English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٧
شیوه‌های آماده‌سازی مسلمانان غرب آفریقا برای ورود به ماه رمضان
شیوه‌های آماده‌سازی مسلمانان غرب آفریقا برای ورود به ماه رمضان تاریخ ثبت : 1395/03/18
طبقه بندي : ,,
عنوان : شیوه‌های آماده‌سازی مسلمانان غرب آفریقا برای ورود به ماه رمضان
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : محمدرضا قزلسفلی رایزن فرهنگی سابق ایران در سیرالئون
مترجم : <#f:1016/>
منبع : خبرگزاري فارس
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

 

 از جمله مهمترین شرایط ورود به میهمانی خدا در غرب آفریقا ازدواج‌های آسان، ساده و کم هزینه براساس سنت پیامبر(ص) است، از این رو «ازدواج‌های شعبانیه» پیش از ماه مبارک رمضان معروف است.

 مسلمانان مالکی مذهب و عمدتا تیجانی مسلک و تصوف‌گرای سیرالئون، غنا، گینه کوناکری، لیبریا، ساحل عاج، توگو، بورکینا فاسو و ... در ماه شعبان مشغول انجام فعالیت‌هائی از جمله رسیدگی به اوضاع مساجد، مساعدت در ازدواج آسان جوانان، خود سازی درونی و برونی و... جهت آماده سازی خود برای ورود آگاهانه و موثر به میهمانی ماه مبارک رمضان هستند.

اعتقاد عمومی بر این است که رسیدگی به امور مساجد، تسهیل ازدواج جوانان، ایجاد صلح و آشتی در بین مردم و... در ماه شعبان از جمله شرایط آمادگی و حضور موفق در ماه مبارک رمضان به شرح ذیل است:

الف - رسیدگی به امور مساجد و سایر امور آماده سازی برای ورود به میهمانی ویژه خداوند متعال:

رسیدگی به وضعیت مساجد، تکمیل و تعمیر خرابی‌ها، نقاشی ساختمان مسجد، تهیه حصیر جدید جهت مفروش نمودن محوطه  مسجد، خرید انواع  وسایل صوتی و... از جمله فعالیت هایی است که در ماه شعبان با تشویق علماء و ائمه جمعه و جماعات صورت می گیرد.  

علماء قبایل فولا، مدینگو و سوسو به منظور آماده شدن برای ماه رمضان مردم را تشویق می نمایند که روزهای دوشنبه و پنجشنبه طول ماه های رجب و شعبان را روزه بگیرند.

تهیه آذوغه برای سحری و افطاری ماه مبارک رمضان از جمله تحرکاتی است که در ماه شعبان صورت می گیرد.

هیات های امناء و انجمن های اسلامی مساجد و موسسات علمی و فرهنگی با ارسال نامه و مراجعه حضوری به مراکز فرهنگی و اسلامی جهت رسیدگی به امور مساجد تقاضای کمک و مساعدت می‌کنند.

مسلمانان این کشورها از ابتدای ماه شعبان به عنوان بخشی از مراسم استقبال از ماه مبارک رمضان جلسات متعدد توام با قرائت قرآن مجید در مساجد برگزار کرده و در انجام امور خیریه از یکدیگر سبقت می گیرند. تقریبا تمام چهره مناطق این کشورها از نیمه دوم ماه شعبان دگرگون گردیده و حالت جامعه نسبتا اسلامی به خود می گیرد.

علما، امام های جمعه و جماعات و سازمان های اسلامی از مراکز اسلامی تقاضای قرآن مجید جهت قرائت در ماه مبارک رمضان، می نمایند.

تقاضا برای تکثیر اجزاء قرآن مجید از جمله جزء سی یا سوره یاسین برای قرائت در شب های ماه مبارک رمضان به اوج خود می رسد.   

اعمال خلاف شرعی و انسانی از جمله روابط نامشروع بین مرد و زن، شرب مشروبات الکلی، برگزاری مراسم شبانه میگساری و رقص و... که از سوی مسیحیان سامان داده می شود، متوقف می شوند. شرکت های مشروب سازی اعلام می‌دارند که در ماه رمضان تولید و فروش آن به حداقل می رسد. 

مردم به منظور آماده سازی خود برای ورود ماه رمضان همواره به یکدیگر می گویند ماه میهمانی خدا در پیش است. خود را آماده کنید.

نظافت، پاکسازی خانه ها و اماکن عمومی، شستشوی وسایل خانه مشابه آنچه که در اسفند ماه در کشورمان صورت می گیرد در کشورهای غرب آفریقا از جمله شرایط آماده سازی خود برای ماه مبارک رمضان در ماه شعبان می باشد.

آشتی کردن با اقوام و همسایه ها از جمله آداب خوبی است که در آستانه ماه مبارک رمضان بین مردم صورت می گیرد. زنان و مردانی که به هر دلیلی با همسران خود مشکل داشتند و امکان رجوع وجود دارد با تشویق امام های جماعات، ریش سفیدان و روسای قبایل آشتی نموده و در ماه شعبان به خانه خود بر می گردند.آن ها اعتقاد دارند که روزه کسی که با بستگان و همسایگان خود خصومتی داشته باشد مورد قبول خداوند متعال قرار نخواهد گرفت.

سه تا هفت روز به پیشواز ماه مبارک رمضان رفتن از جمله آداب مسلمانان مالکی مذهب کشورهای غرب آفریقا است.

ب- شعبان ماه ازدواج ها - مصور : به عنوان بخشی از مراسم آماده سازی خود از میهمانی ماه مبارک رمضان باید گفت که اکثریت ازدواج های مسلمانان صوفی مسلک تیجانی و مالکی مذهب کشورهای غرب آفریقا در ماه شعبان صورت می گیرد.  

 مسلمانان این کشورها معتقد هستند که دختران جوان باید در ماه رمضان در کنار همسران خود باشند. در غیر این صورت در قبولی روزه های آن ها خلل ایجاد خواهد شد. اعتقاد عمومی بر این است که دختران مجردی  که بیش از یک و یا دو مورد عادات ماهانه دیده اند باید در ماه مبارک رمضان بعدی همسر داشته باشند.

هر هفته از ماه شعبان صدها ازدواج در هر یک از کشورهای مسلمان غرب آفریقا صورت می گیرد. در غیر این صورت در صحت کامل روزه آن ها خلل ایجاد خواهد شده و اجازه ندارند تمام ماه رمضان را بطور کامل روزه بگیرند.  لذا بسیاری دختران مجرد تا پانزده روز اول را روزه گرفته و بقیه روزه های خودرا به عهده امام ها و متاهلین می گذارند.

 از جمله شرایط ورود به میهمانی خدا برگزاری ازدواج های آسان، ساده و کم هزینه بر اساس سنت پیامبر اکرم(ص) است. از این روی در این تحقیق میدانی به جزئیاتی از فرهنگ و فولکولور مشترک «ازدواج های شعبانیه " در بین مسلمانان کشورهای غرب آفریقا به شرح ذیل به اختصار پرداخته می شود:

کالاباش ظرف چوبی است و محتوای آن در ازدواج های شعبانیه از طرف داماد به عروس اهداء می‌شود.

یک عدد سوزن با نخ خیاطی، سجاده (حصیر طبیعی)، بادبزن سنتی دستی بافته شده از ساقه علوفه، میوه تلخ و مقدس کولا نات، پارچه سفید ملحفه، میوه طبیعی جینجر و مبلغی پول نقد به عنوان مهریه محتوای ظرف چوبی کالاباش اهدائی داماد به عروس می باشد که رموز و اسرار اقلام محتوای آن به شرح ذیل می باشند:

سوزن و نخ خیاطی - وجود سوزن و نخ در درون ظرف کالاباش برای پیوند مقدس دو تن به یکدیگر و همبستگی بوده و هر زمان که پارگی در روند زندگی ایجاد گردد طرفین می توانند با نخ و سوزن شکاف را ترمیم نمایند.

سجاده یا حصیر - فرش سیار و همراه برای اقامه نماز و انجام سایر عبادات بین عروس و داماد می باشد که به ازدواج حالت تقدس می دهد.

باد زن دستی و سنتی - عروس از این وسیله برای خنک کردن غذا تهیه شده برای شوهر که رمز آن تقلیل حرارت، خشم و غضب احتمالی شوی خود بکار گرفته می شود.

میوه سنتی و مقدس کولانات - این میوه که از قداست و اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد مهم‌ترین و ضروری‌ترین کالای درون ظرف کالاباش است که باید از سوی داماد به عروس اهداء گردد. وجود این کالا که نشانه عشق و احترام توام با قداست دو زوج به یکدیگر می باشد به معنای استمرار زندگی نیز است. ضمن اینکه در این کشورها وقتی فردی به دیگری احترام خاصی قائل است به او میوه کولانات اهداء می نماید.

پارچه سفید و ملحفه - وجود این پارچه سفید رنگ در درون ظرف کالاباش که نشانه روشنائی دل طرفین ازدواج به یکدیگر بوده و باید کدورت احتمالی را نسبت به یکدیگر کنار گذارند اشاره به باکره بودن عروس تا شب ازدواج دارد. به این معنا که اثر رفع بکارت باید بر روی پارچه سفید رنگ در شب ازوداج مشاهده گردد. در این صورت خانواده عروس با ابراز خوشحالی از سلامت قبل از ازدواج خود احساس غرور می‌کنند.

پول نقد موجود در کالاباش - وجه نقد مربوط به مهریه که قبلا طرفین در میزان آن به توافق رسیده اند باید از طرف داماد در درون ظرف چوبی کالاباش جهت اعطا به عروس قرار داده شود. طبق سنت مسلمانان کشورهای گینه، غنا، لیبریا، سیرالئون و... مهریه عروس هنگام جاری شدن عقد فی المجلس پرداخت می شود.

میوه بومی جینجر - این میوه که مزه تند دارد نشانه آن است که گاهی زندگی طرفین با سختی هائی مواجه می گردد. لذا طرفین باید خود را برای مبارزه با مشقات آماده نمایند.

 

برخی دیگر از فرهنگ و اعتقادات ازدواج های مسلمانان ماه شعبان

در مراسم عقد ازدواج از خانواده عروس لیوانی با محتوای آب و میوه مقدس کولا از خانواده داماد استقبال به عمل می آید.

پاکت‌های حاوی مبالغی وجه نقد متناسب با شخصیت و بعد مسافت میهمانان با هزینه داماد آماده شده و در پایان مراسم تقدیم میهمانان می گردد.

ظرف چوبی کالاباش را داماد به عروس تقدیم نموده و عروس بعد از دریافت به عمو یا دایی خود تحویل می دهد. فردی که کالاباش را تحویل گرفته و با توجه به محتوای ظرف کالاباش به عروس می گوید آیا ازدواج با این مرد را می پذیری ؟ وی می گوید بله.

در مراسم فردی از طرف داماد و عروس خانواده و بستگان مربوطه را به مردم معرفی می نماید.

با قرائت خطبه عقد ازدواج دائم و با تکرار عروس و داماد که در مساجد صورت می گیرد ازدواج طرفین حالت شرعی می یابد. در هنگام مراسم عقد اولیای عروس و داماد و برخی شخصیت های موجود در مراسم دست های خود را بر روی هم قرار داده و دعای عقد را تکرار می نمایند.( تصویر).

در مراسم امام جماعت مساجد و تعدادی از شخصیت های دینی با قرائت احادیث و روایاتی از پیامبر گرامی اسلام (ص) راجع به اهمیت ازدواج در اسلام، آفات مجرد بودن، ازدواج با دینداران، برترین زنان در اسلام، رابطه رشد و توسعه با ازدواج شرعی ، آثار مخرب فرهنگ غرب در سست نمودن کانون خانواده و... با ارائه مثال هائی سخنرانی می‌کنند.

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 2870 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.

 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.