English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١١ آذر ١٤٠٠
درگذشت دوچرخه سوار یتیمان‌نواز
درگذشت دوچرخه سوار یتیمان‌نواز تاریخ ثبت : 1400/06/21
طبقه بندي : ,,
عنوان : درگذشت دوچرخه سوار یتیمان‌نواز
نويسنده : عباس خامه‌یار
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در لبنان
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

شاید امروزه خبر درگذشت شخصی بی‌نام و بی‌پُست و مقام در هیاهوی مرگ و میر انبوه نامدارانِ یکی  دو سال اخیر، خبر قابل توجهی نباشد و طنینِ چندانی در رسانه‌ها و فضاهای مجازی جریان‌های سیاسی نداشته باشد.

اما خاطره سادگی و بی‌آلایشی و پاکی و خدمات ارزنده بیش از نیم قرن‌اش به مؤمنان و فرهیختگان و اصحاب «صحف» و «قلم»، و دستگیری‌اش از مستمندان و یتیمان، هرگز از یاد و ذهن همشهری‌هایم نخواهد رفت.

«سید حسین صحفی» معروف به حسین آقای صفحی، یکی از قدیمی‌ترین کتابفروش‌های شهرم بود که روز 8 شهریور ماه جاری بر اثر حادثه‌ای دلخراش دار فانی را وداع گفت و جان به جان آفرین داد.

صداقت و پاکی، قناعت و ساده‌زیستی، چهرة گشاده و لبان خندان او را هیچگاه از یاد نمی‌برم. هرگاه که او را می‌دیدم، لذت سعادت و خوشبختی دنیا و عَیش در جنات برین را در چهره او می‌خواندم.

حسین آقای ما، تنها شال سبز‌ش که نشان «سید»ی‌اش بود، را به رخ دیگران می‌کشاند، او نه رانت‌خوار بود و نه جویای نام...

جغرافیایش همان کتابفروشی سنتی و قدیمی ارث پدری‌اش بود که پیرامون حرم مطهر و در همسایگی مسجد امام حسن عسکری(ع)، قرار داشت و بدون هیچ تابلویی به کتابفروشی صحفی شهرت داشت.

کتابفروشی‌اش مالامال از کتاب بود که مساحتش از 5 متر تجاوز نمی‌کرد و او به زحمت می‌توانست در آن جابجا شود تا کتابی را به مشتری‌اش بدهد. این جغرافیا تنها و تنها به خانه‌های ایتام و مستمندان توسعه می‌یافت. او عمدة فعالیت‌های «فوق برنامه»اش در «انجمن مبارزه با فقر»، و «انجمن تکفل و سرپرستی ایتام» که هر دو در سال 1348 توسط‌ مرحوم آیت‌الله حاج شیخ مرتضی حائری تأسیس شده بود و نیز در «صندوق قرض‌الحسنه علوی» بود و در این راه سر از پا نمی‌شناخت. خانه مسکونی‌اش نیز به پایگاه کمک‌رسانی و مرکز نیکوکاری بدل شده بود و همسر مکرمه‌اش هم در این امر یارش بود.

حسین آقا سخت التزام عملی به فرایض دینی‌اش داشت، و سخت محب اهل‌البیت عصمت و طهارت(ع) بود. بی‌نام و نشان در هیئت‌ها و مجالس سوگواری ابا عبدالله الحسین خدمت می‌کرد. در ایام فاطمیه خود را به تهران می‌رساند تا در مجلس سوگواری حضرتش که در منزل برادرش، دوست قدیمی‌ام آقا سید محمد برگزار می‌شد، به سوگواران خدمت کند و توفیقی حاصل می‌شد که مدتها دوری از قم هم را زیارت می‌کردیم و همدیگر را در آغوش می‌گرفتیم.

حسین آقای صحفی، هیچگاه رنگ عوض نکرد، مگر رنگ مویش که آنهم بدست روزگار سپید گشت! با جسمی نحیف و چهر‌ه‌ای ؟؟؟؟؟ اما با صلابت در دفاع از ارزش‌های انسانی و مرزهای اعتقادی‌اش همت می‌گماشت. او از مبارزان اولیه بود، کتابفروشی این خانواده تبدیل به کانون انقلاب شده بود، هیچگاه از یاد نمی‌برم که در اوج دوران خفقان ستم شاهی، چگونه آخرین اعلامیه‌های سیاسی و ضد رژیم شاه امام و بیانیه‌های انقلابیون را بعنوان «آشانتیون»! با زیرکی خاصی لای کتاب می‌گذاشت و خیلی جدی به مشتریانش می‌داد.

چنین صحنه‌هایی همواره من را به یاد انقلابیون ساده و مردمی جنبش‌های آزادیبخش همچون الجزایر می‌انداخت که این مردم بی‌ادعا چگونه در اطلاع‌رسانی، نقش فوق‌العاده‌ای ایفا می‌کردند.

حسین آقا به محض  شنیدن بانگ «الله اکبر» پارچه سفید زنگی را بر ویترین کتابفروشی‌اش می‌کشید نه برای حفاظت از کتابها که نشانی برای تعطیلی موقت به‌منظور شرکت در نماز جماعت مسجد بود.

الصلاة الصلاة، پاسخ روشن او به مشتریانش بود که هنگام نماز است و هیچ درخواستی را در این زمان نمی‌پذیرفت.

او که درویش مسلک و بسیار ساده‌زیست بود، پس از سرقت موتور گازی‌اش، سه دهه تمام بر تارک دوچرخه دست دوم با خورجینی فرسوده رکاب زد تا علاوه بر کسب حلال، از این «مرکب» برای فعالیت‌های خیرخواهانه‌اش استفاده کند و سرانجام در راه کمک به مستمندی که در یکی از همین انجمن‌های خیریه انتظارش را می‌کشید، در 17 تیر ماه سال جاری دچار حادثه شد و پس از حدود دو ماه رنج و درد، جان به جان آفرید داد.

روحش شاد

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 42 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.