English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٧
مشاهدات فارسي‌آموز قزاقي از سفر به ايران
مشاهدات فارسي‌آموز قزاقي از سفر به ايران تاریخ ثبت : 1396/08/01
طبقه بندي : ,,
عنوان : مشاهدات فارسي‌آموز قزاقي از سفر به ايران
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : وابستگي فرهنگي ايران در آلماتي قزاقستان
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : قزاقستان
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

سلطنت يوسف‌آوا، فارسي‌آموز هشتادوچهارمین دوره دانش‌افزایی از قزاقستان در خاطرات سفر خود به ايران، گفت: بهترین و فراموش نشدنی‌ترین ماه زندگی‌ام را در اين كشور گذراندم و خوشحالم كه به ایران، كشوری با تمدن غنی و میراث فرهنگی ماندگار سفر كردم.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سلطنت يوسف‌آوا، دانشجوي رشته زبان و ادبيات فارسي در مقطع كارشناسي از دانشگاه فارابي قزاقستان كه براي نخستين‌بار به منظور شركت در هشتادوچهارمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبيات فارسي به ايران سفر كرده بود، خاطرات خود را منتشر كرد.

در ادامه بخشي از سفرنامه و خاطرات اين فارسي‌آموز قزاقي را می‌خوانید؛

«به نام خداوند جان آفرين»

این اولین‌بار نبود که من به سفر به کشورهای خارجی رفته بودم. اما این سفر بی‌نظیر که به ایران انجام دادم، برای کل عمر بعدی من به عنوان یکی از بهترین مراحل زندگی خودم در یادم خواهد ماند.

صادقانه من در طول چهار سال لیسانسی که در دانشگاه درس می‌خواندم و رفته رفته فارسی یاد گرفته بودم، هر سال، هر ترم، هر روز، هر دقیقه و هر وقت دلم می‌خواست به همه آن چیزی که من دارم معرفت پیدا کنم و با چشم خود معماری، فرهنگ، مردمان اين سرزمين را ببينم.

اصلی‌ترین رویای خودم این بود که من در سرزمین ایرانیان با آنها به آن زبانی که برای آنها مادری محسوب می‌شود، صحبت کنم؛ یعنی به زبان فارسی.

خدا را شکر، امسال سرانجام رویای من به حقیقت پیوسته شد و می‌خواهم از سید جواد جلالی کیاسری، رایزن فرهنگي ایران در قزاقستان و نمایندگان بنیاد سعدی تشکر ‌کنم که همیشه به دانشجویانی علاقه‌مند به زبان و ادبیات فارسی، کمک می‌كنند.

من یکی از آن دانشجویان خوش‌شانس بودم كه توانستم به ایران سفر کنم و با آداب و رسوم و مهمان‌نوازي ايرانيان از نزديك آشنا شوم. من در فرودگاه فرصت آشنا شدن با دختري از قرقیزستان را پيدا كردم که بعداً با او دوست و هم اتاق شدم.

 بعد از پذیرایی و استقبال نمایندگان بنیاد سعدی ما به خوابگاهمان رسیدیم که آنجا با دختراني از کشورهای همه دنیا که مثل من برای تقویت زبان و ادبیات فارسی به اینجا تشریف آوردند، آشنا شدیم و اتاق خودمان را در طبقه اول گرفتیم. بعدأ معلوم شد که هم اتاقمان دختراني از کشورهای لهستان، اسپانیا، چین و سوئیس شدند که با آنها خوشحال‌ترین و هماهنگ‌ترین ماه زندگی‌مان را گذراندیم.

روز بعد، آزمون تعيين سطح زبان دانشجويان شركت‌كننده هشتادوچهارمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی براي تقسیم‌بندی هر فرد به گروه‌های خاص با توجه به درجه و ميزان يادگيري‌اش برگزار شد كه پس از اعلام نتايج، دانشجويان به پنج سطح روانه تقسيم شدند و من به گروه فوق میانی تعیین شدم.

در راستاي برگزاري مراسم افتتاحیه دوره جدید دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی، با اساتید و معلمان اين دوره که برای ما کلاس‌های مختلف تدریس کردند، آشنا شديم.

از اين رو، هشتادوچهارمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی رسماً آغاز شد. اين دوره در طول سه هفته، به جز پنجشنبه و شنبه برگزار شد كه ادبیات کلاسیک فارسی، ادبیات معاصر فارسی، نگارش و دستور زبان فارسی، ایرانشناسی، شفاهی و واژه‌ها و اصطلاحات، را آموزش دادند.

همه درس‌هایي که داشتیم در اثر تلاش معلمان برای ما بسیار مفید واقع شد و برای تقویت سطح مان خیلی کمک کرد. علاوه بر آن، از مكان‌هاي گردشگري و جاذبه‌هاي فرهنگي تهران بازدید کرديم.

همینطور، در طول یک ماه توانستیم تقریبا از همه اصلی‌ترین و عمده‌ترین مكان‌هاي دیدنی بازدید کنیم كه از ميان آنان می‌توان به کاخ سعد آباد، دریاچه خلیج فارس، موزه دفاع مقدس، کتابخانه ملی، پل طبیعت، برج میلاد، جماران، موزه آزادی، شهر کتاب و بازار تجریش اشاره كرد.

در طول اقامتم در تهران، خاطرات شيريني دارم. هر زمان که از مكان‌هاي ديدني بازديد مي‌كردم، بسيار احساس لذت داشتم زيرا از نزديك شاهد تاریخ كهن ایران، انواع صنایع دستی ایرانیان، قشنگی معماری مساجد، اماكن مذهبی و وسعت بزرگی شهر تهران بودم.

در بين روزهاي برگزاري اين دوره آموزشي و بازديد از اماكن ديني تهران، روز دختران براي ما بسيار خاطره انگيز شد. آن روز، بنیاد سعدی برای همه دختران روسری‌های رنگارنگ مختلف هديه داد.

همچنین، مراسم‌های دیگر مربوط به کشورهای مختلف مثل روز استقلال فرانسه و اسپانیا هم از طرف بنیاد سعدی برگزار شد. علاوه بر آن، روزهای تولد دانشجویان بسیار یادم می‌آید، مخصوصأ روز تولد دختر هم اتاقم در خوابگاه. آن روز همگي تصمیم گرفتیم که به او تبریک بگویم و یک هدیه ناگاهانی برگزار کنیم و همچنین، به همدیگر قول داده بودیم که او باید از هیچ چیز خبر نداشته باشد. او در طول روز از تبریک نگفتن دانشجویان دیگر بهش بسیار عصبانی و دلخور شده بود. اما وقتی که شب بعد از شام همه دانشجویان وارد اتاق مان شدند و شروع به خواندن «مبارک مبارک، تولدت مبارک» كردند، او خیلی متعجب شد و از شگفتی و خوشحالی، اشک می‌ریخت.

یک خاطره دیگر که با من اتفاق افتاده، این بود که یک روز ما توی باغ کتاب گردش کرده بودیم، من می‌خواستم برای خودم یک کتاب را بخرم. اما آن کتاب يك كتاب معمولی نبود. قبل از سفر کردن به ایران من یک هدفی داشتم که حتما وقتی که به ایران می‌آیم کتاب قرآن كريم را براي خودم بخرم. همینطور که من کتاب قرآن را نگاه مي‌كردم، یک خانم ایرانی پیش من آمد و گفت که او می‌خواهد این کتاب را به عنوان هدیه برايم بخرد. من که بسیار تعجب کردم، از این نشانه مهماندوستی و مهربانی و صمیمیت مردم ایرانیان بسيار خوشحال شدم.

همزمان با روزهاي پاياني سفر به ايران، آزمون پايان دوره هشتادوچهارمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی، برگزار شد و در ادامه سلسله برنامه‌هاي سفر به ايران، از شهرهاي کاشان، اصفهان بازديد كرديم.

با برگزاري چهارمین نشست «قند پارسی» در روز يكشنبه، اول مرداد، مراسم اختتامیه هشتادوچهارمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی برگزار شد و به تمامي دانشجویان ۴۴ کشور جهان گواهینامه آموزشي اعطاء شد.

پس از گذشت 31 روز از سفرم به ايران، مي‌توان گفت بهترین و فراموش نشدنی‌ترین ماه زندگی‌ام را در اين كشور گذارندم. ایران كشوری داراي تمدن غنی و تاریخ و میراث فرهنگی ماندگار است و بسیار خوشحالم كه به این كشور سفر كردم.

گفتني است، نظر به اهمیت زبان فارسی و اهتمام در ترویج دومین زبان جهان اسلام، اساتید و دانشجویان زبان فارسی از ۴۴ کشور جهان به همت بنیاد سعدی و همکاری‌ نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و دانشگاه علامه طباطبایی (ره) برای شرکت در هشتادوچهارمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی بنیاد سعدی از ۱۲ تیر امسال در کشورمان حضور يافتند و صبح تا ظهر در کلاس‌های درس مورد تعليم قرار گرفتند و بعد از ظهر را عموماً به بازدید از مناطق تهران گذرانند كه اميد است در پی عزیمت فارسی‌آموزان خارجی به کشورمان بتوانیم روش‌های به روز و مدون آموزشی زبان و ادبیات فارسی را ارائه و به رشد این زبان شیرین در افکار فارسی‌آموزان، دست یابیم.

انتهاي پيام/

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 3143 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.