English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٦ دی ١٤٠٠
تاریخچه دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه کابل
تاریخچه دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه کابل تاریخ ثبت : 1400/04/02
طبقه بندي : ,,
عنوان : تاریخچه دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه کابل
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : خانه فرهنگ ایران در کابل
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه کابل بنابر ضرورت جامعه و مهم بودن این دانشکده در سال 1323 تاسیس گردید که در معرفی و چگونگی تاریخ ادبیات و فرهنگ افغانستان گام های متین را  برداشته و کار های ارزشمندی را تا امروز انجام داده است.

قبل از سال 1323 در دانشکاه کابل  تنها سه دانشکده فعالیت داشت دانشکده  پزشکی، دانشکده حقوق  و دانشکده ساینس  فعالیت داشت و هدف از تاسیس  دانشکده ادبیات  تربیت جوانان  کشور  به منظور شرح  و بیان  تاریخ کشور  معرفی فرهنگ و ادب کشور به  جهانیان  از طریق تحقیق  و  تحصیل بوده است.  گذشته از آن  تربیت معلمان  ورزیده  و اگاه در رشته­های مختلف  علمی و ادبی  و هدف دیگردانشکده  را  تشکیل می­دهد. تربیت و پرورش نویسندگان و محققان  نیز از هدف عمده  دانشکده  به شما می­رود.  در سال اول در این دانشکده  تاریخ ادبیات پشتو،  تاریخ  ادبیات  دری، دستور زبان پشتو،  دستور زبان دری،  متون  پشتو، فنون ادبی پشتو، فنون ادبی دری، عربی  و زبان انگلیسی تدریس می­گردید. اکنون دانشکده ادبیات دانشکاه کابل داری 11 گروه می­باشد که به دو بخش تقسیم گردیده است. ادبیات داخلی و ادبیات خارجی دپارتمان زبان و ادبیات فارسی، دپارتمان زبان و ادبیات پشتو و دپارتمان زبان و ادبیات ازبکی شامل ادبیات داخلی می­باشد. دپارتمان زبان و ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری  فعالیت دارد.

دپارتمان زبان و ادبیات فارسی، دپارتمان زبان و ادبیات پشتو، دپارتمان زبان و ادبیات آلمانی و دپارتمان زبان و ادبیات روسی در یک ساختمان می­باشد که 24 اتاق مربوط به دپارتمان زبان و ادبیات فارسی است که 8 اتاق آن کلاسی های درسی است یک اتاق ریاست دپارتمان و یک اتاق کتابخانه و بقیه اتاق­های اساتید می­باشد.

نخستین برنامۀ کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی‌دری و پشتو در سال 1356 خورشیدی در زمان حکومت داودخان شروع به فعالیت نمود با فراغت دورۀ اول در سال 1358 و آغاز تحول در کشور برنامۀ کارشناسی ارشد متوقف گردید. بنابرآن در زمان حزب دموکراتیک خلق دوباره این برنامه به فعالیت آغاز و دو دوره دانشجویان از آن فارغ‌التحصیل گردیدند. بنابر مشکلات سیاسی این برنامه دوباره متوقف و در 16 حوت(اسفند) سال 1382 خورشیدی آغاز گردید. خوشبختانه در طی18 سال اخیر ۱۲ دوره که جمعاً بیشتر از300 تن می‌گردد، از دپارتمان دری مدرک فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی ارشد به دست آورده‌اند که در آینده نزدیک دوره 13 آن نیز از دپارتمنت زبان و ادبیات فارسی‌دری فارغ التحصیل خواهند شد.

در سال‌های اخیر 9 تن از دانش‌پژوهان که همۀ آنان از میان استادان دپارتمان فارسی بودند و در سال 1392 شامل برنامۀ دکتری گردیده بودند شش تن آنان دفاع نهایی تز های دورۀ دکتری خود را با موفقیت به پایان رسانیدند. اگرچه این دانشجویان را می‌توان دورۀ اول مقطع دکتری در سطح کشور به گونه دقیق محسوب کرد لازم به ذکر است که پیش‌ازاین هم در زمان محمدداؤدخان برنامه کارشناسی ارشد و حتی دکتری برای دانشجویان در دپارتمانزبان و ادبیات فارسی به صورت غیرمستقیم فعال بوده است، زیرا سامی سعدون از کشور عراق از رسالۀ دکتری خود به راهنمایی دکتر عبدالقیوم قویم و دکتر« اسدالله حبیب» و «عفاف الزیدان» از کشور مصر به راهنمایی پوهاند «غلام صفدر پنجشیری» و پوهاند «همایون» از رساله دکتری خود دفاع نموده‌اند که این مسأله نیز از افتخارات بزرگ تاریخی دپارتمان زبان فارسی دانشگاه کابل در زمینۀ آموزش در سطح عالی تحصیلی در کشور شمرده می­شود. جای شکرگذاری است که دپارتمان فارسی در طول فعالیت خود در دانشگاه کابل یکی از کانون‌های مهم کادرهای عالی رتبه با درجه تحصیلی دکتری و درجۀ علمی پوهاند(دانشمند) بوده است. هم اکنون 11 نفر از اعضای دپارتمان فارسی دری دارای دیپلم مقطع دکتری (P H D) می‌باشند و دو نفر از استادان محترم «صدیق الله کلکانی» و «مریم برمک» در مقطع دکتری در کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران مشغول تحصیل‌اند.

در سال 1397 خورشیدی دور دوم برنامۀ دکتری آغاز گردید که متقاضیان بعد از سپری نمودن سه مرحله به تعداد 10 نفر موفق گردیدند. دروس برنامه مذکور در سال 1398 آغاز گردید که تا کنون ادامه دارد. در این دوره استادان دپارتمان فارسی و برخی استادان از جمهوری اسلامی ایران دعوت به تدریس شدند. دانشکده ادبیات در مقطع کارشناسی در حدود 2000 دانشجو، مقطع کارشناسی ارشد 140 دانشجو و در مقطع دکتری تعداد 15 دانشجو دارد.

دپارتمان و گروه های دانشکده ادبیات دانشگاه کابل به شرح زیر می­باشد.

الف- دانشکده ادبیات داخلی

۱- دپارتمان زبان و ادبیات پشتو 

۲- دپارتمان زبان و ادبیات فارسی دری 

3- دپارتمان زبان وا دبیات ازبکی

ب- دانشکده ادبیات خارجی

1- دپارتمان زبان و ادبیات عربی 

2- دپارتمان زبان و ادبیات اسپانیولی 

3- دپارتمان زبان و ادبیات روسی 

4- دپارتمان زبان و ادبیات انگلیسی 

5- دپارتمان زبان و ادبیات فرانسوی 

6- دپارتمان زبان و ادبیات ترکی 

7- دیپارتمان زبان و ادبیات چینی

8- دیپارتمان زبان و ادبیات آلمانی 

شایان ذکر است رئیس فعلی دانشکده ادبیات داخلی سرکارخانم دکتر «راحله حمیدزی» می باشند که فارغ التحصیل ایران است و چندین  سال مسئول گروه و کرسی زبان و ادبیات فارسی دری بودند.

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 242 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.