English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٣٠ شهريور ١٣٩٧
اخبار > ابراهيمي‌تركمان: «خليج فارس» تا ابد «خليج فارس» باقي مي‌ماند


  چاپ        ارسال به دوست

كتاب مصور «خليج فارس» رونمايي شد؛

ابراهيمي‌تركمان: «خليج فارس» تا ابد «خليج فارس» باقي مي‌ماند

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در آيين رونمايي از كتاب «خليج فارس» تأكيد كرد: تلاش‌ها براي تغيير نام «خليج فارس» به سرانجام نخواهد رسيد و نام اين خليج تا ابد «خليج فارس» باقي خواهد ماند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آيين رونمايي از كتاب مصور «خليج فارس» پيش از ظهر امروز (يكشنبه 9 ارديبهشت‌ماه) با حضور جمعي از شخصيت‌هاي فرهنگي، دانشگاهي و نظامي كشورمان از جمله علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سالن خواجه نصير مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما برگزار شد.

ابوذر ابراهيمي‌تركمان در اين آيين با تأكيد بر اينكه «خليج فارس» تا ابد «خليج فارس» باقي مي‌ماند، گفت: مرحوم علامه در جلد اول «تفسير الميزان» مي‌گويد؛ گاهي واژه‌ها ثابت هستند؛ اما مصاديق عوض مي‌شود. مانند واژه‌هاي چراغ و ترازو كه طي مثلاً 2 هزار سال ثابت مانده‌اند؛ اما مصاديق و آنها عوض شده و اشكال آنها در طي اين مدت بارها تغيير يافته است.

وي در ادامه با بيان اينكه تغيير مصاديق، سير طبيعي بشر است؛ اما تغيير نام، تحريف است، گفت: تا پيش از سال 1958 هيچ متني وجود ندارد كه «خليج فارس» به نام ديگري بيان شده باشد. از آن سال با سياست تكرار دروغ، كساني از عنوان‌هاي جعلي ديگر را براي «خليج فارس» به كار مي‌برند كه در قرن‌هاي طولاني كه «خليج فارس» شهره بود، دور از تمدن زندگي مي‌كردند و هميشه اين خليج را به نام «خليج فارس» مي‌شناختند. آنها درصدد اين برآمده‌اند تا با تحريف تاريخ و تحريف نام «خليج فارس»، بتوانند تاريخ منطقه را عوض كنند.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ادامه داد: اساس اين تحريف، يك نيازي را به ما نشان مي‌دهد، نياز به هويت در بين كساني كه اسير بي‌هويتي هستند. درباره مصادره شخصيت‌هاي علمي ما هم اين اتفاق رخ مي‌دهد و كساني كه فاقد هويت ملي و تاريخي هستند، تلاش مي‌كنند تا بزرگان تاريخي و داشته‌هاي فرهنگي ما را به نام خودشان به جهان معرفي كنند.

ابراهيمي‌تركمان در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به فرمايش مقام معظم رهبري (مدظله العالي) كه «خليج فارس» را هم موضوع ملي ما و هم موضوع اعتقادي و سياسي ما عنوان كرده‌اند، گفت: انتشار كتاب مصور «خليج فارس» با 10 زبان و با استفاده از اسناد بين‌المللي و سازمان ملل متحد، نشان مي‌دهد قوت پشتيباني از اين نام آنقدر زياد است كه با تلاش‌هاي مذبوحانه نمي‌توان آن را تغيير داد و نام «خليج فارس» هميشه تاريخ، بر جبين و تارك اين ملت نقش خواهد بست و هميشه «خليج فارس» باقي خواهد بماند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: افتخار مي‌كنيم كه براي اثبات اين نام نياز به هيچ تلاشي نداريم؛ زيرا در متون تاريخي كشورهايي كه سعي مي‌كنند نام «خليج فارس» را تغيير دهند هم «خليج فارس» با عنوان «بحر فارس» معرفي شده است.

علي‌اكبر ولايتي: با تغيير نام «خليج فارس» به دنبال طرح ادعاهاي كاذب مالكيتي هستند

در ادامه برگزاري اين آيين علي‌اكبر ولايتي، مشارو امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي)، تلاش‌ها براي تغيير نام «خليج فارس» را اقدامي گذرا عنوان كرد و گفت: اين تلاش‌ها هيچ‌گاه به ثمر نخواهد نشست و حق خود را نمايان خواهد كرد.

وي افزود: براي «خليج فارس» تا همين اواخر هيچ نامي ديگر در تاريخ و گفته‌ها و شنيده‌ها شنيده و مشاهده نشده است. در آثاري كه از يونان باستان آمده، اين خليج به نام «خليج فارس» معرفي شده و حتي در نوشته‌جات مورخين و جغرافي‌دانان اسلامي چه ايراني و چه عرب از حمزه اصفهاني تا استخري و ياقوت حموي و مسعودي و الي آخر، تنها عنوان «بحر فارس» ياد شده است. نقشه‌هاي موجود در موزه‌هاي و كتابخانه‌هاي بزرگ و قديمي فرنگ هم همه حكايت از نام «خليج فارس» مي‌كنند.

ولايتي ادامه داد: در زمان ناصرالدين شاه، انگليس‌ها (كمپاني هند شرقي) اقدام به اشغال سه جزيره ابوموسي، تنب بزرگ و تنب كوچك كردند كه توسط قاجار بازپس گرفته شد. انگليس‌ها باز هم اين جزاير را اشغال كردند و پرچم خودشان در اين جزاير نصب كردند. قاجار نامه‌اي به وزارت دفاع انگستان ارسال كرد و در آنجا از او خواست تا نقشه‌اي از خليج فارس و منطقه براي آنها ارسال كنند. وزارت دفاع انگستان هم نقشه‌اي جامع ارسال كرد و در آن هر كشوري را با يك رنگ مشخص كرده بود. در آن نقشه از عنوان «خليج فارس» استفاده و جزاير سه‌گانه هم متعلق به ايران معرفي شده بود. قاجار با استناد به همين نقشه، جزاير ابوموسي، تنب بزرگ و تنب كوچك را پس گرفت و پرچم ايران را برافراشت.

مشارو امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) همچنين گفت: تحريف نام «خليج فارس» از انگليس‌ها شروع شده است. كشورهاي حاشيه جنوبي خليج فارس تا سال 1971 تحت‌الحمايه انگليس بودند. بعد از خروج انگليس از منطقه، سياست‌هاي اين كشور همچنان در بخش جنوبي «خليج فارس» حكمفرمايي مي‌كند و اين كشورها به تبعيت از انگليس بر اطلاق نامي ديگر بر «خليج فارس» اصرار مي‌ورزند.

وزير اسبق امور خارجه كشورمان با ذكر خاطراتي از مذاكرات بين‌المللي و نيز مكاتبات با سازمان ملل متحد براي آگاهي از اسناد سازمان ملل در خصوص نام «خليج فارس» كه همگي شهادت به اين نام داده‌اند، گفت: دليل اصرار كشورهاي حاشيه جنوبي «خليج فارس» براي تغيير نام آن، اين است كه تغيير نام به تغيير هويت و تغيير مالكيت و ايجاد ادعاهاي كاذب منتهي خواهد شد. همچنين بايد گفت؛ مجموع سواحل 6 كشور جنوب «خليج فارس» همراه با ساحل اندكي كه عراق در «خليج فارس» دارد، از مجموع سواحل ايران و جزيره‌هاي كشورمان در «خليج فارس» كم‌تر است.

وي ادامه داد: هر كس بر شهر هرات مسلط شود، بر آسياي ميانه مسلط خواهد بود و هر كس بر «خليج فارس» مسلط شود، بر اقيانوس هند مسلط مي‌شود. آمريكايي با دانستن اين موضوع است كه افغانستان را اشغال كرده‌اند و با ايجاد پايگاه‌هاي نظامي در كشورهاي جنوب «خليج فارس» مي‌خواهند بر اقيانوس هند مسلط شوند. آنهايي هم كه در منطقه سخن مي‌گويند، حرف خودشان نيست؛ بلكه بلندگوي آمريكا و انگليس و اسرائيل و استعمارگران سابق و هژمونيست‌هاي فعلي جهان هستند.

ولايتي در پايان اظهار كرد: ايراني‌ها از زمان هخامنشيان بر «خليج فارس» تسلط داشتند و همچنان مسلط خواهند بود و اين خليج تا ابد «خليج فارس» باقي خواهد ماند.

بنا بر اعلام اين خبر، كتاب مصور «خليج فارس» مجموعه‌اي از اسناد تاريخي به 10 زبان زنده دنياست كه مشتمل بر 120 تصوير تاريخي كه تأكيدكننده بر نام «خليج فارس» هستند و اسناد بين‌المللي از جمله نامه دبيران كل ادوار مختلف سازمان ملل متحد بر اثبات نام «خليج فارس» به همت جواد نوروزي، محقق و پژوهشگر جوان كشورمان گردآوري شده و توسط پژوهشكده مطالعات كاربردي قلم، منتشر شده است.

در ادامه تصاويري از اين مراسم باشكوه منتشر مي‌‌شود:

 

 

 

 

 

 

انتهاي پيام/ش

 

 


١٣:٥٧ - 1397/02/09    /    شماره : ٧٠٤٣٠٦    /    تعداد نمایش : ٩١٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.