادبیات دفاع مقدس حرکت‌های خیلی خوبی آغاز شده الان در پی نشر چندین کتاب و قصه‌های سرداران شهید خودمان و نشر فرهنگ ادبیات دفاع مقدس به زبان عربی ترجمه و در حال انتشار و گسترش این حرکت در سوریه هستیم.

همچنین در پذیرش، گزینش و اعزام دانشجویان سوری در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و پسا دکترا به جمهوری اسلامی ایران  ما بالاترین نقش را نسبت به دیگر کشورها داریم.

در همین راستا تفاهم نامه گذشته علمی فرهنگی بین دو کشور به شکل جدی دنبال می‌شود و اخیرا با وزارت علوم این کشور آخرین تفاهم نامه همکاری دانشجویی به امضای طرفین رسید.

از دیگر وظایفی که این نمایندگی دنبال کرده ساماندهی امور دانشجویان ایرانی ساکن سوریه و خدمات رسانی و حمایت از اینان در عرصه آموزش عالی کشور سوریه است.

یک خبر جالب این است که در طی کمتر از شش سال فتنه در سوریه تمام مراکز فرهنگی سفارتخانه‌های جهان در سوریه تعطیل شد مگر سفارت جمهوری اسلامی ایران و رایزنی فرهنگی ما که با وجود تهدیدات جدی نمایندگی فرهنگی را در طول ایام فتنه 6 ساله اخیر تعطیل نکرده و  با حمد الهی با تکمیل کادر خود حضور موثری در این کشور داریم.

طی کمتر از 6 سال فتنه در سوریه تمام مراکز فرهنگی سفارتخانه‌های جهان در سوریه تعطیل شد مگر سفارت جمهوری اسلامی ایران و رایزنی فرهنگی ما

همچنین ارتباط گیری با شخصیت‌های فرهنگی و دانشگاهی و تقویت اتاق ایران در دانشگاه دمشق، لاذقیه،‌حلب،‌حمص و دیگر دانشگاه‌ها از اهداف مورد نظر ماست و نیز توسعه آموزش زبان فارسی در تمام این دانشگاه‌ها و برقراری کلاسها و کرسی های آموزش زبان از برنامه های غیر منقطع ما بوده و هست، به همین دلیل تلاش کرده تا زبان فارسی زبان دوم در سوریه به جای زبان فرانسوی و روسی (که ریشه قوی تری داشته )جایگزین کنیم.

ما در دانشگاه مرکزی دمشق با کمک دانشگاه تهران بزرگترین ساختمان آموزش زبان فارسی و مرکز فرهنگی ایران را در حال ساخت هستیم الان این ساختمان در حال تکمیل است که در آنجا دیگر به طور دائم پخش فیلم، کتاب و ... صورت گیرد .

از روز شروع فتنه در سوریه تقریبا فعالیت کتابخانه ملی سوریه نزدیک به صفر رسیده الان به تدریج با بهتر شدن شرایط امنیتی رییس کتابخانه ملی کشور سوریه را تشویق کردیم سالی یک بار ده روز نمایشگاه بین المللی خود را برقرار کند ما هم پیگیری کردیم و رییس جمهور سوریه آقای بشاراسد نیز موافقت کرد و دستور داد که هر کسی هر حمایتی می‌تواند بکند این نمایشگاه برگزار شود و خوشبختانه حدود سه ماه پیش این نمایشگاه هم برگزار شد.

بنابراین حضور فرهنگی ما به معنای وظایفی که از سازمان فرهنگ و ارتباطات بعهده این نمایندگی گذاشته شده به خوبی در جریان است اما ارتباطات مردمی و عمق حضور فکری ما در سطح حضور نظامی،‌ امنیتی و نظامی نیست ما اگر بتوانیم با کمک دوستانمان سفره با برکت بصیرت افزایی فرهنگی با مشمولیت همه ابعاد فرهنگی باز نماییم خود جوانان و مردم سوریه هستند که در مقابل افکار تروریسم و اسرائیل ایستادگی کرده پس ما دراین بعد هنوز خیلی کار باید انجام دهیم.

کشور سوریه مانند ایران اسلامی دارای تاریخ تمدنی بلندی است و در میان اهل سنت عالی ترین سطوح علما و کتب اساسی تاریخ، فقه، تفسیر، حدیث و ...توسط علمای بلاد شامات تالیف شده است.

حتی موسس سلفیت تکفیری یعنی ابن تیمیه اهل حران دمشق است (احمد بن عبدالحلیم بن تیمیه حرانی معروف به ابن تیمیه (10 ربیع‌الاول 661 قمری / 22 ژانویه 1263 میلادی / 2 بهمن 641 خورشیدی در حران - 5 مهر 707 خورشیدی / 28 سپتامبر 1328 میلادی در دمشق) عالم الهیات، حدیث و فقه، منطق‌دان و اخترشناس بود. او باور به این داشت که علوم طبیعی برتر از علوم ریاضی هستند و این را ردی بر فلسفه مشاء می‌دانست و همچنین کسانی که به پیروی از ارسطو قائل به آن هستند که بهترین فلسفه‌ها نخست فلسفه الهی و سپس فلسفه ریاضی و سپس فلسفه طبیعی است. چنان‌که در کتاب‌های متعددی از او شامل: ردی بر منطقیین، تعارض خرد و گفتار، رساله عرشی او نقض فلسفه الهی و بیان نیکی‌های فلسفه طبیعی (مانند فیزیک) و فلسفه ریاضی به خوبی مشخص است.وی فقیه حنبلی و سلفی و مبتکر و بنیان‌گذار نظری وهابیت است.)

امروزه معروفترین نگارش قرآن کریم در جهان که عربستان چاپ می‌کند متن آنرا عثمان طه خطاط و نویسنده سوری نگارش کرده است و به همین دلیل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه تلاش کرده تا بین شورای عالی قران کریم در ایران با مراکز قرآنی سوریه  ارتباط طرفینی برقرار کرد هو در تاریخ 30/8/1395 به مدت یک هفته بزرگترین نمایشگاه قران کریم در ساختمان قدیمی السلمانیه و با حضور وزیر اوقاف این کشور و شخصیتهای قرانی و دانشگاهی افتتاح خواهد شد .

از دیگر برنامه‌های رایزنی فرهنگی در سوریه:

برنامه ریزی وسیع کنفرانس صلح و امنیت از دیدگاه ادیان آسمانی
برنامه ریزی گسترده کنفرانس علمای اسلامی در دمشق
هفته فیلم کودک و نوجوان طفل سوری و ایرانی
نشست های علمی متنوع با اندیشمندان حوزه و دانشگاه
همایش زن و مقاومت (با محوریت سلاله پیامبر حضرت زینب کبری س)
و ده‌ها برنامه کوچک و بزرگ دیگر
بررسی چالش های کتاب‌های آموزش دینی، تاریخ و جغرافیای آموزش و پرورش سوریه

ما شاهدیم که در کتاب‌های آموزشی سوریه خلیج فارس را خلیج عربی می‌نویسند و در کتب تاریخی نام شهر اهواز را «احواز» نوشته و مرکز استان خوزستان را تاکنون عربستان می‌نامند و از شیعه به عنوان مجوس یاد می‌کنند و اگر به مسوولین مراجعه کردیم انها می‌گویند که ما هنوز گرفتاریم، بهرحال متن این این کتاب‌های درسی توسط اشخاص خاص و بر اساس اندیشه خاص تنظیم شده به عنوان نمونه :الان تروریستی که در سوریه با نظام سوریه و مقاومت اسلامی می‌جنگد همان دانش آموز سوری هست که در همین کتاب‌های آموزشی از کودکی تا دبیرستان و در متن‌های آموزشی مبانی تفکری وهابیت تکفیری را آموزش دیده است.

بنابراین به این راحتی نیست که مثلا ما بیایم خلیج عرب را از کتاب‌های اینها تغییر دهیم چرا که بر چارچوب ذهنی نویسندگان متون افکار دیگری حاکم است !!

از طرف دیگر مکتب شریف اسلامی که در این کتاب‌ها وجود دارد اسلام محمد ابن عبد الله (ص) نبوده و نیست بلکه اسلام اموی، اسلام محمد ابن عبد الوهاب، قتل، قطع سر و ده‌ها مساله دیگر با استناد روایات غیر صحیح اسلامی است و متأسفانه اسلام اینجا اسلام قتل معرفی شده است، بنابراین داستان سوریه به این سادگی نیست.

و در اینجا بایستی از دکتر بشار اسد و نظام سوریه کمال تشکر را داشت که  پایداری و پایمردی‌ و حمایت دو طرفه‌شان از مقاومت اسلامی را حفظ کرده است.

*آیا علویون سوریه شیعه هستند یا اینکه تیره‌ای از ادیان غیر آسمانی هستند؟

مذهب علویون در واقع انشعابی از مذهب شیعه امامیه است که تاریخ جدایی آن به دوران پس از غیبت صغری می‌رسد.

مذهب علویون در واقع انشعابی از مذهب شیعه امامیه است که تاریخ جدایی آن به دوران پس از غیبت صغری می‌رسد.

پایگاه این مذهب از آغاز انشعاب در شام (سوریه و لبنان)است. اخیرا در اثر تماس و نزدیکی برخی علمای امامیه با علمای علوی سوریه و ایجاد تفاهم و دوستی دانشمندان این مذهب اعلامیه‌ای رسمی صادر کردند که مبین اعلام عقاید و مواضع عقیدتی شان در اصول و فروع دین می‌باشد که بخشی از آن ذیلا خواهد آمد.

 هر فرد علوی مسلمان است، شهادتین را گفته و به آن ایمان دارد و ارکان پنج گانه اسلام را بر پا می‌دارد.
علویون مسلمان و شیعه مذهب هستند ... علویون پیروان و یاران امام علی (ع) هستند. کتاب آسمانی علویون قرآن کریم است، مذهب ما مذهب امام جعفر صادق (ع) می‌باشد.
علویون در عبادت و معاملات و دیگر احکام دارای مذهب مستقلی نیستند. در همه این موضوعات بر مذهب امامیه اعتماد و عمل می‌کنند. مذهب جعفری ریشه مذهب علوی است و علویون فرع مذهب جعفری هستند.

یکی از تهمت‌هایی که تکفیری‌ها به کشور سوریه می‌زنند این است که علوی‌های آن را شیعه ایرانی معرفی می‌کنند، در حالیکه علوی به تعبیر مقام معظم رهبری(دام ظله) همان اتباع امیرالمومنین(ع) و اهل بیت (ع) و در واقع ایتام آل‌محمد هستند. منتها چون فاصله‌ای بین شیعه اثنی عشری و آنها افتاد وقتی مرجعیت دینی به دلیل ظلم‌هایی که در ایام فاطمیون و ... به علویون و شیعیان سوریه و منطقه شامات (اردن ـ‌لبنان ـ فلسطین و ...) وارد شد.

به تدریج اتباع اهل بیت (ع) برای اینکه بمانند به حاشیه کوه‌ها و غارها پناه بردند و از اظهار حقائق خود تقیه کرده و فاصله بین مرجعیت دینی و این طائفه افتاد و از قرن  گذشته تاکنون استعمارگران فرانسوی مسئول پرونده سوریه و لبنان بوده اند و همین‌ها با برنامه ریزی وسیع توانستند بین دین و بعضی علوی‌ها فاصله ایجاد کرده و همین الان کتابخانه ملی دمشق که برویم در مستندات تصویری کتاب‌های شصت سال قبل سوریه یک خانم علوی بدون حجاب و حتی چادر نمی‌بینید و بعد از ورود فرانسوی‌ها حجاب به طور مطلق از بین رفت و روح تعبد از آنها گرفته شد و تفکرشان باطنی شد و یا نوعی تصوف بدون عبادت و نماز و صیام جایگزین آن شد اما به برکت انقلاب اسلامی به تدریج این اتباع آل محمد جایگاه خود را پیدا کرده و پیرو عاشقانه مکتب آل محمد(ص) میشوند وبه همین دلیل است که دشمنان تکفیری سوریه ادعا می‌کنند: ایرانی‌ها دارند علوی‌ها را شیعه می‌کنند.

الان حدود 25 درصد از مردم سوریه علوی هستند اینها شیعه هستند و گرچه اهل مناسک نیستند لیکن با گذشت زمان به ارزش‌های الهی خویش بازگشت خواهند کرد.

یک آقایی از دوستان ما ده جلد کتاب درباره علویون سوریه نوشته است پس علوی‌ها انسان‌های پاک و صالحی هستند که جهت بازگشت به ارزش‌ها نیازمند زمان هستیم.

*مروری بر احادیث آخر الزمان و روایات ظهور حضرت بقیةالله الاعظم(عج) و ربط آن با قضایای فتنه در سوریه بفرمایید؟

با یک بررسی اولیه در متن روایت‌ها می‌بینیم که بسیاری از علایم ذکر شده در متن احادیث مطابق با  وضعیت امروز منطقه است! حال آیا می‌توان گفت حتما این روایت مربوط به امروز است؟

از آسیب‏‌های که در بحث ظهور وجود دارد این است که یک عده شیاد زمان ظهور را تعیین می‏‌کنند که مثلاً امام زمان(عج) در فلان تاریخ می‏‌آیند. خوب این با مبنا و ملاک‏‌های اسلامی ما سازگاری ندارد، مبنای ما این است که زمان ظهور حضرت مهدی (ع) را نمی‌‏توان تعیین کرد و در این زمینه روایت هم داریم که اگر کسی زمان ظهور را تعیین کرد: «کذب الوقاتون» یعنی دروغگو است.

پس بر اساس  دستورالعمل دستگاه دین و مکتب امام صادق(ع) و امام عصر(عج) و سایر ائمه (ع) مبنی بر تکذیب زمان‌بندی تاریخ ظهور امام عصر(عج) که هیچ کس حتی خود امام نیز نمی‌داند و علم آن فقط نزد خداست.

نکته دوم اینکه تعیین مصداق آسیب‌های بسیاری دارد.

در حدیثی از امام صادق (ع) آمده است: هر کس مرگ عبدالله را برای من تضمین کند، من ظهور قائم را برای او تضمین می‌کنم. سپس فرمود: وقتی عبدالله بمیرد، مردم برای حکومت با کسی توافق نکنند و این اختلاف و درگیری به خواست خدا تا ظهور صاحب الامر (عج) ادامه یابد. حکومت‌های چند ساله پایان یافته و تبدیل به حکومت چند ماهه و چند روزه شود. راوی می‌گوید: سؤال کردم آیا این ماجرا به طول می‌انجامد؟ فرمود: هرگز.

این مسئله با روایات اسلامی که درباره آخرین خاندان پادشاهی حجاز قبل از ظهور حضرت مهدی (عج) بیان شده‌ است، مطابقت زیادی دارد. اما از کجا معلوم که بعدها پادشاه دیگر با نام عبدالله در عربستان روی کار نیاید؟ و به همین دلیل است که ما در کتاب «الزام الناصب فی اثبات الحجة القائم» اسم آقای اسد و آل سعود را به صراحت می‌بینیم ولی باز هم نمی‌شود حکم کرد که علایم نقل شده در حدیث مربوط به امروز است. چون در زمان دیگری ممکن است مشابه آن تکرار شود.

انتهای پیام/

تعداد نمایش : 3474 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.