English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٧
شصت و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت
شصت و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت تاریخ ثبت : 1396/07/26
طبقه بندي : ,,
عنوان : شصت و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : اكبر طريقت جو،
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

شصت و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب روز چهارشنبه  11 اکتبر  در شهر فرانکفورت گشوده شد و تا پایان روز یکشنبه 15 اکتبر ادامه یافت.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت بزرگترین نمایشگاه سالانه کتاب جهان است. در این نمایشگاه که به مدت 5 روز به طول انجامید، 7100 موسسه انتشاراتی از 100 کشور جهان حضور داشتند و طی مدت برگزاری آن بیش از چهارصد هزار عنوان کتاب معرفی کردند.

در شصت و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب بسیاری از نویسندگان جهان شخصاً در نمایشگاه حضور می یابند و کلیه مراکز فرهنگی شهر فرانکفورت در طی برگزاری این نمایشگاه در خدمت آن هستند. در این راستا  بیش از سه هزار برنامه فرهنگی، هنری، میزگرد، سخنرانی و تبادل نظر در محل نمایشگاه و شهر فرانکفورت برگزار گردید. مهمترین حادثه فرهنگی اهدای جایزه صلح کانون ناشران آلمان است. تعداد بازدید کنندگان این دوره از نمایشگاه کتاب فرانکفورت حدود 270000 نفر اعلام شد.

در این نمایشگاه هر ساله کشوری به عنوان میهمان نام می‏گیرد و بدین مناسبت ادبیات آن کشور به طور ویژه معرفی می گردد. کشور میهمان در این دوره «فرانسه» بود.

رئیس اتحادیه ناشران آلمان در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با توجه به فزونی کتاب‌های دیجیتالی اظهار داشت: درمیان‌مدت سهم کتاب‌های دیجیتالی در آلمان به حدود ۱۰ درصد خواهد رسید. وی تصریح کرد که گسترش کتاب‌های دیجیتالی در آلمان هنوز به میزان بازار آمریکا رشد نیافته است. وی فروش بخش کتاب در آلمان را حدود ۹.2 میلیارد یورو در سال‌ 2016 ذکر کرد. در سال 2015 میلادی تعداد 27 میلیون کتاب الکترونیکی در آلمان به فروش رسید. این رقم در سال 2016 با کاهشی قابل محسوس به رقم 8/24 میلیون جلد رسید.

شایان ذکر است کشور جمهوری فدرال آلمان پس از کشورهای انگلیس و آمریکا بزرگترین صادرکننده‌ی کتاب در جهان محسوب می گردد و سالانه بیش از نیم میلیارد یورو کتاب به دیگر کشورهای جهان ارسال می نماید.

 

تاریخچه نمایشگاه کتاب فرانکفورت

«بزرگترین بازار مکاره کتاب در جهان» عنوانی است که در پنجاه سال گذشته به نمایشگاه جهانی کتاب فرانکفورت لقب داده‌اند. شهرت و موفقیت نمایشگاه کتاب فرانکفورت نتیجه سازماندهی کامل و بی عیب و نقص و حاصل بیش از نیم قرن تجربه‌اندوزی سازمان‌دهندگان و نیز عدم دخالت دولت در برگزاری آن است.

برای اولین بار قدیمی‌ترین بازار مکاره جهان که در آن کالاهای گوناگون به‌قصد نمایش عرضه می‏گردید، در سال ۱۱۶۵ میلادی در شهر لایپزیک آلمان برگزار شد. این بازار مکاره از سال ۱۵۰۷ میلادی مورد توجه و عنایت خاص «ماکسیمیلیان اول»، قیصر روم قرار گرفت و در دوران گسترش و شکوفایی روابط بازرگانی آلمان با روسیه و لهستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شد. در اواسط سده پانزده میلادی، کتاب نیز - به‌شکل و مفهوم امروزی آن - در شمار کالاهایی بود که در بازار مکاره لایپزیک به ‌معرض نمایش گذاشته می‌شد.

در کنار لایپزیک، شهر فرانکفورت و «بازار مکاره» و «بازار پاییزه» این شهر نیز از اهمیت خاصی برخوردار بود. قدیمی‌ترین سندی که در آن «کارل کبیر» به «بازار مکاره فرانکفورت» اشاره کرده است، به تاریخ ۷۹۴ میلادی بر می گردد. همچنین دستنوشته‌ای کهن از خاخام یهودی «الیزر ناتان» در دست است که در آن از این بازار مکاره یاد شده است. گفتنی است شاه ‌شهر «فرانکفورت»  در کنار آوگسبورگ، نورنبرگ، اشتراسبورگ، کُلن و ویتنبورگ همواره یکی از پُررونق‌ترین بازارهای آلمان را داشته است و از سال ۱۳۵۶ تا ۱۸۰۶ میلادی «شهر برگزیده» شاهان آلمان بود.

اهمیت فرانکفورت را شاید بتوان با این نکته تاریخی عنوان نمود که حتی «مارتین لوتر»، رهبر نهضت اصلاح دین مسیحی در زمانی که در مناطق دیگر آلمان امکان و اجازه نشر و پخش و تبلیغ عقاید خود را نداشت و مُهر بدعت‌گذاری در دین را بر پیشانی داشت، امکان نشر نوشته‌های او در فرانکفورت فراهم بود. با آنکه اولین فهرست کتاب (کاتالوگ) به‌سال ۱۵۶۴ میلادی در شهر آوگسبورگ آلمان منتشر شد، ولی نخستین بازار مکاره کتاب در فرانکفورت برگزار شد.

بازار مکاره کتاب فرانکفورت تا اواخر سده شانزده میلادی یکی از مراکز مهم عرضه کتاب در جهان به‌شمار می‌آمد. تا آنکه در سال ۱۵۹۶ میلادی، در دوران «ماکسیملیان دوم»، دربار و کلیسای عیسوی کمیسیونی به‌منظور نظارت بر تولید کتاب و با هدف ممیزی تشکیل دادند که دگرگونی‌هایی ژرف در صنعت نشر کتاب پدید آورد.

با ادامه این وضع، دانشمندان و متفکران و نویسندگان و طبعاً ناشران، به‌تدریج به‌سوی لایپزیک که مرکز چاپ و انتشار کتاب در شمال آلمان بود، جلب شدند. شایان ذکر است تا آغاز جنگ جهانی دوم نیز گسترده‌ترین سازمان نشر و پخش کتاب در سطح جهان و همچنین کتابخانه و بایگانی مرکزی آلمان در لایپزیگ قرار داشت.

در دوران تسلط ناسیونال سوسیالیست‌ها بر آلمان و بخش بزرگی از اروپا، نمایشگاه کتاب در آلمان برگزار نگردید.

پس از گذشت چهار سال از جنگ خانمانسوز جهانی دوم در تاریخ ۱۸ تا ۲۳ ماه سپتامبر سال ۱۹۴۹ میلادی، ۲۰۵ ناشر آلمانی در "کلیسای پاول" فرانکفورت گردهم آمدند و با عرضه ده‌هزار عنوان کتاب نخستین نمایشگاه کتاب را برپا  نمودند. به‌ این ترتیب دوره‌ای جدید در تاریخ نمایشگاه کتاب فرانکفورت آغاز شد.

نکته مهم در برگزاری این نمایشگاه عدم دخالت نهادها، سازمان‌ها و شخصیت‌های دولتی در چگونگی برگزاری این نمایشگاه بود و این مسئولان و گردانندگان نمایشگاه، ناشران و کتابفروشان آلمان بودند که در سال‌های بعد "اتحادیه ناشران و کتابفروشان آلمان" را بنیاد نهادند.

در سال ۱۹۵۰ میلادی "اتحادیه ناشران و کتابفروشان آلمان" اعلام داشتند که در نظر دارد جایزه‌ای به نام "جایزه صلح" را همه‌ ساله همزمان با هفته برگزاری نمایشگاه کتاب طی مراسمی در "کلیسای پاول" فرانکفورت به شخصیتی فرهنگی - اجتماعی یا نهادی و سازمانی که در پیشبرد و تحقق اندیشه‌های بشردوستانه و صلح‌طلبانه و ایجاد تفاهم میان ملت‌ها مؤثر بوده است، اهداء نمایند.

ارزش نقدی "جایزه صلح" پانزده هزار یورو است و داوران آن متشکل از هیئتی از شخصیت‌های فرهنگی و اجتماعی آلمان و نیز نمایندگانی از اتحادیه ناشران این کشور تشکیل می‌دهند. این جایزه که مهمترین جایزه فرهنگی آلمان است از اهمیت و شهرت جهانی نیز برخوردار است .

گفتنی است تنها معیار داوران در گزینش فرد منتخب مجموعه کوشش‌های بشردوستانه و صلح‌طلبانه وی در گستره دانش و ادبیات و آفرینش آثار هنری بوده است.

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 3142 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.