English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١١ آذر ١٤٠٠
القاب و عناوین تشویقی ملی در آذربایجان
القاب و عناوین تشویقی ملی در آذربایجان تاریخ ثبت : 1400/06/17
طبقه بندي : ,,
عنوان : القاب و عناوین تشویقی ملی در آذربایجان
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در باکو
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

یکی از رسم‌ها و کارهای خوبی که در آذربایجان مشاهده می شود ، ارج نهادن به مقام هنر و هنرمندان در این کشور و نیز افراد شاخص علمی و خدمتگذاران به فرهنگ و علم و دانش در این سرزمین است .کسانی که بخشی از عمر خود را در راه ارتقای هنر این کشور و علم و دانش و نیز معرفی آذربایجان در گوشه و کنار دنیا تخصیص می دهند از سوی دولت و رئیس جمهور این کشور مورد عنایت و تشویق مالی و معنوی قرار می گیرند . اگر هنرمندی ، فیلمسازی و عالم و دانشمندی در عرصه تخصصی خود بدرخشد می تواند امیدوار باشد که با اخذ یکی از عناوین افتخاری از دست رئیس جمهور آذربایجان ، به لحاظ معیشتی تا حدودی تامین شده باشد . در این مجال بر آن هستیم که برخی از عناوین افتخاری جمهوری آذربایجان را توضیح دهیم :

همانطوریکه بیان شد ، عناوین افتخاری جمهوری آذربایجان به دلیل خدمات ویژه در زمینه فرهنگ ، ادبیات ، علم ، آموزش ، بهداشت ، معماری ، روزنامه نگاری ، مهندسی ، تربیت بدنی و ورزش ، کشاورزی ، هوانوردی غیرنظامی و نیز خدمات کشوری و حقوقی حرفه ای و مشارکت فعال در زندگی اجتماعی  اعطا می شود.

عناوین افتخاری جمهوری آذربایجان عمدتا به شهروندان جمهوری آذربایجان تعلق می گیرد ولی گاهی هم ممکن است به شهروندان سایر کشورها نیز اعطا شود. به عنوان مثال رئیس جمهور فرانسه ژاک شیراک، شیخ صباح امیر کویت، رئیس جمهور چک و دیگران توانسته اند به این مدالها نائل شوند . یک عنوان افتخاری جمهوری آذربایجان به یک نفر بصورت تکراری داده نمی شود ولی می تواند چند عنوان مختلف را کسب نماید . به افرادی که عناوین افتخاری جمهوری آذربایجان اعطا می شود ، گواهی و نشان نیز اهدا می گردد. برخی از این عناوین به شرح زیر است :

1-    عنوان افتخاری خالق یازیچی سی "نویسنده مردمی" :

به نویسندگان این کشور به دلیل مشارکت فعال  آنها در توسعه ادبیات آذربایجان ، ایجاد آثار ادبی فاخر و هنری با ارزش که همدلی مردم را به دست آورده است تعلق می گیرد.

2-    عنوان افتخاری خالق شاعری "شاعر مردمی" :

به شاعران به دلیل مشارکت مهم آنها در توسعه شعر آذربایجانی ، خلق آثار ادبی فاخر  و هنری با ارزش که همدردی عظیم مردم را به دست آورده است تعلق می گیرد.

3-    عنوان افتخاری خالق ارتیستی "هنرمند مردمی" :

به دلیل تسلط فوق العاده عمیق به ایدئولوژی مردمی و دولت این کشور و هنرهای ملی ، ایجاد تصاویر هنری برجسته ، اجراها ، فیلم و موسیقی ، آموزش و آموزش در توسعه هنر آذربایجان اعطا می شد. این نام افتخاری به افراد فعال در تئاتر ، فیلارمونیک ، سینما ، سیرک ، گروه ، هنرمندان هم خوان، کارگردانان ، رهبران ارکستر ، مدیران هنری موسیقی ، گروه کر ، رقص و سایر گروه ها ، نوازندگان ، گویندگان تلویزیون و رادیو داده می شود.

4-    عنوان افتخاری خالق رسامی "نقاش مردمی" :

به نقاشان ، مجسمه سازان ، گرافیست ها ، هنرمندان تزئینی و کاربردی ، استعداد فوق العاده در تبلیغ آرمانهای دولت و ملت و هنرهای ملی  ، خلق آثار هنری برجسته ، توسعه هنرهای زیبا و آموزش تعلق می گیرد.

5-    عنوان افتخاری "خادم علم " :

به دانشمندان ، کارگران علمی-عملی موسسات و سازمانهای علمی ، موسسات آموزش عالی و سایر سازمانها با درجه دکترای علوم و عنوان استاد تعلق می گیرد که حداقل 15 سال  در علم فعالیت کرده اند.

6-     عنوان افتخاری "خادم هنر" :

 به آهنگسازان ، کارگردانان ، رهبران ، نمایشنامه نویسان ، فیلمنامه نویسان ، فیلمبردارانی که موسیقی بسیار هنری ، نمایشنامه نویسی ، نمایشنامه ها ، فیلم ها ، آثار علمی در زمینه هنر و مشارکت در آموزش و مشارکت داشته اند و به پرسنل در توسعه هنر آذربایجان ، به منتقدان هنری و منتقدان ادبی داده می شود.

7-    عنوان افتخاری "خادم فرهنگی ممتاز" :

برای خدمات ویژه در توسعه فرهنگ به کارکنان موسسات فرهنگی و آموزشی ، روزنامه ها و مجلات ، انتشارات ، تجارت کتاب ، شرکت های چاپ ، تلویزیون ، برنامه های رادیویی ، سینما ، سازمانهای گردشگری ، به سایر کارکنان سیستم ادارات و سازمانهاکه حداقل بیست سال کار در زمینه فرهنگ کرده باشند.

8-    عنوان افتخاری "پزشک برجسته " : (امکدار دکتر)

به کارکنان درمان و پیشگیری ، بهداشت ، موسسات تفریحی آسایشگاه ، داروخانه ها ، گیاهان دارویی ، انبارهای داروسازی و سایر بخشهای بهداشتی که حداقل بیست سال در این زمینه کار کرده اند و خدمات برجسته ارائه داده اند ، اعطا می شود.

9-    عنوان افتخاری "معمار برجسته (محترم) " :

به کسانی تعلق می گیرد که در توسعه معماری آذربایجان سهم بسزایی داشته اند ، دستاوردهای ویژه ای در توسعه و اجرای پروژه های معماری در زمینه آثار ، بناها و مجتمع ها ، شهرسازی داشته است.

10-                        عنوان افتخاری "معلم ارجمند" (امکدار معلم ) :

به مدیران و مربیان institutions موسسات  آموزش پیش دبستانی ، معلمان و مربیان آموزش عمومی ، موسسات آموزش و پرورش استثنایی حرفه ای و متوسطه و سایر کارکنان سیستم آموزش و پرورش برای خدمات ویژه در زمینه آموزش و پرورش حداقل تعلق می گیرد. حداقل بیست سال باید از طول فعالیت فرد سپری شده باشد .

 

11-                        تقاعد (حقوق بازنشستگی ویژه ):

 از طرف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان به منظور قدردانی از خدمات شخصیت های ادبی و هنری آذربایجان و همچنین کسانی که در علم ، آموزش ، فرهنگ ، اقتصاد ، مدیریت دولتی و سایر زمینه ها کمک کرده اند حقوق بازنشستگی ویژه داده می شود و این حقوق تا آخر عمر به وی پرداخت می گردد . حقوق بازنشستگی توسط بودجه دولتی با تصمیم رئیس جمهور جمهوری آذربایجان پرداخت می شود و نهاد مربوطه صندوق تامین اجتماعی دولت است.  در حال حاضر میزان مستمری ریاست جمهوری در آذربایجان 1450 منات است.

12-                        بورسیه ریاست جمهوری :

برای دانشجویانی که با امتیاز بالا در دانشگاه پذیرفته شده اند 210 منات است.

13-                        مبلغ کمک هزینه ماهانه ویژه برای استعدادهای جوان :

که نام آنها در "کتاب طلایی" استعدادهای جوان آذربایجان درج شده است 400 منات است.

14-                        مستمری ریاست جمهوری برای شرکت کنندگان در جنگ بزرگ میهنی

این مستمری در حال حاضر 121 منات است.

بر اساس آمار سال گذشته ، 62 هزار و 500 نفر در کشور مستمری ریاست جمهوری دریافت می کنند.

15-                        مدال شرف ،  شهرت، مدال حیدر علی اف ، استقلال از بزرگترین مدالهای افتخاری است که توسط ریاست جمهوری اعطا می شود.

این افتخارات را معمولا وزراء پیشنهاد می کنند و رئیس جمهور امضا می کند و کسانی که مدال شرف ،  شهرت، مدال حیدر علی اف ، استقلال را کسب کرده باشند آنها را  بصورت حضوری از رئیس جمهور آذربایجان دریافت می کنند . برخی دیگر از مدالها در حوزه نظامی هستند که در این مقوله گنجانده نشده اند .

مقررات ریز و جزئی این مدالها و افتخاران در سایت  زیر قابل مشاهده است :

http://www.e-qanun.az/framework/3122

انتهای پیام/ص

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 52 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.