English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٦ بهمن ١٤٠٠
تأثیر رسانه‌ها بر رفتار کودکان در طی دوران بیماری همه گیر کووید-19
تأثیر رسانه‌ها بر رفتار کودکان در طی دوران بیماری همه گیر کووید-19 تاریخ ثبت : 1400/01/21
طبقه بندي : ,,
عنوان : تأثیر رسانه‌ها بر رفتار کودکان در طی دوران بیماری همه گیر کووید-19
نويسنده : مرصادا، نورالدینا آگوویچ – منطقه مسلمان نشین سنجاک
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در صربستان
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

در اواخر مارس سال گذشته میلادی (فروردین 1399)، به دلیل شیوع بیماری ویروس همه گیر کووید- 19، همه مدارس تعطیل شدند و کلاس ها تا پایان سال تحصیلی به صورت مجازی برگزار گردید.

در مدت زمان بسیار کوتاهی، معلمان و دانش آموزان مهارت های رایانه ای بی شماری را فرا گرفتند و تدریس به روش های مختلفی از طریق شبکه های مجازی، تلویزیون و غیره صورت گرفت. همه باید به تغییراتی که ویروس کرونا در زندگی روزمره ایجاد کرده عادت کنند، خصوصاً کودکان.

رسانه ها مملو از گزارش های مختلفی در باره اطلاعات مربوط به ویروس کرونا بودند، در این گزارش ها از جمله مطالبی در مورد نوع ویروس، طبیعی بودن آن یا غفلت از دست انسان، خطرناک بودن آن، مدت قرنطینه بودن شهروندان در خانه و غیره دیده می شد.

هجوم مداوم اطلاعات جدید و محدودیت های فزاینده شدید در زندگی مردم باعث شد که خردسالان و همچنین بزرگسالان احساس ترس و عدم اطمینان و ناامنی از وضعیت نامشخصی که با آن رو به رو هستند، داشته باشند.

کارشناسان امور توصیه کردند که برای جلوگیری از فشارها و هیجاناتی که به بدن آسیب می زند، خردسالان زمان کمتری را در رسانه های دیجیتالی بگذرانند و در خانواده ها نیز درباره کرونا کمتر صحبت کنند.

کارشناسان همچنین توصیه کردند که توجه کودکان بیشتر به برخی از موضوعات خوش بینانه معطوف شود و معلمان کودکان را با مضامین و تکالیف بیش از حد خسته نکنند.

مدرسه مهم است، اما اینکه چطور خانواده ها می توانند تا حد ممکن و با موفقیت از پس بحران ناشی از ویروس کرونا بربیایند، بسیار مهمتر است.

برخی از والدین بازی های خلاقانه ای را در خانه برای بچه ها برنامه ریزی می کردند و برخی بچه های بزرگتر را در تهیه غذاهای مخصوص سرگرم می کردند و به این شکل همه مسائل بیشتر قابل تحمل بود.

والدین باید بدانند که امروزه بخش عمده ای از تربیت فرزندانشان نیز از طریق رسانه ها صورت می گیرد و اگر آنها در ارائه مشورت و اطلاعات صحیح به فرزندان خود تلاش نکنند، در آنصورت جوانان همه آنچه رسانه ها منتشر می کنند را باور خواهند کرد.

پس به همین دلیل والدین برای یافتن اطلاعات با کیفیت و ارائه آنها به بهترین شکل به فرزندان خود، باید وقت بیشتری پیدا کنند و با فرزندانشان بیشتر صحبت کنند.

والدین و معلمان موفق، الگوی خردسالان و نوجوانان هستند که به آنها با ارائه مشورت و توضیحات مبسوط نشان می دهند که تفکر انتقادی چگونه باید باشد و همچنین به آنها یاد داده شود که اگر جواب برخی از سؤالات را نمی دانند، راه و مکان مطمئن برای رسیدن به پاسخ را چگونه دریابند.

بدین ترتیب نوجوان بهتر می تواند خود را با شرایط مختلف بحرانی وفق بدهد. تحقیقات نشان می دهد که احساس ذهنی امنیت و رضایت برای رفاه زندگی روزمره مهم است.

از زمان بیماری همه گیر ناشی از ویروس کووید-19 بایستی برای ایجاد توسعه اعتماد بین خود، اعضای خانواده، همکاران و غیره استفاده کرد و فراموش نکنیم که پیروی از توصیه های کارشناسان مورد اعتماد می تواند به ما کمک کند تا از این بحران عبور کنیم.

تأثیر اپیدمی بر سلامت روان کودکان اغلب مورد بحث قرار می گیرد. روانشناسان ادعا می کنند که ترس خاصی در نزد خردسالان بزرگتر و اضطراب جوانان در واقع یک عملکرد طبیعی و سالم است که ما را از تهدیدهای پیش رو هشدار می دهد و همچنین کمک می کند تا از خود به خوبی محافظت کنیم.

خردسالان باید به نوعی سرگرمی و تفنن مشغول شوند و مورد توجه ویژه قرار گیرند.

پیام هایی که از طریق عامل های رسانه ای تولید، استفاده و ارسال می شوند، محتوای رسانه ای را نشان می دهند، مانند؛ پیام های تلفن های همراه، فیلم ها، عکس ها، برنامه های تلویزیونی، برنامه های رادیویی، فیلم های ویدئویی، کتابخانه های اینترنتی و... برخی از این محتوای رسانه ای برای خردسالان مفید است و برخی دیگر برای بزرگسالان.

به همین دلیل والدین و معلمان باید کودکان و جوانان را به محتوای رسانه ای که خوب و به ویژه برای آنها مقرر شده باشد، تشویق کنند. هرچه خردسال کوچکتر باشد، تجربیات رسانه ای او باید کوتاهتر و متناسب با سن او باشد.

روزنامه نگاران خود نیز مشاهده کردند که چگونه اپیدمی بر افزایش اطلاعات نادرست در فضای عمومی تأثیر می گذارد. بیش از 80٪ روزنامه نگاران حداقل یک بار در هفته با اطلاعات نادرست درمورد ویروس کووید-19 مواجه شده اند.

پاسخ دهندگان در این سنجش افکار عمومی همچنین برخی از مقامات دولتی را به عنوان منبع اطلاعات غیرمجاز درباره ویروس کرونا شناسایی کردند، اما بیشتر پاسخ دهندگان از فیس بوک به عنوان یک شبکه اجتماعی که بیشترین اطلاعات نادرست و اشتباه در مورد ویروس کرونا را گزارش کرده است، نام بردند و امروزه بیشتر جوانان صفحه فیس بوک دارند.

خواندن این همه اخبار و یا تماشای فیلم که در ماه های اول بیماری همه گیر ویروس کرونا اتفاق افتاده، تاکنون بی سابقه بوده است.

قوی ترین مارک های رسانه ای در این زمان، آنهایی بودند که موفق به برقراری ارتباط با مخاطبان شدند و یا آنهایی که نشان دادند توانایی تأمین نیازهای عمومی مردم را دارند.

به رسانه ها این فرصت داده شد تا خدمات خود را گسترش داده و محرک خوبی برای مخاطبان خود در مبارزه با ویروس کرونا باشند.

 

مانند همه موارد دیگر داشتن یک الگوی رسانه ای مطمئن و قابل اعتماد در زمان های بحرانی مانند بحران ناشی از بیماری همه گیر ویروس کووید-19، برای خردسالان و جوانان نیز اهمیت ویژه ای دارد که ستاره راهنمای آنها باشد.

 

همانطور که می بینیم، تأثیر رسانه ها بر رفتار و کردار خردسالان و نوجوانان در طی دوران اپیدمی بسیار زیاد است و به همین دلیل عهده دار بودن هر مسئولیت سنگین باید با توجه به توانایی های فرد مسئول، تنظیم و برنامه ریزی شود.

در لحظاتی که همه مسائل نامطمئن و بیش از حد خطرناک بنظر می رسد، مطابق با این جمله گفته می شود: "مهم نیست که چه باری را به دوش می کشیم، بلکه مهم این است که چگونه آن را حمل می کنیم"، این مهم بطور خاص در مورد شخص مومن که به خالق خود اعتماد دارد و در نزدیکی او آرامش می یابد، برجسته می شود.

با این حال، شخص مومن از طریق الهام و منبع ایمانی به بهترین نحو آموزش می یابد که چگونه با برخی مشکلات و وسوسه ها کنار بیایید.

منبع:

https://mesihat.org/2021/03/16/uticaj-medija-na-ponasanje-djece-tokom-pandemije-covid-19/

انتهای پیام/ص

 

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 657 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.