English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٢ مرداد ١٣٩٦
ضیافت فرهنگ و هنر کشور انقلابی الجزاير در تهران
ضیافت فرهنگ و هنر کشور انقلابی الجزاير در تهران تاریخ ثبت : 1395/09/21
طبقه بندي : ,,
عنوان : ضیافت فرهنگ و هنر کشور انقلابی الجزاير در تهران
نويسنده : «ابوالفضل صالحی‌نیا»، مدیرکل آفریقا و عربی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : خبرگزاري مهر
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

تهران در هفته آینده میزبان برگزاری هفته فرهنگی الجزایر خواهد بود؛ کشوری که انقلابش شباهت‌های زیادی با انقلاب اسلامی ایران دارد.

«ابوالفضل صالحی‌نیا»، مدیرکل آفریقا و عربی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به بهانه برگزاری هفته فرهنگی کشور الجزایر در تهران که دوشنبه هفته آینده  22آذر، گشایش مي‌يابد، یادداشتی نوشته و آن را برای انتشار در اختیار خبرنگار خبرگزاري مهر قرار داده است که در زیر از نظر خوانندگان می‌گذرد:

تهران در واپسین روزهای پاییز شاهد رویداد فرهنگی متمایزی تحت عنوان هفته فرهنگی الجزایر خواهد بود. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به عنوان تنها دستگاه متولی فعالیت‌های فرهنگی برون مرزی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب تبادل فرهنگی با کشورهای مختلف جهان میزبان هیئت بزرگی متشکل از هنرمندان الجزایری است و تدارک وسیعی برای ارائه فرهنگ و هنر ملی الجزایر به مخاطب ایرانی دیده است.

این رویداد فرهنگی در آستانه شصت و دومین سالگرد پیروزی انقلاب مردمی الجزایر برگزار می‌شود. آن انقلاب ضد استعماری که به دلیل یک میلیون شهید در تاریخ معاصر جهان از آن به بزرگی یاد می‌شود. انقلابی که در پی حفظ هویت ملی و استقلال ملت الجزایر بود و خون شهدایش ریشه‌های آن را آبیاری کرد و پیام‌آور استقلال و رهایی از یوغ استعمار برای ملت الجزایر و الگویی برای سایر ملل شد. هنر به عنوان یکی از بارزترین جلوه‌های فرهنگ هر ملتی؛ می‌تواند بهترین و مؤثرترین وسیله برای معرفی و انتقال پیام انقلاب باشد.

هنر، زبان مشترک بشر است و در زمان و مکان و در ورای مرزهای سیاسی و جغرافیایی محصور نمی‌ماند. هنر می‌تواند تجلی اراده یک ملت در طلب استقلال، آزادی، پیشرفت و تعالی معنوی باشد. چنین هنری از عمق و معنا برخوردار خواهد بود و آثاری فاخر را که مایه افتخار و مباهات بشر هستند، خلق می‌کند. ما ارتقای هنر به چنین منزلتی را در ایران پس از انقلاب اسلامی تجربه کرده‌ایم و شکی نداریم که ملت بزرگ الجزایر نیز چنین تجربه‌ای را در کارنامه پس از انقلاب خود دارد.

اغراق نیست اگر بگوییم ملت ایران در مقدمه ملت‌هایی بود که ضمن احساس همدردی و همدلی با ملت الجزایر، با دقت تحولات انقلاب الجزایر را پیگیری می‌کرد و از پیروزی انقلاب و به ثمر نشستن مجاهدت‌های ملت فداکار الجزایر، شادمان شد و از آن نیرو گرفت.

در ایران قبل از انقلاب هر اثری اعم از مکتوب یا غیرمکتوب با موضوع انقلاب الجزایر، به نحو گسترده‌ای مورد استقبال اقشار مختلف مردم قرار می‌گرفت؛ اگر کتاب بود نایاب می‌شد و دست به دست می‌گشت، اگر فیلم بود با استقبال گسترده مردم نمایش‌های پی در پی می‌شد. سرگذشت انقلاب و انقلابیون الجزایر یکی از منابع الهام بخش و امید دهنده به ملت و انقلابیون ایرانی برای پیروزی بود.  

بدون شک انقلاب الجزایر، بزرگ‌ترین نهضت مردمی شمال آفریقا در میانه قرن گذشته میلادی و جنبشی ضداستعماری، استقلال طلب و آزادی‌بخش و متکی بر نیروی بی‌زوال ملت خود بود و از این جهت اشتراکات زیادی با انقلاب اسلامی ایران دارد و همین اشتراکات، پایه و اساس روابط نزدیک و دوستانه دو ملت و دو دولت را بنیان نهاده‌اند.

الجزایر و ایران در بسیاری از مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی اشتراک نظر و موضع واحد دارند. دولت و ملت الجزایر در قضایای متعددی طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی حامی ایران بوده‌اند از جمله در پرونده بسیار مهم و با ابعاد جهانی هسته‌ای ایران که الجزایر موضع ایران در برخورداری از حق استفاده صلح آمیز از فن آوری هسته‌ای را تأیید می‌کرد و در کنار ایران ایستاد.

روابط ایران و الجزایر صمیمانه و دوستانه توأم با همکاری در زمینه‌های مختلف است. آخرین مورد نیز همکاری دو کشور در بازیابی جایگاه اوپک بود که منتج به موفقیت نشست اخیر وزرای نفت عضو آن و تأمین منافع همه اعضا شد. روابط فرهنگی در این میان و در راستای تعمیق و توسعه روابط دو کشور، نقش مهمی ایفا می‌کند. مراودات فرهنگی میان دو کشور، پویا و رو به رشد است. سندهای متعدد همکاری فرهنگی علمی و آموزشی میان دستگاه‌های همکار دو طرف امضا شده است.

فعالیت‌های متقابل فرهنگی و هنری پیوسته در جریان است؛ الجزایر تاکنون بارها صحنه نمایش فرهنگ و هنر ایران بوده است چه در قالب هفته فرهنگی و چه در قالب حضور هنرمندان ایرانی در رویدادهای بین المللی هنری الجزایر. این هفته فرهنگی که دومین هفته فرهنگی الجزایر در تهران پس از پیروزی دو انقلاب است، آینه تحول و پیشرفت هنر و هنرمندان در الجزایر محسوب می‌شود و می‌تواند گامی در مسیر گسترش و تعمیق پیوندهای دو ملت به ویژه در سطح نخبگان و هنرمندان باشد.

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 1841 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري سه نشست قند پارسي در سازمان فرهنگ
  سه نشست قند پارسي در سال‌هاي (1393-1395) با حضور اساتيد و دانشجويان شركت‌كننده از كشورهاي مختلف جهان در دوره‌هاي دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • افتتاح نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در تهران
  نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» 13 تيرماه، با حضور ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ و گردشگري آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در فرهنگستان هنر، افتتاح شد.

 • بازديد وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از كتابخانه ملي
  ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ و گردشگري جمهوري آذربايجان 13 تيرماه با حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران ضمن ديدار با اشرف بروجردي از اين سازمان نيز بازديد كرد.

 • ديدار وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان با ابوذر ابراهيمي‌تركمان
  ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان، ظهر امروز (دوشنبه 12 تير) با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس اين سازمان ديدار و گفت‌وگو كرد.

 • بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد مقدس
  همایش ملی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان پارسی، صبح امروز با حضور و سخنراني ابوذر ابراهيمي تركمان رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد مقدس برگزار شد.