English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان|سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران
دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨
رسانه ها در بلخ
رسانه ها در بلخ تاریخ ثبت : 1394/05/05
طبقه بندي : ,,
عنوان : رسانه ها در بلخ
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : وابستگي فرهنگی جمهوري اسلامي ايران در مزار شريف
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

شماره

فهرست مطالب

صفحه

1

رسانه های شمال وشمال شرق افغانستان

4

2

      سخن نخست

4

3

فصل اول  استان بلخ

7

4

      رسانه های استان بلخ

7

5

            الف - رسانه های تصویری

8

6

            ب - رسانه های صوتی

16

7

            ج - نشریات چاپی

23

8

                        روزنامه ها

23

9

                        هفته نامه ها وماهنامه ها

23

10

فصل دوم :     رسانه های استانهای شمال

31

11

          1 - استان فاریاب

31

12

                   الف - رسانه های صوتی وتصویری

32

13

                    ب -  رسانه های چاپی

36

14

          2 - استان جوزجان

42

15

                   الف - رسانه های تصویری

42

16

                    ب - رسانه های صوتی

43

17

                    ج - رسانه های چاپی

46

18

          3 - استان سرپل

50

19

                        رسانه های سرپل

50

20

                  الف - رسانه های تصویری وصوتی

51

21

                   ب -  رسانه های چاپی

51

22

         4 - سمنگان

52

 


شماره

عناوین

صفحه

23

                الف - رسانه های تصویری

52

24

                 ب - رسانه های صوتی

53

25

                ج - رسانه های چاپی

54

26

فصل سوم : رسانه های زون شمال شرق

57

27

      1 - استان بدخشان

57

28

             رسانه های بدخشان

57

29

               الف - رسانه های تصویری

58

30

               ب - رسانه های صوتی

58

31

               ج - رسانه های چاپی

60

32

                            رسانه های غیر فعال

65

33

     2 - استان بغلان    

68

34

                 رسانه های بغلان

68

35

              الف  - رسانه های تصویری

68

36

              ب - رسانه های صوتی

69

37

              ج - رسانه های چاپی

71

38

       3 -  استان کندوز . کندز . قندوز

73

39

               رسانه های کندوز

73

40

            الف - رسانه های تصویری

73

41

             ب - رسانه های صوتی

74

42

             ج - رسانه های چاپی

76

43

     4 - استان تخار

79

44

             رسانه های تخار

79

شماره

عناوین

صفحه

44

          الف - رسانه های تصویری

79

45

           ب  - رسانه های صوتی

80

46

          ج - رسانه  های چاپی

82

47

خبرنگاران ونخبگان رسانه ای در بلخ

84

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رسانه های شمال وشمال شرق  افغانستان

 

سخن نخست :

 

رسانه ها در استانهای شمال وشمال شرق افغانستان ،همانند سایر مناطق کشور در 14 سال اخیر از لحاظ کمی و برخی هم  از لحاظ کیفی رشد سریع   وفزاینده داشته  است . به گونه ای که در دوره ی طالبان در تمام استانهای شمال وشمال شرق تنها چند رادیوی  دولتی قابل نشر بود  وشبکه های تلویزیونی دولتی فعالیت نداشتند . وقبل از آن نیز فقط چند تلویزیون در استانهای مهم و پرجمعیت کشور مانند بلخ ، کندوز ، بدخشان وجوزجان فعالیت می کردند ونشرات استانی آنها از 1 الی 3 ساعت فراتر نمی رفت .

ولی با روی کار آمدن دولت انتخابی در کشور بعداز شکست طالبان که زمینه برای حضور وفعالیت رسانه های آزاد فراهم شده بود واز سوی دیگر اسپانسر های زیادی برای ایجاد رسانه ها هزینه می کردند . روز به روز بر تعداد رسانه ها در بخش های مختلف کشور افزوده شد .به طوری که در حال حاضر تقریبا در تمام استانهای کشور رسانه های صوتی وتصویری خصوصی فعالیت می کنند ومردم را از جریانات روز آگاه ساخته ویا در مورد دیگر مسایل روزمره برای روشن ساختن افکار عامه کوشش می کنند .در حال حاضر بیش از 190 رسانه ی مختلف در بخش های چاپی ، صوتی وتصویری در 9 استان زون شمال وشمال شرق کشور فعالیت می نمایند که فعالیت این رسانه ها در راستای خبررسانی ، آگاهی دهی ، وبالابردن ظرفیت های فکری مردم موثر بوده است . علاوه از اینها رسانه های سراسری کشور نیز در بسیاری از استانها برای علاقه مندان قابل دسترس می باشد .

با توجه به اهمیت رسانه ها به عنوان رکن چهارم دولت و اینکه زمینه برای حضور وفعالیت رسانه های خصوصی در کشور فراهم گردیده ،کار رسانه ای می تواند از اهمیت خاصی در جامعه ی جنگ زده و محرومیت کشیده ای مثل افغانستان برخوردار باشد .در شرایطی که کشور با بحرانها و مشکلات فراوانی روبرو بوده واز مصایب عدیده ای رنج می برد ، حضور رسانه ها می تواند سبب بوجود آمدن حرکت های مفید ومثمر در راستای اصلاح وبهبود جامعه شود . زمانی که تیم فوتبال افغانستان در مقابل تیم هند یا پاکستان برنده می شود ، در واقع این رسانه هاست که با پیام رسانی به موقع خود سبب ایجاد شور وتحرک در میان فرد فرد جامعه ی افغانستان شده  وهمه را به وجد وشعف ملی  دعوت می کند . تجربه ی شیرینی که برای یک بار تمامی افغانها بدون استثنا احساس شادی وغرور کرده و خود  را در یک مسیر می دیدند . یا زمانی که حوادث وجنایات مانند قضیه ی پغمان و قتل فرخنده روی داد در واقع  اطلاع رسانی وپیگیری وقایع توسط رسانه های کشور است که باعث به محاکمه کشانیدن عاملین قضایا میگردد . در قضیه ی فرخنده حتی رسانه ها در شناسایی ودستگیری  عاملان قضه نقش کلیدی بازی کردند .

این نشان می دهد که افغانستان امروز ، با افغانستان یک دهه قبل بسیار تفاوت کرده ، میزان آگاهی وشعور اجتماعی مردم کشور بالا رفته  ومردم افغانستان اکنون خود را نیازمند به آموزه های گسترده تر و باارزشتری می بینند . آموزه هایی مانند رشد فرهنگ ، رشد اقتصاد ، وپیشرفت هرچه بیشتر وبهتر به سوی علم وتکنالوژی روز . اگر رسانه ها در این 14 سال بدین روال فعالیت نمی داشت ما اکنون شاهد چنین رشدی نمی بودیم .در واقع  رسانه ها در دسترسی به این دست آورد ها نقش با ارزشی داشته ودارد .

در استانهای شمال وشمال شرق افغانستان بخصوص استان بلخ که در 14 سال گذشته وضعیت امنیتی بهتر بود و مردم نسبت به دیگر استانها شب ها وروزهای آرامتری را پشت سر می گذاشتند ،در این سالها زمینه ی بهتری نسبت به دیگر استانهای کشور برای فعالیت رسانه ای فراهم بوده است . همین موضوع سبب ایجاد بازار داغ رقابت های رسانه ای در شمال گردیده است . در شهر مزار شریف  مرکز فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی 9 استان در حال حاضر 16 تلویزیون فعالیت می کنند جدا از آن حدود 15 شبکه ی سراسری دیگر در استان بلخ قابل دریافت است که سبب ایجاد بازار گرم رقابت گردیده است . ولی در بسیاری از استانهای دیگر شمال وشمال شرق هنوز هم  کمبود شبکه های تلویزیونی احساس می شود .

ولی در قسمت رادیو در اکثریت  استانها بغیر از رادیو ی ملی چندین رادیوی خصوصی دیگر نیز فعالیت دارند که نشان د هنده ی بیشتر بودن فعالیت رادیو ها در این منطقه است . التبه نظر به کوهستانی ودور بودن بسیاری از شهرستانها فعالیت این رادیو ها خود توانسته که سبب ایجاد سهولت های زیادی برای ساکنان مناطق دور دست شود . هرچند اکنون در استان بلخ بازار رادیو تقریبا کساد شده توجه کمتری به رادیو می شود ولی  در دیگر مناطق هنوز هم مردم با شوق وعلاقه ی وافر  به برنامه های رادیویی گوش فرا می هند .چندین شبکه ی رادیویی سراسری نیز در مراکز بسیاری از استانهای شمال وشمال شرق قابل دریافت اند .

اما در قسمت رسانه های چاپی متاسفانه وضعیت زیاد خوب نبوده است . با اینکه در یک دهه ی اخیر بیش از 100 رسانه ی چاپی در 9 استان اجازه ی فعالیت اخذ کرده اند . ولی بعد از مدت اندکی از فعالیت باز مانده وامروزه کمتر رسانه چاپی را می توان یافت که برای دراز مدت به نشریات خود ادامه بدهد . اکثر رسانه های چاپی  پروژه ای بوده وبا ختم پروژه از فعالیت باز مانده اند .در حال حاضر  دو روزنامه ی عصر نو تنها روزنامه در 9 استان است که در چندین استان توزیع می شود .ومابقی رسان ها در داخل خود استان خلاصه شده و حتی تیراژ شان به  100 جلد نیز می رسد . هرچندچندین روزنامه و مجله از مرکز کشور در استانهای شمال کشور توزیع می گردد . ولی به طور عموم کار رسانه های چاپی مانند کابل  وحتی هرات نبوده ودست وپا شکسته پیش می رود .

جدا از همه ی این گفته ها کارکرد رسانه ها از لحاظ ارزشی وکیفی جای بحث و تامل زیادی دارد و در این قسمت باید بیشتر کار شود . زیرا مشکل نبود برنامه ، نبود سوژه واز همه  مهمتر نبود بودجه گریبانگیر تمامی رسانه ها گردیده ونیاز احساس می شود تا سردمداران رسانه ها در این راستا توجه جدی نمایند .

 

 

 

 

 

 

فصل اول

 

 رسانه های استان بلخ

 

فعالیت های رسانه ای در بلخ رشد گسترده ای داشته ، وتعداد رسانه های دولتی وخصوصی تصویری ، صوتی وچاپی در این استان به 65 رسانه می رسد . روزنامه ی بیدار در سال 1300 اولین رسانه در بلخ به شمار می رود که تاکنون نیز نشرات دارد .علاوه از آن رادیو تلویزیون ملی که مادر همه رسانه های بلخ شمرده می شود نیز از دهه های قبل در این استان فعالیت داشت .در حال حاضر 16 تلویزیون محلی ، 17 رادیوی محلی ، و32 رسانه ی چاپی در اطلاعات وفرهنگ بلخ ثبت گردیده است .تلویزیونها عبارتند از تلویزیون ملی ، آرزو ، مهر ، مهربان ، کام ، عفا ، سفیر، الماس ، رنا ، آسیا ، آریانا بلخ ، سماء ،هیله ، ستاره ی سحر ،  24 و میترا که تلویزیونهای عفا وکام اخیرا از نشرات بازمانده اند  .رادیو ها نیز عبارتند از رابعه ی بلخی ، نهاد ، لحظه ، نوبهار بلخ ،رادیو سبز ، نسل نوین ، پلیس پامیر ،رادیو شهر ، رادیو امید جوان ، رادیو ما ، رادیو ملی ،رادیو  آرزو ،رادیو ستاره سحر ، رادیو باند ، رادیوبیان شمال ، رادیوکلید ورادیو مهر .

رسانه های چاپی عبارتند ا ز : بیدار ،یولدوز ، عصر نو ، بلخ ، پرچم آزادی ، معارف ، بلخ امروز ، پرخه ، پسرلی ، روشنایی ، یادگار ،هویدا، عیاران بلخ ، بشارت ، ارتقای نوین ، امید همزیستی ، صدای بانو ، صدای آزادی ، عقاب ، به یاد حق ، شهرداری ، اطلاعات بازار و....

علاوه از آن شماری از رسانه های ملی وبین المللی که از کابل نشرات دارند در بلخ نمایندگی داشته ونشرات می نمایند .مانند تلویزیون شمشاد ، طلوع ، آریانا ، تمدن ، راه فردا ، ژوندون ، سبا ، نور ،لمر ، افغان ، آیینه ،نورین ، میوند و طلوع نیوز .

رسانه های بین المللی عبارتند از بی بی سی . رادیو آزادی ، رادیو تلویزیون آشنا صدای امریکا

از سوی دیگر رسانه های مختلف  جهانی مانند  الجزیره ، صدای آلمان و صداو سیمای ایران نیز در مزار شریف خبرنگار ونمایندگی دارند .

همچنان چندین نهاد رسانه های مانند خانه رسانه ای دفتر مدیوتیک ، انیستیتوت گزارشی جنگ وصلح ، انجمن اجتماعی خبرنگاران ، دفتر نی یا حمایت کننده ی رسانه ها ودفتر ایفس یا مرکز بین المللی نظام های انتخاباتی نیز از مراکز حمایت کننده وتوانبخشی رسانه ها می باشد .

چندین نمایندگی اتحادیه های خبرنگاری نیز در مزار شریف وجود دارد مانند انجمن خبرنگاران افغانستان ، اتحادیه ی ملی خبرنگاران وانجمن آزاد خبرنگاران جنوب آسیا یا سفما در مزار شریف نمایندگی دارند .ولی فعالیت مشخص در راستای خبرنگاری انجام نداده اند .

 

الف - رسانه های تصویری

 

1 - تلویزیون ملی بلخ :

این تلویزیون در سال 1366 خورشیدی توسط دولت وقت تاسیس گردید . در حال حاضر محمد گل زلمی مسئول عمومی رادیو تلویزیون بلخ  مسئولیت اداره ی آنرا بدوش دارد .تلویزیون ملی بلخ کلیه مناطق مزار شریف و بسیاری از شهرستان های بلخ را تحت پوشش قرار داده است .در شبانه روز 18 ساعت نشرات دارد که 12 ساعت آن برنامه های تولیدی ولایت بلخ ومابقی برنامه های تلویزیون ملی کابل پخش می گردد . در حال حاضر 26 کارمند دارد که شامل 2 کارمند اناث و 14 کارمند افتخاری می گردد .تلویزیون ملی بلخ به زبانهای دری ، پشتو ، ازبکی وترکمنی برنامه های مختلف ومتنوع دارد .

این تلویزیون بیش از 10 برنامه ی تولیدی دارد که در هفته بیش از 18  ساعت پخش می گردد وشامل برنامه هایی در بخش ، تفریحی ، آموزشی ،کودکان ، زنان ، اجتماعی ، سیاسی ، ورزشی ، دینی و معلوماتی می باشد . علاوه از آن روزانه 3 ساعت برنامه های مستند به زبانهای دری وپشتو نشر می کند  . سرویس خبری دری وپشتو  وبرنامه های ویژه به زبان ازبکی وترکمنی نیز دارد .

شماره تماس :0700503410-0502002296 ایمیل آدرس : (rta.balkh@gmail.com)

آدرس : ناحیه ی سوم شهرداری مزار شریف ، گذر میرزا قاسم 

2 - تلویزیون آریانا بلخ :

 شاخه ای از تلویزیون سراسری آریانا است که از سال 1391 در مزار شریف نشرات دارد . در هر شبانه روز 2 ساعت  برنامه های بلخ از طریق این تلویزیون نشر می شود .برنامه های دوساعته ی آریانا بلخ شامل ، اخبار ، تحلیل های سیاسی وهفته ای یک بار یک برنامه ی اجتماعی می باشد . صاحب امتیاز این تلویزیون احسان الله بیات است  ورئیس ولایت بلخ این تلویزیون بشیر انصاری ا ز خبرنگاران مزار شریف است . همچنان حمید الله مدیر مسئول این تلویزیون می باشد . تلویزیون مذکور از سوی صاحب امتیاز تامین می گردد. تلویزیون آریانا بلخ در حال حاضر 24 کارمند دارد که 8 تن آنان را بانوان تشکیل می دهند  وکارمند افتخاری ندارد .نشرات  این تلویزیون به زبانهای دری ، پشتو وازبکی است وتا ساحه ی 60 کیلومتری را تحت پوشش قرار  می دهد .علاوه از نشرات دو ساعته کارمندان ولایت بلخ در برخی از برنامه هایی که در تلویزیون سراسری نیز پخش می گردد سهم می گیرند به گونه ی مثال گزارش های ویژه ی فرهنگی ، اقتصادی وسیاسی .

شماره تماس : 0700150034

 

آدرس : کارته آریانا مزار شریف

 

3 - تلویزیون 24 :

 تلویزیون 24 در سال 1393 در مزار شریف شروع  به کار کرده ونور احمد نوری صاحب امتیاز ، ونثار آریانفر مدیر مسئول آن می باشد .تلویزیون مذکور 18 ساعت در روز نشرات دارد و به زبانهای فارسی وپشتو برنامه نشر می کند .موج نشراتی این تلویزیون 639.25 است در حال حاضر 24 کارمند به شمول 10 خانم دارد که 5 تن کارمندان به شکل افتخاری کار می کنند .از طریق اعلانات تجارتی  ومنابع شخصی صاحب امتیاز تامین می شود .برنامه های این تلویزیون شامل برنامه ای تفریحی 1 ساعت در هفته  ، کارتونی برای کودکان ؛1 ساعت در روز . برنامه ی زنان 1 ساعت در هفته برنامه ی آموزشی خانوادگی 1 ونیم ساعت در هفته و برنامه ی خبری هر سرساعت 90 ثانیه خبر ودر  هر روز نیم ساعت خبر نشر می نماید . همچنان روزانه 2 ساعت برنامه های اسلامی شامل تبلیغ وسخنرانی علمای دین نیز نشر می نماید . همچنان برنامه اجتماعی  تحت نام تکاپوهفته ای یک ساعت  نیز نشر می نماید .

در حال حاضر دفتر این تلویزیون در ابراهیم زاده پلازا جاده ی مسعود منزل دوم موقعیت دارد .

 

شماره نور ا حمد نوری :(nuri@afg24.tv) 0787538383 

 

شماره نثار آریانفر : 0799799244  (nesar.arianfar@gmail.com)

4 - تلویزیون ستاره سحر :

تلویزیون ستاره سحر در سال 1389 شروع به کار کرد واولین  تلویزیون خصوصی در مزار شریف می باشد .صاحب امتیاز آن شفیع عزیزی است . از طریق اعلانات تجارتی و پروژه های اسپانسر های خارجی تامین می گردد . تلویزیون مذکور به همراه رادیو ستاره سحر 20 کارمند دارد که 12 تن بانوان و8 تن مردان می باشند . 10 نفر از این کارمندان به صورت افتخاری کار می نمایند .تلویزیون ستاره سحر 24 ساعت در روز نشرات دارد وبرنامه هایش شامل بخش های تفریحی 1 ساعت ، کارتون برای اطفال ، 2 ساعت ، برنامه ی مخصوص خانم ها که در مورد پیشرفت پروژه های یو اس ا آی دی  بحث می نماید .برنامه ی آموزشی تحت نام مسیر درست هفته یک ساعت و یک  برنامه سیاسی ونیز اخبار به شکل زیر نویس و در روز 15 دقیقه ساعت 7 شام اخبار نشر می نماید . همچنان  روزهای جمعه یک ساعت تبلیغ علما در نماز جمعه را نشر می نماید .هم چنان هر شب دو ساعت برنامه ی ورزشی  کشتی کج که از تلویزیون های غربی نشر می شود نیز از طریق این تلویزیون نشر می گردد  .

برنامه تلویزیون ستاره سحر به زبانهای فارسی وپشتو وقسما به زبانهای ازبکی وترکمنی می باشد پوشش نشرات تلویزیون ستاره سحر 200 کیلومتر مربع است که 50 کیلومتر در هر طرف می شود .

در حال حاضر تلویزیون مذکور درجاده ی مسعود ، مارکیت هاشم برات روبروی لیسه ی سلطان غیاث الدین  منزل 4 موقعیت دارد ویک دفتر در شهرک خالد ابن ولید نیز دارد .

شماره شفیع الله عزیزی 0797909014

یکی از برنامه های ستاره ی سحر که بیشتر سبب شکایت مردم گردیده برنامه ی ورزشی کشتی کج می باشد که تصاویر مردهایی که در میدان مبارزه می کنند به صورت نیمه برهنه به نمایش در می آید . بارها از سوی خانواده ها از این بابت شکایت صورت گرفته است . سیاست نشراتی این تلویزیون بر مبنی پابندی به باور های دینی نبوده و تقریبا بسیاری از صحنه هایی که دیگر تلویزیون ها از نشان دادن آن پرهیز می نمایند در ستاره ی سحر به نمایش در می آید .

5 - تلويزيون سفير :

 اين تلويزيون كه در سال 1390 شروع به فعاليت نموده بود در سال 1391 به نشرات شروع كرد . در آغاز نزديك به 80 كارمند  ذكور واناث داشت  و نزديك به يك سال قبل از نشرات به تهيه ي برنامه هاي مختلف در بخش هاي ديني ، كودكان ، فرهنگي ، ادبي ، تاريخي ، اجتماعي وسياسي  داشت ولي  اكنون  10 كارمند  دارد . كه دو كارمند افتخاري  را نيز شامل مي شود .  در حال حاضر هيچ كارمند زن ندارد . صاحب  امتياز اين تلويزيون سيد عبدالله مسرور وكيل شوراي ولايتي بلخ است . و مدير مسئول  قبلي سيد جواد موسوي  بود ولي اكنون  كسي بنام ميرويس ناصري  تلويزيون مذكور را اداره مي كند .موج نشراتي اين تلويزيون 987  است  و نزديك به  100 كيلومتر را تحت پوشش  داشت ولي اكنون كمتر از 50 كيلومتر را پوشش مي دهد . در حال حاضر بيشتر برنامه هاي اين تلويزيون را كارتوني 1 ساعت در روز  برنامه ي ثبت شده ي ديني  1 ساعت در روز وهفته اي يك بار پخش نماز جمعه  ،مستند ، فيلم سينمايي و چندين سريال تشكيل مي دهد و برنامه ي توليدي  ندارد . اما در مواقع  برگزاري مسابقات جهاني فوتبال  روزي 1 الي 3 ساعت  اين بازي ها را  با ترجمه ي  دري نشر مي كند .  تلويزيون سفير در  ابتدا 24 ساعت نشرات داشت ولي اكنون روز 18 ساعت  به زبان فارسي دري  برنامه نشر مي كند و از طريق اعلانات تجارتي وبودجه ي شخصي صاحب امتياز تامین مي شود .

دفتر اين تلويزيون  كارته ي صلح عقب ليسه ي ستاره  موقعيت دارد . شماره تماس :077755004 -0799600111  (safir.tv@yahoo.com)

6 - تلویزیون آسیا :

 تلویزیون آسیا در سال 1391 از سوی امان الله عطایی یکی از تاجران ولایت بلخ  ایجاد گردید و در حال حاضر 25 کارمند دارد .که 5 تن بانوان نیز شامل می باشند .همچنان 5 کارمند افتخاری نیز دارد . تلویزیون آسیا توسط اعلانات تجارتی و بودجه ی صاحب امتیاز تمویل می گردد .میرویس بیژن یکی از خبرنگاران ولایت بلخ مدیر مسئول آن است . تلویزیون آسیا در روز 18 ساعت نشرات دارد و 3 برنامه ی تولیدی دارد که شامل برنامه برای زنان ،بخش خبر وگزارشات تولیدی ودینی است . نشرات تلویزیون آسیا تماما به زبان فارسی دری است . آدرس کنونی این تلویزیون شهرک خالد پیش روی قومندانی امنیه می باشد .

شماره تماس : 0772808080

 

7 -تلویزیون  سماء :

 تلویزیون سماء در سال 1393 نشرات خود را روی موج 535.25  شروع کرد که 50 کیلو متر را تحت پوشش دارد .تلویزیون مذکور از سوی گل رحمن همدرد تاسیس گردیده و لطیف سهاک یکی از خبرنگاران سابقه دار بلخ مدیر مسئول آن است .در حال حاضر 15 کارمند به شمول 4  کارمند زن و 3 کارمند افتخاری دارد و نشرات بیشتر به زبان پشتو و دری  بوده وبیشتر فیلم ها را به زبان انگلیسی نشر می کند . مدیر مسئول این تلویزیون می گوید در نظر دارند تا برنامه های به زبان ترکمنی وازبکی را نیز تولید نمایند .در حال حاضر 5 برنامه ی تولیدی در بخشهای خبری دینی واجتماعی دارد و قرار است در آینده 3 برنامه ی  دیگر نیز  ایجاد گردد .تلویزیون سماء در شبانه روز 18 ساعت برنامه نشر می کند .

آدرس : پروژه ی اس کارته ی زراعت مزار شریف سرک چهارم

شماره تماس : 0777606060 گل رحمان همدرد . لطیف سهاک 0799200292

8 - تلویزیون رنا :

تلویزیون رنا در سال 1393  از سوی طوره باز استانکزی یکی از سرمایه داران  ولایت بلخ ایجاد گردید.  رحمت الله بارز مدیر مسئول این تلویزیون است .موج نشراتی این تلویزیون 575  بوده و تا شهرستانهای های چمتال در غرب و خلم در شرق مزار شریف  قابل دریافت است که 50 کیلومتر را پوشش می دهد .در حال حاضر 8 کارمند  به شمول دو خانم  دارد . در روز 18 ساعت نشرات دارد و به زبانهای پشتو ، دری وازبکی برنامه  نشر می کند . تاکنون برنامه های تولیدی ندارد  و قرار است در آینده 5 برنامه ی تولیدی نشر نماید .

آدرس کنونی تلویزیون رنا سرک پل هوایی کوچه ی دوم مزار شریف  موقعیت دارد .

شماره تماس : طوره  باز استانکزی : 0777500010  رحمت الله بارز 0797537060

9 - تلویزیون الماس :

 تلویزیون الماس تنها تلویزیون ازبکی وترکمنی زبان در بلخ است که در سال 1391  شروع به فعالیت نموده صاحب امتیاز آن محمد نظیف صالحی ومدیر مسئول آن بسم الله محمودی نام دارد . از طریق اعلانات تجارتی و منابع شخصی صاحب امتیاز تامین می گردد .فرکانس نشراتی این تلویزیون 631.25 است و 35 کیلومتر ساحه را زیر پوشش دارد . تلویزیون الماس در حال حاضر 26 کارمند دارد  که 11 کارمند اناث ونیز 2 کارمند افتخاری را شامل می شود . در روز 18 ساعت نشرات دارد و بیشترین نشراتش به زبانهای ازبکی وترکمنی است و مجله خبری به زبان دری نیز دارد . تلویزیون الماس 18 برنامه ی تولیدی دارد که شامل سه مجله خبری به زبانهای ازبکی ، ترکمنی ودری است و دیگر برنامه های تفریحی سیاسی ، تاریخی ، فرهنگی و جغرافیایی را شامل می گردد . بسیاری از سریالها وفیلم های سینمایی که در این تلویزیون به نشر می رسد نیز به زبان ازبکی وترکمنی ساخته شده ویا دوبله شده است .

آدرس تلویزیون الماس : جاده ی مسعود گذشته از پارک فردوسی ، عقب کتابخانه فردوسی گذشته از شرکت اتصالات .

شماره تماس 0799172757

 

10 - تلویزیون هیله :

 تلویزیون هیله توسط احمد شعیب فرهاد یکی از تاجران بلخ در سال 1390 ایجاد گردید و بعد از 8 ماه فعالیت از نشرات باز ماند ولی در اواخر سال 1393 با شریک شدن حاجی جلیل یکی از فعالین جامعه ی مدنی در مزار شریف دوباره به نشرات آغاز کرد . حاجی جلیل  سمت مدیر مسئول این تلویزیون را نیز پیش می برد  تلویزیون مذکور از طریق اعلانات تجارتی و بودجه ی شخصی صاحب امتیاز تامین می شود . 12 کارمند به شمول 4 زن و 9 کارمند افتخاری دارد . در یک روز 18 ساعت نشرات دارد مسئولین رسانه ی مذکور می گویند که 12 برنامه ی تولیدی را زیر کار دارند ودر آینده ی نزدیک به نشر سپرده می شود که برنامه ها شامل 3 برنامه ی تولیدی ، برنامه برای  اطفال ، برنامه برای زنان ،سرویس خبری ، سه برنامه ی دینی ، یک برنامه ی سیاسی ، و یک برنامه اجتماعی می باشد همچنان یک برنامه در مورد مبارزه با فساد اداری زیر کار دارند . بیشتر نشرات تلویزیون هیله به زبان فارسی دری است وگاهی به زبان پشتو نیز می باشد .

آدرس مزار شریف  کارته بخدی  بین کوچه ی 4 و5  شماره تماس : 0792692692

11 - تلویزیون مهربان :

 این تلویزیون در سال 1390 خورشیدی توسط الحاج محمد نادر دولت زی یکی از تاجران افغان که در پاکستان زندگی می کند ایجاد گردید . در حال حاضر احمد وصیل مدیر مسئول این شبکه می باشد . فرکانس نشراتی این تلویزیون 559.25 است  ودر 14 ولسوالی ولایت بلخ قابل  دریافت می باشد . تلویزیون مذکور توسط اعلانات  تجارتی و بودجه شخصی صاحب امتیاز تمویل می شود .  هرچند در سالهای قبل تلویزیون مذکور بیش از 30 کارمند وچندین برنامه ی تولیدی وخبری داشت ولی اکنون 6 کارمند به شمول یک کارمند زن ودو کارمند افتخاری دارد  ودر روز 18 ساعت نشرات به زبانهای دری وپشتو دارد و روزی یک ساعت برنامه ی تبلیغ دینی برنامه ای که از سوی مولوی حیات الدین صاحبی یکی از علمای سرشناس بلخ ضبط ودر اختیار رسانه ها قرار  می گیرد ، نشر می شود .هم چنان در یک روز 2 ساعت مستند ، 1 فیلم سینمایی ، وچهار سریال به نشر می رسد .فیلم ها بیشتر به زبان انگلیسی وهندی و سریالها به دوبله ی دری  از تلویزیونهای جهانی می باشد .

آدرس دفتر : سرک دوم کابل فلز ، عقب پوهنتون بلخ

شماره تماس : 0798303000 ایمیل (info@mehraban.tv)

 

12- تلویزیون آرزو :

 شبکه ی جهانی رادیو تلویزیون آرزو در سال 1386 از بودجه ی شخصی کمال الدین نبی زاده یکی از تاجران ملی افغانستان که اصالتا از مزار شریف است ایجاد گردید . دکتر نجیب پیکان یکی از فعالین جامعه ی مدنی بعنوان رئیس ومدیر مسئول رادیو وتلویزیون آرزو ایفای وظیفه می کند . در حال حاضر 170 کارمند تنها در بخش تلویزیون کار می کنند که شامل 35 خانم و 28 کارمند افتخاری می گردد . آرزو پرودکشن یکی از بخش های تولیدی این تلویزیون است که فیلم های سینمایی ، سریالها، بعضی برنامه های طنزی  و فیلم های مستند را برای تلویزیون آرزو به زبان دری دوبله می کند .تلویزیون آرزو24 ساعت در شبانه روز برنامه نشر می کند و در مزار شریف ، کابل وسایر شهر های بزرگ کشور روی آنتن عادی قابل دریافت است در ولایت بلخ منطقه ای با وسعت 150 کیلومتر را پوشش می دهد  علاوه از آن نشرات جهانی تلویزیون آرزو روی فرکانس 11479 از طریق ماهواره قابل دریافت است ودر تمامی کشورهای آسیا واز طریق ست آپ بکس در تمامی دنیا قابل  دریافت می باشد .

تلویزیون آرزو به زبانهای دری ،پشتو ، ازبکی وترکمنی برنامه های مختلف ومتنوع نشر می کند .تعداد برنامه های تولیدی تلویزیون آرزو به 33 برنامه در هفته می رسد که شامل برنامه های تفریحی بنام هیجان  ، طنزی انتقادی  بنام دو جاسوس ، سیاسی میزگرد ها  ، اجتماعی ، برنامه های ویژه زنان بنام بانوی افغان  ، برنامه اطفال ،برنامه آموزشی بنام ممتاز  ، برنامه آشپزی بنام پخت وپز ، برنامه دینی بنام چراغ و 5 سرویس خبری به شمول 3 سرویس خبری به زبان دری برای نیم ساعت وسرویس خبری پشتو وازبکی برای 15 دقیقه در روز نشر می شود .

آدرس : مزار شریف ، جاده ی مسعود ف نرسیده به چوک کامگار ، روبروی جاده ی آریانا

شماره تماس : 0798999888 ایمیل آدرس (www.arzu.tv)

13- تلویزیون  مهر :

شبکه ی رادیو تلویزیون مهر در سال 1389 با هزینه عباس ابراهیم زاده وکیل مردم بلخ در پارلمان ویکی از تاجران سرشناس بلخ ، ایجاد گردید . در حال حاضر نسیم رحیمی مدیر مسئول این رادیو تلویزیون می باشد .تلویزیون مهر از طریق اعلانات تجارتی و بودجه ی شخصی صاحب امتیاز تمویل می گردد . فرکانس نشراتی این تلویزیون 503.25  و ساحه ی 60 کیلومتر را تحت پوشش قرار می دهد . در حال حاضر 50 کارمند به شمول 7 کارمند زن و 10 کارمند افتخاری دارد . کارمندان افتخاری این تلویزیون از طریق منابع مختلف مانند دانشکده ی ژورنالیزم ، نهاد های اجتماعی ودولتی و رسانه ها معرفی شده اند . تلویزیون مهر در شبانه روز 19 ساعت  وبه زبان دری وگاهی به زبانهای پشتو ، ازبکی و ا نگلیسی نشرات دارد . در حال حاضر 10 برنامه ی تولیدی نشر می نماید و 5 برنامه ی تولیدی زیر کار دارد . مابقی ساعات روز را به نشر سریالها ، مستند وفیلم های سینمایی می پردازد .مسئولین این تلویزیون می گویند براساس برنامه ی تنظیم شده تلاش می کنند تا برنامه های تولیدی شان 30 درصد تفریحی وفرهنگی  40 درصد سیاسی ؛ اجتماعی وخبری و 30 درصد حقوقی ، ادبی، معلوماتی  وخانوادگی باشد . در حال حاضر برنامه ی خبر پشتو زیر کار است .

آدرس : سرک دشت شور کوچه ی اول حاجت روا

شماره تماس 0795000051 و 0799477288

14 - تلویزیون عفا :

 تلویزیون عفا یکی از تلویزیونهای غیر فعال در بلخ است که در سال 1391  با صاحب امتیازی نجیب الله یوسفی خبرنگار بی بی سی شروع به کار کرد تمیم نوری مدیر مسئول این تلویزیون بود . و از طریق پروژه  ای  که صاحب امتیاز از دولت آلمان گرفته بود تمویل می شد . بعد از یک و نیم سال فعالیت وبا ختم پروژه ی مذکور تلویزیون نیز از فعالیت باز ماند .تلویزیون عفا 10 کارمند  به شمول 3 زن داشت و 3 تن از مشاوران آلمانی نیز با کارمندان افغان همکاری می کردند .تلویزیون عفا مخفف  علمی ،فرهنگی واجتماعی بود  و تلاش می کرد برنامه هایی در این سطح داشته باشد برنامه های تولیدی اش  به شمول آهنگ ها  از 5 عصر تا 9 شب  ادامه می یافت و برای روز بعد این برنامه ها تکرار می شد .بیشتر برنامه هایش شامل بخش های کودکان ، اجتماعی وکشاورزی می شد .

شماره تماس 0786861680

15 - تلویزیون کام :

 تلویزیون کام در سال 2012  میلادی شروع به کار کرد . وتا اواخر سال 2014 نشرات داشت .صاحب امتیاز این تلویزیون احمد فرهاد بلخی یکی از خبرنگاران سابقه دار بلخ است . تلویزیون مذکور از طریق اعلانات و بودجه ی شخصی صاحب امتیاز تامین می گردید . تا زمان بازماندن از فعالیت 68  کارمند به شمول 27 خانم  در این تلویزیون کار می کردند . تلویزیون کام 19 ساعت در روز نشرات داشت و 5 برنامه ی تولیدی داشت که شامل برنامه های اجتماعی ، آموزشی فرهنگی وتفریحی بود بنامهای قهوه ی تلخ ، تفکر ، سیب سبز ، خیابان موسیقی و... در حال حاضر این تلویزیون نشرات ندارد .

۰۷۹۶۶۶۰۰۰۱شماره تماس

16-  رادیو تلویزیون میترا :
  راديو تلويزيون ميترا نشرات خود را درسال ١٣٩٢ه ش آغاز کرد. صاحب امتیاز آن عطامحمدنور و عبدالجبارآريايى  رييس اجرایی  ميباشد که توسط صاحب امتياز تامین ميگيردد. این تلویزیون به صورت 24 ساعت به روی آنتن عادی و نیز در شبکه ی جهانی برنامه نشر می کند  .در بخش های مختلف سیاسی ، فرهنگی ، ادبی ،اجتماعی وصحی برنامه تولید می کند . تقریبا تمام فیلم ها وسریالهای نشر شده از تلویزیون میترا توسط تیم کارمندان بخش دوبله ی این تلویزیون ترجمه ودوبله می شود . تلویزیون میترا در کابل نیز استدیوی تولید دارد و تعدادی از برنامه ها را در کابل نیز تولید می نماید .
شماره تماس  0790907338:     ایمیل (www.mitra@media.com)

 

 ب  - رسانه های صوتی :

 

1 - رادیو ملی  بلخ:

این رادیو در سال 1364 خورشیدی از سوی دولت وقت ایجاد گردید در حال حاضر 35 کارمند دارد که 2 تن آنان کارمندان اناث می باشند . همچنان 25 کارمند افتخاری دارد . رادیو ملی بلخ درشبانه روز 12 ساعت نشرات دارد و به زبانهای دری ، پشتو ، ازبکی وترکمنی برنامه نشر می کند . بیش از 15 برنامه تولیدی و4 بخش خبری به زبانهای دری ، پشتو ، ازبکی وترکمنی دارد . صاحب امتیاز این رادیو دولت افغانستان ومدیر مسئول آن محمد گل زلمی مدیر عمومی رادیو تلویزیون بلخ است .روی موج 101 اف ام برنامه نشر می کند . وشهر مزار شریف وحومه را تحت پوشش قرار می دهد .

شماره تماس : 0700503410- 0502002296

آدرس : مزار شریف گذر سیاه گرد ناحیه ی سوم شهرداری 

 2 - راديو رابعه ي بلخي :

رابعه ي بلخي اولين راديوي شخصي در ولايت بلخ است كه در سال 2003 ميلادي شروع  به كار كرد . صاحب امتياز آن ناجيه حنفي  ومدير مسئول آن مبينه ساعي خير انديش است . روي طول موج 87.9 اف  ام  و20 ساعت در شبانه روز  نشرات دارد و علاوه از مزار شريف 12 شهرستان بلخ را نيز  تحت پوشش قرار مي دهد . به زبانهاي دري ، پشتو ، ازبكي ، وانگليسي نشرات دارد . همچنان  با راديو سلام وطندار نيز همكاري دارد و گاهي اوقات برنامه ها وخبر هاي  آن را نيز  در بدل  پرداخت  هزينه نشر مي كند .  رابعه ي بلخي  تنها راديوي  مختص به زنان است وبيشتر برنامه هايش روي مسايل زنان  ومشكلات آنان  مي چرخد و براي اهداف  رشد و تشويق بانوان  كار مي كند . وبيشتر  برنامه هايش پروژه اي بود . اين راديو 18 كارمند دارد كه 11 تن شان را بانوان تشكيل مي دهند همچنان 6 كارمند افتخاري نيز دارد . در روز 9 ساعت برنامه هاي توليدي دارد كه شامل   برنامه هاي تفريحي صداي عاشقانه ، برنامه ي اطفال  بنام آرزو ، برنامه زنان بنام خط زندگي ، برنامه آشپزي بنام خوشه ، برنامه آموزشي بنام تقويم ، برنامه هاي سياسي شامل ميز هاي مدور  وبرنامه ي نيم نگاه و مجله ي خبري ، برنامه هاي اجتماعي بنامهاي چهره هاي برتر ،گوشه هايي از هنر ، ورنگين خيالونه  ونيز برنامه هاي ديني بنامهاي  زنان واسلام و قران در زندگي   مي باشد در مابقي ساعات ودر ميان بسياري از برنامه ها آهنگ هاي مختلف نشر مي شود .

در حال حاضر دفتر اين راديو در مجتمع تجارتي برات  منزل سوم واقع در جاده ي مسعود  شهر مزار شريف  موقعيت دارد .

 شماره تماس 0700513576

3 - راديو ستاره سحر :

اين راديو در سال 1385 توسط شفيع عزيزي  مالك تلويزيون ستاره ي سحر ايجاد گرديد  24 ساعت  در شبانه روز نشرات دارد . به زبانهاي دري ، پشتو و گاهی ازبكي وتركمني  وانگليسي برنامه نشر مي كند . در مورد برنامه ها  وتعداد كارمندان مراجعه شود به تلويزيون ستاره سحر .

4 -رادیو نهاد :

رادیو نهاد نیز یکی از رادیو های قدیمی مزار شریف است که در سال 1386 توسط داکتر نجیب پیکان  استاد دانشگاه بلخ  ویکی از فعالین نهاد های جامعه ی مدنی ایجاد گردید .در حال حاضر وحید اوریا یکی از خبرنگاران بلخ مدیر مسئول  این رادیو است .مصارف رادیو از منابع شخصی صاحب امتیاز وگاهی اعلانات تجارتی تامین می گردد .رادیو نهاد در حال حاضر 18 کارمند دارد که 4 زن و 8 کارمند افتخاری را شامل می شود .به زبانهای دری ، پشتو ،ازبکی وترکمنی برنامه نشر می نماید .

در هرر روز یک ونیم ساعت برنامه ی تولیدی نشر می نماید که شامل برنامه ی اطفال بنام خانه ی اطفال ، برنامه ی نیمی از پیکر اجتماع ، برنامه ی مختص به زنان ، برنامه ی تفریحی تحت نام خند کن ،برنامه دینی تحت نام راه مستقیم ، برنامه طنین تساوی برای افراد دارای معلولیت ، وبرنامه های سیاسی بنام های دید جوان و هفت روز در بلخ می گردد همچنان سر هر ساعت 5 دقیقه خبر ونیز ساعت 4 عصر اخبار دری و 5 عصر اخبار پشتو نشر می نماید .

آدرس : گذر حیات عقب لیسه ی سلطان راضیه 

شماره تماس داکتر نجیب پیکان : 0798999888 (najibpikan@yahoo.com)

شماره تماس وحید اوریا :0792286060(waheedoria@yahoo.com)

5 - رادیو اسلامی سبز :

 رادیو سبز تنها رادیوی دینی در بلخ است که همه نشراتش شامل برنامه ها وتبلیغات دینی ومذهبی می شود وهیچ آهنگی در آن به نشر سپرده نمی شود . این رادیو که قبلا توسط مبینه خیر اندیش اداره می شد  در سال 1393 توسط مولوی حیات الدین صاحبی یکی از علمای مشهور مزار شریف خریداری ودوباره راه اندازی شد . قاری یاسین مدیر مسئول آن است .رادیو سبز 18 کیلومتر ساحه را زیر پوشش دارد .رادیو سبز 5 کارمند دارد که همه مردان وهمه افتخاری کار می کنند .این رادیو توسط کمک های مردمی وهزینه شخصی  صاحب امتیاز تامین می شود در روز 16 ساعت نشرات دارد که نشراتش بیشتر به زبان دری واندکی به زبان پشتو می باشد .برنامه های رادیو سبز شامل قران وتجوید ، سوال وجواب زنده دینی ، برنامه های آموزشی ، اجتماعی و سخنرانی های علما در مساجد ونمازهای جمعه می باشد .

آدرس :جاده ی مسعود ،جوزجان مارکیت ، منزل 5

شماره تماس :مولوی حیات الدین صاحبی 0799172834 (radiosabz@yahoo.com)

قاری یاسین :0796730000

6 - رادیو آرزو :

 در سال 1386 توسط کمال نبی زاده تاسیس  وداکتر نجیب پیکان مسئولیت رادیو آرزو را نیز بدوش دارد . رادیو آرزو علاوه از تلویزیون ارزو 15 کارمند دارد که شامل 12 کارمند زن و 6 کارمند افتخاری می باشد . در شبانه روز 24 ساعت نشرات دارد و 16 برنامه تولیدی در بخش های مختلف به نشر می رساند . نام بسیاری  از برنامه ها شبیه نام برنامه های تلویزیون آرزو است وبسیاری  اوقات برنامه های سیاسی و خبری تلویزیون  آرزو از طریق رادیو پخش می گردد (رلی ) تلویزیون آرزو در شبانه روز 8 ساعت آهنگ نشر می کند .

جزئیات بیشتر مراجعه شود به تلویزیون آرزو .

7 - رادیو کلید مزار شریف :

 رادیو کلید مزار شریف زیر مجموعه ی رادیو های کلید مربوط کلید است که در کابل و چند ولایت مهم کشور نشرات رادیویی داشته و همچنین مجلات کلید ومرسل را چاپ می کنند . رادیو کلید مزار به صورت جداگانه برنامه تولید نموده و در شبانه روز 20 ساعت روی طول موج 89.5  اف ام  نشرات دارد. صاحب امتیاز آن گروه کلید به سرپرستی شهیر ذهین در کابل است و مسئولیت رادیوی مزار را نصیر احمد نوری بعهده دارد رادیو کلید مزار از طریق اعلانات تجارتی و پروژه هایی که از مرکز قرار داد می شود تامین می گردد . در سال 2007 در ولایت بلخ به فعالیت شروع نموده است . در حال حاضر 17 کارمند به شمول 5 کارمند  زن دارد و به زبانهای دری ، پشتو وازبکی نشرات دارد .میزان برنامه های تولیدی در رادیو کلید نسبت به دیگر رادیو ها متفاوت بوده و تلاش می شود به زبانهای مختلف رایج در شمال کشور برنامه های متنوع داشته باشد . برنامه های مختلف در بخش های اجتماعی ، بانوان ، کودکان ، افراد دارای معلولیت  وسایر بخشها دارد . همچنان در هر برنامه تلاش می شود تا از آموزه های دینی استفاده شود . در هر هفته یک میزگرد سیاسی روی مسایل داغ روز دارد ونیز در روز دو مجله ی خبری چاشت و عصر دارد که شامل سرویس های خبری به زبان دری ، پشتو ازبکی وترکمنی ا ست . هم چنان سر هر ساعت اخبار کوتاه نشر می نماید .

آدرس : مزار شریف شهرک خالد ابن ولید ، قسمت اول ، دست چپ ، نزدیک دفتر رادیو بیان شمال ، منزل 47  

شماره تماس 0707775090

8 - رادیو بیان شمال:

- این رادیو از طرف نیروهای آیساف مربوط کشور المان در سال 2007 در ولایت بلخ ایجاد گردید ودر حال حاضر علاوه از ولایت بلخ در 8 ولایت دیگر زون شمال وشمال شرق کشور نشرات دارد .در ولایت بلخ روی طول موج 88.5 اف ام برنامه نشر می کند .تامین مالی این رادیو توسط دولت آلمان صورت می گیرد .ولی همه کارمندان آن افغانها می باشند . در حال حاضر 24 ساعت نشرات دارد و به زبانهای دری ، پشتو وازبکی برنامه منتشر می کند . 14 خبرنگار در بلخ و8 ولایت دیگر دارد و 19 کارمند در دفتر مرکزی ولایت بلخ  دارد که 8 کارمند زن و 2 کارمند افتخاری  را نیز شامل می شود .رادیو بیان شمال 15 برنامه تولیدی دارد . که شامل برنامه های صحی ، زراعتی ، آگاهی دهی ، زنان ،  وبسته های رادیویی شامل اخبار وگزارشاتی که خبرنگاران از 9 ولایت جمع آوری می نمایند  ، می باشد .مسئولیت عمومی این رادیو را حفیظ مجیدی بدوش دارد و شیر شاه امیری مدیر مسئول رادیو می باشد .بخش عمده ای از برنامه های بیان شمال شامل پیام ها و  برنامه ها در راستای  تشویق  مردم برای همکاری با نیروهای امنیتی  و بیان دست آورد های این  نیروها می باشد .این رادیو هیچ برنامه ی سیاسی ندارد .

توجه : بیان شمال علاوه از رادیو دو مجله بنام های بیان شمال ومحافظان ملی نیز به نشر می سپارد ونیز یک سایت انترنتی تحت نام بیان شمال دارد .

آدرس : مزار شریف شهرک خالد ابن ولید . مقابل قومندانی عمومی امنیه بلخ . مسجد فدا محمد شهید .

شماره تماس .0798999941 و 0796537694  ایمیل :(info@bayanshamal.com)

9 - رادیو مهر :

این رادیو زیر مجموعه ی تلویزیون مهر است که توسط عباس ابراهیم زاده بنیانگذاری شده است . در حال حاضر 5 کارمند به شمول 1 خانم دارد ولی نشراتش به صورت موقت و برای اصلاحات در برنامه ها قطع شده است . روی طول موج 99.3 اف ام برنامه نشر می کند. تا یک سال قبل این رادیو برنامه های  رادیو صدای ایران را نشر می کرد ولی  اکنون بیشتر برنامه هایش شامل برنامه های موسیقی و تفریحی می باشد .

  10 - رادیو نوبهار بلخ :

راديو نوبهار در سال ٢٠٠٤ ميلادى از سوى داکتر فهيم تاسيس و آغاز به نشر کرد.از ساعت ٦ صبح تا ١٢ شب برنامه دارد و ساحه پوشش آن تا حدود ٣٠ کيلومتر است .از سوى صاحب امتياز و اعلانات تمويل ميگيردد.


شماره هاى تماس : ۰۷۷۸۸۱۹۲۴۸ ـ ۰۷۰۰۵۰۱۵۲۱


ايميل: saina_safi123@yahoo.com

 
 11- رادیو نسل نوین :


اين راديو که صاحب امتياز آن خسرو احمدى و مدير مسوول آن مرتضى احمدى ميباشد ، درسال ١٣٨٨ ه ش تاسيس شد . بيشتر برنامه هاى آن علاوه بر معلومات خبرى ، اجتماعى و  ادبى است ، همچنین ١٠ نفر کارمند دارد .


شماره تماس: ۰۷۰۷۰۳۱۰۸۲


12- رادیو تلویزیون لحظه :


      رادیو تلویزیون  لحظه درسال 1387 ه ش توسط الحاج محمد ابراهيم غضنفر تاسيس شد ؛ اما اکنون تنها بخش راديو آن فعال است که با داشتن نشرات ٢٤ ساعته مرکز و ولسوالى هاى اين ولايت را تحت پوشش خود آورده است  .٢٤نفر کارمند دارد و تاکنون بخش تلويزيون آن  نشرات خود را آغاز نکرده و تمويل مالى آن بدوش موسس اين راديو تلويزيون است .


شماره هاى تماس : ۰۷۹۹۵۰۵۵۰۵ ـ ۰۷۹۸۳۴۱۰۴۰ 


ايمل: fahim_lahza@yahoo.com


13 - رادیو باند:


راديو باند درسال ١٣٨٩ ه ش توسط احمد فرهاد تاسيس شد. ٢٠ ساعت نشرات دارد که تنها در ولايت بلخ شنيده ميشود. اين راديو ٢٠ کارمند دارد که ١٢ تن آن زن است و از طريق اعلانات تجارتى تامین ميشود. 


شماره هاى تماس: ۰۷۸۶۵۲۸۷۸۷ ­ـ ۰۷۹۹۲۶۹۰۰۹


ايميل ادرس  irtiqa.nawen@gmail.com:

 14- رادیو ما :


راديو ما درسال ١٣٩٠ ه ش توسط شفيق الله شفق تاسيس شده است که از ساعت ٥ صبح تا ١١ شب برنامه دارد، در مرکز ولایت (استان)   و شهرستان ها شنيده ميشود .٢٥ کارمند دارد و توسط  مؤسس تمويل می گردد.


 شماره تماس : ۰۷۷۱۲۴۱۵۰ ـ ۰۷۹۳۴۱۰۱۰۷


ايميل : shafiqullah.shafiq@gmail.com

   15 - رادیو پولیس

 
اين راديو درسال ١٣٩١ ه ش توسط قوماندان عمومى پوليس زون ٣٠٣ پامير تحت نام رادیوپولیس  پامیر  تاسيس شد  بعد از انحلال پولیس پامیرنام این رادیو نیز به رادیو پولیس تغییر یافت  .ده تن کارمند دارد و برخى برنامه هاى آن فعاليت هاى نيروهاى امنيتى را تحت پوشش قرار می دهد.لعل محمد احمدزى مدير مسوول آن است .


شماره تماس : ۰۷۰۷۰۰۶۹۶۹

16- رادیو امید جوان :

اين راديو در سال 1385 در شهر غزنی راه اندازی و سپس در خرداد سال 1389 خورشيدی به شهر مزار شريف انتقال گرديد. منطقه تحت پوشش آن  شهر مزار شريف و حومه می باشد. مدت نشر برنامه ها  20 ساعت در طول شبانه روز است. محتوای برنامه ها: سياسی،‌ اجتماعی،‌ فرهنگی و تفريحی بوده که به زبان های فارسی و پشتو پخش میشود. مدير مسئول رادیو علی يار می باشد.

 

 17- رادیو شهر:

اين راديو در اوايل سال 1388 خورشيدی در شهر مزار شريف راه اندازی شد. منطقه تحت پوشش آن  شهر مزار شريف و حومه می باشد محتوای برنامه ها: سياسی،‌ اجتماعی،‌ فرهنگی و تفريحی بوده که به زبان های فارسی و پشتو پخش میشود .صاحب امتياز رادیو ناصر توتاخيل و مدير مسئول آن احمد شاه احمدی باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

ج  - نشریات چاپی :

 

روزنامه ها

1- روزنامه عصر نو :

تنها روزنامه در ولایت بلخ است که  در سال 1381 به شکل هفته نامه شروع به کار کرد . در حال حاضر هفته ای سه روز یا دو روز نامه در 6 صفحه  نشر می شود . صاحب امتیاز عصر نو بنیاد فرهنگی راه تقوا بوده و مدیر مسئول آن سید اسحاق شجاعی یکی از نویسندگان کشور است . از طریق کمک های مردمی و ا علانات تجارتی خود روزنامه تامین می شود . در حال حاضر 14 کارمند دارد که 6 تن به شکل افتخاری کار می کنند . 2 هزار تیراژ دارد و در 5 ولایت شمال کشور توزیع می گردد . همه مطالب عصر نو به زبان فارسی دری است و در هر شماره 2 مقاله آزاد 8 الی 10 خبر ، 1 الی 2 گزارش 2 تحلیل ، 1 سرمقاله ، 1 الی 2 مطلب آموزشی ، 2 الی سه مطلب ادبی ، یک ستون طنزی و یک مطلب دینی  نشر می گردد در هر شماره یک صفحه به اعلانات تجارتی اختصاص داده شده است .همچنان در هرشماره نیم صفحه به مطالب واخبار ورزشی اختصاص یافته ویک مطلب در مورد سلامتی وبهداشت نیز گنجانیده می شود. 

آدرس کنونی :مزار شریف کوچه ی حاجت روا سرک دشت شور ، روبروی خانه اشرف رمضان

شماره تماس : سید اسحاق شجاعی : 0787710282 (se_shojai@yahoo.com)

 

ماهنامه ها  ؛هفته نامه ها وفصلنامه ها  

1 - مجله بیان شمال :

 این ماهنامه  زیر مجموعه ی خانه رسانه ای بیان شمال می باشد که از سوی کشور آلمان تامین می گردد در سال 2008 از چاپ برآمده و در 9 ولایت شمال وشمال شرق کشور با تیراژ 30000 جلد با کاغذ گلاسه توزیع می شود .مدیر عمومی آن حفیظ مجیدی مسئول رادیو بیان شمال و مدیر مسئول آن خالد حکیمی است . در این  اواخر این نشریه اخرین شماره ی خود را چاپ کرد و در عوض مجله ی محافظان ملی کار آن را پیش می برد .نشرات آن به زبانهای دری ،پشتو وانگلیسی است .

2 - مجله ی محافظان ملی :

محافظان ملی نیز زیر مجموعه ی خانه ی رسانه ای بیان شمال است که سیاست نشراتی بیان شمال را تعقیب نموده وبیشتر کوشش می کند تا دست آورد های نیروهای دولتی  وبخصوص نیروهای امنیتی  را پوشش بدهد . با از چاپ ماندن مجله بیان شمال مجله ی محافظان ملی جای آنرا می گیرد . محافظان ملی در 25000 جلد با کاغذ اعلی و به شکل رنگه چاپ ودر 9 ولایت شمال وشمال شرق کشور توزیع می شود .نشرات آن به زبانهای دری و پشتو است .

3 - هفته نامه بیدار :

این هفته نامه دولتی در سال 1300 هجری شمسی از سوی ریاست  اطلاعات وفرهنگ تاسیس شده وبه شکل هفته وار به تیراژ 500 جلد چاپ وعلاوه از بلخ در ولایت های همجوار نیز فرستاده می شود وده کارمند دارد .

شماره های تماس : 0700511062-0502002474

4 - پانزده روزه یلدوز :

این نشریه در هر 15 روز چاپ می شود واز سال 1357 از سوی وزارت اقوام وقبایل به نشر می رسد اما  اخیرا  کندی در نشر آن دیده می شود نور الله صمیم مسئول فعلی آن نشریه است . شماره تماس 0700515153

5 - فصلنامه بلخ:

این فصلنامه  از سال 1368 از سوی دانشگاه  بلخ در هر سه ماه با تیراژ 500 جلد چاپ می شود ومحمد صادق  عصیان مدیر مسئول آن است بیشتر مطالب این نشریه توسط استادان ومحصلین پوهنتون بلخ تهیه می شود . شماره تماس 0700506281

6 - ماهنامه پرچم آزادی :

این رسانه در سال 1381 به ا متیاز حوزه نشراتی شمال  شروع به کار کرد که اخیرا چاپ آن نیز به تعویق افتاده است . تیراژ آن 500 جلد وعبدالغفار ریعان شمالی (ایماق ) مدیر مسئول آن است .  شماره تماس : 0799572966

7 - ماهنامه صدای معارف :

این نشریه از سال 1382 از سوی ریاست معارف بلخ چاپ می شود ، ولی اکنون با کمی کندی مواجه گردیده است . برخی مطالب این مجله  توسط کارمندان ریاست معارف تهیه می شود که موضوعات مرتبط به معارف می باشد . اختر محمد مدیر مسئول آن است . شماره تماس 0700002935

8 - ماهنامه بلخ امروز :

این نشریه نشرات خود را در سال 1387 آغاز کرد و5 کارمند دارد . نشریه ی مذکور مختص به اعلانات تجارتی تاجران مربوط به مزار شریف می شود . محمد فهیم جمشید صاحب امتیاز وفریده رستم خیل مدیر مسئول آن می باشد . شماره تماس :0773645576

9 - فصلنامه روشنایی :

این مجله از سال 1385 بدینسو فعالیت دارد وصاحب امتیاز آن انجمن چشم پگاه ومرتضی فرهمند مدیر مسئول آن می با شد .محتوای مطالب آن تاحد زیادی دینی ، سیاسی واخلاقی می باشد . شماره تماس 0799195175

10 - هفته نامه یادگار :

این هفته نامه با داشتن مطالب ، تحلیل ها ومقالات در مورد موضوعات مهم سیاسی با امتیاز ومدیریت عبدالقادر مصباح یکی از فعالین مدنی به شکل هفته وار چاپ می شود . دفتر مرکزی آن در مجتمع هاشم برات واز سال 1386 بدینسو نشرات دارد .

شماره های تماس : 0799188071- 0700510196

11- ماهنامه عیاران بلخ :

 ماهنامه عياران بلخ درسال ١٣٨٨ ه ش به امتياز داکتر محمدياسين مقيم و مديريت محى الدين رهنورد آغاز به نشرات کرد و تاحدى بيشتر موضوعات فرهنگى و اجتماعى در آن به نشر ميرسد. شماره تماس : 0786918133

12 - ماهنامه سادات :

اين نشريه نشرات خود به امتياز انجمن اجتماعى سادات و مديريت سيد نقيب الله احرار،  پنج سال قبل در شهر مزار شريف آغاز کرد و دفتر مرکزى آن در مهانسرای مزار غرب حرم موقعيت دارد. شماره تماس : ۰۷۰۰۵۴۴۴۱۲


13 - ماهنامه ارتقای نوین :

ماهنامه ارتقاى نوين نشرات خود درسال ١٣٨٦ ه ش به امتياز و مديريت عبدالکريم بلخى از شهر مزار شريف آغاز کرد و موضوعات تکنالوژی و معلوماتى در آن به نشر ميرسد و دفتر مرکزى آن در مجتمع هاشم برات ميباشد .شماره تماس : 0772122328

 

14 - ماهنامه امید همزیستی :

امید همزیستی یک نشریه مختص برای نابینایان است که در سال 1388 به ا متیاز سید محمد یزدان پرست یکی از نابینایان ویکی از مدافعان افراد دارای معلولیت در بلخ ؛ آغاز به کار کرد وبیشتر مطالب آن در مورد پیشرفت ها وتشویق افراد دارای معلولیت می باشد .

شماره تماس :0798102102

15 - ماهنامه عقاب :

ماهنامه عقاب از سال 1388 بدینسو در مزار شریف نشرات دارد وسراج الدین انتظار مدیر مسئول این نشریه است . مطالب آن بیشتر اعلانات تجارتی ومطالب بازاریابی است .

شماره تماس :0794446006

16- هفته نامه هویدا :

این هفته نامه در سال 1393 با صاحب امتیازی مختار وفایی یکی از نویسندگان وخبرنگاران ولایت بلخ شروع به کار کرد . مطالب آن بیشتر سیاسی وانتقادی بوده وتوسط خود وفایی تهیه و ترتیب می گردد . در حال حاضر نیلوفر لنگر یکی از شاعران بلخ مدیرمسئول آن می باشد .شماره تماس :0774991340

17 :ماهنامه اطلاعات بازاریابی :

مجله اطلاعات بازاریابی از دو سال گذشته بدينسو به امتياز محمدصبور زارع و مديريت سيدحسن حبيبى نشرات دارد و براى فعالیت های تبليغاتی, بازار يابى و اقتصادى مختص شده است.
شماره تماس : ۰۷۷۴۶۵۶۷۴۳


18- هفته نامه خط نو :

اين هفته نامه درسال ١٣٩٠ ه ش از سوى نهضت ملى جوانان تاسيس و به تيراژ ٨٠٠٠ نسخه به شکل هفته وار چاپ و علاوه بر ولايت بلخ به ساير ولايات کشور نيز توزيع مىيگردد و ٥ تن کارمند  دارد.


 شماره تماس : ۰۷۹۹۷۷۲۶۲۱ ـ ۰۷۰۰۵۰۱۵۲۱


ايميل : khatenaw@yahoo.com


19 - هفته نامه فجر :

اين هفته نامه با داشتن ده تن کارمند  درسال ١٣٨٧ه ش از سوى نهاد فرهنگى شهيد استاد عبدالقادر توانا تاسيس و تيراژ آن ٢٠٠٠ نسخه ميباشد و در ولايات بلخ ، شبرغان ، کابل و باميان نيز خوانندگان دارند و از نهاد توانا تامین مي گردد.


شماره هاى تماس : ۰۷۷۴۴۱۷۰۵۱ ـ ۰۷۸۹۴۶۷۰۶۰


ايميل :  fajr.weekly_87@yahoo.com


20 - ماهنامه پرتو :

اين نشريه  در سال ١٣٨٥ ه ش از سوى فرخنده رجبى، مهريه گوهرى و ذکيه خواجه زاده تاسيس شده است و به شکل ماهوار با هزاران تيراژ در بلخ ، کابل و هرات توزيع مى گردد؛ اما نشرات آن از دو سال گذشته متوقف گرديده است . ماهنامه پرتو از سوى مسوولين آن تامین و ١٥ تن کارمند دارد .

شماره تماس 0708529020 ایمیل 


21 - جوانان بلخ :


ماهنامه جوان بلخ بار نخست درسال ١٣٨٧ ه ش از سوى آمريت جوانان بلخ چاپ شد و علاوه بر ولايات شمال در ولايت ننگرهار نيز توزيع ميگردد .تيراژ آن دو هزار نسخه و از سوى اداره UNICEF تامین ميگردد و همچنان هفت تن کارمند دارد .


شماره تماس : ۰۷۹۴۶۹۰۲۵۸


ايميل :  akhter.sohail26@yahoo.com


22 - ماهنامه ساوه :

ماهنامۀ ساوه درسال ١٣٨٨ ه ش از سوى ويس الدين نظرى ايجاد و به شکل ماهوار از ٣ تا ٥ هزار نسخه چاپ و در ولايات هرات ، کابل و بلخ خواننده دارد .اين نشريه از اعلانات تجارتى تامین و ٢٠تن کارمند دارد.

 .
شماره هاى تماس : ۰۷۸۶۹۱۸۱۳۳ ـ ۰۷۰۰۵۴۰۴۷۰


ايميل :  info@sawahmagazine.com


23 - صدای بانو :

  ماهنامه صداى بانو درسال ١٣٨٩ ه ش از سوى عبدالقدوس باخترى تاسيس و تيراژ آن هزار نسخه ميباشد . امور مالى آن توسط صاحب امتياز تامین و ٦تن کارمند دارد .
شماره هاى تماس : ۰۷۷۴۴۰۲۹۹۸ ـ ۰۷۸۶۶۸۱۲۲۲


ايميل : thebanovoice@yahoo.com


24 - نوای جوان :

ماهنامه نواى جوان، يک نشريه مختص به جوانان در ولايت بلخ ميباشد که درسال ١٣٨٧ ه ش از سوى سيد مرتضى هاشمى تاسيس و هزران نسخه آن در ولايت بلخ توزيع ميگردد . نواى جوان از سوى صاحب امتياز تامین و ٦تن کارمند دارد .


شماره هاى تماس : ۰۷۹۸۵۲۲۰۰۶ ـ ۰۷۰۰۷۰۰۸۲۲


ايميل :   hashimi.murtaza@live.com


25- سواد چراغ زندگی :

اين ماهنامه در سال ١٣٨٦ ه ش از سوى مديريت سواد آموزى ولايت بلخ تاسيس گردید و به شکل ماهوار به تيراژ ١٠٠٠ نسخه چاپ ميشود .ده تن کارمند دارد و موسسه ANAFEAتامین کننده است.

 .
شماره تماس : ۰۷۷۷۵۱۱۲۴۳ ـ ۰۷۰۰۵۱۱۲۴۳

Sabir_basharyar@yahoo.com

26- ماهنامه سیال :

ماهنامه سيال که نشرات خود  را درسال ١٣٨٩ ه ش آغاز کرده از سوى استادان خانم  ديپارتمنت پشتو تربيه معلم بلخ  به تيراژ ٥٠٠ نسخه چاپ ميشود .صاحب امتياز آن استاد عزيزه جلال رئیس ديپارتمنت پشتو و استاد لطيفه مدير مسوول آن است .ده تن  معلم ودانشجواداره تربيه معلم براى اين نشريه کار مى نمايد.


شماره تماس :0794428051

 

27 - مجله پرخه :

مجله پرخه نخستين نشريه با زبان پشتو در زون شمال است که هر دو ماه یکباربا تيراژ ١٠٠٠ نسخه چاپ می شود. درسال ١٣٨٢ ه ش از سوى جرگه عنعنوى و اصلاحى بلخ ایجادوتامین ميشود .
شماره تماس : ۰۷۹۹۸۳۳۳۳۸


ايميل : zahsass.2@gmail.com28- مجله دو ماهنامه پسرلی :

مجله دو ماهه پسرلى در سال ١٣٨٤ ه ش توسط ذبيح الله احساس ايجاد و درهر دو ماه به تيراژ ٢٠٠٠ جلد به زبان پشتو نشر ميشود .اين مجله علاوه بر ولايت بلخ در برخی ولايات ديگر نيز فرستاده  ميشود، اکنون ده کارمند دارد و از سوى موسس تمويل مى گردد .
شماره تماس : ۰۷۹۹۸۳۳۳۳۸


ايميل :  zahsass.2@gmail.com


29 - نشریه پل :

ماهنامه پل نشرات خود  را درسال ١٣٩١ ه ش در شهرستان بلخ ولايت بلخ به زبان پشتو آغاز کرد و بلخ ادبى خوځښت صاحب امتياز اين نشريه ميباشد. به شکل ماهوار به تيراژ ١٠٠٠ جلد چاپ و ٦ تن کارمند دارد .غلام بشيرملکزى مدير مسوول اين مجله ميباشد .
شماره تماس :0700550508

30 - مجله بلهیکا

اين مجله درسال ١٣٨٩ ه ش از سوى محمد شراف ايجاد و به شکل ماهوار به تيراژ پنج هزار نسخه چاپ مي گردد.نشريه بلهيکا علاوه بر ولايت بلخ در کابل، هرات و ننگرهار نيز توزيع می شود.از سوى صاحب امتياز تمويل ميگردد و  7تن کارمند دارد.

شماره تماس :0798949291

31 - نشریه صحت روانی :

این جریده درسال ۱۳۹۱ توسط داکترعبدالقدیربرهان در ولایت (استان)   بدخشان تاسیس گردیده وبنابردلایل نامعلومی درشهرفیض آباد متوقف شد اما یک شاخه آن درشهرمزارشریف ولايت بلخ عملاً فعالیت دارد وعمدتاً موضوعات قابل نشرآن روحیه بخشیدن به معتادان موادمخدر وسلامتی آنان است.
شماره تماس : ۰۷۹۹۸۲۷۶۶۶


ایمیل :kiskin@hotmail.com

 

 

 

 

فصل دوم رسانه های استانهای شمال

1 - استان فاریاب

رسانه های فاریاب

اولین نشریه بنام "ستوری " (ستاره ) در سال 1322 در فاریاب به چاپ رسید ودر حال حاضر این نشریه بنام فاریاب به شکل هفته نامه از آدرس ریاست اطلاعات وفرهنگ نشر می شود .

بعد از سقوط طالبان نشریه های آزاد چون  صدای ملت ، صدای قلم ، حقیقت ، کوروش ، ایشانج ، میمنه ، کوزگو، آق یول ، کل چرتگوی (صریح گوی ) ، آیدین ، فصلنامۀ اندخوی رستگاران، آزادگان، جوانان، اولکه یشیل یپراغ مربوط حزب جنبش ملى به رهبرى جنرال دوستم، آرمان مجاهد از حزب جمعیت و ندای ملت از شورای ولایتی ،ظهور کردند ؛ اما بنابر عدم ماشین چاپی در فاریاب ونبود بنیۀ مالی برخی این نشریه ها به بشکل ماهنامه و گاهنامه درمطابع مزار و کابل چاپ میشوند و بعضی از فعالیت بازمانده است.
در فاریاب تلویزیون ملی، با یکساعت برنامه محلی از ساعت ۶ تا ۱۰ شب نشرات دارد. تلویزیون های خصوصى آریانا و آئینه نیز از طریق آنتن محلی نشرات دارند . در کنار رادیوی ملی، چند رادیو خصوصی چون تمنا ، قویاش، صحت ، میمنه، در مرکز شهر ، رادیو شیرین تگاب در آن ولسوالی و رادیو ترکستان در اندخوی نشرات دارند. باید گفت که زبان نشراتی بسیاری از رسانه ها در فاریاب ازبکی وترکمنی  بوده وگاهی هم به فارسی برنامه ویا خبر نشر می نمایند .


در شهر میمنه، شهرستان  خواجه سبزپوش ، شیرین تگاب ، دولت آباد اندخوی سیتی کیبل هر کدام با پخش بیش از 60 کانال فعالیت از تلویزیونهای داخلی و خارجی در تنویر اذهان عامه نقش ایفا میکنند.

 

 

الف - رسانه هاي تصويري وصوتي :

1-تلویزیون ملی


تلویزیون ملی فاریاب درسال 1367 روی فرکانس 210.25 کانال 10 به نشرات آغاز کرد. این تلویزیون در ابتداء مرکزشهر میمنه و حومۀ آنرا تحت پوشش قرار میداد،اما پس از سقوط حکومت داکتر نجیب الله در اوايل دهۀ ١٣٧٠ فرستندۀ آن توسط جنرال رسول پهلوان معاون جنبش ملى، بر تپۀ مرتفع در شرق شهر میمنه انتقال گردیده،علاوه بر مرکز شهر، در ولسوالی های خواجه سبزپوش ، پشتونکوت ، شیرین تگاب ، دولت آباد و المار نیز نشرات داشت.اين تلویزیون  چند سال قبل با مصرف بیش از دوصد هزار دالر توسط نیروهای خاص امریکا مستقر در شهر میمنه، مجدداً تجهیز گردید و درحال حاضر با دستگاه یک کیلووات، ساحۀ یکصد کیلومتر را تا ولسوالی اندخوی تحت پوشش نشراتی قرار ميدهد. تلویزیون ملی فاریاب روزانه دوساعت( از ساعت 7  الی 8 شام و از ساعت 9 الی 10 شب ) نشرات محلی دارد. رييس آن محمد افضل اميد است.


شماره تماس : 0799250662


ايميل.آدرس:RTA.faryab@gmail.com  


 
2 - رادیو ملی :


رادیو ملی؛ یگانه رسانۀ صوتی دولتی در فاریاب است که در ماه اسد سال 1365 روی موج متوسط در شهر میمنه به نشرات آغاز نمود. این رادیو روزانه چهار ساعت ( از ساعت 6 تا 8  صبح و از 4 تا 6 شام ) نشرات دارد.نشرات آن، علاوه بر مرکز شهر میمنه و حومۀ آن، ساحۀ 60 کیلومتر را زیر پوشش دارد . رادیو ملی فاریاب چندسال قبل توسط نظامیان خاص امریکایی مستقردر میمنه مجهزگردید وفعلادردو موج (104.3 اف ام و87.5 اف ام نشرات دارد . رئیس آن محمد افضل امید است .

شماره تماس : 0799250662


ايميل آدرس:  RTA.faryab@gmail.com


3 - رادیو تمنا : 


از رسانه های خصوصی در فاریاب است که توسط عبدالغفار ریعان شمالی در سال 1388در شهر میمنه به نشرات آغاز نمود. این رادیو در شبانه روز، 12 ساعت نشرات دارد که حدود شش ساعت آنرا ، برنامه های رادیو سلام وطندار، رادیو بیان شمال و بی بی سی تشکیل میدهد و تا ساحۀ 30 کیلومتر پوشش نشراتی دارد. در آغاز فعالیت، روزانه 17 ساعت نشرات و بیش از 20 کارمند افتخاری داشت ؛ اما در اکنون پنج نفر در آن به شکل افتخاری کار مینمایند، از اینرو در هر هفته و در هر ماه کارمندانش تجدید میشود.عبدالستار خواجه زاده مدیر مسئول رادیو تمنا است.


شمارۀ تماس:0790181837


ايميل آدرس

: tamanna_radio@yhoo.com


4 - رادیو صحت :


در سال 1390 به کمک 80 هزار دلاری کشورنروژ توسط موسسۀ اکتید در تشکیلات ریاست صحت عامه فاریاب به نشرات آغاز نمود. این رادیو روی فریکونسی88.1 اف ام، روزانه هشت ساعت نشرات دارد تا ساحه 30 کیلومتر اطراف خود را زیر پوشش نشراتی قرار داده است. اگر چه هدف از ایجاد این رادیو صرفاً پخش موضوعات صحی(پزشکی ) گفته شده؛ اما تاکنون ازین رادیو فعالیت های موسسۀ مذکور و برنامه های موسیقی نيز پخش مى شود. عبدالناصر مواج مدیر مسئول رادیو صحت است و در آن شش نفر مشغول کار اند.


شمارۀ تماس: 0799686269


ايميل آدرس :abdul.naser24@yahoo.com

   
 
5 - رادیو میمنه : 


از رسانه های فعال در فاریاب است که توسط مجتمع نهاد های مدنی و به کمک مالی مردم در سال 1391 به زبان اوزبکی به نشرات آغاز نمود. این رادیو 16 ساعت نشرات دارد  وحدود 30 کیلومتر نواحی و ساحات فاریاب را زیر پوشش نشراتی قرار داده است. رادیو میمنه از نشر اعلان تجارتی و اعانۀ تمویل میگردد . شفیع بیگ اوغلی مدیر مسوول رادیو میمنه است،13 نفر در آن مشغول کار اند، اما فقط پنج نفر حقوق دارند.
شمارۀ تماس: 0794156848


 
6- رادیو ترکستان :


یگانه رسانه فعال در شهرستان اندخوی است که در سال 1390 توسط بشیراحمد ته ینج نماینده مردم فاریاب در مجلس ملی به فعالیت آغاز نمود. این رادیو روی فریکونسی 88.9 اف ام، روزانه 18 ساعت عمدتاً به دو زبان ( اوزبکی و ترکمنی )نشرات مینماید. در رادیو ترکستان 16 تن مشغول کار اند که شش نفر آنهاحقوق بگیر و بقیه به شکل افتخاری کار میکنند. پنج تن از کارمندان این رادیو زن است که در مقایسه با رادیو های دیگر در فاریاب از لحاظ جنسیت ( تساوى حقوق مرد و زن) متفاوت است. زلمی عزیزی مسوول نشرات اين رادیو است.


شمارۀ تماس: 0780376187


ايميل.آدرس turkistanfm1@gmail.com
 
7- رادیو شیرین تگاب :


در سال 1390 توسط گل محمدپهلوان نماینده مردم در مجلس ملی ،روی فریکونسی (89.3)اف ام نشرات امتحانی اش را آغاز نمود. این رادیو روزانه 18 ساعت نشرات دارد و علاوه بر شهرستان  شیرین تگاب، شهرستان  دولت آباد را نیز تحت پوشش قرار داده است.رادیو شیرین تگاب هنوز نشرات آزمایشی دارد،  محمد ابراهیم مسول رادیو است،شش تن در آن مشغول کار بوده و بیشتر اوقات آهنگ پخش مینماید.
شمارۀ تماس: 0780809070

8 - رادیو گربت :


در سال 1389 از سوی موسسۀ کوار به حمایت مالی کشور نروژ در شهر میمنه توسط قطب الدین کوهی به نشرات آغاز کرد. این رادیو روزانه 18 ساعت نشرات داشت که چهار ساعت از استدیوی کابل و 14 ساعت از استدیوی میمنه تهیه و نشر میگردید. رادیو  گربت 12 کارمند ذکور و اناث داشت که پنج تن شان در مقابل معاش و بقیه افتخاری کار میکردند.پس از آنکه دو انجنیر موسسه کوار توسط طالبان اختطاف ودر عید قربان سال 1390 به قتل رسید نشرات رادیو گربت نیز در سال 1391 قطع گردید واز فعالیت بازماند .


شماره تماس : 0799455006


ايميل آدرس

: sadayemellat1@gmail.com


9 - رادیو ممتاز :


اين راديو از بودجه شخصی جوانی بنام امین الله ایجاد گردیده است، اما تاکنون به نشرات نپرداخته است.


شماره تماس : 0790957060


10 - رادیو قویاش : 


نخستین رادیوی مستقل مخصوص زنان است که در سال 1384 به کمک کانادا توسط موسسۀ (امتکس) در شهر میمنه ایجاد و روی فریکونسی  89.0  اف ام نشرات خود را آغاز نمود.  تقریباً چهار سال امور نشراتی رادیو توسط زنان به پیش برده میشد . در هر شش ماه رهبری آن به شکل دوره يى تغیير می يافت ؛ اما زمانیکه مسوولیت رادیو به خانمی بنام رونا شیرزی تعلق گرفت، وی امتیاز آنرا بنام خود ساخت که اینکار او، عکس العمل های جامعه زنان و جامعه مدنی را به همراه داشت؛ اما از اینکه ادعا میشد که خانم شیرزی از پشتيبانی برخی مقامات در مرکز برخوردار است، اعتراضات جامعه زنان بی نتیجه ماند و مدتی نشرات رادیو متوقف گردید. اما نزدیک به دوسال است که رادیو قویاش دوباره به فعالیت آغاز کرده روزانه 12 ساعت برنامه های تفریحی و آهنگ پخش مینماید. اين راديو توسط  پنج تن از جوانان متعلم مکتب ، گرداننده گی میشود که همه افتخاری کار میکنند.مزید بر رادیو های محلی ، رادیو آریانا روی فریکونسی 93.5 اف ام و رادیو بی بی سی در موج 92.1 اف ام در شهر میمنه نشرات 24 ساعته دارند.
شماره تماس: 0799250612


ايميل آدرس

Monir.rahimi789@yahoo.com

 

ب - رسانه هاي چاپي

 
1- ماهنامه ي صداي قلم :

 
ماهنامه مستقل صدای قلم از نشریه های فعال در فاریاب است که توسط محمد اسلم گداز در سال 1383 به نشرات آغاز کرد. این نشریه که مربوط انجمن فرهنگی و اجتماعی فاریاب میباشد به تیراژ 1000 نسخه چاپ گردیده به ولایات بلخ و جوزجان نیز توزیع میشود .وجوه مالی آن از بودجه شخصی صاحب امتیاز آن تامین میشود و در آن پنج نفر مشغول کار اند.


شماره تماس : 0799455733


2 - دو هفته نامه ي صداي ملت :

 
دو هفته نامۀ آزاد و مستقل صدای ملت از نشریه های فعال در فاریاب است، که توسط قطب الدین کوهی در سال 1384 به نشرات آغاز نموده است. این نشریه به تیراژ 1500 نسخه چاپ میشود . علاوه بر فاریاب، در جوزجان و بلخ نیز توزیع میگردد. از وجه اشتراک و بودجه شخصی صاحب امتیاز آن تمویل میشود  و پنج تن در آن مشغول کار اند.
شماره تماس : 0799455006


ايميل آدرس :sadayemellat1@gmail.com


3 - گاهنامه ي ميمنه


گاهنامۀ آزاد و مستقل میمنه از نشریه های فعال در فاریاب بوده و توسط استاد محمدکاظم امینی در سال 1385 به نشرات شروع کرد ماهنامه ی میمنه به تیراژ 1000 نسخه از امکانات شخصی صاحب امتیاز آن چاپ می شود وچهار کارمند دارد ..
شماره تماس :   0799124492


ايميل آدرس: Kazimamini@ gmail.com  


 
4- ماهنامه ی ایشانچ  


از رسانه های فعال در فاریاب محسوب ميشود که توسط تعدادی از جوانان در سال 1386نشرات آغاز نمود. این ماهنامه به تیراژ 1500 نسخه چاپ و در سطح فاریاب توزیع میگردد که  از حق عضویت و وجه اشتراک تامین میشود و در آن هفت  نفر مشغول کار اند.


شماره تماس :  0799173899


ايميل آدرس: karimifiroz@yahoo.com


 
5 - هفته نامه فارياب


ارگان نشراتی ریاست اطلاعات و فرهنگ است که در سال 1322 به شکل روزنامه تحت نام ستوری ، به نشرات آغاز نمود. این هفته نامه در حال حاضر به تیراژ 800 نسخه چاپ و توزیع میشود که از حق عضویت و اعلانات ارگانهای مختلف دولتی تامین میشود.
شماره تماس : 0799274656

6- ماهنامه رستگاران:

  
از رسانه های چاپی فعال در فاریاب است که توسط شاه رضا منشی زاده در سال1385  آغاز به نشرات کرد. این ماهنامه به تیراژ 1000 نسخه چاپ و توزیع میشود . وجوه مالی آن از سوی صاحب نشریه تامین میگردد و در آن پنج نفر کار میکنند.
شماره تماس : 0799293534


 
7 - ماهنامه راه آزادگان

 
از رسانه های نیمه فعال است که در سال 1387 توسط غلام جیلانی کوهستانی به نشرات آغاز نمود. این نشریه در آغاز به تیراژ 500 شماره مسلسل چاپ و توزیع میشد ؛ اما حالا بنابر نبود امکانات مالی به شکل گاهنامه چاپ میشود و سه نفر مشغول کار اند.
شماره تماس : 0702882387

8- ماهنامه كوروش


ماهنامه مستقل کورش یکی از نشریه های فعال در فاریاب بود که در سال 1385 توسط انجنیر محمد رسول اورتاق به نشرات آغاز کرد. درین نشریه 12 تن از جوانان محصل مشغول کار بودند به تیراژ 1000 نسخه چاپ میشد ؛ اما از دوسال بدینسو از فعالیت باز مانده است.


 شماره تماس : 0799271251

ايميل آدرس:korash1386@yahoo.com


9 - ماهنامه  قرش:

  
نشریۀ قرش، در سال 1390 توسط عبدالحی به  نشرات آغاز نمود ؛ اما پس از یکسال فعالیت بنابر مشکلاتی که در قسمت نشر مقالات به وجود آمده بود فعالیت آن از جانب ریاست اطلاعات و فرهنگ و څارنوالی متوقف  شد. دراین ماهنامه هفت نفر مشغول کار بودند
شماره تماس : 0799622818


ايميل آدرس: qarashoyligi@yahoo.com

10 - ماهنامه ي حقيقت:

  
یکی از نشریه های فعال در فاریاب است که در سال 1385 توسط عبدالمحمد شایق وصال فاریابی به نشرات آغاز کرد. این ماهنامه 1000 نسخه چاپ میشود. در آن فاطمه شایق وصال که  خانم  وصال میباشد به صفت معاون ، دو دختر و دو پسر موصوف به عنوان نویسنده و گزارشگر مشغول اند ؛ اما بیش از یکسال است که صاحب امتياز آڼ در یکی از ارگانهای شهدا و معلولین در کابل کسب وظیفه نموده، از اینرو در فاریاب فعالیت ندارد.
شماره تماس : 0799109418

11 - گاهنامه  ي كل چرتگوي ( چٍُرت  گوي = كسي كه مطلبي را پوست كنده وبي پرده مي گويد ) 


گاهنامۀ کل چرتگوی یکی از رسانه های طنزی و فعال در فاریاب بود که در سال 1386توسط داکتر نقیب الله فایق به نشرات آغاز نمود. هر چند این نشریۀ ظاهراً مستقل بود ؛ اما از سوی جوانان جنبش ملی اسلامی به رهبرى جنرال دوستم گردانندگی میشد که در آن موضوعات و طنز های تند وتیز به آدرس مقامات دولتی و مسوولین به نشر میرسید.ماهنامۀ کل چرتگوی به تیراژ 1000 نسخه از پول فروش و حق الشمول تمویل و توزیع میشد؛ اما پس از آنکه داکتر فایق مدیر مسوول آن به ولسی جرگه راه یافت این نشریه از فعالیت باز ماند. در آن 9 نفر مشغول کار بودند.


شماره تماس : 0799820270

12 - ماهنامه افتخار ملي :

 
یکی از رسانه های فعال در فاریاب است که در سال 1386 توسط داکتر سیداحمد سادات رئيس اسبق امنیت ملی فاریاب آغاز به نشرات نمود. در این نشریه بیشتر اهداف جمعیت اسلامى منعکس میگردد و به تیراژ 1000 هزار نسخه چاپ میشود. پس از آنکه داکتر سادات در حمله انتحاری ماه میزان سال 1390 در شهر میمنه جان باخت ، در نشرات ماهنامه،تزلزل به وجود آمده است.

13- ماهنامه يشيل پيراغ:

  
اين ماهنامه در سال 1387 در ولسوالی اندخوی توسط بشیر احمد ته ینج عضو فعلی مجلس ملی به نشرات آغاز نمود . این ماهنامه از آدرس شورای شهر جنبش ملى به تیراژ 1000 نسخه عمدتا به زبان ازبکی چاپ میشود.


شماره تماس : 0799124412

14- گاهنامه ي نداي ملت:

  
گاهنامه ندای ملت ،ارگان نشراتی شورای ولایتی فاریاب است که در سال 1389 به نشرات آغاز کرد.این گاهنامه به 1000تیراژ چاپ میشود و فعالیت های شورای ولایتی را انعکاس میدهد.

15 - ماهنامه آرمان مجاهد:

  
آرمان مجاهد،ارگان نشراتی شورای ولایتی جمعیت اسلامى است که در سال 1389 به نشرات آغاز کرده و به تیراژ 1000 نسخه چاپ میشود.


شماره تماس : 0799198350


ايميل.آدرس  Armanemojahid@yahoo.cam
 
شايان ذکر است که ماهنامه هایی چون، کوزگو ، اولکه ، آوای ما ،مربوط به جنبش و یا هوادران آن حزب ، ماهنامه های ، میلاد نور ، پیام سعادت مربوط به هواداران جمعیت بودند که در فاریاب نشرات داشتند ؛ اما پس از مدتی از فعالیت بازماندند.

 

 

 

 

 

 

 

 

  2- استان جوزجان

الف - رسانه هاي تصويري

 

:1- تلویز یون ملی جوزجان :


تلويزيون ملی جوزجان ازجمله رسانه های فعال دراين استان بوده ودرسال 1366 هجرى شمسى به نشرات آغاز نموده است.اين تلويزيون برنامه هايش را به طور٢٤ ساعته پخش میکند ودر هرشب یک برنامه نیم ساعته خبرهای مربوط به استان  را نیز تحت پوشش دارد.تلویزیون ملى جوزجان 18 کارمند دارد ومسوولیت پیشبُرد امورآنرا نوریه حماسه به دوش دارد .اين تلویزیون مصارف بودجوی خودرا از دولت میگیرد وگاهگاهی اعلانات تجار محل را نیز می پذیرد.

 
شمارۀ تماس: 0787148801


ايميل.آدرس nooriaamasa@yahoo.com

2- رادیو تلویزیون آیینه :


 
تلویزیون آیینه در سال 1382 نشرات خودرا از شهرشبرغان به سطح پنجاه کشور آغاز نمود. این تلویزیون نخستین رسانه آزاد وغیر دولتی بود که فعالیت رسانه یی خود را در سطح کشور شروع کرد. مدیریت تلویزیون را فریدون " الهام " به دوش دارد ودر آن بیش از 100  کارمند مشغول کار است.

شمارۀ تماس :0799204168


 
 
3 - رادیو تلویزیون باتور :


 
این تلویزیون درسال 1391 نخست به نشرات امتحانی و سپس در سال 1392 رسماً فعالیت رسانه یی خود به زبان ازبکی آغازنموده است. مدیریت این تلویزیون را باتور دوستم پسر عبدالرشيد دوستم رهبر جنبش ملى اسلامى، به دوش دارد ودر آن هشتاد تن    کارمند مصروف کار اند. این تلویزیون بیشتر کشورهای آسیاى ميانه را زیر پوشش برنامه های خود قرار ميدهد.


شمارۀ تماس: 0780376187


ایمیل.آدرس :bator@yahoo.com

ب - رسانه هاي صوتي

 
1 - رادیو آیینه :


این رادیو از رسانه های فعال در جوزجان است که توسط فضل الحق  " یولچی " در سال 1386 تاسيس و به نشرات آغاز نموده است. اين راديو به طور24 ساعته نشرات  دارد و منطقه تحت پوشش آن ٥٠ کيلومتر ميباشد. راديو آیینه ، با پول شخصی تامین ميشود و ٢٠ کارمند دارد.
شمارۀ تماس :0788853617


ایمیل آدرس radioayna@gmail.com
 

 :2- راديو ملی:


رادیوملى ازرسانه هاى فعال درجوزجان بوده ودر ترکیب تلویزيون ملی اين استان نشرات دارد وتوسط نوریه حماسه گردانندگی میشود.این رادیو منطقه 50 کیلومتر را زیرپوشش نشراتى خود دارد وازسال 1386 بدينسو در یک شبانه روز نشرات دارد وکارمندان آنرا ١٢  تن تشکیل میدهد که همه به طور افتخاری کار مينمايند.
شمارۀ تماس: 0787148801


ايميل آدرس: nooriaamasa@yahoo.com


 
3- رادیو سرایش :


رادیوسرایش در ماه حوت سال 1391 به رياست فواد احمدی تاسیس وایجاد گردید.مصارف اين راديو که به طور24 ساعته نشرات دارد،از طریق پذیرش اعلانات وپخش برنامه های قراردادی تمويل مى شود و 15 تن در آن مشغول کاراست. نشرات راديو در استانهای  سرپل، جوزجان وندرتآ دراستان فاریاب  نيز قابل دريافت است.
شمارۀ تماس: 0786700499


ايميل آدرس: saraish.radio911fm@gmail.com


 
4- رادیو غزل :


رادیو غزل؛ یک رسانه آزاد، مستقل و بدون وابستگی به کدام ارگان و نهاد سیاسی بوده ودرسال 1392 توسط نیلا صادق اوغلو در شهرشبرغان مرکز جوزجان تاسیس گرديده اين رادیو ، هفتمین رسانه صوتی است که شهرشبرغان را تحت پوشش نشراتى خود قرار داده است.این رادیو روی موج فرکانس 99.0 اف ام نشرات دارد و با داشتن  15 کارمند مصمم است که  روزانه 24 ساعت برنامه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، دینی، صحی، آموزشی و تفریحی را به نشر بسپارد.


شمارۀ تماس : 0798828228


ایمیل radiogazal@yahoo.com 
 
5 - رادیو درمان :


اين راديو؛ از رسانه هاى فعال در جوزجان است که توسط موسسه انترنيوز در سال 1387 تاسيس گرديد. راديو درمان به طور24 ساعته نشرات دارد و ٤٥ کيلومتر نواحى اطراف خود را تحت پوشش قرار مى دهد. امور مربوط به راديو درمان  که ١٨کارمند دارد، توسط نورآغا شریفی به پیش برده میشود ومصارف آن از طریق پخش اعلانات تامین میگردد. 

 
شمارۀ تماس: 0799746464


ايميل آدرس: nooraghasharifi18@gmail.com


 
6 - رادیو ارمغان :


راديوارمغان؛ از رسانه هاى شنيدارى در جوزجان است و توسط صابرحمیدی در سال ١٣٨٧به نشرات آغاز نموده است. اين راديو، روزانه 24 ساعت نشرات دارد و شهرشبرغان وبرخی از شهرستانهای استان جوزجان  را تحت پوشش خود قرار مى دهد. راديوارمغان ١٠ کارمند دارد و با بودجه شخصى و نشر اعلانات تجارتى تامین مى گردد.و به زبانهای ازبکی ،ترکمنی وفارسی نشرات دارد .


شمارۀ تماس: 0780775022


ايميل.آدرس rostayee@yahoo.com
 
7 - رادیو بوستان :


اين راديو؛ ازرسانه هاى فعال در جوزجان محسوب ميشود و توسط انجنیر زرغونه یوسف عزیزی در سال ١٣٨٩ تاسيس و به نشرات آغاز نموده است.  راديو بوستان به طور24 ساعته نشرات  دارد وساحه تحت پوشش آن 70 کيلومتر است. راديو بوستان، با پول شخصی تامین ميشود و 13تن در آن مشغول کارند.


شمارۀ تماس: 0782102037


ايميل آدرس: bostanradio.jn@gmail.com


 


ج - رسانه هاي چاپي

 
1- جریده ی ایزگو تویغو:


اين جریده؛ از نشريه هاى فعال در جوزجان  است و در سال ١٣٨٦ توسط انجمن ظهیر الدین محمد بابر به نشرات آغاز نموده است. نشریه ايزگو تويغو در جوزجان وبرخی از استانهای  دیگر توزيع ميگردد. این نشریه به زبان ازبکی مطالبی را در مورد فرهنگ مردم ازبک و ده ها  مطلب ادبی , سیاسی، فرهنگی واجتماعی نشر میکند. از حق عضویت اعضاى انجمن تامین ميشود و در آن پنج تن مشغول کارند.


شمارۀ تماس: 0797045017


ايميل.آدرس izgotoygho@gmail.com
 
2 - ماهنامه ی پیام الفت :


ماهنامه پيام الفت؛ از نشريه هاى فعال در  جوزجان شمرده ميشود ، که توسط انجمن فرهنگی اهل بیت در سال 1388 به نشرات آغاز نموده است .این ماهنامه در جوزجان وگاهی هم استانهای همجوار بلخ وسرپل توزیع می گردد وبیشتر مسایل اعتقادی (مکتب اهل بیت ) ،فرهنگی ،ادبی را به زبان فارسی به نشر می سپارد .ماهنامه ی مذکور 8 کارمند دارد .


شمارۀ تماس:


ايميل.آدرس payameolfat1387@yahoo.com
 
3 - جریده ی جوزجانان :


اين جریده نيز از جمله نشريه هاى فعال بوده که توسط رياست اطلاعات و فرهنگ استان جوزجان ، در سال 1340تاسيس و به نشرات آغاز نموده است.   جریده جوزجانان به تيراژ 1000 نسخه چاپ و در جوزجان و رياست هاى اطلاعات وفرهنگ تمام ولايات توزيع ميشود. جریده توسط دولت تمويل ميگردد و هم اکنون پنج کارمند دارد.


شمارۀ تماس: 0799128488


 
4- فصلنامه ی حکومت وشهروند:


اين فصلنامه ؛ یکی از رسانه های فعال محسوب میگردد که از طرف دفتر مطبوعاتی ولایت جوزجان به مدیریت محمد یوسف " یوسفی " در سه ماه یکبار چاپ میشود.مطالب انرا مسایل سیاسی ، ادبی ، معلوماتی ، فرهنگی ورویداد های مربوط به ولایت  تشکیل میدهد. تیراژ این نشریه به یک هزار جلد میرسد ودر منطقه  جوزجان توزیع میگردد. در این نشریه هفت تن مصروف کاراند.


شمارۀ تماس: 0788252644


ايميل Yusufi2011@gmail.com
 
5- فصلنامه  ملت سی سی:


فصلنامه ملت سی سی ؛ از نشريه هاى فعال در جوزجان است، که توسط شورای ولایتی تحت نظر نبیه مصطفی زاده در سال 1390تاسيس و به نشرات آغاز نموده است. اين ماهنامه به تيراژ 1000نسخه چاپ و در جوزجان توزيع ميشود.فصلنامه ی ملت سی سی از طرف دفتر یو ان دی پی یا دفتر برنامه ی توسعوی سازمان ملل تمویل می شود و 5 کارمند دارد .


شماره تماس: 0799124319


 
6 - جریده ی نوای کوهسار :


اين جریده در سال 1386 تحت نظر محمد اسماعیل " مشفق "به نشرات آغاز کرد که در یکماه دوبار چاپ میشود . نشریه به کدام مرجع دولتی وابسته نبوده و یک نشریه شخصی است.مطالبى که در این نشریه به چاپ میرسد شامل موضوعات سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی ، تحقیقاتی وغیره میباشد . هربار یکهزار نسخه چاپ میشود ودر استان  جوزجان به دسترس خوانندگان قرارمیگیرد.
 
 شمارۀ تماس:  0708198593


ايميل.آدرس  navaikohsar@gmail.com
 
7 - ماهنامه ی صحرا :


ماهنامه صحرا؛ از سال 1391 به نشرات آغاز نموده است و در آن نوشته هاى علمى، اجتماعى ،سیاسی و فرهنگی  به زبان های ترکمنی ، ازبکی ، دری وپشتو به نشر ميرسد. بشیر حکیمی ، مدير مسوول ماهنامه است. تيراژ اين مجله 1500 نسخه بوده و درهر ماه یکبار، به زيب چاپ آراسته ميشود و در  جوزجان وشماری از استانهای  دیگر توزيع ميگردد.


شمارۀ تماس: 0786721182


ايميل.آدرس  sahra.magazin@gmail.com
 


8 - نشریه  گلستان سواد


گلستان سواد نام نشریه يى است که در یکماه یکبار از طرف ادارۀ سواد حیاتی جوزجان به نشر میرسد و مدیر مسوول آن عاقله " فروز " است. مطالب نشراتی این ماهنامه را بیشتر موضوعات مربوط به فعالیت های اداره سواد حیاتی (سواد آموزی ) تشکیل میدهد. این نشریه در سال 1381 به نشرات آغاز نموده و در هربار  1000نسخه چاپ میشود ودر مربوطات جوزجان توزیع میگردد . پنج تن دراين نشريه کار مينمايند.
شماره تماس :0799104147


9 - جریده ی گوراش


این رسانه مربوط به رياست سرحدات وقبایل است که به زبان ترکمنی از سال 1357 نشرات دارد و در آن نوشته هاى علمى، اجتماعى , سیاسی و فرهنگی به زبان ترکمنی به نشر می رسد . محمد اغا مدیر مسئول این ماهنامه است وهر ماه یک بار  با تیراژ 1000 نسخه چاپ می شود .

 

علاوه از 19 رسانه ی فعال در جوزجان حداقل 4 نشریه ی غیر فعال نیز در جوزجان وجود دارد که عبارتند از چلو صاف ، آسایش، خط خطی ، وصدای زن .

 

 

 

 

3 - استان سرپل 

رسانه های سرپل

 

چندین رسانه ی صوتی ، تصویری وچاپی در  این استان فعالیت دارند . تلویزیون ملی با سه ساعت نشرات استانی ، رادیو بانو که یک رادیوی محلی است و12 ساعت درشبانه روز نشرات دارد و شهر سرپل و روستاهای همجوار را تحت پوشش دارد علاوه از آن دیگر تلویزیون های غیر محلی  مانند آینه ، راه فردا ، آریانا وطلوع نیز در این ولایت قابل دسترس اند . همچنان دو نشریه ی دولتی سرپل و آیینه ی سرپل ونشریات غیر دولتی سیمای زن ، جوانان ، آیینه ی معارف ، پیام هدهد بلخاب ،آیدین،پیام شورا ،آیینه ی زن وانبیر نیز در این استان نشرات دارند .همچنان چندین نهاد فرهنگی مانند کلبه ی سبز ،کهکشان ونهاد قلم نیز در این استان فعالیت دارند .

در حال حاضر رسانه هایی که  عملا در سرپل فعالیت دارند عبارتند از:

 

 

الف - رسانه های تصویری وصوتی  :

تلویزیون ملی که در روز 3 ساعت نشرات محلی دارد که شامل اخبار استان و گزاشهای خبری مربوط به مسئولین محلی می باشد . ودر سایر ساعات روز برنامه های کابل را نشر می نماید .

رسانه های صوتی :

1 - رادیو بانوتنها رادیوی خصوصی  که توسط شفیع عزیزی در سال 1386 به نشرات شروع کرد وتا فضای 30 کیلومتر را تحت پوشش قرار می دهد .این رادیو 12 کارمند دارد که 8 تن آنان بانوان اند .مدیر مسئول آن شفیق الله حیدری نام دارد .0797909014  و به زبانهای فارسی وازبکی برنامه نشر می نماید .

2 - رادیوی ملی : رادیوی دولتی سرپل که درکنار تلویزیون ملی  ، روزانه چندین ساعت نشرات محلی داشت وعلاوه از اخبار محلی برنامه های تفریحی ، دینی واجتماعی تهیه می نمود  ولی در این اواخر این رادیو نیز نشرات ندارد .

ب - رسانه های چاپی :

1 - ماهنامه ی پیام شورا که توسط شورای ولایتی سرپل در سال 1390 ایجاد وازچاپ برآمد این نشریه به تیراژ 2000 نسخه چاپ ودر سرپل واستانهای همجوار توزیع می شود .ماهنامه ی مذکورتوسط اداره ی سازمان ملل یو ان دی پی تمویل مالی گردیده و3 کارمند دارد مدیر مسئول آن معصومه رمضانی منشی شورای ولایتی سرپل است .0794115561  بیشتر مطالب این ماهنامه به زبان فارسی است .

2 - ماهنامه ی سیمای زن : این نشریه توسط ریاست زنان سرپل در سال 1385 به چاپ شروع کرد در حال حاضر 4 کارمند دارد ومدیر مسئول آن رویا سحر است 0799043507 به زبانهای دری وازبکی مطلب نشر می نماید .

3 - نشریه ی آیینه ی زن : این نشریه نیز توسط ریاست زنان نشر می شود و6 خانم در آن ایفای وظیفه می نمایند مدیر مسئول آن تسمیه آرزو است 0799718518 و به زبانهای فارسی وازبکی نشرات دارد .

4 - نشریه ی امبیره : این نشریه توسط شاروالی (شهرداری ) سرپل به نشر می رسد وبیشتر فعالیت های نهاد مذکور را انعکاس می دهد چهار کارمند دارد ومدیر مسئول آن کمال الدین نام دارد .0799104662  به زبانهای فارسی وازبکی نشرات دارد .

5 - مجله ی سرپل : این مجله از طرف مقام ولایت (استانداری) به نشر می رسد .در سال 1391 به فعالیت شروع کرده و10 کارمند دارد مدیر مسئول آن نیز انجنیر مختار است.

 

 

4 - استان سمنگان

 

الف - رسانه های تصویری :

تلویزیون ملی سمنگان تنها رسانه تصویری در این استان است عزیز الرحمان قطره رئیس رادیو تلویزیون ملی سمنگان می گوید که تلویزیون ملی سمنگان از سال 1369 بدینسو فعالیت خود را شروع کرده و بغیر از دوران طالبان دیگر سالها بدون وقفه نشرات داشته است . وی می گوید تلویزیون مذکور همه روزه از ساعت 5 تا 11 بعد از ظهر برنامه های محلی شامل اخبار استانی و گزارش های مسئولین را پخش نموده ویا هم برنامه های کابل را پخش می کند . تلویزیون مذکور 14 کارمند دارد که همه مرد هستند .

آقای قطره می افزاید قرار است تا تابستان سال 1394 نشرات رادیوی ملی سمنگان نیز آغاز شود .وی می گوید کار ساختمانی و ایجاد تاسیسات رادیو  توسط موسسه ی آلمانی( جی ای زید )تکمیل شده وبه زودی به نشر برنامه شروع خواهد کرد .

 

 ب - رسانه های صوتی :

1- رادیو حقیقت :

  
راديو حقيقت؛ يکى از رسانه هاى فعال استان  سمنگان است که توسط موسسه انترنيوز، در سال ١٣٨٣ تاسيس و به نشرات آغاز نموده است.  اين راديو، از ساعت ٥ صبح  الى ١٢ شب نشرات دارد که ٤٥ کيلومتر نواحى اطراف خود را تحت پوشش نشراتى اش قرار ميدهد.راديوحقيقت؛ توسط نشر اعلانات تمويل شده و هم اکنون ١٠ تن در آن مشغول کاراند.امين الله قيومى، صاحب امتياز اين راديو است و سيد احسن الله قريشى مدير مسوول آن ميباشد.


شماره تماس : ٠٧٠٠٥٤٩٨٢٧   

  
ايميل Haqiqat_radio@yhaoo.cm

2 - رادیو رستم :


راديو رستم؛ يکى از رسانه هاى فعال استان  سمنگان است، که توسط اميرالله قيومى در سال ١٣٨٩ تاسيس و به نشرات آغاز نموده است.اين راديو؛ از ساعت ٥ صبح الى ٣ شب نشرات دارد، ساحه تحت پوشش آن ٥٠ الى ٧٠ کيلومتراست. راديو رستم،  ١٨ کارمند دارد و شفيق الله منطقى مدير مسوول آن است.


تماس : ٠٧٩٩٢٠١٠٧٩


ايميل   amir_qayomi@yahoo.com

3 - رادیو شهروند :


راديو شهروند؛ توسط احمد جاويد افغان در سال ١٣٨٩ تاسيس و به نشرات آغاز نموده است. اين راديو، از ساعت٦ صبح الى ١١ شب نشرات دارد و ساحه اى در حدود ٣٠ کيلو متر را تحت پوشش نشراتى قرار ميدهد.اين راديو، با بودجۀ شخصى تمويل شده و ٨ کارمند دارد.احمد جاويد افغان، صاحب امتياز و وجيهه احمدى مدير مسوول آن ميباشد.
تماس : ٠٧٨٧٧٩٤٣٣٠


ايميل: afg1383@yahoo.com

 

ج - رسانه های چاپی

1- پيام سمنگان:


پيام سمنگان؛ توسط کميته فرهنگى مقام ولايت نشر ميشود و در ١٣٨٦ ه ش، به فعاليت آغاز نموده است. اين نشريه، در کنار فعاليت هاى مقام ولايت، مطالب فرهنگى و اجتماعى را نيز نشر ميکند و بيش از ١٠ کارمند دارد. فتح الله وفى مدير مسوول آن ميباشد.
شماره تماس  ۰۷۹۹۲۹۲۹۲۳


 2 - حکومت ومردم :


حکومت و مردم؛ از طرف مقام ولايت نشر ميشود، هشت نفر کارمند دارد، و در ماه يک دفعه از چاپ ميبرآيد.محمد صديق عزيزى، مدير مسوول آن است.
شماره تماس: ۰۷۷۷۵۵۰۱۲۲


3 - پیام شورای ولایتی :


پيام شوراى ولايتى؛ مجلۀ مربوط به شوراى ولايتى اين ولايت است که در ١٣٨٨ به نشرات آغاز نموده و  خانم حنيفه امين پور عضو شوراى ولايتى، مدير مسوول آن ميباشد.
شماره تماس ۰۷۷۷۱۲۴۱۳۲


4 - هفته نامه ایبک :


هفته نامۀ ايبک؛  در  ۱۳۸۲ ه ش، آغاز به فعاليت نموده است؛ پنج نفر کارمند دارد وهفتۀ يکبار نشر ميشود.  محمدهاشم سرورى مديرمسوول آن است.

 
5 - هفته نامه تخت رستم :

هفته نامه تخت رستم توسط نجیب الله خرم در سال 1389 تاسیس واز چاپ برآمد این نشریه به تیراژ 500 نسخه چاپ ودر استان سمنگان ، کابل وبلخ توزیع می گردد نشریه ی مذکور 9 کارمند دارد ونجیب الله خرم صاحب امتیاز ومدیر مسئول آن است .


تماس : ٠٧٩٤٩١٧٦٨١

  
ايميل:khoram2011@gmail.com
 
6 - ماهنامه ی نظافت :


ماهنمامه نظافت؛ توسط رياست شهردارى ايبک در سال ١٣٨٨ تاسيس و از چاپ برآمد. اين نشريه در ٧٠٠ نسخه چاپ و در ولايت سمنگان توزيع ميگردد.هم اکنون پنج کارمند دارد و بشير الله فيضى، مدير مسوول آن ميباشد.


تماس : ٠٧٩٩١٦٤٦٧١    


 
7 - جریده ی سمنگان :


جريده سمنگان؛ از نشريه هاى فعال در استان  سمنگان است، که توسط رياست اطلاعات وفرهنگ در سال 1357 تاسیس واز چاپ برآمد وهم اکنون این نشریه به تیراژ 1800 نسخه چاپ می شود و 6 کارمند دارد .عبدالغفور مومند مدير مسوول آن است.
تماس : ٠٧٩٩٢٩٢٩٢٣

Bottom of Form


قابل ذکر  است که بیشترین  نشریات رسانه های سمنگان به زبان فارسی دری بوده وبرنامه  وخبر به زبان ازبکی نیز نشر می نمایند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فصل سوم رسانه های زون شمال شرق

 

1 - استان بدخشان


رسانه های بدخشان  

دربدخشان تعدد رسانه ها با گذشت هرروزروبه رشد است ، چنانچه درحال حاضر۲۵ رسانه تصویری،صوتی وچاپی درین ولایت فعالیت دارند ودرآن صدهاتن مصروف کارمیباشند.
 
رادیوهای محلی آنرا رادیوآمو، رادیوکوکچه،رادیوبهارستان،رادیوصدای کشم ،رادیو تلویزیون محلی و جریده بدخشان،جریده سیمای بدخشان،جریده سیمای شهروند،ماهنامه حکومتداری خوب،ماهنامه شاروالی فیض آباد،جریده روشنگری وجریده صعود تشکيل ميدهد.
 جریده صدای بدخشان،جریده ابتهاج،جریده سروش پامیر،جریده هری تاپامیر،جریده شناخت برتر،جریده انقلاب فرهنگی ،ماهنامه مخفی بدخشی،ارتقای فرهنگی ،جریده لاجور،جریده سرزمین من ،صحت روانی ونوای اطراف نيز شامل اين رسانه ها است.
 
رادیوهای بیان ، آریانا اف ام  وبی بی سی وتلویزیون های آرزو، نور ، آریانا وملی نیزازمرکز نشرات دارند. میزان دسترسی مردم به اطلاعات دربدخشان نیزبیشترشده وبه عنوان مردم فرهنگی زون شمالشرق ازجراید چاپی بیشتربرخوردارهستند.

قابل یاد آوریست که بیشترین نشرات این رسانه ها به زبان فارسی دری بوده وگاهی هم به زبانهای محلی بدخشان برنامه نشر مینمایند .

 

الف - رسانه های تصویری بدخشان :

1 - رادیو تلویزیون ملی بدخشان


 
اين رسانه،اکثریت برنامه های رادیوتلویزیون ملی افغانستان را پخش نموده و صرف خبرهای محلی وبعضی گزارشات روزمره به شمول گزارشات  را دراوقات مختلف به دست نشر مى سپارد. مسوولیت این رسانه صوتی وتصویری دولتی را احمد جواد فروغ برعهده دارد و بیش از۳۰ کارمند دارد.


شماره تماس: 0799152300


ایمیل: jawad2014@yahoo.com


ب - رسانه های صوتی

1 - رادیوی ملی . که در فوق ذکر گردید .

  
2 -رادیو آمو 87.6 اف ام


اين راديو درسال ۱۳۸۳ به همکاری موسسه انترنیوزدرشهرفیض آباد مرکزبدخشان به نشرات  آغازنموده و۱۲ ساعت نشرات دارد.رادیوآمو تحت نظرعبدالبصیر حقجو و۱۴ همکار رسمی وافتخاری نشرات ميکند. اين رسانۀ سمعى با استفاده ازترانسمیتر۲۶۰۰ وات، علاوه برشهرفيض آباد، شهرستانهای جُرم ، بهارک، خاش و ارگو را نیزتحت پوشش خویش قرار ميدهد.

شماره تماس: 0799272646


ایمیل  haqjo.radioamoo@gmail.com
 
3- رادیو کوکچه 87.9 اف ام


راديو کوکچه درسال ۱۳۸۳ به همکاری موسسه انترنیوزدرشهرفیض آباد به نشرات آغازنموده و ۱۲ ساعت نشرات دارد. این رادیو تحت نظرمولوی عبدالملک خراسانی و۱۲ همکار رسمی وافتخاری ذکور واناث فعاليت داشته و شهرستانهای  های جُرم ، یمگان  وخاش نیز تحت پوشش نشرات آن قرار دارد.
شماره هاى تماس: 0792688080 - 0794833900


ایمیل radio.kokcha.jurm@gmail.com
 
4- رادیو بهارستان 89.7 اف ام:

  
درسال ۱۳۸۷ به همکاری موسسه انترنیوزدرشهرفیض آباد به نشرات آغازنموده و۱۲ ساعت نشرات دارد .این رادیوتحت نظر رضوان الله نظامی و۱۶ همکار رسمی وافتخاری نشرات ميکند.
انجمن ادبی وفرهنگی بهارک،صاحب امتیاز راديو بهارستان است. اين راديو علاوه بر شهرفيض آباد، شهرستانهای بهارک، شهدا، وردوج، شيوه، ارغنچخوه وخاش را نیزتحت پوشش قرارميدهد.


 
 شماره هاى تماس: 0794907747 -0770674509


ایمیل b.radio786@gmail.com
 
5 - رادیو صدای کشم:

 
 درسال ۱۳۸۷ به همکاری موسسه انترنیوزدرشهرستان  کشم بدخشان به نشرات آغازنموده و ۱۲ ساعت نشرات دارد.این رادیوتحت نظر نورآقانوری  و۱۹ همکار رسمی وافتخاری فعاليت نموده و شهرستانهای کشم، تگاب ، كلفگان و رستاق را تحت پوشش نشراتى خود دارد.  


 
شماره هاى تماس 0779265420 - 0705917698


ایمیل nooragha.n@gmail.com
 
6- رادیو بازگل :


اين راديو درسال ۱۳۹۲ درشهرفیض آباد جدیداً تاسیس وبه نشرات آزمایشی آغازنموده وتابحال ساحات تحت پوشش وساعات نشرات آن تعیين نشده است.
رادیو به کمک مالی بهروز، استاددانشگاه  بدخشان تاسیس شده وازسوی عبدالبصیر حقجو ریيس شورای ژورنالستان اين ولایت رهبری واداره میشود.

 
 
شماره تماس 0799272646


ایمیل haqjo.radioamoo@gmail.com
 

ج - رسانه های چاپی :


1- جریده ی بدخشان :


 ازسال ۱۳۸۲ بدینسو به کمک مالی ریاست اطلاعات وفرهنگ درچوکات همين اداره به چاپ میرسد وفعالیت های این جریده وابسته به کارکرد وفعالیت ارگانهای دولتی  است. عبدالواصیل لطیفی مسوول جریده است و چهار کارمند دارد.
جريده،علاوه بربدخشان به استانهای  همجوار(تخار و کندز)نیزتوزیع میگردد، مسوولیت این جریده بدوش عبدالوصیل لطیفی است .


شماره تماس 0776290748


ایمیل:bdk.magazin@gmail.com
 
2- جریده ی سیمای بدخشان :


 یکی ازجراید فعال درشهرفیض آبادبوده که درسال ۱۳۸۷به فعالیت آغاز و به کمک مالی دانشگاه بدخشان طبع ونشرمیشود. موضوعات قابل نشروپخش آنرا عمدتاً مسایل علمی ، فرهنگی وآموزشی تشکيل ميدهد. جريده ازسوی فیضان الحق فیضان رهبری میشود ونجیب الله دهزاد صاحب امتياز آن است.


 شماره تماس 0776677777


ایمیل faizan1361@gmail.com
 
3- جریده ی سیمای بدخشان :

 
اين جريده نیزاز جملۀ رسانه هاى فعال درشهرفیض آباد بوده که درسال ۱۳۸۸ توسط عماد الدین هلالی تاسیس گرديده است.عمدتاً موضوعات تفریحی ، ادبی ، فرهنگی ، اقتصادی و... درآن بازتاب می یابد. جریده ماه یکبار به چاپ ميرسد.
 شماره تماس 0700754208


ایمیل simaiabadakshan@yahoo.com
 
4- ماهنامه ی حکومت داری خوب :


 این ماهنامه درسال ۱۳۸۶ از سوى آلمان تامین گرديده وتابحال بصورت متواترفعالیت های والی (استاندار) بدخشان وسایرادارات دولتی راباچاپ عالی ورنگه نشر ميکند.   ماهنامه علاوه برمرکزبه برخی ازشهرستانها وحتی استانهای  همجوار نیزارسال میشود. درین ماهنامه پنج تن مصروف کاراند و مسوولیت آنرا انجنیر حسامه بصیر برعهده دارد.


 شماره تماس 0790131113


ایمیل  inf.tsb_bda@yahoo.com
 
5- ماهنامه ی شاروالی (شهرداری )فیض آباد :


 این ماهنامه درسال ۱۳۸۶ به نشرات آغازنموده وعمدتاً فعالیت هایش مبنی برتلاش وفعالیت کارمندان آن اداره میباشد . ماهنامه شاروالى (شهرداری ) سه کارمند دارد وازبودجه شاروالی تامین میشود، عبدالبصیر وثیق مسوول  ماهنامه است.
شماره تماس: 0799816998


ایمیل basir.wasiq@yahoo.com
 
6- جریده ی روشنگری

 
 این جریده  که درسال ۱۳۹۰ به نشرات آغازنموده، درماه یکباردرشهرفیض آباد چاپ ميشود.جریده ازسوی گروهی ازفعالان جامعه مدنی و بودجه شخصی به چاپ میرسد و مسئول آن سیداکرام صدیق لعل زاده است.
شماره تماس: 0799139754


ایمیل  shaheen.pamir@yahoo.com
 
7- جریده ی صعود:

 
 این جریده درسال ۱۳۹۰ به صاحب امتیازی صلاح الدین حامدی تاسیس وهدف آن، بازتاب دادن موضوعات واتفاقات روزمره خوادنه ميشود وموضوعات سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی وغیره را به چاپ میرساند  جریده صعود ازسوی  فخرالدین قاری زاده اداره میشود و به کمک مالی شخصی طبع وبه شهروندان ونهادهای دولتی توزیع ميگردد.
شماره تماس: 0792712007


ایمیل qarizadahamid@gmail.com
 
8- جریده ی صدای بدخشان :


 اين جريده درسال ۱۳۷۹ توسط  صبغت الله خاکساری ریيس اجرائیه قبلی مقام ولایت (استانداری )بدخشان تاسیس شده وتاکنون فعالیت دارد. این جریده به هدف بازتاب موضوعات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، ادبی وغیره ایجادشده و سه کارمند دارد.
شماره تماس: 0799305459


ایمیل: khaksary1366@yahoo.com


9- جریده ی انقلاب فرهنگی :


اين جريده درسال ۱۳۹۰ توسط سیدمصطفی عاقلی تاسیس شده وهدف ازتاسیس آن مبارزه باکاربُرد واژه های بیگانه ، تحمیل فرهنگ اصیل افغانی وتشویق مردم برای تقویت رسوم، فرهنگ وعنعنات افغانی است.


شماره تماس: 0799220327


ایمیل  Mustafa_aqeli@hotmail.com
 
10- جریده ی سرزمین من :


 یکی دیگرازجراید فعال دربدخشان بوده که توسط عبدالمتین حکیمی اداره میشود. این جریده درسال ۱۳۹۰ ازسوی کفایت الله سلیمی تاسیس گردیده ودرعرصه های مختلف بخصوص موضوعات تاريخى ، ميهنى و حماسى فعالیت دارد.


شماره تماس: 0702612797

ایمیل sarzaminman@gmail.com
 
11 - ماهنامه ی شورای ژورنالیستان:

 
 این ماهنامه درسال ۱۳۹۰ ازسوی انجمن ژورناليستان بدخشان تاسیس شده وهدف ازتاسیس آن بازتاب موضوعات واتفاقات روزمره است و موضوعات سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی را به چاپ ميرساند. این جریده به کمک مالی شوراى ژورناليستان طبع وبه شهروندان ونهادهای دولتی توزیع میشود. گروهى از خبرنگاران مسووليت اين جريده را بدوش دارد.


شماره تماس 0799272646


ایمیل haqjo.radioamoo@gmail.com
 
12- ماهنامه ی انطباق شرق


 این ماهنامه درسال ۱۳۹۲ ازسوی برخی ازجوانان تحصیلکرده تاسیس شده وازسوی نظام الدین مدقق به پیش برده میشود .هدف ازتاسیس آن بازتاب موضوعات واتفاقات روزمره بوده و مطالب سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی را به چاپ میرساند. این جریده باداشتن پنج کارمند، ازبودیجه شخصی طبع و به شهروندان ونهادهای دولتی توزیع ميگردد.
شماره تماس 0799272646


ایمیل haqjo.radioamoo@gmail.com
 
همۀ اين رسانه ها که از آن نام برده شد، فعال بوده، اما شمارى از رسانه هاى ديگرى نيز وجود داشتند که به مرور زمان و به علل گوناگون به شمول مشکلات مالى از فعاليت باز مانده اند که قرار ذيل اند:


 
رسانه های غیر فعال


1- صحت روانی :


این جریده درسال ۱۳۹۱ توسط داکترعبدالقدیربرهان تاسیس گردیده وبنابردلایل نامعلومی درشهرفیض آباد متوقف شد اما یک شاخه آن درشهرمزارشریف ولايت بلخ عملاً فعالیت دارد وعمدتاً موضوعات قابل نشرآن روحیه بخشیدن به معتادان موادمخدر وسلامتی آنان است.
شماره تماس : ۰۷۹۹۸۲۷۶۶۶


ایمیل :kiskin@hotmail.com
 
2- جریده ی ابتهاج

 درسال ۱۳۸۷ توسط سیدخالد مصطفوی تاسیس وبه مدیرمسوولی خوشقدم عثمانی آغازبه نشرات نمود ولی بنابرمشکلات اقتصادی بعداز یکسال از چاب باز ماند.
شماره تماس: 0799270073


ایمیل usmoni786@gmail.com
 
3- جریده ی سروش پامیر

 درسال ۱۳۸۹ توسط عبیدالله پژمان تاسیس وبه مدیرمسوولی طلب الدین غیاثی آغازبه نشرات نمود، ولی بنابرمشکلات اقتصادی این جریده بعداز یکسال  به سرنوشت جريدۀ ابتهاج مواجه شد.


 شماره تماس : 0786181466 


ایمیل sorosh.pamir@gmail.com
 
4- جریده ی هری تا پامیر


درسال ۱۳۹۱ توسط سیف الدین سياس تاسیس وبه مدیرمسوولی عبدالبصیروثیق آغازبه نشرات نمود . موسسین این جریده محصلین دانشگاه  بدخشان از باشنده های هرات بودند که برای  یکسال به چاپ رسید ،اما بنابرمشکلات اقتصادی پس از یکسال از چاپ باز ماند.
 شماره تماس: 0799816998


ایمیل  basir.wasiq@yahoo.com 
 
5- جریده ی شناخت برتر


 درسال ۱۳۹۱ توسط نیک محمدنظری تاسیس وبه مدیرمسوولی امان الله عیارآغازبه نشرات نمود ولی بنابرمشکلات اقتصادی بعدازیکسال فعالیت متوقف گردید.
شماره تماس: 0708540420


ایمیل  ayaar.aman@gmail.com
 
6- ماهنامه ی مخفی بدخشی

 درسال ۱۳۸۸ توسط ریاست امورزنان بدخشان تاسیس وبه مدیر مسوولی سیدحبیب نهیب آغازبه نشرات نمود، اما  بنابرمشکلات پولى پس از دوسال از چاپ بازماند. اين ماهنامه عمدتاً موضوعات مربوط به خشونت دربرابرزنان وسایردستاوردهای زنان را انعکاس ميداد.
شماره تماس: 0787300902


ایمیل  saidhabib@gmail.com
 
7- ارتقای فرهنگی


 درسال ۱۳۹۰ توسط نظام الدین حکمتیار تاسیس وبه مدیرمسوولی وى آغازبه نشرات نمود،اما بعد از يکسال به سرنوشت رسانه هاى ديگر غير فعال روبرو گرديد.
 شماره تماس: 0794313882


ایمیل

: nizam_hekmatyar@yahoo.com


 
8- جریده ی لاجورد


 درسال ۱۳۸۲ توسط صوفی محمدناظم تاسیس و آغازبه نشرات نمود ولی بنابرمشکلات اقتصادی بعد از سه سال از چاپ باز ماند.


 شماره تماس : 0702612797


ايميل: m.nazim@gmai.com

 
9- نوای اطراف


 درسال ۱۳۸۹ توسط محمداعظم مُدبر تاسیس و آغازبه نشرات نمود، اما به علت مشکلات پولى پس از يکسال متوقف گردید،درین جریده موضوعات مختلف قابل بحث به چاپ میرسید وازسوی جوانان بااستعداد اداره میشد.


 شماره تماس : 0779520020


ايميل: naway.atraf@gmai.com

 

 

 

 

2 - استان بغلان

 

رسانه های بغلان

اولین نشریه در استان بغلان در سال 1300 هجری ودر شهر خان آباد کندوز که آن وقت جزئی از استان بغلان بود تحت نام اتحاد شروع به کار کرد .در سال 1336 این نشریه به شهر بغلان جدید منتقل و به هفته نامه تبدیل گردید اولین مدیر مسئول آن ملا نقیب الله نام داشت .نشریه ی مذکور که زیر مجموعه ی ریاست اطلاعات وفرهنگ بغلان بود در سال 1367 با  انتقال مرکز استان از بغلان مرکزی به پلخمری به این شهر منتقل گردید واکنون مدیر مسئول آن سید عبدالله سادات است .در سالهای اخیر چند نشریه ی دیگر ماننده ماهنامه ی عقاب ،هفته نامه ی ندای اسلام ،هفته نامه ی سلسله وهفته نامه غچی .

 

 

الف - رسانه های تصویری

1 - تلویزیون  تنویر:

این تلویزیون یگانه رسانه ی تصویری خصوصی در بغلان است که در حال حاضر بیشترین بیننده را دارد . تنویر در سال 1391 در شهر پلخمری مرکز بغلان به نشرات آغاز نمود وصاحب امتیاز آن شیر محمد جهش ومدیر مسئول آن عبیدالله جهش است .این تلویزیون شهر پلخمری مرکز بغلان وشهرستانهای دوشی ودهنه ی غوری را تحت پوشش دارد وپرتاب آن به 40 کیلومتر می رسد . از ساعت 6 صبح الی 1 شب برنامه پخش می کند و 15 کارمند به شمول 3 خانم دارد .

ايميل:Tv.tanwir@yahoo.com
شماره هاى تماس: 0700615875-  0707002929

2 - تلویزیون محلی بغلان :

تلویزیون محلی بغلان نیز از ساعت 6 شام تا 11 شب برنامه دارد و دو ساعت برنامه ی محلی داشته ومابقی ساعات برنامه های تلویزیون ملی کابل را به نشر می رساند . رادیو وتلویزیون محلی بغلان جمعا 25 کارمند  به شمول دو کارمند خانم دارند و ذبیح الله رئیس زاده به عنوان آمر رادیو تلویزیون در ریاست اطلاعات وفرهنگ ریاست این مجموعه را بدوش دارد  

ب -رسانه های صوتی :

1 - رادیو آرزو ها

از رسانه های فعال بغلان بوده وتوسط شیر محمد جهش در سال 1385 خورشیدی تاسیس وبه نشرات شروع کرد . از ساعت 5 صبح الی 12 شب نشرات دارد ومنطقه تحت پوشش آن به 40 کیلومتر می رسد .رادیو آرزو ها توسط نشر اعلانات وبودجه شخصی تامین می شود و20 تن به شمول 8 زن ودختر در آن مشغول کار اند . مدیر مسئول این رادیو نیز عبیدالله جهش است وروی فرکانس 88.1 اف ام نشرات دارد .

شماره تماس: 0700615875


ايميل: jaheshbas@yahoo.com

 

2 - رادیو ادیب :

این رادیو در سال 1388 توسط حبیب الرحمان شیرزی ایجاد گردید . روی فرکانس 89.7 اف ام نشرات دارد . ساحه ی تحت پوشش آن 45 کیلومتر واز ساعت 5 صبح الی 1 شب برنامه نشر می کند .رادیو ادیب توسط اعلانات وبودجه شخصی تامین می شود . 22 کارمند در این رادیو کارمی کنند که 8 تن شان خانمها می باشند . حمید شیرزی مدیر مسئول آن است . شماره های تماس:0706701345 -0700721984


ايميل: habibrahmanshirzi@yahoo.com   

 3 - رادیو پیمان :

یکی از رسانه های فعال استان بغلان است که در سال 1386 خورشیدی تاسیس وروی فرکانس 90.0 اف ام نشرات دارد ساحه تحت پوشش آن به 50 کیلومتر می رسد .این رادیو از 6 صبح الی 12 شب برنامه دارد وتوسط اعلانات وبودجه ی شخصی  تمویل می شود .15 تن به شمول 3 زن در این رادیو کار می کنند .این رادیو در شهرستان بغلان مرکزی موقعیت داشته و صاحب امتیاز آن شیر محمد جهش است . شماره تماس: 0700615875


ايميل: jaheshbas@yahoo.com

4- رادیو تراجمیر :

این رادیو در شهر پلخمری موقعیت داشته روی فرکانسی 89.4 اف ام نشرات دارد .مدیر مسئول آن محفوظ سعیدی است . شماره تماس: 0777283612


ايميل: Mafozullah.sayd@yahoo.com

5 - رادیو فرحت :

این رادیو یکی از رسانه های فعال بغلان است که توسط انجمن اجتماعی زنان برتر افغانستان در سال 1389 تاسیس وبه نشرات آغاز کرد .در شهر پلخمری موقعیت دارد .روی فرکانس 91.3 اف ام  نشرات دارد . صاحب امتیاز آن انجمن اجتماعی زنان برتر ومدیر مسئول آن امید مبرا است . این رادیو در  ابتدا در شهرستان دوشی فعالیت داشت ولی اکنون در شهر پلخمری فعالیت دارد وساحه ی پوشش آن 20 کیلومتر است .از ساعت 6 صبح الی 10 شب نشرات دارد .رادیو فرحت توسط موسسه ا نتر نیوز تمویل می گردد و 12 کارمند در این رادیو کار می کنند . شماره هاى تماس .0708968674 -0705500601
ايميل: Shokria1@gmail.com
 

6 - رادیو سنا :

رادیو سنا در شهر پلخمری موقعیت دارد و در سال 1389 تاسیس وروی فرکانس 87.8 اف ام نشرات دارد .از ساعت 5 صبح الی الی 1 شب نشرات دارد  وساحه ی پوشش آن به 20 کیلومتر می رسد .رادیو سنا توسط نشر اعلانات وبودجه ی شخصی تمویل می شود و11  کارمند  از زنان ومردان دارد .عبیدالله جهش صاحب امتیاز ونوریه حمیدی مدیر مسئول آن است . شماره های تماس . 0700707119-0706702224


ايميل: ojahesh@yahoo.com

7 - رادیو خوشی :

این رادیو در سال 1389 تاسیس وروی طول موج 89.2 اف ا م شروع به نشرات کرد منطقه پوشش آن 50 کیلومتر بوده واز ساعت 6 صبح الی 11 شب نشرات دارد .موقعیت این رادیو در شهرستان بغلان مرکزی است .وتوسط نشر اعلانات وبودجه ی شخصی تامین می شود . 20 کارمند به شمول 4 زن دارد . صاحب امتیاز آن عبدالمتین مبارز ومدیر مسئول آن عبدالکریم جاوید است . شماره تماس: 0700706507


ايميل: Khoshi.RD@gmail.com

8 - رادیو ی محلی بغلان :

این رادیو از ساعت 8 صبح تا 10 شب نشرات دارد که از ساعت 7 ونیم الی 9 شب نشرات محلی ومابقی ساعات برنامه های رادیوی ملی کابل را نشر می کند .


ج - رسانه های چاپی :


1 - هفته نامه سلسله :

این هفته نامه از نشریه های فعال بغلان است وتوسط شیر محمد جهش در سال 1388 تاسیس واز چاپ برآمد . این نشریه در استان بغلان توزیع وتوسط نشر اعلانات تامین می گردد و چهار کارمند دارد . این هفته نامه در شهر پلخمری موقعیت داشته وشیر محمد جهش صاحب امتیاز وعبیدالله جهش مدیر مسئول آن است .

 
شماره  تماس: 0799045881


ايميل: haheshbos@yahoo.vom     

2 - نشریه عقاب :

این نشریه در سال 1386 در شهرستان بغلان مرکزی توسط( نهاد فرهنگی واجتماعی مردم روشن ضمیر میهن ) تاسیس وبه چاپ رسید . هرماه یکبار با تیراژ 500 جلد چاپ می شود . صاحب امتیاز آن نهاد مذکور است ومدیر مسئول آن بسم الله شریفی می باشد .
ایميل :  b_sharefi@yahoo.com
شماره هاى تماس 0700720953-0700795937 

3 - هفته نامه اتحاد :

از نشریه های فعال در بغلان است که توسط ریاست اطلاعات وفرهنگ در سال 1330 تاسیس واز چاپ بیرون شد .این نشریه در شهر پلخمری موقعیت دارد وصاحب امتیاز آن ریاست اطلاعات وفرهنگ ومدیر مسئول آن سید عبدالله سادات است . اتحاد به تیراژ 500 نسخه چاپ ودر  بغلان وولایات همجوار توزیع می گردد . این هفته نامه از سوی ریاست  اطلاعات وفرهنگ تامین گردیده و 4 کارمند دارد .

 
شماره تماس: 0700703966


ايميل: Fahim_1919@yahoo.com

 

 

 

 

 

 

3 - استان کندوز - قندوز

 

رسانه های کندوز

 

فعالیت های رسانه ای در کندوز رو به گسترش بوده و در حال حاضر بیش از 30 رسانه در این استان فعالیت می کنند .هفته نامه سپین زر اولین نشریه این استان است که در سال 1352 شروع به فعالیت کرد . رسانه های چاپی به تناسب دیگر استانها در کندوز کمرنگ بوده و توجه چندانی برای رشد نشریات صورت نگرفته است .

در حال حاضر روزنامه های رسانه یی  وبوستان ونیز هفته نامه های کندز ، آینده ، المهدی وماهنامه های نمای کندوز ، زن ، پولیس ، جوانان ، و.... چاپ می شوند .

علاوه از نشر رسانه های تصویری محلی که ساکنان شهرستانهای علی آباد ، خان آباد وچهار دره نیز از آن مستفید شده می توانند .نشرات ملی مانند رادیو های آرمان ؛آریانا ، بی بی سی ، سلام وطندار ، نوا ، نورین وخاور وتلویزیونهای شمشاد ، طلوع ، آریانا ، آرزو ،تمدن ، نور ، نورین ، یک ، راه فردا ؛ آیینه وتلویزیون ملی کابل نیز در کندوز قابل دریافت است .

الف - رسانه های تصویری :

1 - تلویزیون خصوصی خاور

تلویزیون خاور توسط جلال الدین محمودی معاون رادیو تلویزیون ملی افغانستان در سال 1385 تاسیس وبه نشرات آغاز نمود . این تلویزیون شبانه 8 ساعت نشرات دارد و35 کیلومتر نواحی اطراف خود را تحت پوشش قرار می دهد . خاور از بودجه ی شخصی وعواید اعلانات تامین می شود . در حال حاضر تلویزیون خاور پر بیننده ترین تلویزیون محلی در کندوز است .25 کارمند  دارد وتوسط شهباز صابری اداره می شود .

شماره تماس: ۰۷۰۷۴۱۱۶۶۴ : shahbaz_sabery@yahoo.com ایمیل آدرس :


2 - رادیو تلویزیون محلی کندوز :

رادیو تلویزیون محلی کندوز بعد از سقوط طالبان در اوایل دهه ی 1380 در کندوز به نشرات آغاز نمود از ساعت 7 شب الی 8 شب واز ساعت 8 الی 9 صبح نشرات محلی دارد در مابقی ساعات نشرات تلویزیون ملی افغانستان از طریق این تلویزیون به نشر می رسد .در یک ساعت نشرات تلویزیون محلی برنامه های تفریحی ،فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و خبرها وگزارشات محلی  را به نشر می سپارد .رادیوی آن نیز از ساعت 5 صبح الی 12 شب نشرات دارد .صرف خبرهای سرساعت از رادیو ملی وبقیه نشرات محلی بوده که در برگیرنده ی برنامه های زنده ی تفریحی ، ذوقی ، ادبی ، اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی وبخشهای زنان ومعارف را در بر می گیرد . رادیو و تلویزیون محلی کندوز 31 کارمند به شمول زنان  دارد و عبدالشکور قدر دان رئیس آن ا ست . شماره تلفون :0788432661

 

ب - رسانه های صوتی

1 - رادیو خاور :

این رسانه صوتی در سال 1390 روی موج اف ام به نشرات خود آغاز نمود ودر چوکات شبکه ی تلویزیونی خاور فعالیت می نماید .از ساعت 5 صبح الی 12 شب نشرات دارد .وتوسط صاحب امتیاز ونشر اعلانات تمویل می شود .18 کارمند به شمول کارمندان اناث به شکل رسمی وافتخاری در این رسانه کار می کنند وعلاوه از مرکز شهر کندوز در شهرستانهای چهار دره ، علی آباد ، خان آباد وقسمتی از قلعه ی ذال نیز قابل دریافت است .

شماره تماس: ۰۷۰۷۴۱۱۶۶۴


ايميل آدرس shahbaz_sabery@yahoo.com


 

2 - رادیو زهره :

رادیو زهره از رسانه های فعال ومخصوص خانمها در کندوز است که توسط موسسه ی انتر نیوز در سال 1381 تاسیس گردید . این رادیو اولین رسانه ی صوتی محلی بود که بعد از سقوط طالبان در کندوز به نشرات آغاز کرد . فعلا این رادیو به خود کفایی دست یافته و24 ساعت بدون وقفه برنامه نشر می کند .55 کیلومتر نواحی ا طراف خود را تحت پوشش نشراتی قرار می دهد . رادیو زهره هم اکنون توسط اعلانات خویش تامین می گردد و بیش از 20 تن به شکل رسمی وافتخاری در آن کار می کنند . اکثریت کارمندان را خانمها تشکیل می دهند . رادیوی مذکور توسط خانمی بنام ناجیه  خدایار تاسیس واداره می شود .

شماره تماس : 0799374314


ايميل آدرس: radio_zohra@yahoo.com

 3- رادیو روشنی :

رادیو روشنی یک رسانه ی آزاد ، مستقل وغیر وابسته است که توسط خانمی بنام صدیقه شیرزی در سال 1386 تاسیس گردید . روشنی روی فرکانس 89 طول موج ا ف ام نشرات دارد و دومین رسانه ی صوتی است که بر علاوه ی شهر کندوز چندین شهرستان را نیز تحت پوشش قرار داده است . رادیو روشنی 18 کارمند دارد که اکثریت شان خانم هستند . رادیوی مذکور با 24 ساعت برنامه در بخش های سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی ، دینی ، بهداشتی ، آموزشی وتفریحی برنامه نشر می کند . ولی بیشتر تلاش می شود برنامه هایش به بانوان مرتبط باشد . شماره تماس: ۰۷۷۵۹۲۰۹۴۶


ايميل آدرس: radio_roshani@yahoo.com


4 - رادیو چراغ :

رادیو چراغ از رسانه های صوتی دیگر در کندوز است که توسط خانمی بنام ملالی یوسفی در سال 1389 شروع به نشرات کرد . این رادیو نیز 24 ساعت نشرات دارد که استان کندوز وبخشی از استانهای  تخاروبغلان  را تحت پوشش قرار می دهد.چراغ با بودجه ی شخصی وهمکاری نیروهای آیساف در کندوز تاسیس واز نشر اعلانات تجارتی تامین می گردد .19 نفر در این رادیو مصروف کار اند . شماره تماس: ۰۷۹۹۲۰۶۴۲۲


ايميل آدرس: radio.cheragh@gmail.com

5 - رادیو کیهان :

رادیو کیهان از رسانه های فعال در کندوز است که توسط خانمی بنام زرغونه حسن در سال 1388 تاسیس و به نشرات آغاز کرد . این رادیو از ساعت 6 صبح الی 12 شب نشرات دارد . منطقه زیر پوشش آن 40 کیلومتر ا ست . کیهان از هزینه ی شخصی خانم زرغونه  واعلانات تجارتی  تمویل شده و 15 کارمند دارد . شماره تماس: ۰۷۰۸۱۸۸۹۷۷


ايميل آدرس: kaihan_fm@yahoo.com

6 - رادیو جیحون :

رادیو جیحون از رسانه های فعال درشهرستان امام صاحب کندوز است که توسط عبدالشکور دوست رییس اطلاعات وفرهنگ وقت  این استان وبه کمک موسسه ی انتر نیوز در سال 1383 تاسیس و به نشرات آغاز کرد . این رادیو با نشرات وقفه ای از ساعت 6 صبح الی 12 قبل از ظهر واز ساعت 3 بعد از ظهر الی 9 شب نشرات دارد .جیحون تنها شهرستان مربوطه ی خود را تحت پوشش قرار می دهد . از بودجه ی شخصی ونشر ا علانات تامین می گردد . در حال حاضر 15 کارمند دارد . شماره تماس: ۰۷۹۹۴۳۵۲۸۲
ايميل آدرس: - radio_jaihon@yahoo.com

 

ج - رسانه های چاپی:

1 - روزنامه  رسانه

روزنامه رسانه ، از نشریه های فعال در استان کندوز است که در سال 1388 توسط تعدادی از خبرنگاران در کندوز شروع به نشرات کرد . این روزنامه در تشکیلات نهاد مطبوعاتی موسوم به بنیاد فرهنگ وارتباط رسانه ای افغانستان به چاپ می رسد واز حق عضویت اعضای این نهاد  تامین می شود . در این رسانه ی چاپی اکثریت خبرنگاران مشغول کار بوده وفعالیت های روزمره ی زون شمال شرق (کندوز، بغلان ؛ تخار وبدخشان )در آن بازتاب می یابد وبه همه اقشار وادارات دولتی وموسسات داخلی وخارجی که عضویت آنرا دارند در بدل پرداخت حق عضویت ماهانه توزیع می شود . شماره تماس: ٠۷۹۹۲۰۰۷۳۵


ايميل آدرس: zabe.majidi@gmail.com


2 - روزنامه ی بوستان :

روزنامه بوستان از نشریه های نیمه فعال در کندوز ا ست که توسط جوانی بنام نعمان در سال 1385 تاسیس گردید . این روزنامه در کندوز ، تخار ، بدخشان ، کابل وبلخ توزیع می گردد وتوسط ایمیل به تمامی ادارات ، موسسات ومسئولان بلند پایه ی دولتی در مرکز واستانها ارسال می شود . روزنامه بوستان توسط اشخاص وافراد  وادارات دولتی که حق عضویت می پردازند تامین می شود ودر حال حاضر 8 کارمند دارد . شماره تماس: ۰۷۰۰۷۰۰۶۶۵


ايميل آدرس: Bostan.roznama@gmail.com

 

3 - هفته نامه کندوز :

هفته نامه کندوز ؛ از نشریه های فعال دولتی در چوکات ریاست اطلاعات وفرهنگ کندوز است ودر سال 1381 تاسیس گردید . این هفته نامه به تیراژ 2000 نسخه چاپ ودر کندوز وریاست های اطلاعات وفرهنگ استانهای همجوار به صورت رایگان توزیع می شود .هفته نامه کندوز از بودجه ی ریاست  اطلاعات وفرهنگ کندوز تامین می شود و 5 کارمند دارد . شماره تماس: ۰۷۹۳۴۰۵۵۹۹


ايميل آدرس: snoorulainn@yahoo.com

4 - ماهنامه ی نما :

ماهنامه ی نما ، درسال 1390 توسط دفتر مطبوعاتی مقام ولایت کندوز با صاحب امتیازی حمدالله دانشی معاون والی کندوز تاسیس گردید واز حمایت مالی موسسه همکاری های انکشافی آلمان (  جی آی زید     ) برخوردار است . این نشریه در 1200 نسخه چاپ ودر مرکز شهر وبرخی از شهرستانها واستانهای دیگر توزیع می شود .در حال حاضر 5 تن در ا ین نشریه مصروف کارند . شماره تماس: ۰۷۰۳۱۱۲۲۲۲


ايميل آدرس: khaliq1973@gmail.com

5- ماهنامه ی پولیس :

ماهنامه ی پولیس دیگر نشریه  در استان کندوز است که در سال 1391 در تشکیلات فرماندهی پولیس کندوز تاسیس وبیشتر مسئولیت نشر وپخش فعالیت های بخشهای نظامی استان را بدوش دارد . این ماهنامه به تیراژ 1000 نسخه چاپ ودر استان توزیع می شود واز بودجه ی فرماندهی امنیه ی کندوز تامین می گردد . نشریه ی مذکور 5 کارمند دارد . شماره تماس: ٠٧٩۸۰۱۰۴۰۶


ايميل آدرس: sarwar.hussainee@yahoo.com

 

6 - ماهنامه ی زن :

ماهنامه ی زن ، در  هرماه از سوی ریاست امور زنان به منظور بازتاب فعالیت های آن اداره پخش ونشر می شود . این ماهنامه اکثرا موضوعات مربوط به خشونت علیه زنان ، ایجاد زمینه های کاریابی ودستاورد های زنان نخبه را در برمی گیرد . اما برعلاوه ی مسایل زنان ، نوشته های نادره گیاه ، رئیس امور زنان که مسئولیت این ماهنامه را بدوش دارد را نیز به نشر می رساند .نشریه ی مذکور مطالب فرهنگی واجتماعی را نیز نشر نموده و 500 نسخه تیراژ دارد وعلاوه از کندوز در دیگر استانها نیز توزیع می شود .
 شماره تماس: ۰۷۰۰۶۱۶۱۱۷


  zanan_kunduz@yahoo.com : ايميل آدرس

 

 

4 - استان تخار

 

رسانه های تخار

 

فعالیت های رسانه ای در تخار نسبت به سالهای گذشته رشد قابل ملاحظه نموده وتعداد رسانه ای صوتی وتصویری دولتی وغیر دولتی به بیش از 20 رسانه می رسد .علاوه از نشریه های فعال کنونی برخی نشریه  ها مانند طلوع آفتاب ، ارشاد نور ، عصر، هدف ، زبان ، ناب ، تصویر ومجله ی سیستا در گذشته ها نشرات داشتند ولی بنا بر مشکلات مالی از نشر بازمانده اند .

 

الف - رسانه های تصویری  :

1 - تلویزیون خصوصی سیمای مهر :

تلویزیون خصوصی سیمای مهر از رسانه های فعال در تخار است که از بودجه شخصی عتیق الله نظری در سال 1386 به نشرات آغاز نمود . این تلویزیون شبانه 8 ساعت در شهر طالقان مرکز تخار نشرات دارد و 40 کیلومتر نواحی اطراف خود را تحت پوشش قرار می دهد .این تلویزیون از بودجه ی شخصی وعواید اعلانات  تجارتی تامین می شود وبیش از 30 تن در آن کار می کنند .فعلا پربیننده ترین شبکه ی تلویزیونی محلی در تخار است وتوسط نجیب الله نظری اداره می شود . شماره تماس: 0700717273


ايميل آدرس: najeeb_nazari@yahoo.com2 - رادیو تلویزیون بیرلیک :

رادیو تلویزیون بیرلیگ از جمله رسانه های صوتی وتصویری است که توسط محمد عالم ساعی   استاندار سابق جوزجان در سال 1391 تاسیس گردید . این تلویزیون از ساعت 6 شام تا 12 شب ورادیو از ساعت 6 صبح الی 1 بعد از ظهر واز 3 بعد از ظهر الی 12 شب نشرات دارد .

بیشترین نشرات این رسانه به زبان ازبکی بوده وعلاوه از مرکز استان در شهرستانهای اطراف نیز قابل دسترس است . رادیو بیرلیک (اتحاد)از بودجه شخصی ونشر اعلانات تجاری تامین می گردد و هم  اکنون بیش از 30 تن در آن مشغول کار اند . شمارۀ تماس: 0705001494


ايميل آدرس: berlik_rtb@yahoo.com


 

 ب - رسانه های صوتی :

1 - رادیو ملی تخار :

رادیو ملی افغانستان از رسانه های فعال دولتی است که برای دو ونیم ساعت نشرات محلی دارد وبقیه نشرات 24 ساعته کابل را نشر می کند .این رادیو نیز در میان شنوندگان از محبوبیت خاصی برخوردار ا ست وروی موج اف ام نشرات دارد . در حال حاضر مسئولیت این رادیو را ضیا الحق شریفی کارمند رادیو تلویزیون ملی بدوش دارد .

 شمارۀ تماس: ۰۷۸۸۶۶۹۶۵۷


ايميل آدرس: zeaulhaq.sharifi@yahoo.com  

 

2 - رادیو سیمای مهر :

رادیو سیمای مهر نیز در تشکیلات شبکه تلویزیون سیمای مهر فعالیت دارد که در سال 1388 روی موج  اف ام شروع به نشرات کرده است . این رادیو از ساعت 6 صبح الی 12 شب نشرات دارد وتوسط صاحب امتیاز ونشر اعلانات تامین می شود . 15 کارمند زن ومرد  به شکل رسمی وافتخاری دارد .نشرات این رادیو علاوه برشهر طالقان در شهرستانهای هزار سمچ ، فرخار، کلفگان ، وبهارک نیز قابل دریافت است . شمارۀ تماس: ۰۷۰۰۷۰۷۲۲۰


ايميل آدرس: semahmehir_rtv@yahoo.com

 

3 - رادیو ریحان :

رادیو ریحان ، از رسانه های فعال ومخصوص خانمها در تخار است وتوسط موسسه ی انترنیوز در سال 1392 تاسیس گردیده است . رادیو ریحان توسط ا علانات خویش تامین می گردد وبیش از 17 تن  در آن به صورت رسمی وافتخاری کار می کنند . رادیو ریحان به صورت 24 ساعته روی موج 87.9 اف ام نشرات دارد واکثریت کارمندان آن را بانوان تشکیل می دهند . شماره تماس: ۰۷۰۰۷۰۷۲۲۰


ايمل آدرس atiq_nazari@yahoo.com


4 - رادیو تخارستان :

یک رسانه آزاد وبدون وابستگی به کدام نهاد وارگان سیاسی است ودر سال 1382 توسط داکرت محب الله نوری تاسیس شده است . رادیو تخارستان در موج اف ام روی فرکانس 90 اف ام نشرات دارد .نخستین رسانه ی صوتی است که علاوه از شهر طالقان شهرستانهای فرخار ،بنگی ، اشکمش ،هزارسمچ ، وبهارک را نیز تحت پوشش قرار داده است . رادیو تخارستان با داشتن 16 کارمند 18 ساعت در روز نشرات دارد وبرنامه های سیاسی ،اجتماعی ،فرهنگی ،دینی ، صحی ،آموزشی وتفریحی به نشر می سپارد .در حال حاضر این رادیو از سوی محمد نادر عزیزی اداره می شود . شمارۀ تماس: 0700777799


ايميل آدرس: nima_azizi@yahoo.com

 

5 - رادیو آی خانم :

رادیو آی خانم از رسانه های صوتی دیگر تخار است که به کمک انتر نیوز تاسیس شده ودر سال 1386 به نشرات آغاز کرده است .این رادیو 24 ساعت نشرات د ارد وعلاوه از تخار بخشی از استان کندوز و بغلان را نیز تحت پوشش قرار می دهد .این رادیو که 17 کارمند دارد از سوی عطا الله عبیدی یکی از خبرنگاران محلی تخار تاسیس واز طریق نشر اعلانات تجارتی تامین می گردد . شمارۀ تماس:  ۰۷۰۰۸۸۹۸۸۹


ايميل آدرس: at.obaidi@yahoo.com

 

6 - رادیو همصدا :

از رسانه های فعال استان تخار است که توسط خانمی بنام سیمین حسینی عضو کنونی شورای ولایتی در سال 1387 تاسیس وبه نشرات شروع کرد .این رادیو از ساعت 6 صبح الی 12 شب نشرات دارد ومنطقه ی تحت پوشش آن 40 کیلومتر است .رادیو همصدا از هزینه ی شخصی خانم حسینی تاسیس گردیده وتوسط اعلانات تامین می شود . در حال حاضر 15 کارمند دارد .

 شمارۀ تماس: ۰۷۰۵۵۰۴۵۰۴


ايميل آدرس: hamsada_fm@yahoo.com 

 ج - رسانه های چاپی :

1- روزنامه جوان :از نشریه های  نیمه فعال در تخار است که توسط جوانی بنام نجیب مطهری در سال 1385 تاسیس گردید . این روزنامه در استان تخار، کندوز ، بدخشان ،کابل وبلخ توزیع می گردد وتوسط ایمیل به تمامی ادارات ، موسسات ومسئولان بلند پایه ی دولتی در تخار وبرخی ا ستانهای همجوار ارسال می شود . روزنامه ی جوان 8 کارمند دارد وتوسط  اشخاص وافراد ادارات دولتی که حق عضویت آنرا داشته باشند تامین می گردد .

 شمارۀ تماس: ۰۷۰۰۰۲۰۰۰۶


ايميل آدرس: najib.mutahari@yahoo.com

 

2 - هفته نامه آوای کوکچه : از نشریه های نیمه فعال در تخار است که  توسط سیمین حسینی عضو شورای ولایتی در سال 1392 تاسیس گردید . این  هفته  نامه در استانهای کندوز ، بدخشان ، کابل وبلخ نیز توزیع می گردد .هفته نامه ی آوای کوکچه از سوی محمد عارف دانشجو یک تن از خبرنگاران محلی اداره  می شود و هشت کارمند دارد .

 شمارۀ تماس: ۰۷۰۵۹۶۰۹۷۰


ايميل آدرس: arefdanish2@gmail.com

 

3 - هفته نامه تخارستان :

از نشریه های فعال دولتی در چوکات ریاست اطلاعات وفرهنگ تخار است که در سال 1381 تاسیس و به نشرات شروع نموده است . این هفته نامه به  تیراژ 1000 نسخه چاپ ودر تخار وریاست  های استانی بصورت رایگان توزیع می گردد . هفته نامه ی تخارستان 5 کارمند دارد واز بودجه ی ریاست اطلاعات وفرهنگ تخار تامین می گردد .

 شمارۀ تماس:  ۰۷۰۶۴۰۸۰۳۸


ايميل آدرس: atiq.sahil55@yahoo.com

 

4 - ماهنامه ی حکومتداری ( نما ) :

ماهنامه ی نما در سال 1391 توسط دفتر مطبوعاتی استانداری کندوز با صاحب امتیازی عبدالجبار  تقوا والی پیشین تخار تاسیس گردید . ماهنامه ی نما با تیراژ 1000 نسخه  در مرکز تخار وبرخی استانها توزیع می گردد .  ماهنامه ی مذکور از حمایت مالی موسسه ی ( جی آی زید ) کشور آلمان برخوردار است و 5 کارمند دارد .

شمارۀ تماس: ۰۷۰۷۳۷۶۲۲۶


ايمیل آدرس: s.timor@gmail.com

 

5 - ماهنامه ی نجوا :

از نشریه های آزاد در تخار است که در سال 1391 توسط شفیق پویا یکی از خبرنگاران محلی تاسیس ودر جهت نشر وپخش رویداد های روز ومسایل اجتماعی ، فرهنگی وسیاسی استان تخار فعالیت می کند .نشریه ی مذکور در تیراژ 1000 نسخه از بودجه ی شخصی آقای پویا تامین گردید و 4 کارمند دارد .

 شمارۀ تماس: ۰۷۰۰۷۲۵۹۴۰


ايميل آدرس :shafiq.pooya@gmail.com

6 - ماهنامه ی خورشید :

این ماهنامه از سوی ریاست زنان تخار وبه منظور بازتاب فعالیت های آن اداره پخش ونشر می شود . ماهنامه ی خورشید اکثرا موضوعات مربوط به خشونت علیه زنان ، ایجاد زمینه های کاریابی و دست آورد های زنان نخبه را در بر می گیرد ، اما  علاوه بر مسایل زنان ، نوشته های فرهنگی ،واجتماعی را نیز به نشر می رساند . رئیس آن رزم آرا حواش است

 شماره تماس: ۰۷۰۰۷۶۵۷۰۷


ايميل آدرس : yahoo.com@ khurshid_weekly

 

 

 

 

خبرنگاران ونخبگان رسانه ای در بلخ

 

1 - سید عبدالحمید صفوت : استاد دانشکده ی خبرنگاری ، رئیس کنونی نهاد های جامعه ی مدنی ، رئیس موسسه ی همکاری برای تغییر افغانستان . میزان تحصیلات : فارغ از دانشکده ی خبرنگاری بلخ و در حال حاضر دانشجوی ماستری در دانشگاه نور مزار شریف . تحلیل گر مسایل سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و حقوق بشری معلومات کافی در مورد تاریخ ، جغرافیا ووضعیت اجتماعی کشور ومنطقه دارد  . بعضی اوقات برای بیان بسیاری حقایق  از کلام انتقادی وتند نیز استفاده می کند . در یک دهه ی گذشته مسئولیت یکی از خانه های امن مزار شریف را نیز بدوش داشته  ودر این بابت از نام نیک  برخوردار است .شماره تماس 0700500373 ایمیل :(hamidsafwat@hotmail.com)  

 

2 - ماریا رهین : استاد  دانشکده ی خبرنگاری ، مسئول یکی از نهاد های جامعه ی مدنی ، نامزد انتخابات پارلمانی در سال 1384 و تحلیل گر مسایل سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی ، ادبی وفلسفی . از دانشکده ی خبرنگاری بلخ فارغ گردیده . چندین سفر خارجی به کشور های خارجی از جمله ایران ، امریکا ،تاجیکستان، ترکیه و..... داشته وبسیار علاقه مند  به  اظهار نظر در مسایل ادبی وسیاسی ا ست .  شماره تماس 0799775931

 

3 - داکتر نجیب پیکان : دکتر داخله ، رئیس سابق نهاد های جامعه ی مدنی ، رئیس اداری رادیو تلویزیون آرزو ، صاحب امتیاز رادیو نهاد و ایجاد کننده ی چندین رسانه ی چاپی در مزار شریف ، علاقه ی زیاد به مسایل فرهنگی ادبی واجتماعی دارد و در مورد مسایل سیاسی نیز ابراز نظر می کند. در بسیاری همایش ها ، اعتراضات، نشست ها وراهپیمایی های مدنی اشتراک نموده وسهم می گیرد و ابراز نظر می کند . بسیاری اوقات از دولت انتقاد می کند.

شماره تماس :0798999888    ایمیل (najibpikan@yahoo.com)

4 - غلام فاروق اخپلواک : استاد دانشکده ی مهندسی ، نویسنده وادیب در زبان پشتو ، عضو شورای صلح بلخ ، تحلیل گر مسایل سیاسی وادبی. در بسیاری از برنامه های رسانه ای حاضر می شود . برخی اوقات از نابرابری وتبعیض در این مورد نیز شکایت می کند . در راهپیمایی های سیاسی نیز سهم فعال وعمده می گیرد .

شماره تماس : 0700504732

5 - عبدالقادر مصباح :  فارغ از دانشکده ی حقوق . فعال جامعه ی مدنی ، گرداننده  وصاحب امتیاز نهاد اجتماعی خط نو که در راستای مبارزه با اعتیاد ومواد مخدر در بلخ وکابل فعالیت دارد . همکاری زیاد با  وزارت مبارزه با مواد مخدر دارد .ودر این بخش نیز برنامه های بزرگ را مدیریت نموده است .وی دو بار در مورد آمار معتادین در ولایت های شمال کشور سروی انجام داده است .همچنین مشاور امور فرهنگی ولایت بلخ نیز می باشد . در بسیاری  برنامه های رسانه ای حاضر شده ودر موارد مختلف ( سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی ، هنری ، ادبی ، و....) ابراز نظر می کند.سایت خبری ومعلوماتی خط نو را نیز اداره می کند .کوشش می کند همیشه موازی با منافع ملی صحبت کند . در مسایل سیاسی بیشتر بی طرفی اختیار می کند . ولی از نهاد های دولتی به شدت انتقاد می کند  .شماره تماس :0799188071- 0700510194 

ایمیل آدرس (qadeer.mesbqah@yahoo.com)

 6 - قیوم بابک : خبرنگار سابقه دار ، مسئول انیستیتوت گزارشی جنگ وصلح در زون شمال ، صاحب امتیاز ومدیر مسئول روزنامه جهان نو در سال 1385 ، تحلیل گر داغ مسایل سیاسی و اجتماعی . بابک برای گفتگو در مسایل همیشه آماده است . بیشتر در مسایل سیاسی ، اجتماعی وفرهنگی ابراز نظر می کند . گزارشها ومقالات داغ زیادی نوشته است . مخالفت شدید با سیاست های کشور های منطقه و غرب  در قبال افغانستان دارد .اکثر اوقات سیاستمداران دولتی  را به شدت به باد انتقاد گرفته ودر بسیاری از نشست ها و برنامه های خبری داغ ترین سوالات را مطرح کرده و داغ ترین موضوعات را بیان می کند .کوشش می کند تا از محرومان وآسیب دیدگان دفاع نماید.

شماره تماس : 0799157750 ایمیل (q.babak@gmail.com)

7 - مختار وفایی : نویسنده  وشاعر ،خبرنگار ،  صاحب امتیاز هفته نامه هویدا ، وفعال مدنی . مختار وفایی از خبرنگاران جوان در بلخ است که در سالهای اخیر به شهرت رسیده و به نوشتن مطالب داغ معروف است . وفایی تاکنون در کدام رسانه ی مشهور کشور کار نکرده ولی در برخی از این رسانه ها مطلب داده است . در حال حاضر هفته نامه ی هویدا را اداره و نموده وبسیاری از مطالب آنرا تهیه می کند . وفایی بارها بدلیل نوشته هایش تهدید ویک بار مورد ضرب وشتم قرار گرفته  است .  آقای وفایی در انتخابات میان خبرنگاران افغانستان که از طریق شبکه ی مجازی راه اندازی شده بود بیشترین رای را آورده و لقب شجاعترین خبرنگار سال 1393 را کسب کرد .

شماره تماس 0774991340 ایمیل  (m.wafayi@gmail.com)

8 - نبی اثیر :خبرنگار صدای آلمان در مزار شریف وتحلیل گر مسایل سیای ، اجتماعی وشهروندی .  در مورد مسایل سیاسی با احتیاط صحبت می کند ولی در مورد مسایل اجتماعی وفرهنگی وشهروندی صحبت های داغ دارد . بارها از مسئولین محلی و کشوری انتقاد کرده است . در نشست های خبری همیشه داغ ترین وسخت ترین سوالها را از مسئولین می نماید . شماره تماس : 0799028788 (nabi.asir@yahoo.com)

9 - ذبیح الله احساس : خبرنگار آژانس خبری پژواک ، نویسنده  به زبان پشتو و تحلیل گر مسایل اجتماعی وگاهی هم سیاسی .صاحب امتیاز وموسس حد اقل دو نشریه به زبان پشتو(پرخه وپسرلی ). فارغ از دانشکده ی مهندسی .  احساس از خبرنگاران سابقه دار بلخ است که مطالب وگزارشات زیادی را برای پژواک ودیگر رسانه های خبری محلی وسراسری  تهیه نموده است .علاوه از آن به  شاعری و داستان کوتاه نیز دسترسی دارد . در بسیاری از برنامه های خبری حاضر می شود و در مورد مسایل ابراز نظر می کند .شماره تماس :0799833338

ایمیل (zahsass@gmail.com)

10- نور آغا شریفی : استاد دانشکده ی خبرنگاری ، مسئول موسسه ی نی انجمن حمایت از رسانه ها در زون شمال و صاحب امتیاز یک رادیو در شهرستان آقچه جوزجان . شریفی از دانشکده ی خبرنگاری بلخ فارغ شده و چند سالی در رسانه های بلخ نیز فعالیت نموده است . در بسیاری از مسایل فرهنگی ، ادبی ، اجتماعی وهنری ابراز نظر می کند ولی در مسایل سیاسی بسیار با احتیاط صحبت می نماید . شریفی علاقه مند به فارسی گویی ودرست نویسی به زبان فارسی است ودر این زمینه تلاش می کند . شماره تماس : 0772743051

11 - قاضی سید محمد سامع : رئیس کمیسیون حقوق بشر در زون شمال .حقوقدان و تحلیل گر مسایل سیاسی ،حقوقی ،ادیب ونویسنده . آقای سامع نظر به موقعیت وظیفه ا ی که دارد بیشتر در رسانه های بلخ ظاهر می شود . ولی علاوه از ساحه ی کاری که موضوع حقوق بشر است اکثر اوقات در مسایل اجتماعی ، فرهنگی ، شهروندی وسیاسی نیز ابراز نظر می نماید . دارای تحصیلات عالی ،معلومات کافی از اوضاع اجتماعی ،سیاسی و اقتصادی کشور ومنطقه  برخی اوقات کارش، وی را با مقامات درگیر می سازد.

شماره تماس :0700511246-0799154462

12 - تقی واحدی :مسئول مطبوعات کمیسیون حقوق بشر ، ادیب ، داستان نویس وفعال  مدنی . آقای واحدی تحصیلات را در ایران سپری نموده . ودر ادبیات فارسی بخصوص داستان نویسی دست بالایی دارد . چندین اثر از وی تاکنون به نشر رسیده است . در مورد مسایل فرهنگی ، ادبی ، اجتماعی  وهنری ابراز نظر می کند .بیانی ساده وروان دارد ودر اکثریت برنامه های فرهنگی وهنری بلخ شرکت می کند . شماره تماس :0700539366

13 - استاد رحیم ابراهیم : استاد دانشگاه ، نویسنده وشاعر به زبانهای دری وازبکی ،خبرنگار سابق رادیو صدای امریکا در مزار شریف ، مالک یکی از کتابفروشی های مزار شریف .رحیم ابراهیم از قوم ازبک ومتولد استان فاریاب است . به گفته ی خودش بیش از 40 کتاب در بخش های مختلف به زبانهای دری وازبکی به تالیف در آورده است .ادبیات زبان ازبکی ودری ،  موضوعات تاریخی ،اجتماعی وفرهنگی وموضوعات مربوط به خبرنگاری از موضوعات نوشته شده توسط وی است . در بسیاری از برنامه های کوتاه مدت آموزش خبرنگاری نیز بعنوان آموزگار ایفای وظیفه می کند .

شماره تماس : 0799447688 ایمیل (Rahim_ib2005@yahoo.com

14 - داکتر محمد افضل حدید : داکتر استخوان ورئیس پیشین شورای ولایتی بلخ . داکتر حدید در یک دوره 4 ساله بعنوان رئیس شورای ولایتی بلخ ایفای وظیفه نمود واکنون نیز بعنوان عضو این شورا فعالیت می کند . آقای حدید در زمان ریاستش در اکثر برنامه های رسانه ای شرکت داشته  وبه نمایندگی از مردم بلخ صحبت می کرد . همیشه تلاش می کرد تا پشتیبان تمام اقشار ولایت بلخ باشد و با مراجعین  ومردم به صورت یکسان  وبدون تبعیض وتعصب برخورد کند . آقای حدید در برخی موارد به انتقاد از دولت محلی  می پرداخت .برای داد خواهی از مردم بلخ مسئولین پایین رتبه را همیشه مورد انتقاد قرار می داد . در حال حاضر کمتر در رسانه ها دیده می شود .

شماره تماس :0700503036

15 - شکیبا شکیب : منشی سابق شورای ولایتی بلخ وخانم تجارت پیشه . خانم شکیب در دور قبلی شورای ولایتی منشی بود ولی در این دور در شورای ولایتی بلخ حضور ندارد .در بیشتر برنامه ها بعنوان نماینده ی شورای ولایتی ویا نماینده ی زنان شرکت می کرد و در مورد مسایل مختلف با رسانه ها صحبت می کرد.

شماره تماس :0700534142-0799561311

16 - زلمی یونسی . منشی شورای صلح بلخ ، نامزد انتخابات پارلمانی 1388 ،نامزد وزارت معارف 1393 .آقای یونسی از چهره های سیاسی بلخ است.برخی اوقات در رسانه ها ظاهر شده و در مورد مسایل سیاسی ، اجتماعی وفرهنگی نیز ابراز نظر می کند

شماره تماس :0700504732

17- فرنگیس سوگند : عضو شورای ولایتی ، شاعر ، نویسنده ، مدافع حقوق زن وخبرنگار . خانم فرنگیس سوگند یکی از جوانترین اعضای شورای ولایتی بلخ است که در انتخابات 1393 به این شورا راه یافت . قبل از آن مسئولیت یکی از بخش های رادیو بیان شمال را بدوش داشت ونیز به صورت آزاد گزارشاتی برای رسانه های محلی وسراسری تهیه می نمود . خانم سوگند لیسانسه است و به ادبیات دری وازبکی دسترسی داشته و در شعر نیز مهارت دارد . در بسیاری از محافل اجتماعی ، ادبی ، وسیاسی شرکت نموده و ابراز نظر می نماید .در ا ین اواخر بدلیل ایجابات کاری فعالیت های سیاسی اش بیشتر شده وبیشتر به عنوان نماینده ی زن از شورای ولایتی در بسیاری از محافل شرکت  نموده ودر رسانه ها ابراز نظر می نماید . شماره تماس :0798462877

18- استاد نور الله محسنی : رئیس دانشکده ی حقوق وعلوم سیاسی دانشگاه بلخ .حقوق دان وآگاه مسایل سیاسی ،نامزد انتخابات پارلمانی در سال 1384.آقای محسنی از اساتید سابقه دار در بخش حقوق است . به مسایل حقوقی وسیاسی بلدیت زیاد دارد . اوضاع کشور ومنطقه را به خوبی تحلیل می کند .کوشش می کند در مسایل سیاسی زیاد خود را دخیل نسازد و کمتر صحبت می کند ولی درک قوی وعمیق از مسایل دارد.علاوه از اینها استادی توانمند نیز در رشته ی حقوق وعلوم سیاسی است . شماره تماس : 0700503518

19 - سید محمد یزدان پرست : لیسانسه ، نابینای توانمند ، مسئول انجمن داد خواهی از افراد دارای معلولیت ، صاحب امتیاز چند نشریه چاپی ، فعال مدنی و نماینده ی افراد دارای معلولیت در شورای صلح بلخ . یزدان پرست از جمله افرادی است که در دوران حکومت کرزی رشد ناباورانه ای کرده است . با اینکه نابیناست ولی  استعداد وذوق خداداده ی عجیبی دارد . در محاسبات و ریاضیات هوش سرشاری دارد . قابلیت سخنوری خوب را دارد . در چندین رسانه کار کرده  واز جمله در رادیو نهاد برای چندین سال خبر ها را بدون اینکه از کدام متن استفاده کند ،می خواند . یزدان پرست در راستای حمایت از معلولین کار می کند و در این راستا توانسته که خدمات زیادی را برای معلولین ارایه کند .در بسیاری از برنامه های رسانه ای حاضر شده وآزادانه در مورد مسایل مختلف ، فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی ، شهروندی و.... ابراز نظر می کند . واکثر اوقات مسئولین بلند رتبه وپایین رتبه را مورد انتقاد تند قرار می دهد . در بسیاری از مناسبات ملی و ... برنامه های رسانه ای پروژه ای راه اندازی می کند .

شماره تماس : 0798102102

20- مبینه ساعی خیر اندیش : فعال مدنی ، مدافع حقوق زن ، مدیر مسئول  واداره کننده ی رادیو رابعه ی بلخی و صاحب امتیاز قبلی رادیو سبز . بانو خیر  اندیش از چهره های فعال رسانه ای بلخ است که در بسیاری از برنامه ها حضور داشته وابراز نظر می نماید . بیشتر در بخش های مربوط به بانوان ، حقوق زن ،خشونت علیه زنان ،ارتقای ظرفیت بانوان ومسایل اجتماعی ،فرهنگی ، شهروندی ،بازتوانی معلولین و گاهی هم سیاسی صحبت می کند . بعضی اوقات انتقاد هم می کند .در بیشتراجتماعات مدنی شرکت دارد .  شماره تماس :0700513576 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 5170 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

 • استقبال بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  در سومین روز از برگزاری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شد.

 • دیدار هیأت وزارت فرهنگ افغانستان با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  هیأتی از وزارت فرهنگ و اطلاعات افغانستان با عباس خامه‌يار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دیدار کردند.

 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.