English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٦ دی ١٤٠٠
اولیور تامبو، سیاستمدار و انقلابی ضد آپارتاید آفریقای جنوبی
اولیور تامبو، سیاستمدار و انقلابی ضد آپارتاید آفریقای جنوبی تاریخ ثبت : 1400/03/12
طبقه بندي : ,,
عنوان : اولیور تامبو، سیاستمدار و انقلابی ضد آپارتاید آفریقای جنوبی
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در آفریقای جنوبی
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

اولیور رجینالد کایزانا تامبو (27 اکتبر 1917- 24 آوریل 1993)، سیاستمدار و انقلابی ضد آپارتاید آفریقای جنوبی بود که از سال 1967 تا 1991، به عنوان رئیس کنگره ملی آفریقا (ANC) فعالیت کرد.

الیور تامبو در 27 اکتبر 1917، در روستای نکانتولو در بیزانا، شرق پوندولند در منطقه فعلی کیپ شرقی، متولد شد. اهالی دهکده ای که تامبو در آن متولد شد، بیشتر کشاورز بودند. پدرش، موزمنی تامبو، فرزند یک کشاورز و دستیار فروشنده ای در یک فروشگاه تجاری محلی بود. موزمنی چهار همسر و ده فرزند داشت که همه باسواد بودند. مادر اولیور، همسر سوم موزمنی، جولیا نام داشت.تامبو از خانواده ای باثبات بود که همه اعضای آن باید تحصیلات خوبی می داشتند. در آوریل 1928، او به همراه برادرش در مدارس مبلغین آنگلیکان و متدیست، شامل مدرسه مبلغین صلیب سرخ، ثبت نام کرد. پس از پنج سال در صلیب مقدس، تامبو در تحصیلات خود رتبه ممتازی کسب کرد و به سنت پیتر در ژوهانسبورگ منتقل شد.

تامبو در سال 1938 به عنوان دانشجویی ممتاز فارغ التحصیل شد. پس از آن، تامبو در دانشگاه فورت هار پذیرفته شد، اما در سال 1940، او به همراه چندین نفر دیگر از جمله نلسون ماندلا، به دلیل شرکت در اعتصاب دانشجویان اخراج شد. در سال 1942، تامبو برای تدریس علوم و ریاضیات به دبیرستان سابق خود در ژوهانسبورگ بازگشت.

تبعید در لندن

کنگره ملی آفریقا تامبو را به خارج از کشور اعزام کرد تا مخالفان آپارتاید را هدایت کند. وی با خانواده اش در ماسول هیل در شمال لندن اقامت گزید و تا سال 1990 در آنجا زندگی کرد. دوری از همسر و سه فرزندش در دوران تبعید، برای تامبو بسیار آزاردهنده بود، اما همسرش، آدلاید، با پذیرایی از اعضای کنگره ملی آفریقا که از انگلستان می آمدند، از کنگره پشتیبانی می کرد.

در سال 1967، پس از مرگ آلبرت لوتولی، رئیس کنگره، تامبو به عنوان سرپرست کنگره انتخاب شد. او حتی پس از تبعید از آفریقای جنوبی، به دنبال حفظ انسجام کنگره ملی آفریقا بود. او به دلیل اِعمال نفوذ ماهرانه خود، توانست تبعیدی های مستعد آفریقای جنوبی را به خود جلب کند که یکی از آنها تابو امبکی بود.

در 30 دسامبر 1979 در لوزاکای زامبیا، تامبو به عنوان رئیس و آلفرد نزو، دبیرکل وقت کنگره ملی آفریقا، با تیم جنکین، استیون لی و الکس مومباریس، اعضای کنگره و فراری های  زندان فیلیپ گوسی ملاقات کردند. در اوایل ژانویه، حضور آنها توسط کنگره رسما اعلام شد و در 2 ژانویه 1980، تامبو آنها را در کنفرانسی مطبوعاتی معرفی کرد.

فعالیت های چریکی

تامبو مسئول مستقیم سازماندهی واحدهای چریکی فعال بود. تامبو همراه با رفقایش، نلسون ماندلا، جو اسلوو و والتر سیسولو حملات متعددی را علیه دولت آپارتاید هدایت و سازماندهی کرد. در مصاحبه ای در سال 1985، از تامبو نقل شده که "در گذشته، ما می گفتیم که کنگره عمداً زندگی بی گناهی را نخواهد گرفت. اما اکنون، با نگاهی به آنچه در آفریقای جنوبی اتفاق می افتد، دشوار است که بگوییم غیرنظامیان نمی میرند."

کمیسیون حقیقت و آشتی پس از آپارتاید (TRC) در بین سال های 1997-1998، تامبو را به عنوان شخصی معرفی کرد که بمب گذاری 20 مه 1983 در خیابان کلیسا را تایید کرد. این حادثه به کشته شدن 19 نفر و زخمی شدن 197-217 نفر منجر شد. این حمله توسط یک واحد عملیات ویژه  ANC، با نام  Umkhonto we Sizwe (MK) به فرماندهی ابوبکر اسماعیل انجام شد. در سال 1979، تامبو به عنوان رئیس ANC، اجازه انجام چنین عملیات هایی را داده بود. در زمان حمله، آنها به جو اسلوو به عنوان رئیس ستاد گزارش دادند.

کنگره ملی آفریقا (ANC) در بیانیه ای اعلام کرد که بمب گذاری در پاسخ به حمله مرزی آفریقای جنوبی به لسوتو در دسامبر 1982، که به کشته شدن 42 نفر از طرفداران و غیرنظامیان ANC منجر شد و ترور روت فِرست، از فعالان ANC و همسر جو اسلوو، در ماپوتو، موزامبیک انجام شد. این کنگره ادعا کرد که 11 نفر از کشته شدگان پرسنل نیروی دفاعی آفریقای جنوبی (SADF) بوده و از این رو یک هدف نظامی محسوب می شدند. نماینده حقوقی برخی از قربانیان استدلال کرد که آنها کارمندان اداری، از جمله اوپراتور تلفن و تایپیست هستند، و نمی توان آنها را یک هدف قانونی نظامی در نظر گرفت.

ده نفر از عوامل MK، از جمله اسماعیل، برای این بمب گذاری و بمب گذاری های دیگر درخواست عفو کردند. این درخواست ها به دلایل مختلف رد شدند، از جمله این که این یک حمله تروریستی متناسب با انگیزه سیاسی نبود. کمیسیون حقیقت و آشتی دریافت که تعداد غیرنظامیان در مقابل پرسنل نظامی کشته شده نامشخص است. آمار پلیس آفریقای جنوبی نشان می دهد که هفت عضو SADF کشته شده اند. کمیسیون دریافت که حداقل 84 نفر از مجروحان عضو یا کارمند SADF بودند. این عفو توسط TRC اعطا شد.در سال 1985، او دوباره به عنوان رئیس ANC انتخاب شد.

 

بازگشت به آفریقای جنوبی

پس از انتخاب شدن به عنوان رئیس ANC در ژوئیه همان سال، پس از بیش از 30 سال تبعید، او در 13 دسامبر 1990 به آفریقای جنوبی بازگشت. او به دلیل قانونی شدن ANC توانست به آفریقای جنوبی بازگردد. او پس از بازگشت از تبعید، مورد حمایت بسیاری قرار گرفت. برخی از این حمایت ها حتی از سوی رقبای قدیمی صورت گرفت. با این حال، به دلیل سکته مغزی در سال 1989، انجام وظایف به عنوان رئیس ANC برای او دشوارتر شد؛ بنابراین، در سال 1991، نلسون ماندلا مسئولیت ریاست ANC را بر عهده گرفت. هنگامی که او از سمت خود به عنوان رئیس جمهور کناره گیری کرد، کنگره موقعیت ویژه ای را برای او به عنوان رئیس ایجاد کرد.

وفات

تامبو پس از تحمل عوارض ناشی از سکته، در 24 آوریل 1993، در سن 75 سالگی درگذشت. مرگ او 14 روز پس از ترور کریس هانی و یک سال قبل از انتخابات عمومی 1994 که طی آن، نلسون ماندلا به عنوان رئیس جمهور آفریقای جنوبی انتخاب شد، رخ داد. ماندلا، ثابو امبکی و والتر سیسولو در مراسم تشییع جنازه او شرکت کردند. تامبو در بنونی، گوتنگ به خاک سپرده شد.

منبع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Oliver_Tambo

انتهای پیام/ص

 


Oliver Reginald Kaizana Tambo

African National Congress

Nkantolo

Bizana

Pondoland

Mzimeni Tambo

Julia

Anglican and Methodist missionary schools

Holy Cross missionary school

St. Peter's

Muswell Hill

Adelaide

Albert Lutuli

Thabo Mbeki

Lusaka, Zambia

Alfred Nzo

Tim Jenkin

Stephen Lee

Alex Moumbaris

Phillip kgosi prison

Joe Slovo

Walter Sisulu

Truth and Reconciliation Commission

Church Street

Aboobaker Ismail

Ruth First

Maputo

South African Defence Force

Chris Hani

Benoni

Gauteng

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 291 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.