English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٧
معرفي دانشگاه دولتي ايروان
معرفي دانشگاه دولتي ايروان تاریخ ثبت : 1396/09/28
طبقه بندي : ,,
عنوان : معرفي دانشگاه دولتي ايروان
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در ارمنستان
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

اين دانشگاه در سال 1916  تأسيس گرديد و از مراكز بسيار مهم  علمي و آموزشي اين جمهوري بحساب مي آيد.

رياست اين دانشگاه در بدو تأسيس به عهدة آكادميسين هاكوپ مانانديان  از  دانشمندان به نام ارمنستان بود.  هم اكنون  اين دانشگاه داراي 39 آكادميسين،  191 پروفسور، 494 استاد و بيش از 12000 دانشجو است كه در  رشته هاي مختلف مشغول به تدريس و تحصيل هستند.

دانشگاه دولتي ايروان  22 دانشكده را در خود جاي داده كه در اين ميان دانشكده شرق شناسي از جايگاه ويژه و خاصي برخوردار است.

دانشكده شرق شناسي دانشگاه دولتي ايروان از مراكز اصلي تربيت كننده كادرهاي ايران شناسي و شرق شناسي ارمنستان بوده و بسياري از اساتيد و معلميني كه وظيفه تدريس در مدارس و مراكز  مهم زبان فارسي را به عهده دارند از اين دانشكده فارع التحصيل شده اند.  دانشكده شرق شناسي داراي سه كرسي ايران شناسي، عرب شناسي و ترك شناسي مي باشد كه در اين ميان كرسي ايران شناسي از قابليت  هاي ويژه اي در نزد اساتيد دانشگاه و محبوبيت هاي  خاصي در نزد دانشجويان  برخوردار است تاجائيكه اين كرسي هر ساله دانشجويان خود را از طريق كنكور سراسري با امتيازات بالا جذب كرده و  یکی از کرسی های  دانشكده است كه دوره دکترا نيز دارد.

زبان تحصیل در دانشگاه دولتی ایروان ارمنی است؛ ولی در حال حاضر به زبان های انگلیسی و روسی برای دانشجویان خارجی نیز تدریس می شود. هر سال تحصیلی در این دانشگاه از اول سپتامبر تا پانزدهم ژوئیه به طول می انجامد.

بر اساس رتبه بندی سایت University Ranking by Academic Performance، رتبه این دانشگاه در دنیا ۱۴۰۹ می باشد و همچنین بهترین و قدیمیترین دانشگاه کشور ارمنستان است.

-        ایران شناسی در دانشگاه ایروان

ايرانشناسي از بدو تاسيس دانشگاه ايروان (1916) يكي از مواد مهم اين مركز  علمي - آموزشي بوده است ليكن در ساختهاي مختلف اداري و نه در يك ساخت ويژه ايرانشناسي.  دروس ايرانشناسي در کرسی های مختلف مثل كرسي تاريخ ارمنستان، كرسي زبانشناسي عمومي و تطبيقي، كرسي زبان شناسی شرقي و تاريخ فلسفه تدريس مي‌شده است.

کرسی ایرانشناسی در سال 1958 به طور مستقل آغاز به کار کرد. زمینه های تحقیقی و پژوهشی در این دپارتمان در دوره های فوق لیسانس و دکترا عبارتند از :

- زبان و ادبیات فارسی
- تاریخ ایران
- اتنوگرافی و گویش شناسی اقوام ایرانی
- مطالعه در زمینه نژاد شناسی اقوام ایرانی
- زبان های باستانی و میانه ایرانی و سانسکریت
- تاریخ اسلام
- تاریخ تصوف و عرفان
- تاریخ سیاسی منطقه در دهه های اخیر
- زبان شناسی عمومی و تطبیقی و چندین درس متفرقه دیگر
تدريس در اين رشته به دو زبان ارمنی و فارسی انجام مي گيرد. البته فراگيری زبان آلمانی يا انگليسی در طول تحصيل دانشجو را قادر به استفاده از منابع ذي قيمت ايرانشناسی می نمايد.

در این دپارتمان ۲۲ نفر استاد، استاديار، دانشيار و مدرس مشغول به کار هستند. به طورکلي مي توان گفت از لحاظ کادر علمي و آموزشي، دپارتمان ايران شناسي دانشگاه دولتي ايروان چه از لحاظ تعداد استادان و مدرسان، چه از نظر دانشجو و چه از نظر توليد علم يکي از بزرگ ترين دپارتمان ها در دانشگاه به شمار مي رود.

به گفته مسئولین دانشکده این کرسی بزرگ ترين مرکز ايران شناسي منطقه است.

 از اين نظر ايران شناسي در ارمنستان به عنوان يک پايگاه تبليغ ايران پژوهي واقعي، ايراني مآبي و ايران دوستي هم در نظر گرفته مي شود.
تعداد دانشجویانی که به تحصیل در رشته ایرانشناسی مشغولند به ترتیب زیر است:

195  نفردر مقطع لیسانس
28 نفر در مقطع فوق لیسانس
8  نفر در مقطع دکتری

-        نظام اداري کرسی ایران شناسی

كرسي ايرانشناسي تحت سرپرستي رييس و معاون وي اداره مي شود.

تعداد كارمندان كرسي  22 نفر است كه 12 نفر آنان تمام وقت و 10 نفر نيمه وقت در كرسي به فعاليت مشغولند.

-         سلسله مراتب علمي اين كرسي به شرح  زير مي باشد.

پروفسور (استاد)،

استاديار ،

مدرّس ارشد،

مدرّس،

كتابدار.

-         درجات علمي :

دكترا ((PHD ،

دكتراي عالي (Dr.Sc.).

رييس كرسي بايد حتما" از درجه دكتراي عالي برخوردار باشد.

روساي كرسي (در مرحله اول) از طرف كارمندان كرسي و شوراي علمي دانشكده خاور شناسي انتخاب مي شوند و بعد در شوراي علمي دانشگاه تصويب مي شوند.

مقام رئيس كرسي عضو شوراي علمي دانشگاه  است.

معــاون رئيس كرسي را، رئيس كرسي منصوب مــي نمايد.

-        روساي كرسي از بدو تاسيس تا كنون

1977-1997   -  پروفسور دكتر گئورگي نعلبنديان

1997  - 2014 -  پروفسور دكتر گارنيك آساطوريان

2014 تا کنون ـ دکتر وارطان وسکانیان

دکتر وارطان وسکانيان، يکي از ايران شناسان برجسته دانشگاه ايروان و رئيس کرسي ايران شناسي اين دانشگاه است.  او به زبان فارسي و چند زبان ديگر تسلط دارد. تاکنون آثار علمي متعددي درباره ايران شناسي منتشر و دانشجويان زيادي نيز تربيت کرده است.

 

اساتید دانشکده:

علاوه بر 3  استاد خارجی ذکر شده در بخش ملاحظات، اساتید بخش فارسی دانشکده عبارتند از:

1-     آقای وارطان وسکانیان ـ رئیس بخش ایران شناسی دانشگاه ملی

2-     آقای آرمان ورمیشیان ـ متخصص ادیان قبل از اسلام ایران ـ دین شناسی تطبیقی بر  تعاملات دین زرتشت و تعاملات دین مسیح و شیعه کار کرده است.

3-     آقای دکتر نور داوتیان ـ تخصص تاریخ معاصر ایران در خصوص روابط بین ایران و ارمنستان سخنرانی و مقالاتی دارند

4-     آقای آهارون وارطانیان ـ تخصص زبان شناسی ایرانی ـ گویش شناسی در گویش خلخال و گویش تاتی،  تحقیقات میدانی کرده است. درمعرفی ایران در مطبوعات بسیار فعال است.

5-     خانم هاسمیک بیانجیان ـ متخصص زبان فارسی و مدرس زبان فارسی و مؤلف کتب درسی که امسال تجدید چاپ شده است

6-      خانم آستغیک گغامیان ـ متخصص زبان فارسی از سابقه تدریس بالایی برخوردار است.

7-     خانم آرمینه دارپینیان ـ متخصص فرهنگ ایرانی و سنتی و معاصر رشته اصلی او زبان انگلیسی است ولی چون ایرانی است در زمینه فرهنگ ایران کار کرده است.

8-     خانم زاروهی خاچاطوریان ـ استاد و مدرس سال اول و دوم در زمینه اسامی اسب ها که در فرهنگ فارسی نوشته شده است کار کرده است.

9-     خانم سونا داوتیان ـ به روایت آقای وسکانیان بهترین متخصص روش آموزش زبان فارسی است و تغییر اساسی در سیستم روش تدریس قبلی ایجاد کرده اند بسیار فعال است و تز او در زمینه اسامی گیاهان در زبان ارمنی و ایرانی است که کار تطبیقی انجام می دهد.

10- خانم ترزا عامریان ـ بهترین متخصص در ارمنستان در زمینه کردی کرمانجی که در این رابطه بسیار کار کرده و تز نوشته است و نیز در خصوص جهان بینی ایزدیان نیز کار کرده است. علاوه بر زبان فارسی زبان کردی را نیز آموزش می دهد.

11- خانم آنی گئورگیان ـ متخصص علم ایران شناسی فهلویات آذری را دفاع کرده است قطعات شعری که در آثار فارسی و عربی است و زبان ایرانی های منطقه آذری قبل از ترک شدن را بررسی کرده است.

12- خانم آرپینه آروشانیان ـ ایران شناس که در زمینه غلات شیعه، علوی ها و نصیریه در عراق و ... تخصص دارد.

13- خانم لوسینه عافیان ـ در زمینه اصطلاحات زبان  فارسی در مقایسع با قالب های اصطلاحی دو زبان تز می نویسد.

14- خانم الفریدا هوسپیان ـ متخصص زبان فارسی و با سابقه تدریس طولانی در زمینه تدریس که در یک دوره ای استاد آقای وسکانیان نیز بوده است

15- خانم آنوش استانبولتسیان ـ مدرس زبان فارسی در دانشگاه و مولف کتب درسی دانشجویان در سالهای اول و دوم دانشگاه.

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 2681 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.