English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٦ دی ١٤٠٠
آشنایی با اولین معاون رئیس جمهور زن آفریقای جنوبی
آشنایی با اولین معاون رئیس جمهور زن آفریقای جنوبی تاریخ ثبت : 1400/01/24
طبقه بندي : ,,
عنوان : آشنایی با اولین معاون رئیس جمهور زن آفریقای جنوبی
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در آفریقای جنوبی
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

   خانم پومزیله ملامبونوکا

اولین معاون رئیس جمهور زن آفریقای جنوبی 

پومزیله ملامبو- نوکا (متولد 3 نوامبر 1955) سیاستمدار آفریقای جنوبی و از مقامات سازمان ملل است که در حال حاضر، به عنوان مدیر اجرایی زنان سازمان ملل با درجه معاون دبیرکل سازمان ملل مشغول به کار است.

ملامبو- نوکا از سال 2005 تا 2008 به عنوان معاون رئیس جمهور آفریقای جنوبی فعالیت داشت. او اولین زنی بود که این سمت را به عهده داشت و تا آن زمان، تنها زنی در تاریخ آفریقای جنوبی بود که به این رتبه بالا رسیده بود. در دوره ای که او معاونت رئیس جمهوری آفریقای جنوبی را بر عهده داشت، بر برنامه های مبارزه با فقر و اطمینان از بهره مندی فقرا از مزایای اقتصاد در حال رشد نظارت داشت.

ملامبو- نوکا در سال 1980، لیسانس علوم اجتماعی و معارف را از دانشگاه ملی لسوتو و همچنین در سال 2003، فوق لیسانس فلسفه را از دانشگاه کیپ تاون گرفت که به برنامه ریزی و سیاست گذاری آموزشی مربوط می شد. در سال 2013، او دکترای خود را از دانشگاه وارویک دریافت کرد. این کار با استفاده از فن آوری های تلفن همراه برای حمایت از توسعه معلم در کشورهای فقیر از نظر منابع انجام شد. در سال 2014، او از دانشگاه متروپولیتن نلسون ماندلا، دکترای افتخاری دریافت کرد.

در سال 1994، ملامبو- نوکا به عضویت پارلمان درآمد و ریاست کمیته خدمات عمومی را بر عهده داشت. از سال 1996 تا 1999، او معاون وزیر تجارت و صنایع (DTI) بود و در این مدت، یکی از اعضای بنیانگذار شرکت توسعه جامعه گوگلوتو نیز بود. از سال 1997، او به عنوان عضو کمیته اجرایی ملی کنگره ملی آفریقا (ANC) و همچنین معاون استانی کیپ غربی کنگره ملی آفریقا فعالیت کرد. از سال 1997، او به عنوان عضو کمیته اجرایی ملی کنگره ملی آفریقا (ANC) و همچنین معاون استانی کیپ غربی این کنگره فعالیت کرد.

از ژوئن 1999 تا ژوئن 2005، ملامبو- نوکا وزیر مواد معدنی و انرژی بود. در این مدت، او نیروی محرکه سیاست دولت در ایجاد حقوق معدن نظم نوین بود که به دوره ای پایان داد که شرکت های بزرگ استخراج معادن که تقریباً تمام ذخایر معدنی آفریقای جنوبی را کنترل می کردند، می توانستند حقوق استخراج آنها را برای همیشه حفظ کنند. سیاست ملامبو نوکا در "استفاده از آن یا از دست دادن آن" وضعیتی را ایجاد کرد که حقوق استخراج در دسترس قشر وسیع تری از جمعیت، شامل بسیاری از سیاه پوستان، قرار گرفت که قبلاً در محرومیت به سر می بردند. از فوریه 2004 تا آوریل 2004، او به عنوان سرپرست وزارت هنر، فرهنگ، علوم و فناوری خدمت کرد.

او مأموریت انجمن توسعه آفریقای جنوبی را برای نظارت بر انتخابات پارلمانی 2005 زیمبابوه هدایت کرد، که "به مردم زیمبابوه برای برگزاری انتخاباتی مسالمت آمیز و معتبر که نمایانگر خواست مردم بوده است" را تبریک گفت.

در 22 ژوئن 2005، رئیس جمهور تابو بِکی، پس از برکناری یعقوب زوما از سمت معاونت خود، ملامبو نوکا را به این سمت منصوب کرد. بولانی نوکا، همسر ملامبو- نوکا، در آن زمان رئیس اداره ملی دادستان های عمومی آفریقای جنوبی بود و مسئولیت مبارزه با جرایم سازمان یافته را بر عهده داشت. همین اداره بود که تشخیص داده بود باید علیه زوما شکایت شود. پس از آن، اتهاماتی سیاسی علیه جایگاه زوما مطرح شد. بلافاصله پس از انتصاب او، در یک گردهمایی در کوازولو-ناتال، هواداران زوما او را هو کردند، اتفاقی که توسط رسانه دولتی، SABC پوشش داده نشد، و باعث شد که این رسانه به یک جانبه گرایی متهم شود.

در آگوست 2005، او در اظهار نظر در مورد سرعت پایین برنامه اصلاح ارضی در آفریقای جنوبی اظهار داشت که آفریقای جنوبی می تواند در زمینه اصلاحات ارضی، از تجربیات زیمبابوه استفاده کند. این اظهار نظر حساسیت هایی را برانگیخت و مخالفان پارلمان آن را محکوم کردند.

در دسامبر 2007، پس از انتخاب نمایندگان حزب از طرف حزب زوما، او موقعیت خود را در کمیته اجرایی ملی ANC از دست داد.

در سپتامبر 2008، پس از آن که کمیته اجرایی ملی، در اعتراض به ادعای مطرح شده در مورد نقش امبیکی در پیگرد قانونی یعقوب زوما به دلیل انجام اقدامات مجرمانه، تصمیم گرفت تا  به او تذکر دهند، رئیس جمهور امبیکی استعفا کرد. در 23 سپتامبر، به دنبال این جریان، بیشتر کابینه آفریقای جنوبی استعفا کردند، که ملامبو-نوکا نیز یکی از آنها بود.

 

منبع:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Phumzile_Mlambo-Ngcuka

 


Phumzile Mlambo-Ngcuka

National University of Lesotho

University of Warwick

Nelson Mandela Metropolitan University

Department of Trade and Industry

Guguletu Community Development Corporation

Use it or lose it

Bulelani Ngcuka

KwaZulu-Natal

Mbeki

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 560 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.