English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠١ خرداد ١٣٩٧
اقبال و ايران
اقبال و ايران تاریخ ثبت : 1395/08/26
طبقه بندي : ,,
عنوان : اقبال و ايران
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : مهرداد رخشنده ، رئيس مركز توسه همكاري هاي علمي و دانشگاهي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

زماني كه علامه اقبال لاهوري شروع به گسترش و انتقال پيغام خود را نمود امت مسلمان در افسردگي و پريشاني خاصي به سر مي برد هنگامي كه سخن هاي اقبال به گوش ملت مسلمان رسيد آمان و آرزوهاي جديدي در دلهاي آنان بوجود آمد، و تاثير همين سخنان بود كه انقلابي در بينش مردم مسلمان به وجود آورد.

در تعريف از شخصيت علامه اقبال همين مطلب كافي است كه ايشان تنها شاعر اردو زباني است كه علاوه بر مهارت در شاعري، مفكر متبحر و نظريه پردازي توانا بود.

هر چند اكثر شعرهاي علامه اقبال در زبان فارسي است ، اما همان مقدار شعرهايي كه در زبان اردو سروده است دردلهاي مردم شبه قاره ي هند جايگاه خاصي دارد. چرا كه شاعري او نيز همانند خود او برپايه هاي اسلامي و انقلابي سروده شده است علامه اقبال لاهوري از كساني نبود كه بعد از فكر كردن وابماند و يا بعد از فهم مطالب ديگر دست از كار بكشد او از آنهايي هم نبود كه از اجتماع و افراد فراري باشد ايشان خود را هميشه درميان مردم قرار مي داد و به همين خاطر با مسائل و درد آنان به خوبي واقف بود.

ايشان زندگي را پر از شور و هيجان و در حال صعود و ترقي و ميداني براي مبارزه مي دانست. شعرها و افكار علامه نه تنها در شبه قاره بلكه در تمامي مسلمانان جهان شور و شعفي جديد ايجاد نمود .

به قول خود علامه:

پس از من شعر من خوانند و دريابند و مي گويند    جهاني رادگرگون كرد يك مرد خود آگاهي

ايشان مدعي اتحاد در بين مسلمانان بود و اسلام را بهترين برنامه ي زندگاني مي دانست او طرفدار آزادي، مدافع استقلال و خواهان انقلابي درميان مسلمانان بود نظر يه ي ايجاد پاكستان در سال 1930 م توسط علامه ارائه شد و پاكستان در سال 1947 ميلادي  تاسيس شد ! در تعريف و تمجيد از شخصيت علامه كتاب هاي متعددي نوشته شده است و كتاب هاي خود او نيز به زبان هاي متعددي ترجمه گرديده است . به طور نمونه نويسنده ي "اسباب زوال است" آقاي شكيب ارسلان مي گويد: " در هزار سال گذشته دنيا مفكري همانند اقبال به خود نديده " مشرق شناس مشهور اقبالياي ، آقاي الكساندر بوساني كتاب "جاويد نامه ي " علامه را در سال 1957 به زبان ايتاليايي ترجمه نمود.

اما بدون هيچ شك و ترديدي نام كشور ايران در بحث اقبال شناسي در راس فهرست قرار دارد . اقبال نيز كلام زيبا و دلنشين فارسي را براي انتقال پيغام هاي خود انتخاب نمود تعجب انسان هنگامي پديد مي آيد كه بداند اقبالي كه چنين شعرهايي در وصف ايران گفته هيچ گاه ايران را نديده است.

براي مثال : از تهران ، شيراز، اصفهان ، تبريز و در شعرهاي خود توصيف نموده است. البته ناگفته نماند زبان فارسي نيز در آن زمان از جايگاه خاص و فوق العاده با ارزشي برخوردار بود . حكمرانان مسلمان از غزنوي تا مغليه همگي زبان فارسي را به عنوان زبان رسمي دولت خود انتخاب مي نمودند . و اين زبان تا هفت قرن زبان حاكم به شمار مي رفته است و در همين هفت قرن شاعران بسياري بر هر چه غني ترشدن اين زبان كمك هاي فراواني مبذول داشتند اند و درميان تمامي آنان اقبال چون ستاره اي درخشان سوسوكنان به نظر آيد. برتري علامه نه فقط در شاعري و شناخت شعر است كه در مفاهيم عميق و پرمعناي آن نيز به خوبي قابل مشاهده است.

در مورد علاقه ي اقبال به ايران همين گفتار بس كه او مقاله ي دكتر اي خود را در مورد ايران نوشت و مقاله او نشانگر شناخت خوب و جامع او از اوضاع سياسي اقتصادي فرهنگي و اجتماعي او نسبت به ايران است تفاوت مكتب فكري اقبال در ديد وسيع و زيباي او خلاصه مي شود بر فرض مثال قبل از ايشان شعر ابزاري براي ادب معرفي مي شد ولي ايشان شعر را ابزاري براي زندگي و ادب را وسيله اي براي حيات معرفي نمود.

مقبوليت اقبال در ايران به بگونه اي است كه تقريباً هر فرد ايراني اقبال را مي شناسد.

دكتر علي شريعتي كتابي به عنوان "ما و اقبال" دارد. شهيد مطهري در كتاب خود نهضت هاي اسلامي در صد سال اخير به تفصيل از اقبال سخن گفته است.

آيت ا... العظمي خامنه اي حفظ الله در كتاب هاي خود بارها از اقبال سخن به بيان آورده اند.

ملك الشعراي بهار مي گويد: قرن حاضر خاصه ي اقبال گشت.

دكتر عبدالمجيد عرفاني در سال 1952 در كتابي تحت عنوان "رومي عصر" به بررسي ارتباط هاي ايران و اقبال پرداخته است.

دكتر شريعتي شيفته ي شخصيت اقبال بود و در معرفي ايشان نقش به سزايي داشته است محبوبيت اقبال به حدي بود كه در سال 1945 م محفلي در مشهد به نام او نامگذاري گرديد. دكتر شريعتي در حسينيه ي ارشاد مراسمي تحت عنوان روز اقبال برگزار نمود.

ناگفته نماند اقبال نيز از شاعران ايراني بسيار متاثر بود و از رومي گرفته تا حافظ و سعدي همگي را به عنوان استاداني قابل احترام مي ديد.

براي شناخت اقبال درميان ايرانيان مي توان به كتاب "اقبال در نظر ايرانيان" از دكتر عبدالمجيد عرفاني رجوع كرد.

كشور هاي ايران و پاكستان نه تنها از نظر مرزهاي جغرافيايي همسايه اند بلكه اين دو كشور داراي تاريخ ، فرهنگ، مذهب و آداب و رسوم تقريباً مشتركي هستند و بي هيچ مكي مي توان گفت: اقبال پل ارتباطي مستحكمي بين اين دو كشور است.

بعد از انقلاب نيز در ايران به شخصيت اقبال بدون هيچ تعصبي پرداخته شد تا آنجايي كه ايرانيان اقبال را از آن خود مي دانند.

در سال 1986م وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با همكاري دانشگاه تهران سمينار بزرگي به عنوان اقبال شناسي برگزار نمود و از سرتاسر دنيا دوستداران اقبال را گردهم جمع نمود.

افتتاح اين سمينار با سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامي، حضرت آيت الله خامنه اي بود. ايشان در سخنراني خود كه يك ساعت و 35 دقيقه به طول انجاميد در شخصيت و افكار اقبال لاهوري كاوشي عميق نمودند و شايد تاكنون كسي بهتر از ايشان در وصف اقبال نگفته باشد . محبوبيت اقبال به حدي است كه برخي از اشعار ايشان در كتاب هاي دانشجويان دوره هاي مختلف نيز به چاپ رسيده علامه انقلاب ايران را سالها قبل حدس زده بود و مي گفت:

مي رسد مردي كه زنجير غلامان بشكند              ديده ام از روزن ديوار زندان شما

 روحش و راهش پر رهرو باد

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 2982 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.