English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٤ ارديبهشت ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

برپايي نمایشگاه صنایع دستی ايران و هند در دهلی‌نو

نمایشگاه و کارگاه صنایع دستی مشترک ايران و هند، به مناسبت شصتمین سال قرارداد فرهنگی دو كشور در دهلی‌نو برپا شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در ادامه سلسله برنامه‌های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو، به مناسبت شصتمین سال قرارداد فرهنگی هند و ایران، نمایشگاه و کارگاه صنایع دستی مشترک هند و ایران، 15 دي‌ماه با با اجرای گروه موسیقی نواحی «سرنا و زندگی» از شهر میناب كشورمان و با پیام وزیر نساجی هند در مرکز نمایشگاهی دیلی هات در دهلی‌نو، آغاز به كار كرد.

وزیر نساجی هند در پیام خود پس از ابراز شادمانی از برگزاری این نمایشگاه به عنوان جشن شصت سالگی روابط فرهنگی ایران و هند و تشکر از مشارکت نهاد هندی و خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی برای برگزاری این نمایشگاه و کارگاه صنایع دستی مشترک، آورده: هند دارای رابطه فرهنگی بسیار قوی با ایران است و صنایع دستی یکی از حوزه‌هایی است که در دوره‌های مختلف باعث تقویت این ارتباط شده است. اطمینان دارم نمایشگاه و کارگاه صنایع دستی ایران فصل جدیدی را در ارتقاء سطح همکاری‌های بین هند و ایران در این حوزه خواهد داشت.

پس از آن، علي دهگاهی در سخنان خود، گفت: رابطه فرهنگی ایران و هند بسيار دیرینه است و به قرن‌های دور بر می‌گردد. روزی پانچا تنترا به عنوان یک اثر ادبی از هند به ایران آمد و به زبان پهلوی (زبان باستانی ایران) و از آن طریق به عربی و دیگر زبان‌ها ترجمه شد. روزی دیگر زبان فارسی به شبه قاره آمد و 700 سال به عنوان زبان رسمی و دیوانی در هند حضور داشت. اینها تنها بخشی از روابط فرهنگی این دو کشور به شمار می‌رود و امروز شما به هر کجای هند که سفر کنید، بقایای آثار هنری، خط نوشته‌ها و خوشنویسی‌های فارسی را بر بناها مشاهده می‌کنید.

رايزن فرهنگي كشورمان افزود: در کنار آن، نسخه‌های خطی و کتاب‌های بی شمار فارسی در مراکز و کتابخانه‌های هند را می‌توان به عنوان بخشی از این میراث مشترک نام برد. در مقابل تأثیرپذیری ما را هم از شبه قاره اخذ کرده‌ایم نمی‌توان نادیده گرفت.

وی در ادامه، گفت: جواهر لعل نهرو می‌گوید: «در بین هیچ دو ملتی عمق ارتباط به اندازه ایران و هند نیست»؛ این برداشت ناشی از ارتباط عمیق فرهنگی بین دو ملت است و اهمیت دادن به آن را در سفر اخیر جناب مودی، نخست وزیر هند به ایران و حضور در سمیناری با عنوان «دو تمدن بزرگ و باستانی» می‌توان جست‌وجو کرد.

در ادامه، آلوک کومار، به ظرفیت‌های بالای هند و ایران در حوزه همکاری‌های فرهنگی هنری به ویژه در زمینه صنایع دستی اشاره و بر تلاش و علاقه وزارتخانه برای تقویت و توسعه پایه‌های کارهای دستی تأكيد کرد.

مدیر توسعه وزارت نساجی هند گفت: صنایع دستی از حوزه‌های بسیار مهم در هند به شمار می‌رود که نقش مهمی را در صادرات و اقتصاد هند به خود اختصاص می‌دهد.

وی در سخنان خود، بيان كرد: ما برنامه‌های توسعه‌ای متعدد را برای ارتقاء این حوزه در حال اجرا هستیم و این نمایشگاه یکی از آنهاست که برای زنده نگه داشتن صنایع دستی و حمایت از صنعتگران خرد حمایت می‌کنیم تا صنعتگرانی که در مناطق دوردست و روستاها با خریداران اندک‌گذران زندگی می‌کنند بتوانند در بازارچه‌های بزرگتر فرصت حضور و عرضه محصولاتشان را داشته باشند و تعداد خریدارانی بیشتر با توان مالی بالاتر را در مقابل خود داشته باشند.

وی در پایان، يادآور شد: اینگونه نمایشگاه‌ها در گسترش تعامل تاریخی که هند با ایران داشته نقش بسزایی را ايفا می‌کند و حضور هنرمندان ایرانی و کارگاه هنری آنها زمینه تبادل دانش و مهارت افزایی و رویکردهای جدید هنرمندان هندی را فراهم می‌کند؛ لذا ما کوشش خواهیم کرد که حمایت‌های معنوی و مادی وزارتخانه در این زمینه تداوم داشته باشد.

آمارندرا خاتوا، مدیر کل شورای روابط فرهنگی هند نیز در سخنان خود، گفت: روابط فرهنگی بین دو کشور بزرگ ایران و هند دارای زمینه‌های گسترده‌ای است و صنایع دستی تنها یکی از آنها به شمار می‌رود و ما در تلاشیم که به گسترش هرچه بیشتر این روابط از جمله حمایت از برنامه‌های نمایشگاهی حاضر و هنرمندان صنایع دستی اهتمام داشته باشیم.

غلامرضا انصاری، به برگزاري جشن شصتمین سال روابط فرهنگی ايران و هند اشاره و تصريح كرد: ایران اولین کشوری است که پس از استقلال هند روابط فرهنگی‌اش را با این کشور آغاز کرده و نشانگر اهمیت داشتن ارتباط بین دو کشور است.

سفیر كشورمان در ادامه، گفت: مجموعه این روابط و میراث مشترک دو کشور است که شکل دهنده هویت تاریخی و ملی آنهاست. صنایع دستی یکی از بخش‌های انعکاس‌گر این میراث غنی و باستانی مشترک است که علاوه بر نقش‌های فرهنگی در حوزه فرصت‌های شغلی و اقتصاد نیز تأثيرگذار است.

وي افزود: صنایع دستی سفیران فرهنگی یک ملت و یک کشور هستند که هرگز در ایفای نقش خود و انتقال پیام وا نمانده و کوتاهی نمی‌کنند. صنایع دستی نشانه خلاقیت و نبوغ و شکوه صنعتگرانی است که به ساخت آنها اهتمام دارند و توجه به چنین صنعتی ما را نه تنها ما را با پیشینه ساکنان آن مناطق و فرهنگ زندگی آنها آشنا می‌کند، بلکه سیر ماشینی شدن در آنجا را نیز به ما نشان می‌دهد.

انصاري بيان كرد: امروز، مطالعه این صنعت نشان می‌دهد که رابطه تمدنی دو سرزمین بزرگ ایران به سده‌ها بلکه به هزاره‌ها بر می‌گردد و همچنان دست نخورده باقی مانده است. ارتباطی که نتیجه رفت و آمد دانشوران، هنرمندان و عارفان بوده و مبنای آن عشق، مهرورزی و دوستی بوده است و از نمونه‌های بارز آن که در تاریخ آمده، 700 هنرمندی است که همراه عارف بزرگ میر سیدعلی همدانی در سده‌های دور از ایران به هند مهاجرت کرده و در کشمیر سکنی گزیدند.

وي در پايان سخنان خود اظهار امیدواری کرد، این‌گونه نمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها ضمن بازشناسی قرابت‌های فرهنگی و تبادل تجربیات جدید بین صنعتگران دو کشور به استحکام پایه‌های دوستی و توسعه روابط در حوزه‌های ذی‌علاقه بیانجامد.

در این نمایشگاه که با عنوان کارگاه و نمایشگاه هنرهای دستی و تبادل فرهنگی هند و ایران و با مشارکت مؤسسه هندی دستکاری هات سامیتی (Dastkari Haat Samiti) و حمایت شورای روابط فرهنگی هند و وزارت نساجی هند به مدت 15 روز دایر خواهد بود، 9 هنرمند با همکاری اداره کل همکاری‌های فرهنگی و هنری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از جمهوری اسلامی ایران و همچنين، 165 هنرمند هندی حضور دارند.

هنرمندان كشورمان در رشته‌های احجام فلزی سنتی، معرق چوب، گلیم بافی، پاپیه ماشه، مینا کاری، پارچه قلمکار، مینیاتور، فیروزه کوبی و خوشنویسی، ضمن نمایش آثار هنری خود، مراحل ساخت آنها را نیز به صورت کارگاه در کنار هنرمندانی از سراسر هند ارائه می‌كنند.

مهمان خارجی امسال نمایشگاه، جمهوری اسلامی ایران است که در 10 غرفه (9 هنرمند و یک غرفه اختصاصی خانه فرهنگ ایران در دهلی‌نو) آثار و اقلام نمایشگاهی را ارائه كرده‌اند. دو سوم روز به صورت کارگاه‌های هنری است که در محل غرفه رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برای تبادل تجربیات بین صنعتگران ایرانی و هندی و همچنین، بازدیدکنندگان است و مابقی روز نیز برای نمایش و فروش محصولات اختصاص دارد.

بنابر اعلام اين خبر، گروه موسیقی نواحی «سور، سرنا و زندگی» از شهر میناب متشکل از محمد قاسمی گوربندی (سرپرست)، جمشید میر رستمی، علی میر رستمی، عشاق نوایی و قنبر نوایی حکمی است.

انتهاي پيام/


١٤:٤٢ - 1395/10/22    /    شماره : ٦٦٩٤١٧    /    تعداد نمایش : ٥١٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 بزرگداشت پدر معاصر زبان فارسی در هند (خبر)
 سمینار «مکتب ادبی لکهنو» در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري سمينار زبان‌های پشتو، دری و اردو میراث مشترک در هند (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی مطالعات ایرانی در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «حکیم فردوسی و شاهنامه» در دهلي‌نو (خبر)
 ندانستن زبان فارسي در هند برابر با بي‌سوادي بود (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري نشست «اهمیت کلام بیدل در عصر حاضر» در دهلی‌نو (خبر)
 بررسي آثار «سدارنگانی» خادم زبان فارسي در دهلي‌نو (خبر)
 برگزاري سمپوزیوم «وحدت، پیش‌شرط پیشرفت تمدن نوین اسلامی» در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «هند در ادب فارسی» در دهلي‌نو (خبر)
 بررسي روابط تاریخی هند، ایران، افغانستان و آسیای مرکزی در دهلي (خبر)
 برگزاري سمینار «کلیات فارسی غالب و عصر وی» در دهلي‌نو (خبر)
 برگزاري مراسم یادبود شهدای آتش‌نشان در دهلي‌نو (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه‌های ایران و هند (خبر)
 رواج زبان فارسی عامل ایجاد علقه فرهنگی ایران و هند است/ درک و فهم زبان فارسی پس از هزار سال (خبر)
 زبان های هند و ایران موجب آمیختگی فرهنگی دو کشور شد/ کثرت نگارش آثار به زبان فارسی در هند (خبر)
 جهت همگرایی میان ملت ها از ظرفیت های مشترک فرهنگی بهره ببریم/ نفوذ زبان فارسی در منطقه (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی راهکاری مناسب برای خروج از مجادلات منطقه ای است/ گفت‌وگوها مسیری برای احیای میراث مشترک (خبر)
 تشکر رییس شورای روابط فرهنگی هند ازسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 حدود 5 هزاردانشجوی ایرانی در هند تحصیل می کنند (خبر)
 گفتگوهای فرهنگی مسیر گسترش و توسعه همه جانبه است (خبر)
 ایران و هند با تکیه برهویت فرهنگی خود پویاترمی شوند/گشایش عرصه تازه ای با ورود اسلام (خبر)
 برگزاري کارگاه‌هاي آموزشی ویژه مدیران و معاونان مدارس در دهلي‌نو (خبر)
 جامعةالمصطفی(ص) نقش بی‌بدیلي در معرفي صلح‌طلبانه بودن اسلام دارد (خبر)
 مثنوی پادشاه‌نامه در دهلي‌نو منتشر شد (خبر)
 دانشجويان زبان فارسي افتخار دانشگاه دهلي نو هستند (خبر)
 شاهنامه‌خوانی در دهلي‌ (خبر)
 برگزاري هفدهمین دوره مسابقات قرآن کریم هند (خبر)
 ایران مهمان ویژه نمایشگاه صنایع دستی هند (خبر)
 شاهنامه‌خوانی در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايش آثار هنری ایرانی ـ اسلامی در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «خدمات ادبی امیرخسرو» در هند (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی ایران با كشورهاي شبه قاره برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري شصت‌وسومين جلسه انجمن ادبي بيدل دهلوي در دهلي‌نو (خبر)
 رونمایی از كتاب بال جبرئیل و ضرب کلیم اقبال لاهوری در دهلی‌نو (خبر)
 سمينار«وحدت اسلامی، احیای تمدن نوین اسلامی» در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 بازدید نماينده مجلس ايران از دانشگاه‌هاي ملیه اسلامی و دهلی هند (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه فرهنگی دانشگاه‌هاي پیام نور و ملیه اسلامی دهلي‌نو (خبر)
 درگذشت ريیس انجمن استادان زبان فارسی هند (خبر)
 شناخت‌ ما از هند کم است (خبر)
 برگزاري چهارمین جشنواره فیلم ایرانی در هند (خبر)
 بازدید دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) از خانه فرهنگ ایران در دهلی نو (خبر)
 مولاناشناسي در هند (خبر)
 تعامل علمي با ايران از اولويت‌هاي ماست (خبر)
 هفدهمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن در دهلی نو برگزار مي‌شود (خبر)
 دهرمیندرنات شاعر هندی دوستدار اهل بیت (ع) درگذشت (خبر)
  بررسي اندیشه امام صادق (ع) در ادبیات فارسی در دهلی‌ نو (خبر)
 برگزاري آموزش زبان فارسی در دانشگاه دهلی‌نو (خبر)
 آيين بزرگداشت شهداي منا در هند برگزار شد (خبر)
  استعمارگران تشیّع انگليسي را ترويج مي‌كنند (خبر)
 برگزاري کنفرانس «فلسطین» در هند (خبر)
 جشنواره «فیلم ایرانی» در چنای هند برگزار شد (خبر)
 آيين گراميداشت مرحوم یونس جعفری در دهلی نو برگزار شد (خبر)
 درخشش ايران در جشنواره بین‌المللی فيلم كوتاه «We Care» هند (خبر)
 شركت اساتيد و دانشجویان هندی در دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در تهران (خبر)
 جشنواره فرهنگی و هنری ایران در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلي نو (خبر)
 فستیوال فیلم ایرانی در دهلی نو (خبر)
 همایش «قدس و اتحاد بین‌ مسلمین» در هند برگزار شد (خبر)
 انتشار قند پارسي ويژه ادبيات فارسي (خبر)
 بررسي اشعار عرفاني امام خميني (ره) در دهلی‌نو (خبر)
 دانشگاه دهلي آماده تدريس زبان فارسي مي‌شود (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن در هند (خبر)
 پايان دوره چهارم آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمینار «سفر فکری امیر خسرو دهلوی در پرتو آثار او» در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمینار «اشتراک زبانی و ادبی فارسی و اردو» در هند (خبر)
 بزرگداشت روز سعدي در هند (خبر)
 نگاهي به چاپ كتاب «فلسفه امامت در دانش اسماعیله»در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «تفسیر جنبش ملی هند» در دهلي‌نو (خبر)
 ريیس گروه زبان فارسی دانشگاه هندوي بنارس درگذشت (خبر)
 برنامه معرفي سينماي ايران در دهلي‌نو برگزار شد (خبر)
 ديدار معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ از دانشگاه علیگره هند (خبر)
 سمینار بین‌المللی «فرهنگ و ادبیات هند و ایران در عصر مغولان» در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي علمي ايران و هند (خبر)
 سعادت و شقاوت يك كشور با زنان آن ارتباط دارد (خبر)
 برگزاري نشست ادبي «ادبيات انقلاب اسلامي» در دهلي‌نو (خبر)
 جشن انقلاب اسلامي در دهلي‌نو (خبر)
 بازديد اساتيد ادبيات فارسي كشورمان از رايزني فرهنگي ايران در هند (خبر)
 بررسي نقش ادبا در مبادلات فرهنگی آسیای مرکزی در هند (خبر)
 فعاليت بيش از 40 گروه زبان فارسي در دانشگاه‌هاي هند (خبر)
 استقبال از غذاهای ایرانی در دهلي نو (خبر)
 كتابخانه پتناي هند؛ گنجینه‌ای از نسخ خطی فارسی (خبر)
 سفرنامه‌های فارسی در هند (خبر)
 «یک حبه قند» بهترین فیلم از نگاه تماشاچیان هندي (خبر)
 رونمايي کتاب «القمر المنیر» مجموعه اشعار امام حسین(ع) در دهلي نو (خبر)
 شهر پتناي هند از قدیم فارسی‌دوست و فارسی‌پرور بوده است (خبر)
 برپايي نمايشگاه بین‌المللی كتاب دهلي‌نو (خبر)
 سی‌وچهارمین سمینار انجمن استادان زبان فارسی هند برگزار شد (خبر)
 «وحدت» پشتوانه اصلی توسعه اسلام است (خبر)
 کارگاه پیشرفته نسخه‌شناسی در هند برگزار شد (خبر)
 بازديد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از رايزني فرهنگي ايران در دهلي نو (خبر)
 روز دانشجو در دهلی‌نو گرامي داشته شد (خبر)
 تجديد چاپ کتاب «داستان راستان» به زبان اردو در دهلي نو (خبر)
 معرفي هنر ايراني در سومین نمایشگاه بین‌المللی هنر جیپور هند (خبر)
 کارگاه خوشنویسی ويژه اساتيد در دهلي نو برگزار شد (خبر)
 برگزاري کارگاه آموزش پیشرفته نسخه‌شناسی در هند (خبر)
 یکصد عنوان کتاب به زبان اردو منتشر مي‌شود (خبر)
 سی‌وچهارمین کنفرانس انجمن استادان زبان فارسی هند برگزار مي‌شود (خبر)
 شماره جديد فصلنامه راه اسلام در دهلي نو منتشر شد (خبر)
 کنفرانس «پیام عاشورا» در هند برگزار شد / بنياد بين‌المللي عاشورا تأسيس مي‌شود (خبر)
 اشعار غالب دهلوي به انگليسي در هند منتشر شد (خبر)
 واسپاري نسخ خطي فارسي در پایگاه اطلاع‌رسانی رايزني فرهنگي ايران در هند (خبر)
 نمایشگاه قرآن و هنر اسلامی در هند به كار خود پايان داد (خبر)
 نمایشگاه قرآن و هنر اسلامی در دهلي‌نو افتتاح شد (خبر)
 نمایشگاه «قرآن و هنر اسلامی» در دهلي نو افتتاح مي‌شود (خبر)
 آغاز ترم جديد آموزش زبان فارسی در دهلی نو (خبر)
 جلد پنجم فرهنگ واژگان فارسی در هند چاپ شد (خبر)
 کنفرانس «عظمت قرآن و اتحاد مسلمین» در هند برگزار شد (خبر)
 گردهمایی متولیان مساجد هند در خانه فرهنگ ايران برگزار شد (خبر)
 اكران 6 فيلم‌ ايراني در دهلي نو (خبر)
 پایان دوره‌‌هاي آموزش زبان فارسی در دهلي نو (خبر)
 مراسم سالگرد رحلت امام(ره) در شهرهاي مختلف هند برگزارمي شود (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسي در دانشگاه همدرد دهلي نو (خبر)
 نسخه الكترونيك کتاب «احوال و آثار حزین لاهیجی» منتشر شد (خبر)
 «هفته فیلم ایران» در ايالت آسام هند برگزار مي‌شود (خبر)
 كتاب «اخبار الجمال» در دهلي نو منتشر شد (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در دهلي نو (خبر)
 انتشار كتاب «تشریح الاقوام» در دهلي نو (خبر)
 انتشار شمارگان 65 و 66 فصلنامه «قند پارسی» در دهلي‌ نو (خبر)
 کتاب «سجاده‌نشینان بیهار» در هند منتشر شد (خبر)
 استاد ادبیات فارسی دانشگاه هندو بنارس جایزه ريیس جمهور هند را دريافت كرد (خبر)
 پنجاه‌وهفتمین جلسه انجمن ادبی بیدل در دهلي نو برگزار شد (خبر)
 انتشارکتاب «فقه و فقها در هند» در دهلی نو (خبر)
 سمینار بین‌المللی «نقش صوفیان در وفاق اجتماعی هند» برگزار شد (خبر)
 اشعار شعرای اردو و فارسی زبان در دهلي نو معرفي شد (خبر)
 بازديد مطهری، جعفرپور و نوباوه از گروه فارسی دانشگاه دهلی (خبر)
 برنامه‌هاي فرهنگي - هنري در دهلي‌نو برگزار شد (خبر)
 معرفي 216 كتاب ايراني در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دهلی‌نو (خبر)
 ديوان «تراب » به زبان فارسي در دهلي‌ نو منتشر شد (خبر)
 انقلاب اسلامي عامل تعالي ادبيات ايران شد (خبر)
 سمینار بین‌المللی «بررسی زندگی، آثار و عصر عرفی شیرازی» در هند برگزار شد (خبر)
 سمينار «جامعه و فرهنگ در ادبيات هند و ايران در دوره سلطنت» در هند برگزار شد (خبر)
 انتشار مجله تحقیقات فارسی در دهلي‌نو (خبر)
  انتشارکتاب«مقام مهدی اخوان ثالث در حماسه سرایی فارسی معاصر»در هند (خبر)
 آيين افتتاحيه دوره آموزش زبان فارسي در دهلی نو (خبر)
 انتشار كتاب «پرواز تفكر» به زبان فارسي در هند (خبر)
 انتشار کتاب «دستور زبان فارسی» در دهلي نو (خبر)
 پنجاه و ششمین جلسه انجمن ادبی بیدل در دهلي نو برگزار شد (خبر)
 اعزام دانشجویان و استادان زبان فارسی هند به ایران (خبر)
 مراسم اختتامیه پانزدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم هند برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه و کارگاه هنر اسلامی در خانه فرهنگ ایران در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 جلسه انجمن بیدل با محوريت «سرمدان رباعی سرای ايراني» در دهلي برگزار شد (خبر)
 پانزدهمین دوره مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم هند افتتاح شد (خبر)
 اهداي كتاب به کتابخانه‌ها و مؤسسات پژوهشی هند توسط رایزنی فرهنگی ايران (خبر)
 پانزدهمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 «رساله حقوق امام سجاد(ع)» به زبان هندی و اردو ترجمه و منتشر شد (خبر)
 نمايش فيلم هاي ايراني در هند (خبر)
 ايجاد انقلاب ديني در کشمیر به واسطه میر سید علی همدانی (خبر)
 اهل سنت اقامه عزا برای امام حسین(ع) را وظیفه خود می‌دانند (خبر)
 ترجمه و انتشار «خاك هاي نرم كوشك»در هند (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در دهلي نو (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم مقاومت در هند (خبر)
 جشنواره فیلم مقاومت در دهلی نو برگزار مي شود (خبر)
 قند پارسی ویژه نامه" ادبیات فارسی در دکن"در هند منتشر شد (خبر)
 آشنايي با نسخ خطی در دهلي نو (خبر)
 ترجمه «دوازده بند محتشم کاشانی» به زبان هاي اردو و سانسكريت در هند (خبر)
 ضرورت هم افزايي دانشگاه هاي هند و ايران (خبر)
 رؤساي سه دانشگاه معتبر هند به ايران آمدند (خبر)
 اهدای بیش از 1700 جلد کتاب به دانشگاه های هند (خبر)
 بررسي ضرورت آشنايي با نسخ خطي در دهلی نو (خبر)
 جلد سوم كتاب "بحر زخار" در هند منتشر شد (خبر)
 مبلغ هندي: امر به معروف و نهی از منکر از رسالت‌های بزرگ مبلغین است (خبر)
 مراسم گراميداشت آیت الله مهدوی کنی در دهلی نو برگزار شد (خبر)
 فصلنامه "راه اسلام" ویژه نامه حضرت فاطمه زهرا(س) منتشر شد (خبر)
 کارگاه آموزشی تصحیح نسخ خطی در دهلي نو برگزار مي شود (خبر)
 سمینار "وضعیت تاریخی ـ اجتماعی دهلی در عهد امیرخسرو"در دهلي نو برگزارشد (خبر)
 مراسم «سال اولی‌های فارسی» دانشگاه جامعه‌ي ‌ملیه‌ي اسلامیه‌ي هند برگزار شد (خبر)
  تجلیل از ایثارگران در هفته دفاع مقدس در دهلی نو (خبر)
 سامانه اینترنتی مجلات دینی هند راه اندازی شد (خبر)
 مراسم اختتامیه‌ي دوره‌ي دانش‌افزایی دانشجویان زبان فارسی در دهلي‌نو برگزار شد (خبر)
 سي‌وسومين اجلاس سراسری استادان هندي زبان فارسی گشايش يافت (خبر)
 افتتاح دوره دانش افزایی زبان فارسی ویژه دانشجویان هندی در دهلی نو (خبر)
 برگزاری سمینار اندیشه های ملی ابوالکلام آزاد در شهر کلکته هند (خبر)
 نشست جریان شناسی گروه های تکفیری در دهلی نو (خبر)
 برگزاري اختتامیه دوره دانش افزایی ویژه دانشجویان زبان فارسی در دهلي نو (خبر)
 افتتاحیه دوره دانش افزایی زبان فارسی ویژه دانشجویان هندی در دهلی نو (خبر)
 دوره‌ي دانش‌افزایی مبلغین هندي در دهلی‌نو پايان يافت (خبر)
 دوره‌ي دانش‌افزایی ویژه‌ي مبلغین هند آغاز شد (خبر)
 برگزاری جشن ميلاد حضرت معصومه (س) و روز دختر در دهلی نو (خبر)
 استقبال مردم ايالت اتارپرادش هند از قاری ایرانی (خبر)
 تجدید چاپ کتاب" امام رضا(ع) به روایت اهل سنت" در هند (خبر)
 دومين دوره‌ي آموزش قرائت، تجوید و حفظ قرآن کریم در دهلی‌نو پايان يافت (خبر)
 دوره‌های آموزش زبان فارسی در دپارتمان تاریخ دانشگاه دهلی آغاز به كار كرد (خبر)
 دوره های آموزش زبان فارسی در مرکز مطالعات ایران و هند دانشگاه روهیلکند (خبر)
 کتاب" تفسیر و مفسران در هند "در دهلی نو منتشر شد (خبر)
 فصلنامه‌ي «قند پارسی» منتشر شد (خبر)
 نمایشگاه آثار هنری و معماری حرم امام رضا(ع) در دهلي نو افتتاح مي شود (خبر)
 پایان ترم اول سطح مقدماتی دوره آموزش زبان فارسی در دهلی نو (خبر)
 اجلاس «متولیان مساجد هند» برگزار شد (خبر)
 برگزاری همایش «امام خمینی - احیاگر اندیشه و تمدن اسلامی» در دهلي نو (خبر)
 اختتام نخستين دوره آموزش زبان فارسی در گروه تاریخ دانشگاه دهلی (خبر)
 انتشار کتاب" مرآت الاصطلاح" در هند (خبر)
 کتاب حدیث "سلسلة الذهب از ديدگاه اهل سنت" در هند منتشر شد (خبر)
 انتشار کتاب آموزش زبان فارسی در دهلی نو (خبر)
 آماده تبادل اطلاعات با ايران در خصوص میراث مکتوب و مشترک هستيم (خبر)
 مراسم گرامیداشت روز معلم در دهلی نو (خبر)
 تجليل از اساتيد و دانشجویان گروه زبان فارسی دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه در دهلي نو (خبر)
 اهدای جایزه مجلس فروغ اردو ادب قطر به استاد زبان فارسی در هند (خبر)
 دیوان غزلیات امام خمینی (ره) به زبان هندی ترجمه مي شود (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • هنرنمايي گروه موسيقي «شبديز» بوشهر در كشورهاي اسكانديناوي
  گروه موسيقي «شبديز» بوشهر، اعزامي از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، جشن‌هاي نوروزي ايرانيان كشورهاي 4گانه اسكانديناوي (دانمارك، سوئد، فنلاند و نروژ) را لبريز از حرارت جنوب ايران كرد.

 • ديدار نوروزي ابراهيمي‌تركمان با كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  ديدار نوروزي ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي صبح امروز، 15 فروردين‌ماه با كاركنان اين سازمان برگزار شد.

 • مراسم افتتاحيه ششمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كليساي ارتدكس يونان
  ششمين دور نشست ديني مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و كليساي ارتدوكس يونان با موضوع «عقلانيت ديني؛ راهكار مقابله با خشونت و افراط‌گرايي»، دوشنبه 2 اسفند در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي آغاز شد.

 • آيين افتتاحيه هفته فرهنگي ايران در تركمنستان
  آيين افتتاحيه هفته فرهنگي ايران با حضور رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، وزير فرهنگ تركمنستان و همچنین مقامات رسمی محلی و دیپلمات‌های مقیم این کشور، بعد‌ازظهر ديروز (دوشنبه 18 بهمن) در محل كاخ مقاملار مركز فرهنگي دولتي تركمنستان در عشق‌آباد برگزار شد.

 • آيين اختتاميه نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب
  آيين اختتامیه نخستین اجلاس بین المللی گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب چهارم بهمن ماه با حضور نمایندگانی از ده کشور عربی در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.