English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٦ بهمن ١٤٠٠
مظلومیت بهشتی و خاطره‌ای از یک قاب
مظلومیت بهشتی و خاطره‌ای از یک قاب تاریخ ثبت : 1400/04/07
طبقه بندي : ,,
عنوان : مظلومیت بهشتی و خاطره‌ای از یک قاب
نويسنده : عباس خامه‌یار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : عباس خامه‌یار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان در یادداشتی به مناسبت سالروز شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی نوشت: فضاى سیاسى و تبلیغاتى آن روزها به شدت علیه شهید بهشتى بود به طورى که با زشت‌ترین و کریه‌ترین کلمات و واژگان ایشان را مورد تهاجم ناجوانمردانه قرار مى‌دادند.
متن : <#f:1066/>
:

در این یادداشت آمده است: امروز هفتم تیرماه، یادآور حادثه غم‌انگیز و تروریستی سال ۱۳۶۰ است. در آن روز آیت‌الله بهشتی به همراه ۷۲ تن از بهترین یاران انقلاب به شهادت رسیدند و امروز سى و نهمین سالگرد شهادت آن «راست‌قامتان جاودانه تاریخ» است.

به گواه بسیاری از پژوهشگران و افرادی که تاریخ آن روزهای انقلاب را به یاد می‌آورند، شهید بهشتی شخصیت بسیار مظلومی بود که همواره مورد تهاجم دشمنان و گاهی دوستان قرار می‌گرفت. نوشتار زیر خاطره‌ای است که یکی از مظلومیت‌های آن شهید بزرگوار را ترسیم می‌کند.

پس از پیروزى انقلاب اسلامى و از همان آغاز، دانشگاه‌ها، صحنه تاخت و تاز گروه‌هاى سیاسى و ایدئولوژیک دانشجویى بود. احزاب کمونیست و چپ‌گرا و همچنین جریان‌هاى اسلامى به شدت فضاى دانشگاه‌ها را تحت تأثیر خود قرار داده بودند و نزاع‌ها و جدل‌هاى سیاسى و ایدئولوژیکى میان طیف‌ها، احزاب سیاسى و جریان‌هاى اسلامى به شدت جریان داشت.

دکتر بهشتی و اردوی سیاسى ـ عقیدتى

به همین دلیل، براى رویارویى فکرى و سیاسى با جبهه متحد چپ‌گراى ضد انقلاب و به منظور پاسخ‌گویى به ابهامات مطرح شده در آن زمان، جریان اسلامى دانشجویى که متشکل در اتحادیه انجمن‌هاى اسلامى دانشگاه‌هاى سراسر کشور بود، تصمیم گرفت در تابستان ١٣٥٩ اردوى آموزش‌هاى سیاسى و ایدئولوژیکى سه ماهه‌اى را براى بازسازى و تقویت بنیه اعتقادى و سیاسى دانشجویان معتقد به انقلاب اسلامى و با حضور اساتید و شخصیت‌هاى علمى، سیاسى و عقیدتى برگزار کند. مقرر شد که این اردوی دانشجویى ٣٠٠ نفره‌ با شرایط سخت انضباطی و با انتخاب دانشجویانی از سراسر کشور و معرفی انجمن‌هاى اسلامى آن روزها در محل مجتمع آموزشى لویزان(محل فعلى دانشگاه شهید رجایی) برگزار شود.

در این اردوی سیاسى ـ عقیدتى که نخستین حرکت فرهنگى ـ آموزشى بعد از انقلاب محسوب می‌شد، شخصیت‌هاى علمى، دینى و سیاسى از جمله آیت‌الله بهشتى، آیت‌الله حائرى شیرازى، دکتر عبدالکریم سروش، مهندس بهزاد نبوى و ... حضور داشتند.

فضاى سیاسى و تبلیغاتى آن روزها به شدت علیه شهید بهشتى بود به طورى که با زشت‌ترین و کریه‌ترین کلمات و واژگان ایشان را مورد تهاجم ناجوانمردانه قرار مى‌دادند، تا جایی که برخى از جریان‌هاى انقلابى نیز تحت تأثیر فضاسازى مخالفان و جبهه متحد ضد انقلاب قرار داشتند.

در آن فضاى مسموم علیه شهید بهشتى، ایشان در اردوی سیاسى ـ عقیدتى دانشجویان درس «شناخت» ارائه مى‌داد که بسیار تأثیرگذار بود. نکته برجسته آن دوره این بود که شهید بهشتى بسیار منطقى، موشکافانه، علمى و با نظم و انضباط قابل توجهی به ارائه مطالب می‌پرداخت. ایشان بدون استثناء درس‌ها را در تمام مدت سه ماه، رأسِ ساعت، آغاز می‌کرد و به پایان مى‌رساند.

بعد از پایان درس همه دانشجویان شگفت‌زده از نظم و نحوه تدریس وی بودند. نظم آن شهید بزرگوار، آن‌چنان قابل توجه بود که دانشجویان زمان خود را با پایان درس شهید بهشتى تنظیم مى‌کردند. براى آن‌ها، نظم، انضباط، وقت‌گذارى و زمان‌شناسى شهید بهشتى شگفت‌انگیز بود.

هم‌دوره‌ای‌هایی که خارج از قاب ماندند

در پایان دوره سه ماهه، مرسوم بود که دانشجویان با اساتید عکس یادگارى مى‌گرفتند. من که خود از دانشجویان آن دوره بودم، خاطرم هست و شاهد بودم در عکسى که با شهید بهشتى گرفته شد، به‌رغم اینکه دانشجویان شیفته اخلاق، منش، روش، علم و دانش ایشان بودند، عده‌اى از هم‌دوره‌اى‌هایم از قاب عکس خارج شدند و حاضر نشدند با شهید بهشتی عکس یادگارى بگیرند.

به دلیل فضاى ظالمانه آن روز مظلومیت شهید بهشتى حتى بین طرفداران جریان انقلاب اسلامى و شاگردان و دانشجویان جریان انقلابى ـ اسلامى خود نیز چنین بود. دقیقاً این صحنه برابر چشمان شهید بهشتى و دانشجویان اتفاق افتاد. آن‌ها خارج از کادر ایستادند تا در کادری که شهید بهشتى ایستاده است، قرار نگیرند. در واقع این حادثه، صحنه‌اى دردناک و بسیار تأثربرانگیز بود که فقط با شهادت شهید بهشتى در هفتم تیرماه ١٣٦٠ جبران شد و آن زمان، اما این شخصیت بزرگ انقلاب اسلامى دیگر در میان مردم نبود. آن روز ملت ایران تشییع با شکوهى براى این شهید مظلوم و ۷۲ تن از یارانش برگزار کردند و پس از این واقعه، امام(ره) درباره شهادت ایشان با تأکید بر اینکه «بهشتی خاری بود در چشم دشمنان» و «بهشتى یک ملت بود»، فرمودند: «آنچه که من راجع به ایشان متاثر هستم و شهادت ایشان در مقابل آن ناچیز است مظلومیت ایشان در این کشور بود».

هفتم تیر، سالروز شهادت آیت‌الله بهشتی و یارانش گرامی باد.

روحشان شاد و راهشان پر رهرو باد ...

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 239 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.