English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١١ آذر ١٤٠٠
سلسه گزارش هایی در باره نهادی های دولتی و سازمان های مردم نهاد مربوط به زنان در مصر(1)
سلسه گزارش هایی در باره نهادی های دولتی و سازمان های مردم نهاد مربوط به زنان در مصر(1) تاریخ ثبت : 1400/06/21
طبقه بندي : ,,
عنوان : سلسه گزارش هایی در باره نهادی های دولتی و سازمان های مردم نهاد مربوط به زنان در مصر(1)
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در مصر
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

مقدمه:

آغاز پیدایش سازمانهای مدنی در مصر به قرن نوزدهم بازمی گردد یعنی زمانی که اولین سازمان مدنی در مصر در سال 1821م با نام "انجمن یونانی" در اسکندریه تأسیس شد. پس از آن انجمن های فرهنگی متعدد دیگری تأسیس شدند، مانند انجمن تحقیقات مصر 1359م که درباره تاریخ تمدن مصر فعالیت می کرد.  انجمن دانش در 1868 و انجمن جغرافیایی در 1875 ، و به دنبال آن انجمن هایی با ماهیت مذهبی ایجاد  شد مانند موسسه خیریه اسلامی در 1878 و انجمن تلاش خیریه قبطی (مسیحیان مصر) در سال 1881 میلادی.

با تصویب ماده 20 قانون اساسی در سال 1923 که در آن حق تشکیل انجمنها و مؤسسات مردمی در مصر به رسمیت شناخته شد تعداد انجمن ها و مؤسسات مدنی به شکل چشمگیری افزایش و تعداد آنها از 159 مؤسسه در فاصله بین سال های 1900 تا 1924 به 633 مؤسسه در فاصله سال های 1925 تا 1944 رسید.

از اواسط دهه هفتاد قرن گذشته میلادی، جنبش جدیدی در عرصه ایجاد و توسعه نهاد های مدنی در مصر آغاز شد. و مؤسسات و انجمن های مدنی بسیاری در مصر پدید آمدند. بر اساس آمار رسمی وزارت بیمه و امور اجتماعی مصر، تعداد نزدیک به 17000 هزار انجمن و مؤسسه مردم نهاد در حال حاضر در مصر وجود دارد و تعداد افرادی که در این مؤسسات عضو هستند نزدیک به 3 میلیون نفر برآورد می شود.

پس از نهادینه شدن فرهنگ ایجاد سازمان های مردم نهاد در مصر، به تدریج در این کشور انجمن ها و مؤسسات مردم نهاد مرتبط با حقوق زنان نیز پا به عرصه وجود گذاشتند و اعضای آنها تلاش نمودند تا زنان مصری را در زمینه های مختلف خانوادگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و...مورد پشتیبانی قرار دهند. باید توجه داشت جامعه مصر همچون برخی دیگر از جوامع مسلمان تا همین یک یا دو دهه پیش، جامعه ای مرد سالار به شمار می رفت که درآن حقوق زنان و حق مشارکت آنها به شکل آشکاری نادیده انگاشته می شد. فرهنگ حاکم بر جامعه این بود که نقش اصلی و اساسی زن، شوهرداری و بزرگ کردن بچه ها در خانه است لذا زن نباید در فعالیت های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و...مشارکت داشته باشد. "مسئولیت و مأموریت اصلی زنان، شوهران و فرزندانشان است. پاسخ ما به کسانی که مسیر هوا و هوس را در پیش گرفته‌اند و خواستار اشتغال زنان در کار وکالت و ... هستند، این است که علیرغم اینکه عقل مردان در مقایسه با زنان کامل‌تر است، آن‌ها نتوانسته‌اند به نقش خود در این زمینه به درستی عمل کرده و حق را احیاء کنند، پس چگونه ممکن است زنان درحالی که عقل و دین‌شان ناقص است، چنین کاری را انجام دهند؟"[1]

با شروع قرن 21م و حضور بیش از پیش زنان در فعالیت های اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی در کشورهای جهان به تدریج زمینه برای فعالیت زنان در مصر نیز آماده تر شد و حضور آنها در فعالیت های مختلف اجتماعی در مصر افزایش یافت بخصوص پس از به قدرت رسیدن عبدالفتاح سیسی حضور زنان در پست های مختلف سیاسی و اقتصادی جهش چشمگیری داشت در زیر به معرفی چند مؤسسه و سازمان مردم نهاد مصری که در زمینه حقوق زنان فعال هستند خواهیم پرداخت و سپس به نوع فعالیت های آنها اشاره می کنیم

1-مرکز حقوق زنان مصر (المرکز المصری لحقوق المرأة)

مرکز حقوق زنان مصر در سال 1996م توسط 6 خانم در دار السلام قاهره به عنوان یک سازمان مدنی و غیرانتفاعی تاسیس شد. آنها هدف از تأسیس این مرکز را آموزش زنان و آشنا نمودن آنها با حقوق قانونی، سیاسی، اجتماعی و...اعلام کردند در واقع مرکز حقوق زنان مصر یک سازمان مستقل غیردولتی و غیرحزبی است که از زنان مصری در مبارزه آنها برای دستیابی به حقوق کامل خود و دستیابی به برابری بین زنان و مردان پشتیبانی می کند. این مرکز در سال 2001م توانست جایزه مسابقه جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان را در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا از آن خود کند.

مرکز حقوق زنان مصر، به موارد مختلف تبعیض علیه زنان در مصر رسیدگی می کند و تلاش دارد با انعکاس آنها مقامات مصری را نسبت به موارد تبعیض آگاه کرده تا آنها نسبت به رفع تبعیض نسبت به زنان در جامعه مصر اقدام کنند همچنین این مرکز از قانون گذاران مصری می خواهد با توجه به مواد کنوانسیون های بین المللی مربوط به حقوق زنان، در مورد همه قوانین ضد فعالیت زنان و مغایر با قانون اساسی مصر که در آن به حقوق زنان اشاره شده اقدام لازم را انجام دهند تا زنان به حقوق اساسی خود در جامعه دست پیدا کنند.

فعالیت این مرکز از آن جهت اهمیت دارد که یکی از معدود مراکزی است که به حمایت از حقوق مدنی و سیاسی زنان می پردازد. علاوه بر این به خدمات حقوقی اساسی که به زنان ناتوان ارائه می شود اهمیت می دهد و همچنین برنامه هایی برای آماده سازی زنان برای مدیریت و رهبری ارائه می کند فعالیت های این مرکز در سراسر جمهوری مصر گسترده است.

اهداف مرکز حقوق زنان مصر:

- توسعه حق زنان برای مشارکت در زندگی سیاسی ، به ویژه حق رأی و نامزد شدن در انتخابات.

  در این راستا ، مرکز به دنبال کمک به زنان برای ثبت نام در فهرست های انتخاباتی ، استفاده از حق رأی و انتقال تجربیات لازم به نامزدهای زن برای رقابتهای انتخاباتی است.

- ارائه مشاوره و کمک های حقوقی به زنان همراه با طرح شکایت برای آنها وکمک به ایشان برای گرفتن حکم دادگاه و اجرای آن، به ویژه برای آن دسته از زنانی که نمی توانند هزینه های دعاوی برای دفاع از خود را پرداخت کنند.

- رصد تبعیض های که علیه زنان توسط افراد، ارگانهای دولتی یا غیردولتی انجام می شود و انعکاس آن به مقامات و انتشار آن در فضای مجازی برای آگاهی جامعه

- رصد قوانین محدود کننده حقوق زنان و مغایر با قانون اساسی و میثاق های بین المللی و بررسی چگونگی برخورد با آنها و همچنین برگزاری سمینارها و کارگاههای آموزشی پیرامون این موارد برای مقابله با آنها و تلاش برای اصلاح آن ها.

 

 


[1] -http://shouba.ir/%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D8%B2%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%AD%D8%B3%D9%86%E2%80%8C%D8%A7%D9%84%D8%A8%D9%86%D8%A7-%D8%AA%D8%A7-%D9%82%D8%B1%D8%B6%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%9B-%D8%A7%D8%AE%D9%88%D8%A7/حسن البنا از مؤسسان اخوان المسلمین مصر

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 54 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.